Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od MichalJ » 28 dub 2016 11:59

Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?
Spíš ne.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Honza.Mac » 28 dub 2016 12:53

Pracuji na iPad Air 2, drive na iPad Mini 2, a pracuji na něm v pohodě. Samozřejmě to chce mít nainstalované aplikace. V pohodě se připojím do práce pomocí Cisco nAnyconnectu či OpevVPN, nastartuji RDP či SSH terminál aplikaci a jedu.
Firemní aplikace (Outlook, web aplikace pro IE a.j.) spouštím přes Citrix Receiver nebo přes VMware Horizon.
15" rMBPro už nechávám doma a poslední týden běhám do práce či na cestách jen s iPad Air 2.


Sent from my iPad using Tapatalk
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od sallvator » 28 dub 2016 13:06

Jak komu. Myslím že pro obrovské % populace je díky appkam dokonce lepší než počítač.

Ale nenahradí ho hráčům, profesionálum s komplexními programy.

Myslím že by plně nahradil kancelářskou práci, domácí brouzdání, manageři, novináři, studenti ne! IT oborů...


Viz naše rodina npř.

Já - grafik webdesignér - nenahradí - mam ho jako doplněk na cesty za klientama, prezentace atd...
Táta - domácí brozdač, IT negramotný - nahradí plně - potřebuje jen na youtube, mail a zprávy
Máma - Učetní - nenahradí - potřebuje učetní programy které jsou jen na desktop platformě
Brách - obchodák/manager - nahradí - potřebuje exel/word, PDF čtečku, mail a internet

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Alisczech » 28 dub 2016 15:57

Pokoušel jsem se o to a pro mě bohužel 100% náhradou není. Záleží na tom, jak efektivní chcete být a jak komplexní máte potřeby. Pro běžnou kancelář v pohodě, pro mnoho oborů v pohodě. Pro mě jako manažera, fotografa a kreativce bohužel ne
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od SharkeeCZ » 28 dub 2016 18:05

Pro obchodníky je to taky hodně omezené, kvuli Excelu. Na prohlížení ok, ale na práci se vším všudy ani náhodou. Záleží vždy na tom co kdo s tím dělá.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od casey » 28 dub 2016 19:28

Já jsem aktuálně iPad z "portfolia" vyřadil. Mám 11" MBA a ten s sebou tahám všude. Mám plnohodnotný systém a o moc větší a těžší než iPad zase není - vejde se mi do všech batohů a tašek, včetně foto brašen.

Bianchi
Příspěvky: 172
Registrován: 28 zář 2012 09:52

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Bianchi » 29 dub 2016 10:35

Škoda jen, že už je u posledních Maců rozšíření RAM komplikované, případně nemožné. Dříve to byla nejjednodušší věc, jak zásadně upgradovat Mac bez jakýchkoliv zásahů do demontáže hardwaru.

MS Office for Mac 2016 už se blíží Windows verzi, ale zatím to bohužel stále není ono. Verze MS Office pro iPad je specifická. Souhlasím s tím, že ideální na přenos by byl MacBook Air 11". Případně jej připojit k externímu monitoru a je to v klidu. Každopádně nyní zvolit raději s 8 GB RAM. OS X El Capitan mi přijde náročnější na hardware. Jsem zvědav, jaká bude další verze. Na druhou stranu každoroční upgrade OS X asi v Macu nějaký ten "balast" udělá. Takže by to chtělo po pár upgradech zálohovat data, naformátovat disk a udělat čistou instalaci.

IPad Pro bych osobně viděl jako vhodný doplněk, ale preferoval bych raději MacBook. Váhově to šlo za poslední léta rapidně dolů (ačkoliv na úkor možného upgradu komponent apod.), takže mobilita už je úplně v pohodě.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od rony » 29 dub 2016 11:54

jedina vyhoda tabletu je obrovska pohotovost. v momente, ako ti vyhovuje z praktickych dovodov (moznosti aplikacii), je lepsi.

v momente ako vsak ja musim plnit rolu, kedy simultanne pracujem s dvomi ulohami - typicky uz napr. bezne kodovanie - pisem webstranku a zaroven kontrolujem ako to vyzera, tak je tablet mimo hru a to aj keby som samostatne nasiel SKVELY text editor a skvele prostredie na pozeranie (Safari).

