iPad nebo Notebook

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
chucktaylor
Příspěvky: 18
Registrován: 22 dub 2013 09:04

iPad nebo Notebook

Příspěvek od chucktaylor » 22 dub 2013 09:20

Dobrý den, letos jdu studovat na vysokou školu a přemýšlím nad tím, zda koupit tablet nebo notebook. Hlásím se na lékařské fakulty, takže si myslím, že nějaké odborné programy, ve kterých se musí dělat analýzy jako třeba v elektro oborech potřebovat nebudu( takže win je asi passé). Já osobně bych chtěl iPad, je mobilnější, lehčí, pohodlnější a ať sedím ve škole, v autobuse nebo v posteli, furt budu dělat něco radši na tabletu než na notebooku. Ale na druhou stranu si moc nedokážu představit, že budu na tabletu psát nějakou semestrální práci, nebo dělat nějaký projekt, na což mi bratr, který tablet má půl roku odpověděl, že stačí koupit klávesnice a je to. Navíc mi ještě říkal, že když budu na přednášce, tak si koupím tužku za 300,- kč a můžu si stáhnout slide od vyučujícího a elegantně si doto dělat vpisky.
Ale já osobně bych byl rád, kdyby jste mi napsaly nějaké postřehy vy, co si o tom myslíte a co je lepší. Investice se pohybuje okolo 17000,- kč
Předem děkuji za reakce.

KaldaJ
Příspěvky: 265
Registrován: 27 led 2013 21:03

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od KaldaJ » 22 dub 2013 09:47

Zdravím, přestože budete na lékařské fakultě, tak počítejte s tím, že nějaké specializované programy dostanete, prakticky jsou většinou win-only (sestra studuje, takže vím, co tam občas potřebuje), navíc pojedete klasicky v Office dokumentech a určitě nějaký ten PowerPoint apod. budete muset stvořit (asi už se nehledí jestli je to třeba LibreOffice nebo MS Office, ale něco trošku pokročilejšího je třeba)... A co jsem teď pomáhal nějak ségře formátovat v PowerPointu, tak to už bylo popravdě mimo možnosti Keynote v iPadu...

Tj. má-li to být jediné zařízení - tak na iPad bych zapomněl... Btw. ségra říkala, že na medině málem nejlepší přijít s vytištěným papírem a vpisovat si do toho. Půjčoval jsem jí i svůj "konvertibilní tablet" (takovej ten otáčecí displej spolu s dotykovou obrazovkou, se kterým jsem já chodil na přednášky) a vrátila mi ho...

Takže - jestli si třeba převezete z domů stolní počítač na kolej, a pak Vám jde jen o zařízení, které s sebou budete nosit - tak iPad je postačující. Jinak iPad v tomto případě není zase až tak vhodnou náhradou.

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od lulu » 22 dub 2013 09:52

dizertaci jsem na iPadu napsal - ale je potřeba mít externí klávesnici.
Soustředí se u toho lépe než u klasického ntb - vypnout se notifikace etc. člověka to furt nenutí čučet do mailu, fb etc.
Hrubý text byl komponován v ommwriter /iA Writer - poznámky opatřeny unikátním symbolem, následně vše seskládáno v Pages (pro poznámkový aparát je nutno vytvořit dokument na stolní verzi - následně lze v iPadu poznámky duplikovat, přesouvat a přepisovat s příslušným automatickým číslováním)

Seznam na závěr dodělán ve stolní verzi.

Bez externí klávesnice je lepší psát bez háčků a čárek a následně to prohnat začešti etc. Kontrola výsledku zároveň slouží jako hrubá kontrola před profesionálními korekturami.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od casey » 22 dub 2013 13:08

lulu píše:dizertaci jsem na iPadu napsal - ale je potřeba mít externí klávesnici.
Tak to smekám :-)

Já jsem měl na VŠ 11" MacBook Air. Oproti iPadu o moc větší není a pracuje se mi na něm lépe, než na iPadu.

chucktaylor
Příspěvky: 18
Registrován: 22 dub 2013 09:04

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od chucktaylor » 22 dub 2013 16:22

