Akai SynthStation 25 - pro mobilní muzikanty

Máte osobní zkušenost s Apple produktem nebo příslušenstvím a chcete se o ni podělit s ostatními? Napište svojí uživatelskou recenzi a publikujte ji zde

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Majkl
Příspěvky: 86
Registrován: 30 črc 2012 16:29
Bydliště: East End
Kontaktovat uživatele:

Akai SynthStation 25 - pro mobilní muzikanty

Příspěvek od Majkl » 21 lis 2012 11:53

Přiznám se hned na samém počátku, že klávesky Akai SynthStation 25 mě přesvědčily ke koupi zejména svou cenou: 1300 Kč za takovou hračku mi přišla být skoro spíš symbolická částka. Ale možná jsem jen omezený a nemám řádnou představu, co MIDI controllery ve skutečnosti stojí, což pravděpodobně mému lehčímu nadšení dopomohlo. Tak či tak jsem nadšeně nakoupil…

Jak už jsem řekl, Akai SynthStation 25 je MIDI controller. Hudebníci, hlavně elektroničtí, budou vědět, o co jde. Pro ostatní zjednodušeně vysvětlím, že je to v podstatě externí hardwarový ovladač, který spolupracuje se syntetizéry, samplery a podobnými mašinkami, jejichž úkolem je vydávat libovolný umělý zvuk. Takovýto ovladač nebo controller je současnými tradičními desktopovými operačními systémy bez problémů rozpoznáván, tedy žádná instalace přídavných ovladačů není třeba. Na boku SS25 je umístěný port miniUSB, takže stačí někde vylovit datový kabel miniUSB/USB, připojit např. k Macu a spustit třeba GarageBand (ten máme všichni). V něm si potom vybíráte různé nástroje (zvukové rejstříky, samply) a pomocí klaviatury pak hrát stejně jako na jakékoli jiné piánko.

Velikost klaviatury SynthStation 25 však jasně naznačuje, že tento nástroj nebyl určený na stoly. SS25 má pouze tzv. mid-size klávesy, jejich velikost je tedy zhruba stejná jako u většiny dětských piánek. Pohodlí hraní je celkem srovnatelná s Casiem SA, které mám doma. Kdo je zvyklý na velké klavírní klávesy, tomu zabere nějaký čas si na tyto klávesky zvyknout. Bonusem je, že podporují dynamiku úhozu; ta však není z nejcitlivějších. Hlavně v případě některých syntetických zvuků je faktor náhody zajímavým zpestřením hry; u samplovaných živých nástrojů výsledek nevyzní tak dobře. Celkově vzato spíš než k vážné hhře je tento nástroj určený buď na skládání, nebo vyblbnutí, jak demonstruje následující video: http://www.youtube.com/watch?v=jwq5eMpGjkA

Prozatím je to trochu nuda a někteří si možná řeknou, co tohle má společného s produkty Apple. Kdo už si však mezitím prohlédl, jak S25 od Akaie vypadá, zaznamenal nejspíš i jeho největší atrakci, naznačenou obdélníkovým kráterem uprostřed těla. Jde skutečně o dok pro iPhony a iPody touch. Akai SynthStation totiž hodlá vedle desktopových systémů interagovat i s mobilním iOS. Stačí zařízení zadokovat a začnou se dít věci.

Tedy konkrétně se stane jedna věc: automaticky se spustí nainstalovaná aplikace SynthStation (a pokud ještě nainstalovaná není, nabídne se její stažení). SynthStation je syntetizér s 64 přednastavenými zvuky, které je možné všelijak editovat. Dá se celkem předpokládat, že většině hráčů tohle stačit nebude…
IMG_0297.PNG
Existuje ranec hudebních aplikací pro iPhone. Tuto šestici programů jsem použival v interakci s klávesami SS25.
IMG_0299.PNG
U ostatních aplikací mimo SynthStation se už ale věc nemá tak jednoduše; iOS s MIDI controllery neumí totiž pracovat nativně. Ke slovu tak nejprve musí přijít jiná aplikace - MidiBridge. Název jasně napovídá, že tato appka má za úkol vyrobit most mezi hudební aplikací a externím ovladačem. K tomuto účelu slouží toto rozhraní, evidentně neoptimalizované pro nic od iPhonu 4 dále.

