Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 01 úno 2018 08:02

Dobrý den,

odjela jsem na dovolenou s 25 GB volného místa v notebooku (MacBook Air, 250 GB), ale během 3 dnů mi počítač hlásí, že mám nedostatek místa na diku (120 MB!!!). Nejvív místa mi zabírá mail - hlásilo to 71 GB. Vymazala jsem cca 4GB mailů (ach, ty přílohy), ale k mému údivu mi to hlásí, že mail zabírá 94 GB! Čím víc mažu, tím víc se disk zaplňuje.
Poradíte? Občas se mi to děje, vždy přesunu nějaké věci na hard disk, ale tady jsem na dovolené, mám jen flash disk.
Děkuji.

Marta
Přílohy
Screen Shot 2018-02-01 at 12.19.50.png

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Gwaihir » 03 úno 2018 19:55

Jak je nastavený ten mail? IMAP nebo POP3?

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od ra3662 » 03 úno 2018 20:20

ad. 1, proč mají aplikace zero kb?
ad. 2, není trošku brutální mít 50% disku na poštu?
:lol: :lol:
Pokud je to akutní, vypnu poštovní účty a smažu vše. Doma pak zapnu účta a vše se mi nahraje. Kruté být bez e-mailu, ale můžu si ponechat třeba pouze jeden účet anebo přistupovat přes www, pokud je to možné.

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 20 úno 2018 17:27

Gmail a icloud jsou nastavení jako IMAP, seznam jako POP.
Jinak samozřejmě, že je "brutální" mít mail přes 90 GB. Ale on byl na začátku řešení problému asi na 70 GB, vymazala jsem spoustu příloh a hle, skočil na těch 90 GB! Pak stačilo počítač zrestartovat a najednou se udělalo 15 GB místa. Po deseti dnech, kdy jsem přidala pár fotek, jsem už zase jen na 6 GB.
Složka Movie mi hlásila 27 GB obsahu, ale prokazatelně jsem tam mám filmy max 7 GB.
Mám pocit, že situace na horách a v mém počítači se mění každým dnem. A nevím, jak to ovlivnit.

Děkuji všem za rady.

Marta
Screen Shot 2018-02-20 at 17.23.54.png
Screen Shot 2018-02-20 at 17.25.10.png

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od ra3662 » 20 úno 2018 17:53

Hledal bych zde na fóru a vím že to tu je.
SW pro zobrazení místa na disku, nebo zobrazit skryté soubory.
Myslím že pomůže Daisy disk, je ale placený, proto píši hledat.
Nebo, zobrazit, skrýt.

Kód: Vybrat vše

defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles YES && killAll Finder
defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles NO && killAll Finder
A pak jen hledat kde to je a nesmazat co nemám.

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 20 úno 2018 18:08

Dobrý den,

já jsem smaozřejmě nejprve hledala již v zadaných dotazech, ale nenašla. Skryté soubory (ty už snad neexistují, ne?) jsem řešila, lokální zálohy jsem řešila (na současném systému prý nejdou vypnout), resp. našla si k tomu spoustu informací, ale nic mi nepomohlo. Už se mi to kdysi stalo a pak se to záhadně vyřešilo samo (???!!!), takže obecná rada mi moc nepomůže, spíše nějaké dost konkrétní kroky.

Děkuji.

Marta

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od ra3662 » 20 úno 2018 18:35

A co na tom není konkrétní?
Uvedená appka ukáže přesně kde co zabírá kolik místa. Bohužel se musí hledat? Jo a na dálku to nejde, musí to udělat ten co u počítače sedí.
Skryté soubory neexistují? Prosím o odkaz.
A lokální zálohy jako Time machine? No pokud je nezapnu tak se snad nedělají?
Jo a ty dva myslím "Samo" a "Seto" tak ti jsou dobří frajeři, jenom člověk neví jestli zrovna kazí nebo pomáhají. :lol: :lol: :lol:

Mám se snažit to ještě více rozepsat? :lol:

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od rony » 20 úno 2018 20:43

mozes strucne popisat ake veci robis na tom pocitaci?

nieco taketo:
pocitac mam neustale spusteny, obvykle mam v nom vzdy spustene taketo (vymenovat) programy.
na webe chodim na tento typ webstranok (staci obecne opisat ich zamernaie).
mam tam zoadne/malo/dost/vela rozneho softwaru. mam svoje oblubene programy a moc ich nestriedam (alebo naopak).

moj den s pocitacom vyzera asi takto: pozeram videa, ktore mam z (... popisat). Vela fotim a fotky mam v...
robim videa a striham ich v iMovie/nieco ine. Pisem dokumenty v...

