iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od jablecnysvet » 20 úno 2018 23:53

Zdravím,

mám iPhone SE 128 GB. Předtím než jsem začal přemýšlet nad koupí Xka, zvažoval jsem také 8 Plus. Mám jen zbytky zraku na levém oku, takže používám kombinaci zvětšení (tam kde to jde) + voiceover. Dnes jsem byl v Libereckém iWantu. Jsou tam opravdu velmi milí, laskaví, nápomocní lidé - oproti iStyle v Praze ČM. Jde o to, že po vyzkoušení obou kandidátů jsem si definitivně vybral Xko. Mám velké tlapy, takže když jsem ho vzal do ruky, krásně jsem si mohl ještě palcem něco dělat na displayi.

mé zjištění z první asi 20 minutové chvíle iPhone X:

klady:
+ na 5,8" display se drží nádherně. Úplně krásně mi padnul do ruky jakoby v Applu znali rozměry mé ruky :) vejde se do kapsy aniž by překážel a díky absenci tlustých rámečků má celkem kompaktní rozměry
+ podpora více gest než na SE, citlivost na sílu doteku, na jehož základě se poté dají nadefinovat různá další gesta
+ téměř žádný rámeček oproti jeho bratrovi 8 Plus
+ mnohem vyšší výdrž baterie oproti SE
+ plynulý chod iOS 11
+ lepší fotoaparát/kamera což se mi hodí u aplikací pro rozpoznávání předmětů, textů, barev atd..
+ po zapnutí VO jsem měl najednou u ,,běžných gest" na mém SE oproti X méně gest. Xko jich mělo zkrátka mnohem více a fungovaly bleskově oproti mému o něco no ve srovnání spíš o dost pomalejšímu SE, kterému se občas nechce na gesta reagovat nebo reaguje se zpožděním. A co je bezvadné - můžu si další různa gesta nadefinovat

a dalo by se pokračovat, ale přejdu na zápory.

Zápory:
- výběr pouze 64 a 256 GB verze. Mám 128 GB SE a stačí mi to, 64 GB je málo, 256 GB zase zbytečně moc
- Face ID a tím absence Home Button, ale po 20 minutách zkoušení mi ani moc nechyběl, ale nechce se mi nechat telefon naskenovat můj obličej a ani nevím, zda bych to vůbec mohl využívat. Koukal jsem na video a ti lidé to měli tak 20 - 50 cm daleko od sebe to já nemůžu tak daleko nevidim. :) Apropo: jak jinak rychle odemykat telefon?
- ve zprávách mi chybělo tlačítko na aktivaci diktování ale není to mínus protože to bylo pravděpodobně vypnuto v nastavení spíš určitě, takže jsem neměl možnost otestovat Siri, už mi nezbýval čas.

To je ze záporů asi všechno. Nestihl jsem toho prozkoumat více.

8 Plus

Klady shrnu do několika vět a půjdu na zápory.
Telefon má lepší výdrž baterie oproti osmičce a přitom má jeji parametry. Obrovský klad je mé oblíbené Touch ID, které mi bude u X chybět. To bylo všechno co jsem tak nějak zjistil, z kladů protože jsem se mnohem více věnoval Xku.

Zápory:
- výběr 64 a 256 GB varianty - proč alespoň tady není zlatých středních 128 GB? Proč?
- velké rozměry: ačkoli to zní divně když iP X má 5,8" a iP 8+ 5,5", rozdíl je tam markantní v tom, že telefon je už navíc díky tlustým rámům dosti vysoký a display je orientovaný více na výšku než do šířky. Xko je tak na výšku menší a na šířku širší
- špatně se drží: podobný problém jako jsem měl u 7 Plus, když jsem o něm uvažoval. Oproti Xku má tenčí hrany nebo jestli to dělá to zaoblení? Nevím. Když to porovnám z Xkem, tak tady X vede na plné čáře. Moc mi nesedl do ruky a při manipulaci jsem se bál manipulovat s palcem ruky, kterou jsem iPhone držel, aby mi nespadl u X to šlo přitom v pohodě.
- tak tak se vejde do kapsy: mám v kalhotách hluboké kapsy, ačkoli je Xko velké, vešlo se mi do kapsy tak akorát, kdežto toto Plusko se tam vlezlo jen tak tak (na výšku) a pokud pokrčíte nohu nebo si chcete sednout, iPhone už vám překáží, Xko ne

Na závěr chci říct, že kdybych měl u sebe kartu, Xko bych si vzal ihned. Ale protože se znám, raději jsem kartu ještě nechal doma. :D Jen co s tou velikostí mých dat? 87 GB... Zatím jsem zjistil, že by šlo uvolnit 9 GB... Používám to skoro na všechno, Mac mám jen na pár věcí. :D

Jaké jsou vaše postřehy? Podělte se o ně prosím. Co vám vadí a co se vám naopak líbí? Případně pokud jste přecházeli z menšího na větší co se vám na větším líbí a co ne a v čem byl lepší menší? Děkuju moc.

kocpel
Příspěvky: 37
Registrován: 15 lis 2013 08:00

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od kocpel » 21 úno 2018 07:51

Pročti si forum, je toho tady hodně.

