Od problému k opravě MacBooku (aktualizováno)

Máte osobní zkušenost s Apple produktem nebo příslušenstvím a chcete se o ni podělit s ostatními? Napište svojí uživatelskou recenzi a publikujte ji zde

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Uživatelský avatar
davidhavir
Příspěvky: 212
Registrován: 15 črc 2012 22:05
Bydliště: Červený Kostelec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Od problému k opravě MacBooku (aktualizováno)

Příspěvek od davidhavir » 22 lis 2013 00:04

Vzhledem k tomu, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem se odhodlal svůj MacBook odnést do opravny (ať už byl důvod jakýkoliv), rozhodl jsem se pro případné další nešťastlivce, kterým se s jejich strojem něco stalo, napsat, jak vůbec taková oprava probíhá z pohledu uživatele a co vůbec mohou očekávat.
(upozorňuji, že některé části obsahují čistě subjektivní dojmy, rád bych tedy, aby na to byl brán zřetel, zároveň se omlouvám za případné chyby)

Problém ve zkratce: omylem jsem si trochu polil MacBook tekutinou, jelikož jsem myslel, že je to všemocné zařízení, jen jsem ho v rychlosti rozšrouboval, vyndal baterii (a strhl šroubovákem trojkřídlé šrouby, které ji drží), po domnělém vyschnutí jsem ji dal zpět a spustil. Všechno běželo přes půl roku v pohodě (ano klávesy šly vlastně mačkat hůř, ale nic, co by výrazně omezovalo funkčnost). Po půl roce některé klávesy začaly stávkovat, některé naopak "pracovaly" bez stisknutí. byl čas to začít řešit.

Řešení: K 10 000 Kč za výměnu celé vrchní části zároveň s klávesnicí (samotnou klávesnici autorizované servisy nevyměňují) jsem se dostat nechtěl a tak jsem, díky informaci od uživatele bradman, zavítal v pondělních poledních hodinách do servisvbrne.

18.11.
Nejdřǐve jsem tedy zavolal, jestli se mohu stavit. Druhá strana střídavě odpovídala, většinou jen pokud jsem intonací dostatečně naznačil, že pokládám otázku a pobídl k odpovědi. Znělo mi to asi tak jako ,,když už to musí bejt, tak se teda stavte".

Během hodiny jsem dorazil na místo, velmi dobře dostupné mhd, ve výloze iMac a tuším Power Mac táhly dovnitř, uvnitř další iMac G3. Příjemný to pohled. Po pozdravu jsem poznal, že mám čest se stejným pánem jako na telefonu. Po opětovném sdělení problémů si MacBook vzal "dozadu", oddělal spodní kryt a přinesl ho zpět.
Bylo mi řečeno, co jsem tehdá měl a co jsem neměl. Když jsem se zeptal, zda by mi za příplatek nevyměnili šrouby od baterky, odsekl, že ty se sehnat nedaj.
Sepsali jsme "protokol" a sdělil mi, že se občas stává, že se jedná o velmi malo tradiční výrobní model MacBooku (Apple rychle provedl změny) a je na něj klávesnici těžké sehnat a když, tak není možné na ni pak nacvakat původní české klavesy, jedině polepit. Jinak že standartně dostávaji anglické klávesnice a je potřeba původní klávesy přecvakat.
Nabídl mi s sebou vzít HDD a dodal, že se ozvou do 2 dnů ohledně stavu a přesné ceny, která by se ale neměla moc změnit (od původně stanovené hranice), do 5-10 pracovních by pak měl být MacBook opraven.

21.11.
Je tomu přes 3 dny ticha a tak volám sám. MacBook je skutečně méně tradičním výrobním typem a tak je třeba se domluvit s dodavatelem, což proběhne v následujících dnech. Pak budou nové informace, cena by se neměla moc změnit.

22.11.
V dopoledních hodinách telefonát o dostupnosti klávesnice u dodavatele, dorazit by měla do 5 pracovních dnů, předpokládané možné vyzvednutí ke konci příštího týdne. Pán už zněl poněkud živěji. Cena by se měla zvednout o hodnotu cca 30 Kč.

26.11.
Klávesnice dorazila, české klávesy (černé vršky) jsou momentálné podrobeny čistícimu procesu, dnes večer nebo zítra dopoledne by měl být MacBook k vyzvednutí.

27.11.
Vršky kláves jsou znečištěny natolik, že se stále musí čistit, oprava se protáhne.

28.11.
V ranních hodinách SMS, že je MacBook připraven k vyzvednutí. Na místě bylo možné vyzkoušet opravenou klávesnici. Cena se navýšila o 30 Kč od odhadu. Starou klávesnici jsem dostal s sebou.
Postřehy: Klávesnice byla nejspíše vyměňována v kuřáckém prostředí nebo ji v takovém prostředí skladoval dodavatel, snad se brzy "vyvětrá". Ačkoliv jsem měl na původní klávesnici "nacvakáno" QWERTY, dostal jsem QWERTZ, nebyl by to problém, kdyby se mi při zpětném přehazováni neulomila bílá "pacička" na mechanismu klávesy, ačkoliv jsem klávesy na MacBooku demontoval hodněkrát, nikdy se mi to nestalo, škoda a má chyba.