Na prostredie, z ktoreho nemusim prebiehat medzi aplikaciami, s kludom.

Velmi lmituje obrazovka a to asi aj 12".

Uprimne povediac, mam mba 11" a nechcel by som s tym robit nieco, na co som zvyknuty v dvojmonitorovej konfiguracii :-) vlastne ani keby som mal blbu 19", tak na 11" je to sialene.

Ak by som mal fantazirovat, tak nejake buduce zariadenie, ktore by malo podobny port ako sucasny iPad Pro ale nielen na klavesnicu so stojanom ale ako DOCK. v momente ako by zvladol ipad vacsiu externu obrazovku (bez barlicky ako je aTV), tak uz by sa o tom dalo uvazovat ako o pracovnej stanici.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

majkom
Příspěvky: 840
Registrován: 26 úno 2013 16:07

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od majkom » 29 dub 2016 14:21

mne ano:)

Maaara
Příspěvky: 357
Registrován: 27 říj 2013 17:45

Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Maaara » 29 dub 2016 14:32

U mne pul na pul :-). Kdekoliv mimo kancl vse udelam na iPadu Pro vcetne kresleni konceptu designu a macbook tak uz nenosim, v kanclu mam vse diky syncu na velkym Macu kde uz dodelam finalni praci. Hlavne kvuli dospelym aplikacim, mysi a velkemu displeji. Ikdyz na iPad existuji taky aplikace, ktere smele konkuruji tem stolnim (za me napriklad Procreate).
Na iPadu mi vyhovuje jeho lehkost, skladnost, moznosti Pencilu (kresleni, psani, revize dokumentu), rychlost, moznost si dat dve okna vedle sebe. Na uplne beznou praci to proste podle me staci a nemusim tahat notas. Nevyhodou je v podstate nerealna moznost to pripojit u zakaznika na projektor a nemoznost pracovat s file systemem - coz je podle me zabijak toho, ze iPad nemuze nikdy nahradit pocitac na profi praci.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od SteveJSF » 29 dub 2016 16:43

Za mě - iPad je fajn, nenahradí plně notebook, ale ani notebook plně nenahradí iPad.
iPad mám pár zbytečných nedokonalostí, které ho dost omezují. Obzvlášť pokud třeba nemáte externí klávesnici - to můžete zapomenout i na tvorbu pořádných textových dokumentů - nejde udělat pevnou mezeru za krátkou předložku. Pro někoho je to možná prkotina, ale třeba diplomka, ročníková nebo semestrální práce, ale i řada jiných dokumentů zkrátka tohle musí obsahovat. Nebo aspoň by měla.

Karel Giebisch
Příspěvky: 101
Registrován: 08 čer 2014 11:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Karel Giebisch » 30 dub 2016 07:40

Plnohodnotně asi iPad MacBook nenahradí, ale v některých situacích mi připadá, že je snadnější na něm vykonávat nějaké úkony než na MacBooku, hlavně při cestování.

Ostatně, dal jsem si tu práci a nad tímto tématem jsem se zamyslel. Vznikl z toho slušný článek. Možná by mohl někomu pomoci, dovoluji si tedi přiložit odkaz.
http://www.appliste.cz/ipad-misto-macbooku-jde-vubec/
Díky VoiceOveru mohou s Apple produkty efektivně pracovat i zrakově handicapovaní lidé.

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od sallvator » 30 dub 2016 08:59

Ipad má výhodu apps které jsou podle mě víc uživatelsky přívětivé (za cenu občas osekanejch funkcí) a osobně bych si hrozně přál kdby dokázal apple rozject aspon ipadové app na OSX, kdby byl mac store plnej i appek na ipad (a ideálně crossbuy) tak by to byloo super

Na nekteré činosti mam raději appky s iOS a na nekteré desktopove (npř. uprava fotek na iOS je triliarda filtrovejch a editačních appek na upravu fotek, človek tam už ani nepotřebuje profi program, a na Desktop nic, max pluginy do lightroom/PS)...sloučení tohodle bych uvítal

