cmd + tab a minimalizované aplikace

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
MarekSochor
Příspěvky: 175
Registrován: 02 srp 2012 09:07

cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od MarekSochor » 17 bře 2018 15:23

Zdravím místní,

už několik let, co OS X používám, mě štvě jeho neduh ohledně CMD TAB a otevírání minimalizovaných aplikací, kdy to ne vždy funguje podle mé libosti, dost často se stane, že sice aplikaci "otevřu" (na liště nahoře jsem v aplikaci) ale její okno je stále minimalizované - typicky mail, případně terminal, který sice nemá okno ale je spuštěný.
Vzhledem k tomu, že tento "neduh" si s sebou nese i switcher widget na touchbaru, celkem rád bych ho vyřešil - jestli je to vůbec možné?

Typický příklad:
spustím terminal.app, okno terminalu zavřu křížkem, ale aplikace je stále spuštěna v okamžiku, kdy na ni najedu myškou a kliknu, spustí se mi nové, prázdné okno terminalu. V okamžiku kdy povolám aplikaci srkze cmd tab, případně switcher widget, jsem sice v aplikaci (lišta) ale okno se mi neotevře... Má to řešení? Díky.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od tlacenka » 18 bře 2018 05:32

několik řešení
varianta A - nevypínat okno
tzn nezavírat okno a používat třeba expose místo cmd tab - je výhodné v případě práce na jedné ploše a málo otevřených aplikacích
varianta AB - používat aplikaci na jiné ploše (jen a pouze na dané ploše) a pak se na tuto plochu přepínat když chci pracovat právě s tím programem
varianta B - co se vlastně stane když kliknu na ikonu běžící aplikace na docku (s vypnutým oknem) ?
vlastně to říká "sem přepni a spusť nové okno" - jak toho dosáhnout klávesnicí ?
varianta BA - prstolam
tzn držte cmd tab až se došoupete na požadovanou aplikaci (např terminál), nepouštějte CMD, jen TAB (aplikace bude zvýrazněná) zmáčkněte ALT pusťte CMD
pozor - tato funkce nefunguje vždy a u všech aplikací (problém nastává, když má aplikace některé okno otevřené třeba na jiné ploše)
varianta BB - jiný prstolam :)
cmd tab na appku a po přepnutí cmd N (=nové okno)

otázkou je, proč vlastně vypínáte okno, a ne celou aplikaci ? v dnešní době už moc profitu (kromě několika specializovaných aplikací, případně portovaných, případně špatně napsaných) z toho když vypnete hlavní okno a necháte aplikaci sedět v RAM nevyplívá (vzhledem k rychlosti SSD)
takže varianta BBB - ještě jiný prstolam - místo ježdění po ploše a hledání červeného tlačítka na zavření okna zavřít celou aplikaci (CMD Q)
btw okno se zavírá CMD W - ať nemusíte jezdit myší ....
dock ve skutečnosti nepotřebujete - zabírá místo... (pokud tedy víte jaké aplikace používáte a jak se jmenují, proč je nespouštět rovnou přes spotlight ((nebo alternativy)) ?
samozřejmě si můžete koupit specializovaný program, který to umí také, ale ten neporadím jaký, protože je nevyužívám (využívám stejně něco jiného :)

MarekSochor
Příspěvky: 175
Registrován: 02 srp 2012 09:07

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od MarekSochor » 18 bře 2018 06:25

To je právě ono.. CMD W používám a je pak trapné, že abych se pak dostal např do mailu tak musím myší (a nebo skrze spotlight), protože aplikaci sice přez cmd tab "zapnu", ale bez okna :? Jinak řečeno, chtěl bych dosáhnout toho, aby vyvolání aplikace skrze cmd tab bylo to samé, jako když na ni kliknu v docku, nějak mě uniká, proč to jsou dvě rozdílné operace :)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od tlacenka » 18 bře 2018 08:07

No vidím, že jste to moc nezkoušel.
Takže znova
Proč vypnete jen okno a ne aplikaci ?



Proč je to rozdílné je také vysvětleno výše - protože systém neví, jestli máte v aplikaci v tu chvíli pustenou na více plochách ve více otevřených oknech ....

MarekSochor
Příspěvky: 175
Registrován: 02 srp 2012 09:07

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od MarekSochor » 19 bře 2018 15:49

Zkoušel :)

Jak mám tedy minimalizovat aplikaci, aby se to chovalo, dle mě, logicky? V okamžiku, kdy okno terminalu "zavřu" cmd w, ok, muzu pouzit cmd tab a pote cmd n, nelogicky, ale jde to. Ale například mail.app takhle už nevyřeším.

V okamžiku, kdy bych okno nezavíral, ale minimalizoval, tj. použiji cmd m, to bohužel (ne)funguje uplně stejně - pro otevření okna musím použít myš (ne touch bar s widgetem, ne cmd tab).

Díky za rady.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od tlacenka » 22 bře 2018 05:17

Znovu se ptám -
K čemu je vám minimalizovaná aplikace bez oken ?
Třeba ten terminál ?

MarekSochor
Příspěvky: 175
Registrován: 02 srp 2012 09:07

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od MarekSochor » 23 bře 2018 19:55

Například k tomu, že se pak zapne okno rychleji, než celá aplikace, ale neřešme okno/zavření, mě stačí jak mám aplikaci minimalizovat jinak nez myší aby šla (logicky) vyvolat.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: cmd + tab a minimalizované aplikace

Příspěvek od tlacenka » 24 bře 2018 08:23

no fajn
takže už se blížíme tam, kam to směřuje celou dobu
co vadí tomu, když bude aplikace otevřená na jiné ploše ?

Odpovědět