Multimediální domácnost

Vše co se týká Apple TV, aplikací pro Apple TV a jejího využití.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Uživatelský avatar
pavelprucha
Příspěvky: 123
Registrován: 30 črc 2012 10:36
Bydliště: Brno

Multimediální domácnost

Příspěvek od pavelprucha » 12 říj 2015 20:26

Ahoj, jaká je vaše představa o multimediální domácnosti prakticky na sklonu roku 2015 a jak ji řešíte vy?

Doposud jsem si vystačil se sdílenou knihovnou v iTunes a přes Apple TV si pouštím filmy a seriály na televizi Samsung (+nějaký klikyháky, s tím jejich prostředím na rovinu nechci nic společnýho už mít!) a hudbu řeším přes AirPlay z Macu nebo iOS (s tím pomůže - předpokládám - nová Apple TV a Apple Music aplikace v tvOS).

Tohle je ale řešení, který je omezený pouze na domácí síť. Co s tím a jak to řešíte vy, když jste někde jinde?

Napadá mě (čistě úvahy, třeba některý možnosti nejsou ani realizovatelný nebo zbytečně komplikovaný):

1) připojovat se vzdáleně přes VPN server do domácí sítě a na sdíleným disku mít knihovnu iTunes s Home Sharing a tak sdílet knihovnu v rámci privátní sítě na Mac (případně PC s iTunes) + iOS
2) pořídit NAS server (asi Synology?), kterej lze zároveň využívat třeba kromě datovýho uložiště jako Time Capsule, a na něm rozjet třeba Plex server, na kterej přistupovat vzdáleně skrze klientskou aplikaci z konkrétního zařízení (za předpokladu, že aplikace Plexu se dostane i na novou Apple TV. Nebo využíváte něco jiného jak Plex? Nabízí vlastní řešení třeba Synology? Vaše zkušenosti?). S prostředím iTunes a Apple TV jsem doposud neměl problém a vyhovovalo mi, třeba je ale něco lepšího(?).
3) pořídit domu Mac mini a ten postavit jako domácí multimediální centrum, vzdáleně na něj přistupovat asi přes Back to my Mac a tím jsme prakticky zpátky u bodu 1) a iTunes Home Sharing

Přijde mi, že nikdo se prakticky téhle problematice pořádně nevěnuje, což je celkem škoda (a díra na trhu pro zájmové weby :) ).

Díky všem za podněty ;)
Naposledy upravil(a) pavelprucha dne 12 říj 2015 20:40, celkem upraveno 1 x.
 15" MacBook Pro 8.2  iPhone X  iPad Pro 9,7"  Apple Pencil  Apple TV 4  Apple Watch Nike+ s3  AirPods 

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od MichalM.Mac » 12 říj 2015 20:33

Mac mini u TV. Běží na něm Plex Media Server. Zároveň na něm běží Plex Home Theater (klient), který ovládáme pomocí Apple remote. Plex lze sledovat z libovolného zařízení nebo i přes web. Jen iOS aplikace stojí 5 dolarů a nefunguje v rámci Family Sharing. S trochou snahy (za předpokladu použitelné internetové konektivity) je možné streamovat na své zařízení mimo lokální síť.

Storage mam na dosti šílený. Mac mini, Synology NAS, WD NAS, Time Capsule, USB disk zapojený do WD NASu, USB rámeček na 2.5 disky (mi jich tu pár zbylo) zapojený do Time Capsule.

Na AirPlay mam aplikaci AirServer. Popravdě jsme to zatim téměř nevyužili.

Na nové AppleTV bude fungovat Plex. Pohrávám si s myšlenkou, že bychom ji mohli použít jako klient míst spouštěná přímo na minim a zjednodušilo by se tak ovládání.

S Plex server na NASech pozor. Nekamarádí se to s pomalejšími procesory.

1) U toho Plexu by VPN neměla být potřeba. Musí být na routeru veřejná IP a funkční uPnP nebo nastavený port forwarding.

Uživatelský avatar
pavelprucha
Příspěvky: 123
Registrován: 30 črc 2012 10:36
Bydliště: Brno

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od pavelprucha » 12 říj 2015 20:38

MichalM.Mac píše: Na nové AppleTV bude fungovat Plex. Pohrávám si s myšlenkou, že bychom ji mohli použít jako klient míst spouštěná přímo na minim a zjednodušilo by se tak ovládání.
Přesně, ale tady mě zajímá (nemám zkušenosti), kde mít úložiště medií? Na Macu nebo Plex si může sáhnout na disk v síti (to ale pouze skrze Apple TV asi nebude dostupné, chybí ještě jeden článek řetězce, že?)?
 15" MacBook Pro 8.2  iPhone X  iPad Pro 9,7"  Apple Pencil  Apple TV 4  Apple Watch Nike+ s3  AirPods 

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od MichalM.Mac » 12 říj 2015 20:45

V Plex řešení musí být storage připojený pouze k Plex server. Plex server bych provozoval buď na počítači (Mac mini) nebo NASu, u kterého vim, že mě nebude brzdit jeho hardware. Na AppleTV poběží pouze klient, který sám o sobě nemůže nic. Potřebuje server. Tímhle modelem se Plex liší od původního XMBC, kde jedna aplikace řešila vše.

Jakýkoliv Plex klient, který se připojí k Plex server, dostává od serveru video stream (nikoliv soubory). Server dokonce za běhu provádí převod videa -> iOS zařízení nedostane původní 1080p s šíleným tokem, ale něco rozumnějšího.

