Život s Applem aneb Proč si postavím Hacintosh

Máte osobní zkušenost s Apple produktem nebo příslušenstvím a chcete se o ni podělit s ostatními? Napište svojí uživatelskou recenzi a publikujte ji zde

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Player
Příspěvky: 66
Registrován: 31 srp 2012 16:09

Život s Applem aneb Proč si postavím Hacintosh

Příspěvek od Player » 15 dub 2013 11:32

Než začnu cokoliv popisovat a kritizovat, musím uvést, že nejsem IT guru, neumím programovat a podobně. Jsem jen lépe poučený uživatel. Myšlenky, které chci sdělit jsou o tom, proč a jak používám počítače Apple. Veškeré zde učiněné závěry jsou moje zkušenosti a pocity. Nic víc.


Commodore C64
Psal se rok 1990 a doba byla plná euforie. Některé socialistické výdobytky ale stále fungovaly a mě se podařilo vydělat si při střední škole nějakých 10 000 Kčs. Cíl byl jediný, v Tuzexu si koupit Commodore C64 s dvojitou disketovkou a kazetopáskovou pamětí. Luxus.
Později přibyla tiskárna na teplocitlivý papír - stroj z NDR jménem Robotron - K 6304. Všechno fungovalo skvěle a mě mimo jiné uchvátil program zvaný Geos, což bylo vlastně GUI (grafické uživatelské prostředí).


Apple? Apple!
O nějakém Apple jsem tehdy neměl ani tušení. Až asi v roce 1993 jsem u známého viděl Apple Classic. Byl úžasný. Pak mi někdo vyprávěl o nějakém Wozniakovi a Jobsovi, jak si udělali počítač v garáži.

Když jsem později začal pracovat na počítači, používal jsem speciální redakční systémy NorskData, což byl pokročilý textový editor - server s kódy pro sazbu. Až přišel rok 1997.
Tehdy se vedení firmy rozhodlo, že starý redakční systém nahradí počítači Apple. Byly pořízeny stroje Apple PowerPC 9500 s procesory PPC e604 a e603 s 132 MHz a 1 GB HDD. Bratru 119 000 bez DPH za kus. K nim ještě Performy 5200 (40 000 bez DPH). To změnilo moje soužití s počítači.

Z Apple a Mac OS Classic 7.6, 8.0 a naposledy 9.2.2 jsem byl skutečně nadšen. Hlavně to fungovalo a člověk si mohl systém pomocí doplňků tunit. A když něco zlobilo, vyhodil ze systému to naposledy přidané a jelo se dál. Divil jsem se, jak tehdy měli lidé nervy na to, vztekat se s Win 95 nebo 98. Proti nim běhaly systémy Classic úžasně.
Nadšení nebralo konce a tak jsem si pořídil prvního Maca domů. Nejdříve Performu 6360, pak Performu 5500. Následoval iMac 1999, eMac, PowerPC G3, G4 a tak dále. Nyní mám iMac i7 27“ (2011), MacBook Pro i7 15“ (2011), iPhone 4S, Capsuli 2 TB, Magic Mouse, Magic Trackpad, několik různých Apple klávesnic a Apple Mouse, v rodině pak MacBook Pro 13“ (2010), MacBook Pro 15“ CTO (2012), MacBook Black (2009), iPhone 4, iPad 2. Vše zatím funguje příkladně. Ne vždy a ne vše bylo ale bez problému.


Když Apple zlobí
Z hlediska systémů jsou dle mého historicky nejlepší Classic 9.2.2 a OS X 10.6.8. Ani v dobách Classicu to vždy nebylo jednoduché. Třeba legendární QuarkX Press 3.2.2 potřeboval update při přechodu na systém 8.6, jinak nefungoval, pak nefungoval při jiné změně zase korektor a podobně. Ale dalo se to nějak řešit.
Kvůli Quarku jsem na systému 9.2.2 zůstal hodně dlouho po tom, co už dávno žil OS X 10.3. Vše fungovalo, měl jsem to vyladěné a hlavně na G4 to fakt lítalo.
Takto jsem to vydržel až někdy do roku 2004. Na aktuálních strojích klasický Mac OS už nefungoval. Ještě si pamatuji, že šla na OS X spustit Classic vrstva, což jsem používal pro QXP. Později nešlo ani to (s příchodem Intelu) a QXP 6 pod OSX už prostě tak pěkně nikdy nešel a já migroval k InDesignu. Jsem u něj dodnes, ale na starý dobrý Quark stále vzpomínám.


