Zkratky

Potřebujete pomoc či radu s iOS? Řešíte updaty, synchronizaci, spolupráci iCloud apod? Poradíme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, Macforum_Admin, pekros, Brozik, pueblaa, hynecheck

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Zkratky

Příspěvek od Mironet » 20 zář 2018 06:48

Používáte už někdo Zkratky a máte tip na nějaké opravdu praktické využití, které vám usnadňuje práci nebo život? Všude čtu, jak je to revoluční a že to dá Siri úplně nový rozměr, ale ačkoli se mi to jako myšlenka líbí, tak mě popravdě nenapadá ani jedno praktické využití. Je teda pravda, že nemám nic v HomeKitu, tam se to asi dá využít dobře, ale bez něj? Taky bych čekal, že už od bety bude někde na netu knihovna od nadšenců, ale nic nenacházím. A ta nativní galerie v aplikaci... no, vytvořit si příkaz na spuštění časovače na čištění zubů... to bych zrovna nenazval nový rozměr.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkratky

Příspěvek od rony » 20 zář 2018 07:52

v samotnej aplikacii je Galeria hotovych Flows, z nich vies usudit v akej oblasti sa pohybujes.

Moje prakticke vyuzitie (pouzivam to este z iOS11 ako Workflows):

- mam asi sedem Flows tykajucich sa hudby
- kedze mi nevyhovuje pridavanie hudby do fronty v samotnej Music.app, tak som si spravil flow, prvy krok flow zobrazi kniznicu, v nej si odfajkavam, co sa ma pridat. Po odfajkani je dalsi krok vo flow prida zaskrtnute do fronty.
- potom mam flow, ktory urobi filter hudby podla parameterov (datum posledneho prehrania, pocet prehrati, pocet hviezdiciek -> taky moj mix) a okamzite tento zoznam spusti -> to pouzivam ak potrebujem bleskovo nieco pustit z tych skladieb, ktore som davno nepocul.
- dalsie je prehlad songov, ktore som DNES pocuval (je to len informativne),
- dalsie je filter "Davno nepocute", ktore mi urobi zoznam skladieb s najstarsim datumom posledneho vypocutie (plus odfiltrovanie skladieb s najnizsim hodnotenim),
- nove flows ktorymi cez Siri ovladam svetlo (Hej Siri, zapni svetlo)

Mne to tymto padom nezastupitelne riesi moj problem s dementnym ovladanim fronty Music.app

Viem si predstavit prakticke vyuzitie pre vytvorenie sumaru dnesnych schodzok, ktory Flow naformatuje do tela mailu a ten odosle alebo robi ine aktivity. Flow su interaktivne, mozes pouzit kroky, v ktorych vyberas zo zoznamu moznosti (napr. nacitas schodzky dnesneho dna, das v dalsom kroku na vyber z nich, a vybranu schodzku napr. odosles ako mail niekomu, pripadne ti zobrazi trasu na miesto konania a rovno mozes navigovat).

Skratky su teda v casti rutinnych uloh pomocka. Predstavu o moznostiach si vsak urobit len ak ako tak dostanes do hlavy jeho moznosti.
Naposledy upravil(a) rony dne 20 zář 2018 07:59, celkem upraveno 1 x.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Hnata
Příspěvky: 348
Registrován: 21 led 2015 09:43

Re: Zkratky

Příspěvek od Hnata » 20 zář 2018 07:53

Tak jsem se zkratek úplně zklamaný. Původní aplikace Workflow ze které vychází totiž měla i aplikaci pro Apple watch a tam byla naprosto úžasná. Bylo tak naprosto jednoduché ťuknutím na displeji hodinek zapnout oblíbený playlist nebo spustit poslední přidané položky v Apple music, Případně dokonce zapsat poznámku do kalendáře jednoduchým diktováním a zvolením datumu s rozevřeného seznamu. Nic z tohoto nové zkratky při použití Siri na hodinkách nechápou. Je to opět jen prodloužená ruka Siri a ta mi dost nevyhovuje při spoustě aktivit Jako např. v kanceláři mezi kolegy kde je nechci rušit, nebo při nákupu v obchodě, ale i prostě jen ve frontě na kávu. Je prostě těžké v České republice zabránit udiveným pohledům okolí když člověk mluví s hodinkami. Doufám že si to Apple při některé z dalších aktualizací uvědomí a vrátí možnosti původní aplikace Workflow na Apple watch.
Jinak k výše uvedenému dotazu: zkratky aktuálně ve widgetu dokážu využít pouz tyto:
1) zkratka na odeslání času mého příjezdu domů manželce ( využívá aktuální polohy)
2) zkratka na přidání připomínky jako např. připomeň mi v práci, připomeň mi doma ( využívá také aktuální polohu a jakmile se dostanu domů nebo do práce tak ukáže připomínku)
3) zkratka k playlistu - ale zde spis vyuzivam watch

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Zkratky

Příspěvek od Zeggjk » 20 zář 2018 12:28

Zatím zkoumám, ale řekl bych že možností je plno, já jsem ze zkratek nadšen. Očekávám, že až vývojáři zapracují možnost zkratek do svých aplikací, bude to ještě lepší. Jinak nevylepšuje to jen možnosti Siri, může se udělat jen tlačítko na display, které vyvolá akci ze zkratek.