Shrnutí: Oprava trvala 10 dní, tedy 10 dní bez MacBooku, disk si můžete vzít. Stála 3830 Kč. Ze servisu částečně smíšené pocity, ale ve výsledku spíše pozitivní.

Doporučení: Pokud Vám nateče tekutina na MacBook, neváhejte a rychle do servisu, ať už přemýšlíte nad čímkoliv, nemá rozhodně cenu váhat nebo to nechat být, pak to bude to drahé, mnohonásobně! Neudělejte prosím blbost jako já - proto to i píšu.
Apple Watch Sport
iPhone 6 Plus
MacBook 12 (2016)

Uživatelský avatar
-BIGI-
Příspěvky: 60
Registrován: 15 srp 2012 10:58

Re: Od problému k opravě MacBooku (aktualizováno)

Příspěvek od -BIGI- » 06 kvě 2014 08:11

Zdravím, tak mé zkušenosti jsou trochu jiné. Dcera si polila MacBook White Unibody asi 2dcl Sangrie, což je vražedná sladkokyselá kombinace. Duchapřítomně jsem ho natvrdo vypnul, vyndal baterku, ramky a disk a nechal obráceně odkapat. Poslal jsem ho do servisu VSP Data a. s., kde jsem mel už dobré zkušenosti s bezplatnou výměnou spodního krytu a opravou grafiky u iMaca a čekal na nelítostný verdikt. Po týdnu přišel mail, že je potřeba vyměnit celou klávesnici (Top Case, je přilepená), jinak to nejde, dále DVD mechaniku, TrackPad, AirPort Flex, reproduktor, MacSafe board, ventilátor a to celé v cene jen 12 000 Kč. Vše je polité, jen základní karta je prý v pořádku. Bohužel s opravou jsem nesouhlasil, protože koupě tohoto (zánovního) počítače mě stála 10 000 Kč a to se mi už nevyplatí. Když počítač dorazil domů, pořídil jsem si spray na čištěni elektron. desek a jal se ho vyčistit sám. Ze všech dílů, co si servis napočítal byl politý jen topcase a wifi karta, jinak vše bylo čisté. V bazaru po internetu jsem za slušnou cenu 1500 Kč zakoupil (nový!) Top Case a vše pro jistotu vyčistil a nainstaloval. Když to sečtu, tak mě oprava vyšla na necelé 2500 Kč i se servisní prohlídkou a s poplatkem za poštovné tam a zpět a MacBook zase přede jako kotě. OK, chápu že servis musí z něčeho žít, ale že si pánové naúčtují i díly, které jsou v pořádku a za nehorázné ceny, to už mi hlava nebere. A nebo si řeknou, no jo Applista, ten se v tom šťourat nebude, co oči nevidí, to srdce … (peněženka zaplatí). No nic, to je jen moje trpká zkušenost s Apple servisem po 22 letech jinak bezstarostného používání Apple hraček. A že jich už za tu dobu bylo ;-)

Uživatelský avatar
pavelprucha
Příspěvky: 123
Registrován: 30 črc 2012 10:36
Bydliště: Brno

Re: Od problému k opravě MacBooku (aktualizováno)

Příspěvek od pavelprucha » 28 čer 2014 19:08

Já mám se Servis v Brně teda jinou zkušenost. Nedávno jsem si uškvařil dedikovanou grafiku. Po zjištění, že se to u mého modelu stává často (viz oficiální apple support forum) jsem si zanadával na to, že od toho v Cupertinu dávají ruce pryč a donesl to do Českého servisu v Brně. MacBook si tam nechali přes víkend. Ještě v pátek večer mi ho zkazili, když mi sdělili nutnou výměnu celé základní desky v hodnotě cca +16500,- bez DPH. MacBook jsem od nich vyrval zpět a našel na doporučení zde na foŕu právě Servis v Brně. Na pána jsem narazili asi na stejného, vysvětlil mi, co se stalo (a že nejsem první), co to bude obnášet a předpokládanou cenu. Udělali reballing graf čipu a pamětí, vyčistili komplet počítač vč. přepastovaní CPU a GPU. Nechal jsem jim tam necelých 6000 tisíc včetně daně a každej rok asi budu chodit na čištění a předcházet opakování problému. Celkově: za mě se Servisem v Brně velká spokojenost.
 15" MacBook Pro 8.2  iPhone X  iPad Pro 9,7"  Apple Pencil  Apple TV 4  Apple Watch Nike+ s3  AirPods 

bradman
Příspěvky: 223
Registrován: 04 srp 2012 07:52
Bydliště: Brno

Re: Od problému k opravě MacBooku (aktualizováno)

Příspěvek od bradman » 29 čer 2014 06:00

2pavelprucha: je to sice divne napsane, ale pan pred vami popisoval zkusenost s VSP Data ne s nami :) ale díky

McCain
Příspěvky: 1
Registrován: 19 bře 2015 07:43

Re: Od problému k opravě MacBooku (aktualizováno)

Příspěvek od McCain » 19 bře 2015 07:45

To je mimořádně příjemné a dobré po ..... Ty zavrtěl vyvěšením ...... Thanks tuny pro vyvěšením ..... !!!
Try out our free http://www.spanishprograms.com/ and latest comptia spanishprograms - spanish language courses london training courses to get high flying success in final and Duolingo exams

Odpovědět