Naštěstí je stejně škaredé, jako jednoduché, takže stačí pouhým ťápnutím propojit levou a pravou stranu, a tak vytvořit most mezi externím vstupem a MIDI jádrem (CoreMIDI). Funkční spojení je indikováno tak, že na controlleru mačkáte kteroukoli z kláves a obě propojené části vám odpoví souhlasným blikáním. Aplikaci MidiBridge pak stačí odhodit na pozadí a nechat ji pracovat tam.

Výše jmenované hudební aplikace pak lze už libovolně spouštět, SS25 s nimi bude ihned komunikovat bez dalších nastavovaček.

Po čase hraní si zjistíte, že Akai vytvořil SynthStation 25 primárně za účelem interakce s aplikací SynthStation. Právě v ní totiž fungují i všechny jeho doprovodné ovladače: kolečka pro pitch bending (ohýbání tónů) a další modulaci zvuků po levé straně a tlačítka po pravé straně, která přepínají mezi čtyřmi módy hraní (horní řada), mění jednotlivé zvukové rejstříky (Program Prev/Next) a posouvají oktávu klaviatury (Octave Down/Up).
IMG_0306.JPG
V ostatních aplikacích však některé z těchto ovladačů nejsou funkční. Typickým příkladem je horní čtveřice tlačítek Drums/Synth 1-3; s těmi nelze mimo SynthStation vůbec počítat. Měniče rejsříků Program Prev/Next jsou potom závislé na rozhraní jednotlivých aplikací: kupř. FL Studio s nimi pracovat dovede, v GarageBandu je však nutné přepínat mezi zvuky pouze přes grafické rozhraní aplikace.

S ohledem na dvouoktávové rozhraní samotných kláves jsou nejvytíženějšími tlačítky přepínače oktávy. Ty jsou naštěstí výhradně interní funkcí controlleru nijak závislou na aplikacích, takže fungují spolehlivě vždy a všude. Podsvícení těchto tlačítek navíc naznačuje, ve které pozici na klaviatuře se nacházíte: pokud máte oktávu sníženou, svítí Down, pokud zvýšenou Up. Nesvítí-li ani jeden z čudlíků, nacházíte se ve výchozí poloze. Tu si controller pamatuje i při změně zvukových rejstříků, není třeba ji proto pokaždé ručně měnit.
Následující video předvádí užití těchto ovládátek v praxi: http://www.youtube.com/watch?v=5RJT7GDGaZM

Pokud se s Akaiem a zadokovaným iPhonem či iPodem hodláte vydat na cesty, je důležité nezapomenout na externí zvukovou aparaturu: při hraní se totiž nepoužívá interní reproduktorek iZařízení. Na zadní straně je 3,5mm jack pro sluchátka, dvojice cinchů a samostatný ovladač hlasitosti pro tyto výstupy. Pohánět SS25 lze buď čtveřicí baterií typu AAA, nebo AC adaptérem s napětím nastaveným na 6 V. Při připojení k počítači se controller zvládne napájet jen z USB - dokonce i když je připojený jen ke klávesnici od iMacu

Nakonec ta nejhlavnější poznámka: Akai SynthStation 25 není vhodný pro majitele nejnovějších iPodů touch a iPhonů 5. Jednak samozřejmě do výrobcem předpřipraveného příkopu tyto vertikálně prodloužené modely bez následků trvalého poškození nijak nenacpete. A především - zatím stále neexistuje redukce, kterou byste mohli starý dock propojit se současným lightningem tak, aby controller skutečně jako controller fungoval. Stávající drátová redukce funguje pouze jako přenašeč analogového zvuku a nabíječka. Na tu digitální proto, milý Apple, stále trpělivě čekáme.

A na úplný závěr bych jen dodal, že existuje ještě zvětšená verze, jež se zove SynthStation 49, a je určená pro iPady. Nemám s ní osobní zkušenost, ale předpokládám, že vyjma rozměrů (a ekvivalentně zvětšené klaviatury) pro ni platí v jádru to samé co pro pětadvacítku.

V případě zaujetí či opomenutí čehokoli ve výše psaném textu nechť započne diskuze níže.

Stránky výrobce:
http://www.akaipro.com/synthstation25
http://www.akaipro.com/synthstation49

Odpovědět