Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Potřebujete pomoc či radu s iOS? Řešíte updaty, synchronizaci, spolupráci iCloud apod? Poradíme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, Macforum_Admin, pekros, Brozik, pueblaa, hynecheck

Odpovědět
jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od jablecnysvet » 26 lis 2017 00:31

Dobrý večer, udělal jsem hroznou věc a sice zaktualizoval jsem svůj iPhone SE z iOS 9.3.5 na iOS 11. Mám těžké zrakové postižení, kdy mám jen zbytky zraku a teďka v podstatě vůbec nevím jak s iPhonem pracovat.

Nevím jak zapnout Voice Over (dříve třikrát home button teď nefunguje) nevím jak zadat kód pro Touch ID když na klávesnici nevidím (dříve bylo černé pozadí a bílé klávesy což je jediná barevná kombinace jakou tak trochu rozpoznám) teď tam tu klávesnici vůbec nevidím (prý je šedobílá - proč?? :( ) heeh a tech věcí je tam fůra, nechce se mi to sem všechno vypisovat.

Jak mohu obnovit svůj iPhone do úplného továrního nastavení s nejstarším systémem co tam byl? Najde se tu dobrá duše co mi s tim pomůže? Tak jak je iPhone teď si z něj prakticky bez pomoci vidící osoby ani nezavolám... :( :(
Nejhorší je, že jsem si před upgradem neudělal zálohu na iCloud - dříve se mi na 5S dělala automaticky.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Hajnejch » 26 lis 2017 07:05

Bohužel vás zklamu. Vrátit se na starší verze nejde a to ani na 10 natožpak na 9. Apple je už nepodepisuje. Vrátit se na starší verzi iOS lze zhruba 14 dní po vydání nové verze a to jen na tu předešlou.

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od jablecnysvet » 26 lis 2017 09:11

Hajnejch Počkejte, takže i když si stáhnu z internetu restore na 9.3.5., která tam byla před pár hodinami, tak ho tam přesto nedostanu ani přes iTunes? iPhone užívám od verze před 4 (to bylo 3g či 3gs) a to co s tim provádějí poslední dobou je na zabití.
Co Jailbreak? Nikdy jsem ho sice nedělal, protože to nebylo potřeba, ale nedá se tam v případě, že bych tam ofiko restore 9.3.5 nedostal nainstalovat JB verze? Na internetu je o tom fůra návodů... Jaké jsou případně rozdíly/úskalí? Díky moc.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Honza.Mac » 26 lis 2017 09:19

Ano upgradem na 11 jste ztratil možnost návratu nejen k 10 ale i k 9.
iOS 9.3.5 již není Applem podepisovaný a nedá se oficiálně stáhnout, už ani 10 verze nelze obnovit.
Jailbreak k čemu ? Jailbreak upadá, tři stránky byly zrušené, v repozitářích Cydie už toho tolik není, jailbreak pomalu upadá a nechávat iOS otevřený, s vašim postižením ? Zamyslete se nad tím ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od jablecnysvet » 26 lis 2017 10:06

Honza.Mac Tak co s tim? iPhone jsem si celou dobu kupoval právě proto, abych nepotřeboval pomoc od vidící osoby.
K Jailbreak máte pravdu, asi by to nebylo v mém případě moc moudré...
Každopádně to musím nějak vyřešit a to nejlépe ještě dnes.
Bohužel iPhone nevyužívám jen k telefonování a SMS/iMessages, ale také jako diář, kapesní počítač, mám v něm nainstalovaného dost software, který mi každodenně velmi zjednodušuje život...
No v nejhorším, když se nepůjde iOS 11 zbavit, tak tento iPhone prodám a koupím si nové SE s iOS 9.3.5 (jsou ještě k sehnání) byť jsem teda ještě nikdy neprodával pouze půlroční telefon... Většinou mají při prodeji rok.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od ra3662 » 26 lis 2017 10:58

iPhone SE kuován před cca 2 měsíci a už na něm byl iOS 10.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Honza.Mac » 26 lis 2017 11:02

Nevím co s tím pokud přihlédnu k vašemu hendikepu.
Co vím zde z fóra je tu druhý uživatel se zrakovým postižením, MICKI2701000 tak ho zkuste oslovit ... je mi to líto, ale já ve svém okolí nemám zrakově postižené s iOS ale mají Android. :-(
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od jablecnysvet » 26 lis 2017 11:23

ra3662 Můj známý řikal, že v Mobil Plus v Liberci by snad mohli mít SE 128 GB s iOS 9, zítra se mi podívá a dá vědět. Pokud tam fakt bude, tak ho hnedka koupim.