Já si musím hlídat váhu, tak se každý den vážím a zapisuji do zdraví. Tzn. spustit apku, vybrat tělesné míry (někdy je to v jiné podnabídce zdraví), zadat hmotnost, pak se přepnout na BMI index a přidat (ten už se dopočítal sám z právě zadané hmotnosti, ale na to plus se muselo kliknout). Nyní mám na ploše tlačítko, na to kliknu a zadám svoji hmotnost. toť vše. Zkratka mi to zapíše do zdraví a zároveň zadanou hmotnost podělí druhou mocninou mé výšky v metrech a výsledek zadá do zdraví jako BMI index.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: Zkratky

Příspěvek od Anndy » 20 zář 2018 13:47

Ako sa dajú použiť skratky na AW? Iba ako prikaz pre ŠÍRI?

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Zkratky

Příspěvek od lipon » 20 zář 2018 14:09

Nenašel jsem ani jednu, která by mi k něčemu byla.

Hnata
Příspěvky: 348
Registrován: 21 led 2015 09:43

Re: Zkratky

Příspěvek od Hnata » 20 zář 2018 15:30

Anndy píše:Ako sa dajú použiť skratky na AW? Iba ako prikaz pre ŠÍRI?
Kdepak! AW nerozpoznají zadané “zkratkové” příkazy ... Ten Siri příkaz který se v aplikaci zkratky da nastavit funguje jen se Siri spustene primo v iPhonu. AW bohuzel o funkce ktere nabizely zkratky jeste jako Workflow přišlo.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkratky

Příspěvek od rony » 20 zář 2018 19:09

homepod skratky pozna, a to mi nateraz staci
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Alfons
Příspěvky: 3
Registrován: 20 zář 2018 15:33

Re: Zkratky

Příspěvek od Alfons » 20 zář 2018 20:14

Ahoj.
Ja prostě neumim ty zkratky delat....
Daji se nekde stahnout hotove?

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Zkratky

Příspěvek od SteveJSF » 20 zář 2018 20:24


Alfons
Příspěvky: 3
Registrován: 20 zář 2018 15:33

Re: Zkratky

Příspěvek od Alfons » 20 zář 2018 22:02

Sice jich tam moc neni ale dekuji i za tohle:-)

nunasjiri
Příspěvky: 121
Registrován: 07 lis 2016 21:26

Re: Zkratky

Příspěvek od nunasjiri » 21 zář 2018 05:10

Primo v aplikaci mas knihovnu prednastavenych zlratek


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkratky

Příspěvek od rony » 21 zář 2018 05:36

ak ti to nejde, je to celkoom pochopitelne, treba na to ist od lesa. Nemysliet na finalny produkt, ktory nutne potrebujes.

Rozoberaj ho v hlave na jednotlive kroky.

No a velmi dolezite je studium moznosti -> to je ten jalovy cas, ktory sa ti zda, ze nic nim nedosiahnes, ak bude pozerat dovnutra cudzich Flows. Zacni primitivnymi.

Ked sa ti podari postavit hocaj dvojkrokovy Flow, tak uz budes na to pozerat inak.

A ten finalny. Nesnaz sa postavit ako druhy projekt po tom simple. Rozmysli si ake kroky obsahuje a skus si tie kroky "natrenovat" kazdy samostatne.

Skumaj ako naozaj tie kroky funguju.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Zkratky

Příspěvek od lipon » 21 zář 2018 05:58

Jo, na studium je fajn, že ty předdefinované se dají "rozkliknout" na jednotlivé kroky

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Zkratky

Příspěvek od Mironet » 21 zář 2018 07:38

A chápu správně, že v nativních aplikacích jsou podporovány úplně všechny funkce? Např. Siri dodnes umí přidat událost jen do defaultního kalendáře. Můžu si pro ni nastavit hlasový pokyn, který bude 1) vytvořit událost, 2) změnit kalendář dané události?