O to se ted pokouší MS ale je fakt že tam to má dost much otazka jak by to bylo u applu


lucnikonik
Příspěvky: 168
Registrován: 13 črc 2014 17:14
Bydliště: Praha

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od lucnikonik » 01 kvě 2016 13:46

u mě nenahradí, mám jej jako doplněk - jsem-li někde mimo bez notebooku, jsem schopen pomoci zákazníkovi, když mi zavolá a má akutní problém (obor IT - něco mezi technikem, projektantem a konzultantem, nevím, jak definovat přesněji), není to úplně 100%, ale svůj účel to splní, když jsem měl macbooka umřelého (grafika), tak jsem na tabletu 2 dny vyřizoval maily, nabídky, celou práci a byl jsem rád, že jej mám (rezervní notebook bohužel umřel na grafiku cca 2h po macbooku), takže asi tak, nicméně na plnohodnotnou práci to prostě není navržené.
MBP 15" Late 2007, C2D, 6GB, 1TB SSD, 750GB WD 7200ot., OS X El Cap. (A1226) - "Dědek"
MBA 13" Late 2012, i5, 8GB, 250 GB, Monterey (A1466) - "Prcek"
MBP 15" 2018, i9, 32GB, 1TB, Sonoma (A1990) - "Pracant"

RadekH
Příspěvky: 17
Registrován: 06 úno 2014 03:13

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od RadekH » 02 kvě 2016 13:19

Nenahradí, ale operativně, mimo kancelář a u klientů, bohatě postačí. Synchronizace poznámek psaných na jednáních do macu, VPN pro přístup na server ke všem dokumentům, RDP terminálový přístup k firemnímu software (účto klientů, atd.) a okamžitá reakce na e-mail, přístup k pracovním fotografiím (byť za cenu vyšších plateb za iCloud)... Prostě operativa bez nutnosti všude nosit a hlavně střežit a zapínat book mi velmi vyhovuje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od sallvator » 02 kvě 2016 13:22

[quote="RadekH] Prostě operativa bez nutnosti všude nosit a hlavně střežit a zapínat book mi velmi vyhovuje.
[/quote]

No procko stoji jak macbook a probuzeni macbooku a ipadu trva stejne dlouho :-D

Benny55
Příspěvky: 162
Registrován: 01 úno 2013 11:46

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Benny55 » 03 čer 2016 17:47

U mě nenahrazuje notebook ani počítač, ale je to perfektní doplněk. Dnes jsem vyměnil PRO 12.9 za 9.7 a musim říct že zážitek je ještě lepší. Lépe se mi v terénu pracuje s pencil. Nová a menší klávesnice mě totálně dostala a uhranula. Dle první zkušenosti se mi na ní píše lépe než na větším iPadu, možná se mi na ní píše pohodlněji a přesněji než na macbooku. Jediná nevýhoda je malý enter.
Bylo:
Macbook Air 2012,2015. Macbook Pro Retina 13,15, Macbook 12" Macbook Pro TB 13
iPad mini 2, 4, AIR 2, PRO 9.7
iPhone 5, iPhone 6, iPhone 6+, iPhone 6s, iPhone 6s+, 2x iPhone 7+
Je:
iPad PRO 12.9
iPhone X
Macbook Pro TB 15 2016 16/256GB

Uživatelský avatar
Maxel
Příspěvky: 265
Registrován: 30 črc 2012 21:00

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Maxel » 29 čer 2016 14:21

Zrovna tak nějak řešim/neřešim podobné dilema. Resp. spíš si o tom tak básnim, filozofuju nebo líp vymejšlim 3,14oviny a tak se podělim...

Včera jsem asi po třech týdnech otevřel Macbook (Pro 2012, po svépomocném upgradu viz. podpis). A normálně jsem měl zvláštní pocit, pocit za kterej sem se skoro styděl... že to ňák neni vono. Dříve naprosto zcestná myšlenka se mi krade na mysl a to ta, že jej snad ani nepotřebuju, resp. nevyužiju. Za posledních x-měsíců jsem si zvykl skoro vše co potřebuju obsluhovat na iPadu (Mini 2!), který sice není žádný výkonový trhač asfaltu, ale na mé požadavky očividně celkem dostačuje. Až sám sebe překvapuju, jak se ze mně stal obyč soft-daily-user, oproti dřívějšímu (no, ono už to vlastně pár let taky je...) power-useru na Windows a alespoň ze začátku i po přechodu na Mac (2011). Dokonce ani 16GB kapacita kupodivu výrazněji nelimituje, skoro vše mam v cloudu (OneDrive / 130GB) a tím, že jde o LTE verzi, mám k datům přístup prakticky kdekoliv (kde je dostatečný signál, jistě :) ).