Uživatelský avatar
pavelprucha
Příspěvky: 123
Registrován: 30 črc 2012 10:36
Bydliště: Brno

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od pavelprucha » 12 říj 2015 21:00

Čili z hlediska rychlosti a výkonu vyhází nejlépe provozovat Plex Sever na Macu (mini)? A připojovat se na něj vzdáleně přes Back to my Mac nebo přes VPN do privátní sítě?
 15" MacBook Pro 8.2  iPhone X  iPad Pro 9,7"  Apple Pencil  Apple TV 4  Apple Watch Nike+ s3  AirPods 

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od MichalM.Mac » 12 říj 2015 21:21

Mam zkušenosti pouze s pomalým NASem. Pokud peníze nejsou problém, tak určitě lépe počítač.

VPN by ani nemusela být potřeba -> https://support.plex.tv/hc/en-us/articl ... ote-Access

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od rony » 12 říj 2015 21:31

strucne, ani v roku 2015 este neexistuje komplexnejsie kompaktne jednoduche riesenie.

takze nadalej k telke aj dve a viac krabiciek, k tomu este stale receiver :) a asi stale aj setobox. Na hudbu = ak mas podmienku, ze nechces mat menu na telke = opat nieco dalsie.

Ked vymenujem krabicky: Popcorn Hour A410, Creative Bluetooth krabicka (zvuk z iPhonu do receiveru), aTV3, receiver, setobox na klasicky TV broadcast, dalej NAS (len ulozisko na hudbu a uz iba len pre iTunes kniznicu). Pocitac nie je sucast zostavy zamerne - nie je vzdy zapnuty.

Buducnost: dokupim aTV4.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od Mironet » 13 říj 2015 18:03

Dovolím si rozšířit téma ještě s jednou důležitou otázkou - odkud získáváte video obsah?

Dlouhé roky to dělám z torrentů, a ačkoli pomocí aplikací jako TV Shows 2 (která je už zdá se mrtvá) nebo Duckie to jde poměrně pohodlně, začal jsem se v poslední době zajímat i o další, legální způsoby, jak získávat obsah. Důvodem je 1) svědomí, 2) pohodlnost, 3) absence zdlouhavého hledání titulků. (Přiznávám, ne v tomto pořadí)

Cvičně jsem si na Apple TV rozjel Netflix a Hulu a je to prostě paráda mít všechno dostupné během pár kliknutí. Problémem je, že nejnovější epizody se na tyto služby nedostanou. Něco je dva, tři týdny od odvysílání na Hulu, ale zdaleka ne vše co bych vyžadoval; na Netflix se seriál dostane v podstatě až když je celá sezóna vydaná na DVD (např. teď pár dní před začátkem Walking Dead se tam objevila loňská sezóna). Tím pádem bych si v podstatě musel platit předplatné u každé stanice, která má v Apple TV svůj kanál - AMC, CBS, ShowTime, HBO, atd.

Je mi jasné, že obsah je to jediné, co tyhle kabelovky mají k nalákání diváků, ale pokud jste v ČR a nemáte možnost mít tyto stanice opravdu přes providera v jednom balíku, ale pouze jako jednotlivé služby přes internet, tak je to už finančně docela problém.

Takže tím jsem v podstatě zpátky u torrentů.... :|
Přidáte někdo svoje osobní tipy nebo řešení?
Díky.

Uživatelský avatar
pavelprucha
Příspěvky: 123
Registrován: 30 črc 2012 10:36
Bydliště: Brno

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od pavelprucha » 13 říj 2015 18:12

Jak píšeš, nedá se moc jinak. Každá služba má svůj exkluzivní obsah a buď si najdeš tu, která ti padne nejvíc do vkusu, nebo seš odkázanej zpátky na torrenty. Ty poctivé, co mají předplatné ke každé službě, si troufám říct u nás spočítám na prstech jedné ruky (a možná ani to nebudu potřebovat).
 15" MacBook Pro 8.2  iPhone X  iPad Pro 9,7"  Apple Pencil  Apple TV 4  Apple Watch Nike+ s3  AirPods 

CrusoeCZ
Příspěvky: 110
Registrován: 25 úno 2012 19:24

Re: Multimediální domácnost

Příspěvek od CrusoeCZ » 17 říj 2015 13:35

Jak píšeš v úvodu - pořídit si slušný NAS, já mám už několik let Synology, a máš řešení vše v jednom.
Díky mirror je to odolné vůči ztrátě dat, nahrazuje to TC pro Time Machine, jsou k tomu aplikace přímo od výrobce DS Video, Photo, File, Audio,... vše jede do PC, Mac, iPhone, iPad, ad. bez problémů.
Plex není vůbec potřeba. Do TV přehráváš pomocí DLNA/Media Server, což tedy oficiálně Apple TV neuměla, ale nová už díky aplikacím umět bude.
V autě si na dálnici klidně přehrávám i Hd filmy do iPhone ;)
Fotky z iPhone to uploaduje na pozadí, pokud chceš, takže bez starostí.
Muziku už dnes pouštím z Apple Music, ale dříve také z NAS, včetně obrázků alb apod.
Takže u mě vítězí sestava vše od Apple (Mac, iPhone, iPad, Airport a až bude, tak i nová ATV), ale NAS od Synology.

Odpovědět