Rodinné sdílení pro a proti?

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 23 led 2017 16:52

Blíží se okamžik, kdy i má lepší polovička přezbrojí k jablíčku a já se zabývám otázkou rodinného sdílení. Nejde ani tak o hudbu, vlastně vůbec, ale mám mnoho zakoupených aplikací, o které se mohu takto podělit. Jak je to však s kontakty, fotografiemi, kalendářem. Mohu já, coby správce, určovat jedno po druhém, co sdílet chci? Nejde mně o nějaké věci, které by žena vidět neměla, ale aby si nezapráskala mobil daty, které pro ni nemají zbla význam. A konečně o soukromí jde taky, jasně. Něco jsem pročetl, něco chápu, vše asi ještě ne. Úložný prostor na cloudu bych taky musel přikoupit, z 50GB mám už jen 9 volných. Jak jste či nejste spokojeni vy? :)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Mironet » 23 led 2017 17:10

Zdá se mi, že v tom máte trochu hokej.

Správce neurčuje, co se bude sdílet. Jediné, co může, je určit koho přidat / odstranit v rodinném sdílení.

V připomínkách a kalendáři se vytvoří nový seznam a kalendář Sdílené. Vidí ho všichni členové rodiny. Zda jej budete používat záleží jen na vás. Ve fotkách se ve sdílení objeví pouze nové album Rodina. Princip stejný. Kontakty se nesdílí vůbec, prostor na iCloudu také ne.

To je snad vše. Za sebe nevidím žádný problém a minimálně kvůli aplikacím a Apple Music se to vyplatí.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od mberdych » 23 led 2017 17:10

Je to super, má to nicmene pár nedostatků.

1) obecně nelze sdilet in-app nákupy
2) default je zaply rodinný kalendář a foto album, mam dojem, ze nejde upravit kdo to vidí, default je ze rodina může. Když tam ale nic nedáte (fotky, schůzky), tak je to jedno. Muzete si vytvořit extra album například a do něj přidávat co chcete a s kým chcete.
3) default je zapnuté sdílení polohy, ale to se dá vypnout.

Jinak mě nic zásadního nenapadá. Za mě bylo největší omezení, že nemůžu sdilet svůj iTunes match, kde jsem měl hudební knihovnu pro všechny, musel by si každý platit svou. Jinak jen pozitiva a považuji to za jednu z největších výhod proti androidu. Zejména pak možnost kontroly děti, že si žádají o svolení s instalací aplikace, přijde žádost na mobil, potvrdím otiskem. Drobnosti bych upravil, ale celkově velmi dobré.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 23 led 2017 17:59

Takže: vyfotím něco a poté mohu, ale nemusím přidat do alba Family, ano? Totéž platí i pro ostatní členy. Předpokládám, že když někdo něco smaže, pokud se to dá, smaže se to zase jen u něj z toho alba sdíleného. S kalendářem a kontakty to chápu. Prostor na cloudu si tedy platí každý sám, to by nevadilo. Takže celkem dobrá věc, zdá se. :)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Mironet » 23 led 2017 18:35

Pokud už používáte sdílení fotek na iCloudu, tak přesně víte jak to funguje. Mezi sdílenými alby se prostě jen objeví jedno navíc - Rodina. Toť vše. Vaše složky fotek a camera roll zůstávají pouze jen vaše.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od SharkeeCZ » 23 led 2017 18:39

Ano, přesně tak. Sdílené fotky se nepočítají do iCloud kapacity, takže klidně zaslání velikost stačí.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od mberdych » 23 led 2017 21:00

Ano, jak píšete, co tam nedáte, to vidět nebude.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od MartyM » 24 led 2017 09:18

ja bych rekl ze rozhodujici je jak moc vazna znamost to je :-)
protože jakýkoli posun zpět již není možný, uzda se jen utahuje, nikoliv povoluje

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 24 led 2017 09:23

No, v mém věku ... :D
Nicméně připomínka naprosto správná.