Honza.Mac Povedlo se mi najít Apple servis, kde pracují i v neděli a tam mi řekli, že s tim nic provést nemůžou, ale ať zkusím přímo oficialní podporu Apple. Pomohli mi alespoň aktivovat nějaké zkratky, co byly na 9.3.5. Ještě teda zítra zavolám přímo do Apple, možná mi to oni budou schopní nějak nainstalovat a když ne, tak uvidim co řekne můj kamarád a když tam ten telefon budou mít a opravdu tam bude ideálně iOS 9.3.5, tak dám tenhle protiúčtem a vezmu znovu iP SE 128 GB - právě kvůli většímu množství sbíraných dat.

I tak Vám všem děkuji za snahu pomoci.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Mironet » 26 lis 2017 11:28

A nebude opravdu jednodušším řešením vyhledat jednorázovou pomoc od jiné osoby? Dle mého se aktualizací OS pouze mohla smazat Vaše nastavení, ale pořád tam všechny ty možnosti jsou.

Problémy, které jste popsal jsou:
1) Aktivace VoiceOver trojitým stiskem plochy: Obecné -> Zpřístupnění –> poslední položka Zkratka zpřístupnění –> zvolit VoiceOVer

2) Hůře rozpoznatelná obrazovka při zadávání hesla. Tady je možné, že Apple Vám změnou designu opravdu zkomplikovat život, nevím. Co takhle: a) nastavit černou tapetu na plochu, b) ve Zpřístupnění zapnout vyšší kontrast a/nebo tučný text c) nuclear bomb option - vypnout kód a Touch ID úplně?

Maaara
Příspěvky: 357
Registrován: 27 říj 2013 17:45

Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Maaara » 26 lis 2017 11:59

A co zkusit nastavit cernobile zobrazeni? Zkusil jsem a pak zadavani kodu jsou bila cisla a pokud se da tmave pozadi prijde mi to ok. Je to v general / accessibility/display accomodation/color filters/greyscale. A zapnout vyssi kontrast barev a vetsi a tucna pismena.

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od jablecnysvet » 26 lis 2017 12:46

Maara Vyšší kontrast a tučný text zapnutý mám, ale klávesnici už vyřešila funkce inverze barev (invert colors) chytrá inverze. Ta mi upravila nastavení tak jak potřebuju:

Settings - General - Accessibility - Invert colors - Smart Invert

Tím se dost věcí změnilo k lepšímu - včetně všech klávesnic, které troufám si říct jsou lepší než na 9.3.5. No kdoví možná že to nakonec půjde vyladit, jen to objevit. Teď už to alespoň můžu testovat sám. Doufejme, že najdu i ty další funkce. Vypadá to, že to asi nějak sjednotili. Každopádně díky moc! a já jdu zkoumat dál.

EDIT: Tak ještě na jednu věc, kde se změny v nastavení neprojevily jsem narazil. Když vytočim nějaké číslo a chci přidat druhý hovor, tak je to tady taky bílé a není tam nic vidět. Přestože se mi všechno ostatní povedlo dát tak nějak do stavu před aktualizací, tak jen tady to bílé na černém není. Ale tak na to má telefon jiné funkce zpřístupnění, s tim už se dá žít. :)
Doufejme, že to do konce roku vyladí...

Tak ještě App Store se nějak docela dost změnil. Neví někdo, jak se dostanu do kategorií? Je tam jen
- dnes
- hry
- aplikace
- aktualizace
- hledat

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od SteveJSF » 26 lis 2017 19:44

Podle mě ten návrat k jinému telefonu s iOS9 není dlouhodobým řešením. Chtělo by to naučit se správně a funkčně ovládat iOS11. Jsou tu i uživatelé naprosto nevidomí a zvládají to. Chce to najít si cestu tam, kde ty současné postupy dělají problém.