Mam zapnuty icloud dokumenty, mam dropbox alebo ine cloud slusby...

Okrem praktickych programov ma. aj ziadne/nejake/vela rozneho softwaru na system, ktory zbieram a instalujem a viem/neviem co ktory robi.

Moja prva rad: proste zrus ten obrovitansky mailbox. Uplne ho odstran z pocitaca. vydrz fungovat bez neho povedzme mesiac. pozoruj pocitac.

nahradny pristup k mailom mas asi aj cez webstranku tka za ten cas pouzivaj len to...
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Anndy » 20 úno 2018 21:13

Nemá náhodou aj zálohovanie cez Time Machine a povolené lokálne snímky (local snapshots)?
Tie zvyknú zaberať miesto zbytočne.

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 21 úno 2018 08:54

Dobrý den,

děkuji za rady. Jen chci říci, že mám k počítačům spíše respekt a jakýchkoliv složitějších zásahů z mé strany se bojím, abych nespáchala nenapravitelnou chybu. Ostatně, proto mám Apple, který nepůsobí tak složitě jako jiná PC.
Takže například úkol "vymazat mail" je pro mě obrovským zásahem. Vlastně ani nevím, co tím myslíte. Mám smazat tu aplikaci (jde vůbec smazat taková základní aplikace?). Mám tam celkem důkladně strukturovanou (roztříděnou do složek) poštu. O to přijdu?

A když mi nějaká aplikace ukáže na soubor, který zabírá moc místa, budu se bát ho smazat, abych nevyřadila něco systémového.

Zde pokus o popis práce s počítačem:
Počítač téměř nevypínám.
Zálohuji na TM shrub každý druhý den.
Nejvíce používám programy Safari, Mail, OpenOffice, Calendar, Notes, Preview, Quick Time, VLC...
Mailem dostávám spoustu příloh grafického charakteru (už jsem většinu smazala)
Většinu textových dokumentů mám v počítači "přes" google disk.
Na netu používám nejčastěji FB, Seznam, iVysílání, youtube
Často stahuji, odesílám, přehrávám video soubory (v QT nebo VLC)
iCloud mám zapnutý, aktivované fotky, mail, Notes... iCloud Drive jsem vypnula, zaplnilo mi to telefon.
Obecně pravidelně pracuji asi s 20 % aplikací, které mám nainstalované, zbytek opravdu čas od času, spíš minimálně (různé konvektory, fotoeditory, zipy...)
Fotky pouze přesypávám do Photos, nijak s nimi nepracuji.

Děkuji a zdravím!

Marta

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od rony » 21 úno 2018 09:22

Zálohuji na TM shrub každý druhý den.
ako to robis? kazdy druhy den pripojis nejaky externy disk ale TM je neustale zapnute alebo vzdy ides do konfiguracie TM a zapnes ju, pockas kym sa odzalohuje a potom to vypnes? Ak to prve, tak jasne, TM ked nevidi disk, tak zalohuje na vnutorny disk a zabera miesto. Ak to naviac este aj vypinas (tu funkciu zalohovania), tak jasneze, si OS neustale musi ten objem dat k zalohovaniu znovu vytvarat.

Idealny stav je, ak nechytas konfiguraciu TM a ak nemozes mat ten zalohovaci disk pripojeny, tak sa zmierit s tym, ze obcas si to zobere trochu miesta - a to vzdy podla toho kolko zmien v systeme sa od poslednej zalohy stane. Mozes vylucit zo zalohovania niektore nepotrebne zlozky, to by mohlo pomoct. Tak ci tak, lepsie je nechat TM trvale zapnute a disk pripajat bud ten kazdy druhy den alebo nechat dlhsie pripojeny a odpajat len ak potrebujes byt mobilnejsia.

Pravdepodobne vsetky "cloud" dokumentove uloziska si robia v pocitaci prechodne ulozenie dokumentov, aj to moze byt problem. Tu zlozku, kam sa prechodne ukladaju je niekedy mozne najst a napr. vyhodit zo zalohovania. Malo by to pomoct.

Prave to caste stahovanie videosuborov moze robit chaos v objeme na internom disku. Zlozky, kam ich ukladas znova vyhod zo zalohovania. Ak nejake video subory chces mat "trvalo", tak ich premiestnis do inej zlozky. Na download suborov pouzivaj jednu konkretnu zlozku, napr. Download a tu nezalohuj. Az ked ti ten subor pride dolezity, tak ho presun na ine miesto.