Uživatelský avatar
Demonicus
Příspěvky: 1685
Registrován: 10 úno 2013 22:56
Bydliště: Morava

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Demonicus » 24 led 2017 23:13

Já tuhle funkci používám cca 2 roky a naprosto paráda. Sdílíte aplikace, jeden kalendář a připomínky (to používáme s manželkou jako nákupní seznam). Samozřejmě fotky a další věci včetně polohy.
Za mě super !
Apple Watch 2 42mm, iPhone 12 PRO Max, Time Capsule, Macbook Air 13"
Synology NAS -412+ -> nejlepší kamarád Apple hraček

Skupina uživatelů Apple Watch >> https://www.facebook.com/groups/582857818814445/ <<

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 29 led 2017 16:24

Nechci zakládat nové vlákno, ale: žena s novým iP po mě chce, jak se dají hledat a kupovat vyzváněcí tóny a zvuky vůbec v iTunes v Macu. Já to nikdy nedělal, vždy jsem si něco našel v obchodě přímo v mobilu, a nemohu teď zaboha přijít na to, jak se k tomu v těch iTunes dostat. Všude jen samé skladby a alba, kde jsou ale krucinál pohromadě jen ty krátké tóny a vyzváněcí melodie apod.? Normálně mě z toho rozbolela hlava a místo prášku dám radši pivko. Díky moc za nakopnutí. :)
edit: na Googlu jsem narazil, že ringtones lze koupit jen v mobilu, tož to by mě uklidnilo, že nejsem až takový magor. :D

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Hajnejch » 29 led 2017 18:04

Tady máte něco pro paní.

http://freeringtonesdownload.info/iphone-ringtones

Podle mě by jste měl vyzvánění najít v iTunes v sekci Zvuky mají koncovku m4r a do itunes je přetáhnete stejně jako muziku. Dají se udělat z jakékoliv písničky pomocí Garage bandu nebo jiných programů. Na internetu je spousta návodů jak na to.

Co se rodinného sdílení týče tak mě se víc osvědčilo používat na nákupy jedno Apple ID pro všechny. ID na iCloud má každý svoje a v iTunes máme moje a na to vše kupujeme. Není tam žádné omezení na in app nákupy ani aktualizace.
CapturFiles.png

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 29 led 2017 18:12

Děkuji.
Já jen myslel, že v iTunes na Macu bude stejně jako v mobilu obchod, kde pod hlavičkou zvuky či tóny budou tyto seřazeny k prozkoumání či k nákupu. Ten odkaz na free download je doma vítán, ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Hajnejch » 29 led 2017 18:19

Já si to taky myslel, a mám za to že to i v nějaké verzi iTunes bylo, ale jistý na sto procent si taky nejsem.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 29 led 2017 20:45

Famtex píše: Co se rodinného sdílení týče tak mě se víc osvědčilo používat na nákupy jedno Apple ID pro všechny. ID na iCloud má každý svoje a v iTunes máme moje a na to vše kupujeme. Není tam žádné omezení na in app nákupy ani aktualizace.
Tak to si nejsem zcela jist, jak bych to měl či ještě mohl přenastavit. Paní si už hned zkraje nastavila ID svoje tak, jak jsem byl zvyklý dělat a já ji pozval do toho rod. sdílení. No, faktem zase je, že ona zas není takový technofil a zajímá jí jen zlomek toho, co používám k práci i zábavě já. Tož abych to zbytečně nekomplikoval. :)

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Hajnejch » 30 led 2017 20:04

To není nic složitého. Stačí v iTunes a App Storu nastavit svoje ID + nastavit co se má automaticky stahovat a všude jinde nechat její (viz foto).

Pokud si zaškrtnete automatické stahování Aplikací (tak jako to mám já) tak všechny aplikace co si koupíte vy bude mít nainstalované na svém iOS zároveň i vaše paní. Pokud by jste to nechtěl, tak to nechte vypnuté. Paní si je kdykoliv může stáhnout na svém telefonu v AppStoru v sekci zakoupené. To stejné samozřejmě platí i pro média.
IMG_0018.png

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 31 led 2017 07:55

To bych ji pak měl přihlásit pod mým Apple ID i v iTunes v jejím PC, ne? Trochu mám obavy, aby mně tam něco omylem "nezmastila". :) Přemýšlím co, nákupy aplikací má už teď v tlf a hudbu apod. mám já v iTunes u sebe v Macu. Měl jsem vždy moje Apple ID jen ve svých věcech, tak abych někde neotevřel nějaká pomyslná vrátka... :)
Co by se stalo v případě ukončení rodinného sdílení? Musela by se přihlásit na své Apple ID (tak jak je teď svým účtem pro iCloud) v tlf i v PC, asi by zmizely všechny appky pode mnou koupené a to je tak asi vše?