Sephirot
Příspěvky: 242
Registrován: 07 bře 2015 23:04

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Sephirot » 26 lis 2017 21:04

Kategie jsou pro každou sekci zvlášť. Tj. Hry a Aplikace mají zhruba v polovině pod “Nejlepší placené/bezplatné” oblíbené kategorie. Po “Zobrazit vše” je tam teprve výčet kompletní...

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11... - vyřešeno

Příspěvek od jablecnysvet » 29 lis 2017 18:51

Sephirot Kategorie jsem už objevil ještě v neděli, takže v App Store už se zase v pohodě vyznám. Přesto díky. :)

SteveJSF
Právě že hledám postupy už od doby co jsem přišel do styku s technikou = už asi 20 let? :) Už se za těch pár dní hodně věcí v iOS změnilo k lepšímu. Většina věcí co blbla už je vyřešených. Apple se v tomhle fakt dost snaží, protože je jim jasné, že to nebyl problém jen několika málo uživatelů, ale že se to dotýká jak mi sami řekli opravdu velkého množství uživatelů, včetně pár mých špatně vidících a nevidomých přátel, kteří na 11 přešli buď jako já omylem nebo protože důvěřovali Applu, že to bude jako vždy přístupné. Přes Apple Remote Diagnostic Tool mi tam nahráli nějaký balík oprav (od iOS v. 11 mají prý mnohem více možností oprav a diagnostiky na dálku), pak jsem měl restartovat telefon a po restartu vše dobrý. Kdybych tam nezavolal a nepřepojili mě až na Irskou Apple centrálu, tak dostanu tento balík oprav až v příští aktualizaci. :) Totéž jsem doporučil i svým přátelům, kteří už jsou také opět spokojení.
Je fajn moct po 3 dnech zase používat chytrý telefon konečně naplno a využít tak jeho potenciál se všemi dostupnými funkcemi, které mi nabízí.
Byť jedno omezení bych přeci jen našel. V iOS 9 jsem ještě mohl využívat kombinaci VO + zvětšení (pouze ale pro bílé písmo na černém podkladu více bohužel už nevidím, pak už jen stíny, světlo a hustou mlhu), byť už jsem většinou využíval VO. V iOS 11 díky znatelnému zmenšení písma při nastavení maximální velikosti písma už mohu využívat pouze VO, protože to maximální písmo už nevidim... :D ;) Ale i přesto všechno musím Applu poděkovat za jeho mnohaletou vesměs bezproblémovou brilantní přístupnost (nejen) pro lidi se zrakovým postižením. Je pozoruhodné, že VoiceOver funguje perfektně ve všech aplikacích co mám v Macu. Tady se mají ještě odečítače pro Windows, drahé jako 15" Macbook Pro či 27" iMac ještě hodně co učit. (Y) A pokud jde o diktování, tak to je také už na celkem špičkové úrovni. K dokonalosti už asi chybí jen česká Siri, ale toho se věřím taky dočkáme a popravdě mně ani Siri v angličtině nevadí.

Nejsem u Apple žádným nováčkem, právě proto aktualizuji jak iOS tak Mac OS vždy mnohem déle než ihned po jeho vydání. U iOS to zpravidla bývá verze x.3.x kde už bývají problémy vychytané a v případě Mac OS je to 10.x.5 a třeba Sierru jsem nainstaloval až ve verzi 10.12.6.
Poučení pro mě: Vzhledem k tomu, že už využívám jen VO, který na noc vypínám a ten zbytek jsem si nastavoval po paměti, tak bude lepší si raději nechat VO zapnutý déle, až dokud to nenastavím a pak ho teprve vypnout.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Pomoc jak dostat pryč iOS 11 a vrátit se na 9.3.5

Příspěvek od Hajnejch » 29 lis 2017 19:54

A chytrou konverzi jste zkoušel používat? Je to černé pozadí a bílý nebo žlutý text. Bohužel ne všechny aplikace třetích stran to podporují.

Odpovědět