iTunes - poplatek

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
Vortex_Mac
Příspěvky: 262
Registrován: 14 črc 2016 14:29

iTunes - poplatek

Příspěvek od Vortex_Mac » 01 dub 2017 15:11

Dobrý den,

mám na Vás prosbu ohledně iTunes.
Dnes jsem aktivoval bezplatné 3 měsiční členství v AppleMusic, za účelem si ho vyzkoušet, protože dosud jsem používal pouze Spotify. Zadal jsem údaje platební karty a poté se vše aktivovalo.

Odpoledne se však dívám na svůj účet a zjišťuji, že mi bylo strhnuto 54,00,- Kč. Musí se jedna o platbu spojenou s AppleMusic, protože hned potom, co jsem svou platební kartou aktivoval toto členství, jsem ji odstanil ze svého AppleID. Napadlo mě se podívat na iTunes faktury. Poté, co jsem vyhledal položku AppleMusic, byla u mě napsána částka 0,00E a navíc, žádná faktura nebyla vystavena.

Můžete mi prosím poradit, jak tento problém vyřešit?
MacBook Pro 2016 8 GB/256 GB - macOS 10.13 High Sierra
iPhone 7 32 GB - iOS 11.3.1
iPad 4 16 GB Wi-Fi - iOS 10.3.3
Apple Watch 38 mm Stainless Steel + Milanese Loop - watchOS 4.4
BeoPlay A2

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iTunes - poplatek

Příspěvek od rony » 01 dub 2017 15:29

vsak to je len blokovana ciastka na overenie platnosti karty. peniaze si nestrhli, len na niekolko dni budu kvoli overeniu bonity blokovane a potom blokacia zmizne. To sa deje po KAZDEJ zmene udajov o platobnej karte.

Nasleduje len vsuvka, nechcem aby si podrazdene reagoval.

inak, zakazdym pri nakupe chces udaje o karte z AppleID mazat a nanovo vkladat? Ak ano, tak na tu blokaciu si zvykni. Alebo si zvykni, ze Apple je vcelku hodne doveryhodny obchodnik. Podla mna ak mas Paypal, tam tiez asi nemazes tu platobnu kartu, ze?

Ak mas paranoju, tak si zriad nejaku bezplatnu platobnu kartu len na tento ucel a peniaze do nej si posielaj. Tym padom si riadis zostatok. V kazdom pripade uz samotna existencia platobnej karty je "riziko", takze nie je podla mna nutne robit taketo sachy. Ak sa bojis, tak zrus platobnu kartu uplne. :-)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

iTunes - poplatek

Příspěvek od mberdych » 01 dub 2017 15:57

Ano, jedná se o blokaci částky na ověření funkčnosti karty. Penize se za pár dní uvolní a nic se nestrhne. Paranoia je v případě Apple naprosto zbytečná. Nevim co bys dělal, kdybys víc cestoval. Přijedeš do hotelu, hotel si olizne 200eur (například) na kartě, pak na konci pobytu zaplatis, vezmou si skutečnou částku, třeba 500eur. Těch 200 je pouze blokace, uvolní se za pár dní, dle banky. ČSOB tuto lhůtu má týden. Když takhle vystridas cestou pár hotelů, můžeš mít blokovano třeba 600eur a přitom to není reálná platba. Pravda, ty peníze nemůžeš použít dokud je neuvolni.
Naposledy upravil(a) mberdych dne 01 dub 2017 16:56, celkem upraveno 1 x.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: iTunes - poplatek

Příspěvek od swenak » 01 dub 2017 16:48

Což je mimochodem pěkná pakárna a snad brzo tomu bude konec, viz.: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nova ... 590604f2e/

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

iTunes - poplatek

Příspěvek od mberdych » 01 dub 2017 17:00

No, je to OT, ale ČSOB už dnes drží blokaci týden. Nevim jak jiné banky. Co se týče toho odkazu, je pěkné, že to Brusel vynuti v EU, ale mimo EU na to dlabou. Onehda me v Malajsii bloknuli 2x 500 USD, jednou jako depozit, po druhé omylem. Trval jsem na zrušení blokace, tvrdili že udělají, ale čekal jsem zase týden. Každou chvíli vysvětluji v bance, že fakt potřebuji na kreditce vysoký limit, protože hodně cestuji a mít tam jen co tak běžné utratím, tak jsem bez peněz. Smutné spíš je, že hotel blokne třeba 200E a když mám na konci zaplatit třeba 500E, neumí editovat tu původní blokaci, ale udělá novou transakci na 500. Pak mám od nich jednou transakcí blokovane peníze zbytečně. Co jezdím tak se mě jen párkrát stalo, že si hotel vzal z té první transakce a nebo ji zrušil před tím, než udělal druhou. Problém je také v tom, že třeba v Asii po mě chtěli při depozitu PIN a pak bych musel dokazat, že to byl depozit a ne skutečná platba. Tohle je třeba důvod proč mít kreditní kartu, aby v tom člověk neměl svoje peníze.

Vortex_Mac
Příspěvky: 262
Registrován: 14 črc 2016 14:29

Re: iTunes - poplatek

Příspěvek od Vortex_Mac » 01 dub 2017 19:05

Ano, mám to v blokaci. Zatím každou platbu přes internet, co jsem doposud učinil, probíhalo tak, že platba šla neprve do blokace a do 10 dnů mi byla daná částka oficiálně stržena. Tušil jsem, že by to mohlo být ověření, ale nějak jsem si nebyl jistý. Zarazile mě i ta částka.

Nenakupuji na AppStoru (iTunes) moc často, tohle bylo první zavedení karty. Samozřejmě, když budu kupovat více, kartu tam nechám. Je to Apple, ne čínský obchodník.

OT: Děkuji za příklad s hotelem. Určitě se bude do budoucna hodit. :) Ano, kreditka je v tomto případě asi výhodnější. Nadruhou stranu, její provoz je pro obyč. člověka dost drahý (aspoň u mojí banky). Nemluvím o firmách, které mají jiné podmínky.
MacBook Pro 2016 8 GB/256 GB - macOS 10.13 High Sierra
iPhone 7 32 GB - iOS 11.3.1
iPad 4 16 GB Wi-Fi - iOS 10.3.3
Apple Watch 38 mm Stainless Steel + Milanese Loop - watchOS 4.4
BeoPlay A2

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iTunes - poplatek

Příspěvek od rony » 01 dub 2017 19:14

su kreditne kart, ktore ta nic nestoja. len cas venovany tomu aby si minute vcas "vratil". ale to uz su bankove produkty, to uz si musis preskumat sam. pri troche rozumu ti staci debetka a samozrejme vhodny denny limit a nastavene notifikacie. vacsina europskych bank ku kartam ponuka dodatocne overovanie.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Odpovědět