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od lulu » 31 led 2017 11:27

jedinny co vam muze zmastit je kreditka.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Hajnejch » 31 led 2017 19:16

Rodinné sdílení nechte klidně zapnuté, to na to nemá vliv. Svoje ID vyplňte všude kde si paní kupuje aplikace. Maximum na jedno ID je ale pět zařízení, samozřejmě včetně vašich strojů nebo dětí. To je jediné omezení. A jak píše Lulu jediné riziko je že si nakoupí spoustu aplikací nebo hudby. To stejné platí i pro rodinné sdílení. Vždy je to o důvěře, tak jako jste jí dal klíče od svého bytu nebo domu, tak je to stejné když jí umožníte přístup k aplikacím a hudbě. Vždy jste majitelem Vy. Takže pokud se rozejdete, jen změníte heslo k iCloudu a všem ostatním službám a ostatní mají smůlu.Fakt to není nic složitého. U rodinného sdílení je ještě jedno omezení pokud ho vypnete několikrát po sobě tak vám ho Apple dovolí znovu zapnout až po 365 dnech. Rodinné sdílení má spoustu jiných výhod ale na nakupování je výhodnější používat jedno stejné ID. Vy žádné riziko nenesete ale vaše paní, pokud by se trhla, si bude muset koupit na svoje ID vše. U rodinného sdílení si to kupuje na svoje triko a vy to jen zaplatíte.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 01 úno 2017 06:28

No jo, 2x iPad, 2x iPhone, 2x ATV, Mac, to už mám teď těch věcí 7 jenom já. Fakt je tam to omezení na 5? Dosud jsem nezaznamenal problém s nákupy.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od SharkeeCZ » 01 úno 2017 06:32

Omezení na 5 členů, ne zařízení. Zařízení může být, myslím, 10.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od SteveJSF » 01 úno 2017 09:20

Myslím, že ten počet zařízení omezený není. Sám toho mám doma taky vícero, 4 Macbooky, 6 iPhonů, 6 iPadů, ATV, nějaká zařízení se měnila, takže toho prošlo mnohem víc, ale na žádné omození jsem zatím nenarazil. Tedy kromě počtu Maců (nebo PC) autorizovaných k jednomu iTunes účtu - tam je maximum 5 - "give it permission to access your apps, audiobooks, books, music, movies, and other content".

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 01 úno 2017 14:18

Dosud jsem měl Apple ID i iCloud přihlašovací údaje stejné, tak když už tak bych měl změnit to k Apple ID. No a nemůže paní pak, když se bude moci přihlásit, někdy úmyslně či neúmyslně to Apple ID změnit a tím způsobit komplikace, minimálně bych se pak nemohl přihlásit já?

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od SteveJSF » 01 úno 2017 14:32

:-) To by bylo zajímavý. Ale nenapadlo mě to, protože já to mám zvlášť a spojit to nejde. Snad by k tomu nemělo dojít.
Jen pro pořádek - domnívám se, že jakékoliv přihlašovací údaje ve službách Apple se nazývají Apple ID. Ať se jedná o přihlášení k iTunes, iCloud, Game Center nebo nevím co ještě a může to být na sobě nezávislé - kazdě Apple ID jiné.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 01 úno 2017 14:54

Lehce v tom plavu. 😊
Mám na mysli Apple ID pro iTunes a AppStore, tedy to, kde se kupují aplikace. Teď je žena kupuje se svým ID v rámci mnou povoleného rod. sdílení. S tím, že stejnými údaji jsem přihlášen já k iCloudu. Nějak se v těch ajdí zamotávám, jestli bych radši neměl nechat každému co jeho jest. 😃

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 01 úno 2017 14:54

Lehce v tom plavu. 😊
Mám na mysli Apple ID pro iTunes a AppStore, tedy to, kde se kupují aplikace. Teď je žena kupuje se svým ID v rámci mnou povoleného rod. sdílení. S tím, že stejnými údaji jsem přihlášen já k iCloudu. Nějak se v těch ajdí zamotávám, jestli bych radši neměl nechat každému co jeho jest. 😃

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od SharkeeCZ » 01 úno 2017 21:33

AppleID je prihlasovaci email a heslo, pod tim je vše (store, icloud, atd).
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od Jirka_S » 03 úno 2017 18:40

Předpokládám, že family sharing se týká pouze aplikací zakoupených v App Storu? Mnohé mám totiž přímo od vývojáře, třeba 1Password, Evernote a další. Zrovna tady bych sharing vskutku uvítal.
Trochu matoucí je nákup u mé ženy, nejdřív si musí u požadované appky potvrdit koupi a teprve poté se dočká kýžené informace, že tuhle jsem již koupil a nemusí ji tedy platit. Toto info bych uvítal jaksi již předem. :)

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Rodinné sdílení pro a proti?

Příspěvek od SharkeeCZ » 03 úno 2017 21:03

Stačí, když se podívá do nákupu toho druhého účtu a tam to uvidí.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Odpovědět