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od sallvator » 21 úno 2018 08:13

Pokud nejsou finance problem tak iphone X, ten telefon je top co apple kdy udelal. Iphone 8 je proti nemu smesna hracka. (Mam doma oboje).

Mr.Bata
Příspěvky: 8
Registrován: 18 říj 2016 11:36

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od Mr.Bata » 21 úno 2018 08:20

Komentář k záporům X:
1. Výběr velikosti paměti je skutečně omezený s tím nikdo nic neuděláme. Doporučuji větší variantu, než se pak nějak omezovat, přeci jenom člověk ten telefon používá prakticky pořád.
2. Co se týká skenu obličeje, je to poměrně jednoduchá věc, rozhodně jednodušší, než u předchozích modelů sken otisků prstů, člověk dvakrát zakroutí hlavou a je to. Určitě by se to dalo zvládnout (při nejhorším s něčí asistencí). A při běžném užívání si myslím, že by také nemusel být problém. Chtělo by to ale vyzkoušet, pokud to v obchodě umožní.
3. Ve zprávách diktovat lze.

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od jablecnysvet » 21 úno 2018 12:31

Komentoval jsem schválně oba telefony, protože jsem doteď vlastně neměl čas se tam zajet podívat, vzít si ho do ruky a včera konečně jsem si na to už čas udělal, takže už od včera vím, že si vezmu Xko. Protože to Plusko s tím si připadám už trochu neohrabaně jak je to moc velký. Přitom se jedná jenom o jiný poměr stran.

To úložiště je škoda no že neudělali 3 varianty (64,128,256 GB). Nevim asi vezmu větší než bych se z 84 GB promazal na 64 GB vlastně ještě míň kvůli systému. No a k tomu diktování zpráv, to jsem nebral jako zápor, však jsem tam psal, že to lze zapnout v nastavení.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od Honza.Mac » 21 úno 2018 13:10

U mě přechod ze 128GB 6s a 6s+ na 64GB 8 a 8+ nebyl problém ... Alespoň mne to donutilo zredukovat synchronizovanou hudbu z all na výběrové interprety a zredukovat aplikace z “někdy se bude hodit” na “používám často” ... :D
V poho, mám 28GB volna na obou 64GB iPhonech.
Fotky a videa mám na OneDrive ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od kecinzer » 21 úno 2018 13:25

Dle mých zkušeností je 64GB naprosto doststečných. U mě nejvíce zabíraly fotky a videa na iCloudu. I když jsem měl nastavené optimalizovat úložiště, tak se mi stahovalo všechno. Přešel jsem na Google Fotky a ty lokální promazávám. Místa mám víc než dost.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od jablecnysvet » 21 úno 2018 14:21

Právě že fotky a videa jsou taky můj problém - zabírají nejvíce. Proto si řikám, že by to asi určitě promazat šlo, ale nevim až na kolik. Protože každý den mám hromadu nových fotek, které potřebuji jen v ten daný moment a pak už ne, ale většinou je pak večer vymažu i když občas taky ne, protože úložiště mě k tomu nijak nenutí. Takže vlastně menší úložiště by mě donutilo telefon používat efektivněji.
V telefonu mám 27 aplikací, které denně využívám. Nemám tam nic navíc, takže co se úložiště týká, nejvíce mi zabírají videa, fotky, knihy a hudba a až potom aplikace. Jako u 128 GB vim, že než jí vyčerpám, uplyne ještě mnoho let natož u 256. No, uvidim každopádně díky moc za postřehy.

Uživatelský avatar
Bazz10
Příspěvky: 143
Registrován: 25 lis 2013 18:52

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od Bazz10 » 22 úno 2018 14:04

Od iPhonu 4 jsem asi nejspokojenější (prošel jsem 4,5,6,7 Plus), ale u iP4 byl ten efekt asi u všech.
+ Velikost, baterka s ohledem na velikost, rychlost, gesta.

Další maličkosti, které potěší - např. rozsvícení displeje při poklepání, notifikace se zobrazí až po podívání se na telefon.

S FaceID u mě větší spokojenost, než s TouchID, jelikož v mém případě funguje spolehlivěji (sport, apod.) Používám ho asi měsíc a zatím mě nenapadá zápor, možná jen zbytečně nevyužitý prostor v případě psaní na klávesnici - pod ní. Ale v rámci zachování pohodlnosti, proč ne.

64gb v pohodě dostačující - používám iCloud a Apple Music.

trminek
Příspěvky: 136
Registrován: 12 pro 2012 17:07

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od trminek » 22 úno 2018 17:32

Mám verzi 64 GB. Fotek a videí mám na iCloudu 23 tis. a zabírají cca 250 GB. Optimalizace úložiště funguje skvěle, v telefonu mi aktuálně fotky zabírají cca 10 GB a celkové využití mám asi 35 GB.