A tak jsem začal vymejšlet kraviny a uvažovat, zda bych dokázal digitálně žít čistě jen na iOS - odpověď teď neznám, ale oproti minulosti si to už dokážu představit v poměrně reálných barvách. A představa to nutno přiznat není špatná. Prakticky jediné, co na ajpedu nedělám, je odklánění oblíbených kinematografických výtvorů na disk Maca a posléze přes Wifi na MMC připojené k TV, správa databáze fotek (a obecně přístup k datům na NAS), psaní/editace rozsáhlejších textů a jakákoliv obsáhlejší souborová práce. Vše ostatní, jako úprava a publikace fotek, poslech hudby přes B&W Zeppelin Air, brouzdání po netu, YouTube pro sebe nebo syna, Instavěci, jednoduchá správa mailové komunikace, plánování schůzek, apod. už je mi snad příjemnější a uživatelsky pohodlnější provádět na dotykové placce.

Co se týče zmíněných výjimek...
Jak sosnout film/seroš do ajpedu a pak ho přes Wifi poslat na MMC. Zatim nevim jaké konkrétní řešení, budu g-hledat, ale věřím že tohle už někdo vymyslel. Plus nějaký obecný (souborový) nástroj na přístup a práci s daty na NASu.
Na rozumnou správu fotek určitě existuje tuna nástrojů.
No a na delší texty, ať už tvorba nebo jejich editace, se dá pořídit externí klávesnice. Takže zde opět řešení nalézt nebude problém.

Nakonec asi jediné, co nevím zda se dá nějak rozumně na ajpedu vyřešit k plné spokojenosti, je klasická práce se soubory, jak je člověk (já) navyknutý z Maca/Win. Ať už data nahraná v zařízení, tak zejména při práci s externími médii (flešky/eHDD/NAS).

Ale jak píšu v úvodu, pořád to beru spíš jako vymejšlení kravin. Proto prosba do pléna, co myslíte následující kombo:
- iPad Pro (asi 12,9" 256GB)
- Apple pencil (když už, tak už)
- externí klávesnice (kloním se ke klasické Wireless od Apple)
- nějaký fešný držák na stůl (mam doma Twelvesouth BookArc Stand)
- lighting-to-USB redukce na připojení externího HDD

Budu rád, když se o své postřehy-rady-porady podělí zejména Ti, kdo si tím v minulosti už prošli a takový přechod absolvovali - ať úspěšně, tak neúspěšně (a vraceli se z5 na Maca).

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od SteveJSF » 29 čer 2016 15:47

Externí disk nebo flashku k tomu přes redukci lightning-to-USB nepřipojíš. Tady by se muselo použít nějaké bezdrátové řešení - píchnout to do nějaké krabičky s wifi (Airport, CloudFTP atd.). Pak už jde jen o to, mít k tomu v iOS nějakou šikovnou aplikaci, která umožní co nejvíce operací se soubory a adresáři na vzdáleném médiu. Je jich více, ale najít tu nejlepší, která bude mít nejmíň různých omezení.

Teleport
Příspěvky: 68
Registrován: 10 led 2016 15:25

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Teleport » 06 črc 2016 14:18

Coby souborovy manager do iPadu bych pro zacatek doporucil Good Reader - umi toho opravdu hodne.
Filmy - pochopil jsem ze mas NAS, jsou aplikace primo pro nas, ktere do nej umi primo stahovat. Do ipadu bych to ani netahal (ale umi to treba nPlayer). MMC pokud je na siti - nemel by mit problem prehravat z NASu.
Pro prehravani na iPadu je dobra Infuse Pro nebo opet nPlayer - primo z NASU (jde i sosnout do iPadu).
Moje cesta filmu je NAS - AppleTV4 - receiver - tv (vse po kabelu). Pripadne NAS - MMC - tv. Na MMC mam Kodi (XBMC) a to se da ovladat iPadem, ovladacem od mmc a kde čim.

Maty
Příspěvky: 8
Registrován: 05 črc 2016 11:34

Re: Může iPad nahradit stolní počítač nebo notebook?

Příspěvek od Maty » 07 črc 2016 12:21

Podle mě spíš nenahradí, koupit si ho jako doplněk to joo, ale jako plnou náhradu desktopu? to neee

Odpovědět