Hnata
Příspěvky: 348
Registrován: 21 led 2015 09:43

Re: Zkratky

Příspěvek od Hnata » 21 zář 2018 07:58

Mironet píše:...Můžu si pro ni nastavit hlasový pokyn, který bude 1) vytvořit událost, 2) změnit kalendář dané události?
Tak zrovna tyhle dva kroky umí Siri už sama o sobě a nepotřebuje k tomu zkratku ... teda pokud jde o aplikaci Apple Kalendáře ... v rámci cizích aplikací bude nutná ta zkratka

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Zkratky

Příspěvek od Mironet » 21 zář 2018 10:31

Jak prosím? Já ji nedokážu přimět, aby pracovala s čímkoli jiným než defaultním kalendářem. A podle komentářů, co jsem našel na netu jiné kalendáře opravdu neumí. (bavím se pořád o nativní aplikaci a kalendářích na iCloudu)

Hnata
Příspěvky: 348
Registrován: 21 led 2015 09:43

Re: Zkratky

Příspěvek od Hnata » 21 zář 2018 10:39

No ano - vždyť jsem psal že pracuje s Apple kalendářem! V rámci cizích si hold budete muset počkat na podporu od vývojářů ... asi se po čtyřech dnech od spuštění iOS 12 nedají hned čekat zázraky :-)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Zkratky

Příspěvek od Mironet » 21 zář 2018 12:04

Jde mi o více kalendářů, ale všechny jsou na iCloudu a v nativním Kalendáři. Pokud mám hlavní defaultní a k tomu pracovní "work" kalendář, jak přiměju Siri, aby přidala událost do pracovního? To jsou ty dva kroky, které jsem zmiňoval. Přes zkratku možná, Siri to podle mě sama neumí.

Hnata
Příspěvky: 348
Registrován: 21 led 2015 09:43

Re: Zkratky

Příspěvek od Hnata » 21 zář 2018 12:19

pochopitelně že Siri umí přidat události jen do defaultního kalendáře viz. mnoho diskuzí na internetu, ale pomocí zkratek to změnit jde - teď jsem to zkoušel při vytváření zkratky pro nadiktování stavu najetých kilometrů a následný zápis toho čísla do nově vytvořené události do pracovního kalendáře - jde tedy zadat do jakého z iCloud kalendářů to má nacpat.
Mimochodem při této příležitosti jsem ověřil, že Siri příkaz může být i v češtině - Siri ho pochopí a zkratku spustí.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Zkratky

Příspěvek od Mironet » 21 zář 2018 12:58

Super, tak si s tím zkusím doma pohrát.

Grommi1
Příspěvky: 200
Registrován: 30 črc 2012 11:34
Bydliště: Přerov

Re: Zkratky

Příspěvek od Grommi1 » 21 zář 2018 19:44

Pro inspiraci. Zkratky jsem použil z Galerie a doupravil jsem si. Používám Navigace k příští události (vyžaduje u eventu v kalendáři adresu). Sdílet dostupnost (to kdy má čas -> pošle sms nebo email) a todoist nový záznam vzhledem k tomu že nemám 3D Touch.
Přílohy
Obrázek PNG.png
MBA 2020, iPhone 14 Pro, AW7

Alfons
Příspěvky: 3
Registrován: 20 zář 2018 15:33

Re: Zkratky

Příspěvek od Alfons » 21 zář 2018 23:33

Chtel bych jen zkratku na posilani emailu jedne osobě
A dalsi zkratku na pridani prispevku na fb...
Ale to tam nikde prednastavene neni...

Hnata
Příspěvky: 348
Registrován: 21 led 2015 09:43

Re: Zkratky

Příspěvek od Hnata » 22 zář 2018 07:46

Projdete si tu aplikaci zkratky a zjistite ze to neni jen o tech prednastavenych ... po otevreni aplikace vytahnete zespoda tu listu. Tam jsou videt jednotlive kategorie a kdyz do nich vlezete tak i akce. Pro vytvareni zkratek pak jeste prohlednete i dostupne skripty. Zjistite ze zkratkama jde zaridit opravdu lecos - JDE TEDY I NASTAVIT ZKRATKU NA ODESLANI MEJLU.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkratky

Příspěvek od rony » 22 zář 2018 08:43

Je tedy i zdielanie, ma to funkciu, ktora zobrazi zdielaci panel.

Na Skratky je treba najprv dlhsiu fazu, ked len skumas, nacvicujes na jednoduchych ulohach. Nemozes zacat tym, ze najprv mas svoju predstavu uplne presnu a nemozes cakat, ze je tam presne na to vec, ktoru rozbehnes jednym supnutim prstom. Akonahle pochopis princip, a akonahle si prebehnes ake veci ma v dostupnych funkciach, tak potom si tie svoje konkretne veci musis rozobrat na drobne a tie drobne napasovat na to, co to vie.

Skratky potrebuju cloveka, ktory si ramcove zadanie vie rozobrat, analyzovat a znovu poskladat prostriedkami, ktore su k dispozicii.