Nesnáším updaty
Hodně spokojen jsem byl později s OS X 10.5, dlouho jsem čekal, než jsem přešel na 10.6. Nerad totiž updatuju, když to není skutečně třeba. Ale nakonec se ukázalo, že 10.6.8 je skutečně asi to nejlepší za posledních 13 let, co Apple v systémech udělal.

Můj odpor k update se dokonale potvrdil při přechodu na 10.7. Nový MacBook Pro i7 (Mid 2010 záhy vyměněn ze Early 2011) běžel jako lemra. Byl jsem tak zoufalý, že jsem dokonce přemýšlel, že od Apple odejdu. Na model 2011 totiž už nešla 10.6 nainstalovat. Bál jsem se 10.8, aby to nebylo ještě horší. No, není, ale svižnosti 10.6 to zdaleka nedosahuje.

V současné době jedu na MacBoocích 2010 systémy 10.6.8 a na iMacu “27 i7 (2011) taky. Jednoduše a laicky řečeno, je to pěkně rychlé a na neustálé čekání na cosi u 10.8 opravdu nemám nervy. U MacBooku Pro (2011) jinou volbu nemám.
Až budu za rok, za dva měnit stroje, tak doufám, že systém třeba 10.9.3 bude odladěný.


Proč je to pomalé?
Proč došlo ke zpomalení odezvy systému o 10.7 a 10.8 (ale i aplikací jako je Lightroom 3, 4)? Můj laický názor je, že je něco špatně s ovladači na grafiku. Soudím podle her, které na 10.6 běhají dobře a na stejném stroji s 10.7 se cyklicky sekaly. U 10.8 navíc asi přibyla náročnost na konektivitu, takže když je nekvalitní připojení na internet, dá vám to systém sežrat. Ale tak tragické, jako 10.7 to není.
Podle mého také pro mě stěžejní aplikace Mail.app lépe (rychleji) funguje pod 10.6.8 než u pozdějších systémů.
Mé přesvědčení, že updatovat se má jen je-li to skutečně bezpodmínečně nutné, se mi potvrdil u iPhone a systému OS 6. Co mi dalo práce, než jsem loni sehnal iPhone 4S se systémem 5. Dle mých pozorování je na 4S systém 5 svižnější a pak mě u šestky štvaly mapy (vím, že se to dá řešit). V tomto smyslu jsem konzervativní, ale mám raději odladěný soft než nejnovější vychytávky s problémy. Potvrdil mi to i InDesign, kde jsem se vrátil k verzi 4, protože verze 5.5 běhá na Macu o hodně pomaleji než na PC s Windows se starým dvoujádrem. Tam bych hádal, že je nějaký problém s Javou (u verze InDesign 5.5).


Kvalita nekvalita
Problémy s počítači také byly. U Perforem 5xxx odcházely video kabely, u G4 zdroje. Nejvíc mě ale Apple naštval, když vydal edici MacBooků Pro 2007-2008 s vadnými grafickým čipy. Za dva roky jsem odepsal dva za celkem 85 000 Kč! U jednoho mi servis uznal výrobní vadu a dal novou desku, u druhého, i když se chyba projevovala stejně, vadu čipu servis neuznal. Takže počítač za 43 000 fungoval 2 roky a 5 měsíců! To mě Apple skutečně hodně naštval, protože se k počítačům chovám velmi, velmi slušně a tohle byla drahá zkušenost.

Dále mě třeba vadí, že u iMacu se dostává do LCD panelu prach a nejde to vyčistit (ne pod sklo, ale přímo do panelu). Zatím se mi to nestalo, musím preventivně sundat sklo a panel oblepit. Takové věci by si měl Apple prostě ohlídat. Teď zjišťuji, že kromě displejů blbnou také trafa (pískají).


Antivir na Macu
K tomuto mému výlevu mě vyprovokoval článek na Jablickar.cz s výborným titulkem „Nejlepší antivir pro Mac“ (ale slabě zpracovaným obsahem). Jak jsem psal u něj v diskuzi: Nikdy jsem neměl nikde žádný vir. Uvedené programy MacKeeper a Clean My Mac jsou k ničemu a viděl jsem u kolegy na iMacu 27“, jak mu MacKeeper za 80 USD zpomaloval celý počítač.