Kniznica Photos moze zaberat slusne miesto a musis vediet, ze ma svoj Kos na vymazane fotky, tie mozu zaberat objem. Prever si ako velku mat photos library. To ti da indicie, kde sa ti to miesto straca.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od ra3662 » 21 úno 2018 09:28

Doporučuji tedy navštívit odborníka a nechat si počítač vyčistit.
Může dojít k tomu že se sekne z důvodu nedostatku místa a laik smaže vše a nainstaluje nový systém.
Vymazat maily, tak tím se myslí opravdu ty maily, nikoli apilikaci která je čte. Pokud je roztříděno do složek tak bohužel vše příjde v niveč, jelikož předpokládám že to takto není na servru, ale pouze na místním disku. (když mám zničit dopis, tak taky nezabiju pošťáka který mi ho donesl)

K Time machine jsem se již vyjádřil níže. Jinak myslím že je doplněk který umožňuje mít Time machine vyplý a zapne se pouze v určitou dobu, třeba večer co druhý den když mám připojená disk. Nevím možná by to šlo vyřešit i přes automator, připojím disk poklepu akci a proběhne záloha.

Jo a videa co příjdou mailem, nejsou náhodou i v stažené poště, odeslané poště a někde ve složce kde jsem si je odložil na později?

Asi pomůže pouze povýšit na 512 GB disk, finančně trošku náročnější, ale pro laika klid opět do zapnění. Nebo se něco přiučit a čistit si PC.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od rony » 21 úno 2018 11:55

ra3662 píše:Doporučuji tedy navštívit odborníka a nechat si počítač vyčistit.
suhlas, dve hodinky s niekym, kto sa vyzna.
ra3662 píše:K Time machine jsem se již vyjádřil níže. Jinak myslím že je doplněk který umožňuje mít Time machine vyplý a zapne se pouze v určitou dobu, třeba večer co druhý den když mám připojená disk. Nevím možná by to šlo vyřešit i přes automator, připojím disk poklepu akci a proběhne záloha.
nie je nutne. TM sa normalne vie vysporiadat s odpojenym diskom, kam sa cpu zalohy. Cely problem je v tom, ze do zalohy sa asi cpe uplny bordel (ktory netreba zalohovat, lebo su to len docasne fajly typu 6 gigovy film stiahnuty, pozrety a zmaze sa "niekedy"). Takze to len chce trosicku viac premysliet, ktore zlozky vylucit zo zaloh a podla mna sa to zazracne uzdravi.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od ra3662 » 21 úno 2018 12:13

rony píše:
ra3662 píše:K Time machine jsem se již vyjádřil níže. Jinak myslím že je doplněk který umožňuje mít Time machine vyplý a zapne se pouze v určitou dobu, třeba večer co druhý den když mám připojená disk. Nevím možná by to šlo vyřešit i přes automator, připojím disk poklepu akci a proběhne záloha.
nie je nutne. TM sa normalne vie vysporiadat s odpojenym diskom, kam sa cpu zalohy. Cely problem je v tom, ze do zalohy sa asi cpe uplny bordel (ktory netreba zalohovat, lebo su to len docasne fajly typu 6 gigovy film stiahnuty, pozrety a zmaze sa "niekedy"). Takze to len chce trosicku viac premysliet, ktore zlozky vylucit zo zaloh a podla mna sa to zazracne uzdravi.
Tady si nejsem jistý o tom přemýšlení, pisatel je nějak naučený to vidím jako obrovskou překážku a sám přiznává že má z počítačů respekt. Nechci nikoho hanit, ale přemísťování souborů ohledně vynechání zálohy beru jako základní dovednosti. Pokud ano tak by jsme Time machine vůbec neřešili. :lol: :lol: :lol:

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 21 úno 2018 15:35

Ještě jednou dobrý den,

ano, bohužel máte co dočinění s uživatelem, který používá jablečné věci kvůli jejich jednoduchosti, bezproblémovosti, snaží se dodržovat všechny doporučené postupy (zálohování, aktualizace atd.), ale pokud po něm chcete něco trošku složitějšího (byť pro vás je to základní dovednost), narazíte.
Já třeba ani nerozumím tomu, co popisujete jako "přemísťování souborů ohledně vynechání zálohy". Mám TM nějak základně nastavený (dle doporučení a návodů), každý druhý den zapojím externí disk (neustále zapojený být nemůže, počítač je notebook a tedy se s ním různě přemísťuji), pak jen nahoře na liště kliknu na ikonku TM a dám Back Up Now.
Ale k návykům. V počítači nic nenechávám. Stahuji nejrůznější exporty ze střižny (na plochu, složku downloads nepoužívám), po zkouknutí okamžitě mažu nebo přemisťuji na externí disky. Stejně tak filmy v počítači mám max. 3. Zbytečné nebo použité soubory prostě mažu, mažu, mažu. Nebo přesouvám na externí disky, cloudy... Co teda netřídím, jsou fotky, ty opravdu jen vysypávám (rozuměj zálohuji z telefonu) do Photos a doufám, že jednou se k nim dostanu. Ale to jsou fotky z iPhonu, ty zas tak tolik nezaberou.

Ale máte pravdu, plánuji oslovit nějakého odborníka, už kvůli základní údržbě počítače, základnímu nastavení, sladění icloudu (po přečtení nejrůznějších textů ho stále neumím dobře používat, nerozumím mu, neumím zabránit zahlcování iPhonu daty – fotografiemi – z icloudu). A v neposlední řadě kvůli nastavení jablečné domácnosti - jeden velký disk na fotografie, filmy atd. ze dvou počítačů a dvou iPhonů, iPadů, nějaký disk na zálohy všeho, plus jiný na zálohy záloh. Prostě mít v počítači jen to nejzákladnější a k ostatnímu se dostat přes cloud (jablečný či googlový, to je jedno). Doporučíte někoho?

Děkuji za rady a zdravím!

Marta

P.S.: Jablečné věci používám asi 12 let právě kvůli té jednoduchosti. Čas od času narazím na problém, většinou mi vždy pomohlo tohle fórum nebo se to "samo" (rozuměj aniž bych věděla, jak a proč!!!) uvedlo do normálu. Nové stroje si nechávám nastavit odborníky (poštu atd.). Takže laik. Sorry. ;-)

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Gwaihir » 26 úno 2018 11:05

Možná pomůže:
https://whatsizemac.com

je tam zkušební verze a snad půjde zjistit, kde jsou ty gigabajty dat...

S mailem neporadím, jedu přes web....

Uživatelský avatar
Karffe
Příspěvky: 49
Registrován: 10 zář 2012 13:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Karffe » 26 úno 2018 12:27

u mailu stačí nastavit správně sync na maily z posledního měsíce...
ra3662 píše:ad. 1, proč mají aplikace zero kb?
ad. 2, není trošku brutální mít 50% disku na poštu?
:lol: :lol:
Pokud je to akutní, vypnu poštovní účty a smažu vše. Doma pak zapnu účta a vše se mi nahraje. Kruté být bez e-mailu, ale můžu si ponechat třeba pouze jeden účet anebo přistupovat přes www, pokud je to možné.
studiovna.

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 02 bře 2018 10:14

Dobrý den,

díky všem za odpovědi. Vypozorovala jsem, že se disk plní skutečně díky neustálému stahování dávno smazaných mailů. Stahují se z mého gmailového účtu (nastavení IMAP) do mailové aplikace (viz foto).
Někdo tady psal, že lze mail nastavit pro správnou synchronizaci (jednou za měsíc). Zkoumala jsem to, ale na nic jsem nepřišla. Mohu poprosit o konkrétnější postup. Nastavuje se to na účtu gmail nebo v mail aplikaci?
Nerada bych mazala maily v gmailu, ten mi slouží jako archiv. Ale nechci je mít pochopitelně všechny v počítači v Mail aplikaci.
A za druhé, jak vymazat archivované maily?

Děkuji!

Marta
Přílohy
Screen Shot 2018-03-01 at 19.32.35.png

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Hajnejch » 03 bře 2018 00:26

Podívejte se do nastavení Gmailu na webu. Tohle by vám mohlo pomoci
CapturFiles.png

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Neustále se zaplňující disk na MacBook Air

Příspěvek od Marta » 04 bře 2018 10:01

Děkuji, nastaveno!

Ještě jsem si uvědomila, že u iPhone tyto problémy (zahlcování disku počítače neustálým stahováním vymazané pošty) nemám. Protože pokud mi v počítači zabírá mailová aplikace 100 GB (!!!), iPhone 32 GB by byl na odstřel. A to není. Tam se pošta chová normálně.
Díky!


Marta

Odpovědět