Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
Kamar Jones
Příspěvky: 16
Registrován: 02 led 2016 22:59

Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Příspěvek od Kamar Jones » 28 dub 2018 06:59

Zdravím,
mám asi půl roku iPad 2017 a od doby co ho mám, šel můj Macbook Pro hodně stranou. Zjistil jsem, že iPad je na práci mnohem pohodlnější, že většinu věcí vyřídím na něm a Macbook zapínám jen na dlouho sloužitou práci nebo nastavení určitých specifických věcí. Postupně bych rád práci na Macbooku omezil a nahradil stolním řešením (pravděpodobně iMac nebo Macmini - kdyby představili novou verzi). Jednou z posledních věcí, kvůli které si musím Macbook zatím ponechat jsou přednášky a prezentování. Prezentuji výhradně přes Keynote, používám Macbook připojený k projektoru + iPad jako dálkové ovládání.

A teď už k jádru problému. Pokud s sebou nechci tahat Macbook (nebo ho v budoucnu nebudu mít), musím vymyslet alternativu pro prezentování. Samozřejmě první logické řešení je AppleTV, přemýšlel jsem nad tím, ale zde jsou důvody proč to v mém případě nedává smysl:
- AppleTV je poměrně nákladná záležitost (cca 4000 Kč) na to, že jí použiju jen na prezentování (nemám doma TV, takže by sloužila na jen a pouze na prezentování)
- AppleTV má zakončení HDMI, tak kde prezentuji mají stále ještě VGA (žel nemůžu to nijak ovlivnit). Musím pracovat s tím, co na místě prostě je. V součastnosti to řeším redukcí z Thunderbolt2 -> VGA. Teď bych k AppleTV musel pořídit ještě redukci HDMI -> VGA, což jsou další peníze navíc.

Snažil jsem se hledat na internetu a došel jsem k poměrně originálnímu řešení. Pořídil bych redukci lightning -> VGA https://www.apple.com/cz/shop/product/M ... g?fnode=91 která stojí zhruba 1/3 ceny AppleTV + redukce. Pomocí této redukce připojím iPhone SE, (který s sebou stejně mám) k projektoru a použiju ho jako zdroj promítání prezentace z Keynote. Na iPhone se připojím IPadem jako dálkovým ovladačem a problém je vyřešen. Pokud se stane, že výhledově bude možnost se zbavit VGA, tak jen vyměním za přechodku lightning -> HDMI.

Chci se zeptat na váš názor zda je takové řešení životaschopné, popř. pokud neexistuje ještě nějaké elegantnější řešení? Díky předem za radu.
Moje Apple zařízení:
iPhone SE 128GB Space Grey
iPad 2017 128GB Space Grey
Macbook PRO retina 13'' (late 2015)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Příspěvek od Mironet » 28 dub 2018 07:19

To, co popisujete by mělo fungovat, byť se mi to zdá poněkud krkolomné. Já bych v popsaných podmínkách zvažoval spíše 1) export prezentace do .pdf a použití techniky dostupné na místě. Předpokládám, že projektor bývá k něčemu vždy připojen a .pdf je jistota, příp. přistupovat k prezentacích přes iCloud.com, anebo 2) připojit iPad přes adaptér k projektoru a telefon používat jako dálkový ovladač, což Keynote umí.

Kamar Jones
Příspěvky: 16
Registrován: 02 led 2016 22:59

Re: Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Příspěvek od Kamar Jones » 28 dub 2018 07:37

Z používáním místní techniky mám jen ty nejhorší zkušenosti. PC bývají pomalé, špatně udržované a chovají se nepředvídatelně. Mohl bych strávit půlku prezentace jen zapínáním a nastavováním :D.

Co se týče druhé varianty - nevím jestli jsme se správně pochopili - dle mého chápání jsou 2 možnosti jak přístroje zapojit:
1. Zdrojem prezentace bude iPhone připojený redukcí k projektoru + iPad jako dálkové ovládání Keynote
2. Zdrojem prezentace bude iPad připojený redukcí k projektoru + iPhone jako dálkové ovládání Keynote

Obě varianty považuju za rovnocenné a pokud si mám mezi nimi vybrat, tak si jako ovladač vyberu raději iPad - má větší displej, prezentaci uvidím lépe a hlavně na iPadu je více místa pro poznámky přednášejícího, které mám v prezentacích napsané.

Doufám, že to tak dává smysl. :)
Moje Apple zařízení:
iPhone SE 128GB Space Grey
iPad 2017 128GB Space Grey
Macbook PRO retina 13'' (late 2015)

Uživatelský avatar
mikijoy
Příspěvky: 208
Registrován: 27 zář 2012 07:47

Re: Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Příspěvek od mikijoy » 28 dub 2018 07:42

Zdravim.

Pouzivan iPad pro prezentace bezne (jsem ucitel) a resim to pres program AirServer v pocitaci, ktery je pripojen k monitoru.

Pokud jsem nekde, kde jej pouzit nemohu (ci nechci s sebou tahat), mam redukci lightning -> vga, pres kteroz promitam primo z iPadu.

iPad je pak mozne dalkove ovladat pred iPhone/Watch, pokud tomu spravne rozumim, ale nepouzivam to.


Sent from my iPhone using Tapatalk
... even the very wise cannot see all ends

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Příspěvek od Mironet » 28 dub 2018 09:22

Airserver je OK ale v daném scénáři nepoužitelný, protože prezentujeme každý den na jiném počítači.

S názorem na místní techniku souhlasím, právě proto používám .pdf. Pokud na počítači není v čem otevřít .pdf tak je to už hodně špatné. K tomu Logitech prezentér s USB Bluetooth vysílačem. To je asi nejjednodušší přenosné řešení, co se mi osvědčilo. Pak se můžeme ještě bavit o vhodném formátování flashky, aby byla čitelná všude. Jo, není to jednoduchý...

Každopádně, připojovat na místě Apple TV není moc elegantní řešení (s cenou jste mimochodem přestřelil, na toto stačí úplně 3. generace, která se dá sehnat za 800,-)

Ze těch dvou možnosti iPad+iPhone bych subjektivně volil raději iPhone v ruce. Měl bych strach, že mi hovor nebo zpráva shodí Keynote na telefonu. U iPadu je ta pravděpodobnost menší. Ale samozřejmě máte pravdu, teoreticky by to mělo být jedno a pokud Vám vyhovuje spíš iPad v ruce, budiž. Sám uvidíte co se v praxi víc osvědčí a není problém to prohodit.

Kamar Jones
Příspěvky: 16
Registrován: 02 led 2016 22:59

Re: Připojení iPadu k projektoru - alternativa AppleTV

Příspěvek od Kamar Jones » 28 dub 2018 10:57

Díky za reakce.
Nechce se mi jít cestou PDF, flashky apod. Tudíž se mi cesta skrze redukci zdála snazší. Ve své podstatě už tu řešíme jen detaily, ale řešení přes lightning redukci se zdá jako funkční, takže tou cestou půjdu. Děkuji za rady.
Moje Apple zařízení:
iPhone SE 128GB Space Grey
iPad 2017 128GB Space Grey
Macbook PRO retina 13'' (late 2015)

Odpovědět