Pokud chcete udržovat systém a čistit, používejte aktuální Onyx, opravujte práva a nechte proběhnout udržovací měsíční, týdenní a denní skripty.
Článek „Nejlepší antivir pro Mac“ měl být napsán o tom, že investice do výše uvedených programů je zbytečná - viry na Applech nejsou, programy spíše způsobují potíže a údržbu lze řešit jinak.

Cesta? Odladěný systém Masox a Hacintosh
Abych to celé nějak shrnul. Pokud se později dostane software co do rychlosti a stability na úroveň nepřekonaného OS X 10.6.8., na iZařízeních poběží jako verze 5, tak si nikdy nepořídím jiný počítač nebo iZařízení než Apple. Ekosystém Apple je to totiž geniální.

Nicméně, problémy s Apple počítači jsou na můj vkus a peněženku docela velké. Krom závad iMaců nejsou úplně bez chyb ani MacBooky, zvláště Retiny. Proto, až mě přestane iMac 27 bavit, postavím si Hacintosh. U MacBooků zůstanu, ale hlavní počítač chci mít bez potencionálních problémů, respektive snadno opravitelný. Návodů na Hacintosh je spoustu a vybrané sestavy fungují výborně za přijatelné peníze proti Mac Pro.


Doporučení laika z praxe
Velmi se mi například líbí, že si přes Carbon Copy Cloner zkopíruju na FireWire HDD aktuální systémový disk a externí HDD pak připojím k jinému MacBooku a jsem stále na svém počítači. Řekl bych, že co do funkčnosti a variability CCC překonává jinak velmi dobrý TimeMachine. Oceňuji také iCloud, i když by měl být propracovanější a měl by fungovat s OS X 10.6.8 :-)

- Na počítače, kde lze spustit Mac OS X 10.6.8 jej nainstalujte (pokud vám jde o svižnost systému)
- Určitě přeinstalujte OS X 10.7 na 10.8. Lion je asi to nejhorší, co Apple v posledních letech vyplodil
- V případě používání InDesignu mějte verzi 4 (pokud nepotřebujete nové funkce v pozdějších verzích)
- Antiviry nestahujte, je to zbytečné
- Chcete-li síťový disk a router, je ideální Capsule (výborně funguje v rámci ekosystému)
- Pokud nemáte tablet a toužíte po něm, je iPad tou nejlepší volbou


Jaké programy mimo klasiky používám?
- Carbon Copy Cloner (zálohy disku)
- iStat Menus (využití procesoru, paměti, kalendář, etc.)
- Little Snitch (firewall)
- Alfred (vyhledávání, rychlé spouštění programů)
- LogMeIn (potřebujete-li ovládat počítače na dálku)
- Steer Mouse (pro vícetlačítkové myši)
- Toast (vypalování)
- AppZapper (odinstalování)
- Onyx (čistění systému, údržba)
- Transit (FTP)
- Dropbox (sdílení dat)
- Lightroom (zpracování fotek, archiv)

No, tak doufám, že moje zkušenosti s Apple a Macy byly pro někoho zajímavé. A jestli jsem se někde spletl, tak se omlouvám. Už si to taky všechno nepamatuju.

gekkon
Příspěvky: 47
Registrován: 17 zář 2012 10:47

Re: Život s Applem aneb Proč si postavím Hacintosh

Příspěvek od gekkon » 15 dub 2013 14:43

Díky dobrá "recenze", je vidět že nic není černé ani bílé, a že podstatou úspěchu je osvícení užívání HW/SW, především hlavou .... 8-)

Johny_F
Příspěvky: 3
Registrován: 16 říj 2012 18:06

Re: Život s Applem aneb Proč si postavím Hacintosh

Příspěvek od Johny_F » 09 čer 2013 09:31

Ja si ne muzu pomoct, ale mam pocit ze kdyz apple slapal na powerPC procesorech tak byl OS mnohem stabilnejsi. Meli jsme v praci G4 i G5 a ty masiny udelali vsechno! Kdyz to byla nejaka silena grafika tak to chrostalo dyl ale vysledek se objevil vzdy! Zadny vytuhy, pady nebo nekonecne toceni duhoveho kolecka... Ale jak vysel na svetlosveta iPhone tak si me apple zase ziskal [SMILING FACE WITH SMILING EYES] jen mam pocit ze na poli profesionalni grafiky, DTP uz to nebude nikdy tak silny nastroj jako drive [DISAPPOINTED FACE]

Odpovědět