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od MICKI2701000 » 28 úno 2018 13:53

Nevim mne nejak x neoslovilo a jako nevidomy budu mit s nim asi dost problemu takhle muzu tel odemknout uz v kapce coz s TI nepude.
Ale co se tyce kapacity sel bych asi do 256, precijen to nechces jen na jeden rok.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od sallvator » 08 bře 2018 09:06

Jen pridam takovou zajímavou "statistiku" z meho okolí.

3 iphony X v okruhu mých známých a z toho 2 poruchové. Prvnímu po 14ti dnech přestal uplně fungovat dotyk, řešeno výměnou. Druhý prach v čočce po par týdnech = fleky na fotkách, majitel byl přímo v drazdanech v apple store a v genuius baru ho vyfakovali ze ho tam muze max nechat a za par dní mu dají vedet co stím a zda mu to opraví. Nakonec mu to opravili (ne novej kus, jen oprava).

3 kus je muj a ten (musím zaklepat) je uplně bezproblemu, dokonce jsem si všiml že jsem asi vychytal povedenej kousek nebo dobrou serii protže mi displej svítí podstatne víc než těm dvoum ktere jsem oba měl v ruce. Tam kde mam ja jas na 50 oni musej mít 70-80% aby zařil stejně. Nevím proč. Ja kupoval hned při lunchi oni později, doufam že apple nestahl svítivost kvuli vypalování a mě postihne dříve :-D

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od jablecnysvet » 11 bře 2018 14:47

MICKI2701000 Díky za zkušenost. Já na jedno oko nevidim vůbec a na to levý tak asi do pěti a když jsem jo dobře vyspanej tak do sedmi cm. Co se zraku týče dávají mi maximálně 2 roky do úplný nevidomosti.
Bojim se tý kamerky, že by mi ten obličej ani teď asi nevzala vzhledem k tomu, že apple doporučuje vzdálenost 25 - 50 cm - tak daleko ani nevidim. :D :D Nevím, zda bych byl schopen telefon správně namířit. A i když vezmu v potaz tu možnost nastavit si toleranci, že nemusíte koukat přímo do kamery, bojim se toho, protože já díky této zrakové vadě nejsem schopen tim jednim okem fixovat na předmět. Prostě to je nemožné...
Touch ID zbožňuju to je vynikající funkce a ano taky si telefon odemykám už v kapse.
Jinak gesta obecně bych jako problém neviděl (tedy alespoň v mém případě) on ten VO docela dobře navádí, takže mi to šlo už i v tom obchodě při té dvaceti minutové prohlídce.

V současné době používám tak na 80 - 85% věcí VoiceOver a tak na 15 - 20% věcí ještě zrak. Užívám si to dokud je to možné.

sallvator Díky za zkušenost, hodí se. iPhone 8+ určitě nechci to vim na 100%. Vůbec mi nevyhovuje. Takže jsem právě zvažoval mezi X a 8 nakonec v nejvyšší paměťové verzi 256 GB.
Nevim... bude to hodně těžké. To dotykové Touch ID na osmičce mi připadá lepší, rychlejší. Mám ještě hardwarové tlačítko co se musí mačkat na svém SE a dovolili mi to v iWantu otestovat a vzalo mi to ten prst snad během vteřiny. Kruci co vybrat vzhledem k blízké budoucnosti...

Telefon měním pokud u Apple vyjde něco co mě fakt zaujme. V případě, že nic zajímavého během následujících dejme tomu dvou let nevydají, nemám důvod telefon měnit. Je to jako u Macbooků. Měl jsem 2010 a koupil si MB s retinou, protože to bylo něco co mě zaujalo. Pak jsem tu late 2012 vyměnil po více než 5ti letech až když odešla a koupil si Macbook Pro 2017.
5S jsem vyměnil až po třech letech za SE jen proto, že mělo víc RAM, 128 GB úložiště a baterie 5S už moc nevydržela. Kdyby mělo SE stejně RAM jako 5S neměl bych důvod měnit.
Diskuse se vyvíjí hezky a díky moc za to vám všem!

Ještě jeden dotaz - výdrž. Mé SE nabíjím tak 2x denně, protože hodně používám kameru ať už na hlasovou identifikaci předmětů, tak na určování barev atd... v kombinaci jak fotky tak i videa. Za 25 - 30 minut si mé SE vezme tak 20 - 25% baterie. Budu na tom s X nebo osmičkou líp nebo stejně?
Já běžně na výdrž nekoukám, avšak už se mi párkrát stalo, že se mi telefon vybil. Apropo používáte powerbanky na cestu? Pokud ano, máte tip na nějakou dobrou a přitom malou? Díky a přeji vám krásnou neděli.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: iPhone x podělte se o zkušenosti, klady, zápory...

Příspěvek od mberdych » 11 bře 2018 15:17

Výdrž X a 8 je rozhodně lepší.

Odpovědět