Chce to vela guglenia, pozerania videa (ak nie si schopny si to preletiet sam, tak musis aspon dohladat ukazkove videa ako sa s tym robi). Aj samotna app poskytuje tutorialy a galeria hotovych veci je prave o tom -> pozries dnu a snazis sa tie kroky vnutri pochopit ako funguju.

no a ked stavias vec pre seba, to je proces, kedy skusis, nejde, zmenis, nejde, este zmenis, nejde. zmenis, a ak ide, pridas dalsi krok. Je to ako programovanie ale staci len posuvat obdlzniky (to su tie funkcne bloky).
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

flasher
Příspěvky: 16
Registrován: 13 zář 2018 19:25

Re: Zkratky

Příspěvek od flasher » 24 zář 2018 14:50

Zkratky (resp. Workflow) pouzivam uz dlouho a musim rict, ze v tom jdou napsat opravdu uzitecne veci. Apple to prezentuje jako skladani akci za sebe, ale pokud se trochu vyznate v programovani nebo regularnich vyrazech, pak lze udelat treba zkratky na vypsani aktualniho televizniho programu, prijezd nejblizsiho MHD atd (vyparsovanim webovych stranek). Je tam i podpora JavaScriptu, takze lze do jiste miry i ovladat existujici stranky a pridavat jim dalsi funkcionalitu. Jinak spise zalezi na tom, jak siroka bude nabidka zkratek od jednotlivych tvurcu aplikaci. Pouzivam napriklad OmniFocus a tam nejake uzitecne zkratky pribyly. Predpokladam, ze casem toho bude vic. Volani pres Siri v podstate pouze usetri otevirani aplikace a spousteni konkretni zkratky rucne.

Uživatelský avatar
pizuu
Příspěvky: 184
Registrován: 26 říj 2013 08:03

Re: Zkratky

Příspěvek od pizuu » 27 říj 2018 18:29

Viete ma postrčiť správnym smerom?
Snažím sa prísť na to, ako docieliť toho, aby sa skratka automaticky spustila keď prídem na konkrétne miesto (adresu). Nejaký tip..?
iPad 11 Pro

sweetboi
Příspěvky: 2
Registrován: 05 pro 2017 19:39

Re: Zkratky

Příspěvek od sweetboi » 27 říj 2018 18:35

myslim, ze automaticke spousteni neni mozne

Uživatelský avatar
pizuu
Příspěvky: 184
Registrován: 26 říj 2013 08:03

Re: Zkratky

Příspěvek od pizuu » 27 říj 2018 18:49

..tak toto som nechcel počuť.😕
iPad 11 Pro

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Zkratky

Příspěvek od SharkeeCZ » 02 lis 2018 23:04

Dneska mne, příjemně, přakvapila nově integrovaná SIRI zkratka v Booking.com appce, kde mi automaticky po přidání nové rezervace nabídla možnost vytvořit zkratku. Za mne palec hore!
IMG_1263.jpg
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Zkratky

Příspěvek od Mironet » 26 dub 2019 08:06

Mám chytrou zásuvku, která podporuje HomeKit. Můžu říct Siri Turn on X nebo Turn off X a funguje to. Chtěl bych vytvořit zkratku, která by jedním příkazem zásuvku vypnula, počkala pět vteřin, a poté opět zapnula. Poradíte?

Josef F.
Příspěvky: 193
Registrován: 04 zář 2014 13:01

Re: Zkratky

Příspěvek od Josef F. » 28 dub 2019 19:48

Zkratky umí spouštět pouze scény v HomeKitu, nikoliv samostatně ovládat jednotlivá zařízení.
Musíte tedy nejprve vytvořit v aplikaci Domácnost scénu, která zásuvku zapne. Poté vytvořit druhou scénu, která naopak zásuvku vypne. Nyní již můžete jít do Zkratek a vytvořit novou zkratku, kde přidáte obě vytvořené scény ve správném pořadí a nastavíte mezi nimi dobu prodlevy.

wendys
Příspěvky: 7
Registrován: 08 srp 2017 20:39

Re: Zkratky

Příspěvek od wendys » 07 zář 2019 13:33

Zdravím,
mám problém na iPhonu XS se zkratkami. Chci vytočit jedno tel. číslo a z 10-ti pokusů to jednou vyjde a jinak mi to hodí chybu, že to nejde? Máte to taky, nebo vám to funguje bez problémů?
Přílohy
IMG_1151.png

wendys
Příspěvky: 7
Registrován: 08 srp 2017 20:39

Re: Zkratky

Příspěvek od wendys » 19 zář 2019 20:30

Tak po dnešní aktualizaci na iOS 13 funguje naprosto bez problémů :D

Odpovědět