Děkuji za odpovědi, něják sem se snažil vypustit ten tablet z hlavy a mrknout se po ultrabooku a narazil jsem na Asus EEE Pad Transformer TF700T, který stojí cca 16000,- kč no ale je to v podstatě tablet s dockovací klávesnicí ale už je tam ta výhoda, že je to notebook a má windows, takže ty odborné programy a office už by byli vyřešené. Navíc bych rád opověděl, ANO když si budu kupovat nějaké zařízení tak to bude mé primární tzn. že stolní pc ani nic takového v plánu na koleji mít nemám.
Byl bych tedy zase rád za nějaké ty postřehy ohledně tohoto zařízení. I když vím, že sem na jablečném fóru a vy bi jste byli radši kdybych šel do mb AIR, tak bohůžel, takové finance nemám a je pravda, že na widlích jsem vyrůstal :-D.
Díky

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od tlacenka » 22 dub 2013 16:36

pokud se bavime o tomto :http://www.asus.com/Tablets_Mobile/ASUS ... ty_TF700T/
tak bych si velmi pozorne precetl hned tu prvni vetu "The slimmest and lightest 1920x1200 resolution Full HD Android™ tablet"
dulezite slovicko je Android. to, ze se xda pokousi nejakym zpusobem na tom rozjet windows RT vam zaruci, ze na tom mozna nekdy pujdou wokna.. ale urcite ne plnohodnotna windows a office a ty odborne programy mate take celkem smolika, ledaze by byly optimalizovane pro ARM procesor - coz 98% nebudou. Vetsina specifickych aplikaci mnohdy neni ani optimalizovana pro win 7, kazdopadne vyzaduji 100% x86 procesor a ne ARM. Vim, ze jsem vas nepotesil, ale chtel jste nazor :)

chucktaylor
Příspěvky: 18
Registrován: 22 dub 2013 09:04

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od chucktaylor » 22 dub 2013 16:51

Tak to vemem z jiného úhlu, máte nějaké tipy, které by mi vyřešili tento problém? :-D

KaldaJ
Příspěvky: 265
Registrován: 27 led 2013 21:03

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od KaldaJ » 22 dub 2013 16:54

Pokud uvádíte mez tak kolem těch 17tis., tak za tu cenu se dá vcelku běžně na Aukru sehnat nějaký použitý MacBook Air 11" (aktuálně tak cca mid 2011).

A pokud Vás tedy neopustil nápad s tabletem, tak se zkuste podívat na:
http://www.alza.cz/notebooky/dle-vyuzit ... 20000&pn=1 - to jsou už "tableto-počítače" (nebo jak líp nazvat x86 architekturu, kterou doporučuje tlacenka) s plnohodnotnými Windows (žádné RT)... Za sebe bych ale bral něco výkonově lepšího jako Atom - nejlevnější je pak tento: http://www.alza.cz/acer-iconia-tab-w700 ... 396352.htm - zkušenost nemám, parametry mi přijde fajn, až na velikost SSD a bohužel absenci čtečky karet :-/

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od tlacenka » 22 dub 2013 16:59

varianta A: starsi macbook pro (2010 a výše) rozsirit RAM, dodat ssd a virtualizovat windows, pripadne je hnat pres bootcamp.
varianta B: koupit si neco s windows (urcite se vyhnete acerum a asusum)
varianta C: pritlacit a koupit si air

ipad urcite notebook nenahradi, i kdyz na vetsinu "prace" obycejnych lidi staci - a komfortni to urcite take neni.

Uživatelský avatar
pekros
Příspěvky: 173
Registrován: 15 črc 2012 20:21
Kontaktovat uživatele:

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od pekros » 23 dub 2013 16:04

za mě notebook. iPad je na konzumaci obsahu skvělej ale na vytváření povětšinou ne.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od Alisczech » 23 dub 2013 18:00

iPad by byl super pro komunikaci, pro dělání poznámek, ale jako jediné zařízení bych jej pro studenta nedoporučil. Naše školství na něco takového ještě není rozhodně připraveno a budete narážet na komplikace ať už v podobě požadavků na spec. SW nebo třeba jen neštastně napsané web aplikace školy apod.
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
golinho
Příspěvky: 286
Registrován: 30 črc 2012 12:21
Bydliště: Břeclav

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od golinho » 23 dub 2013 18:08

Záleží na škole no. My na průmyslovce jsme dostali většinu skript v PDF krásně zpracované a na to je iPad geniální. Poznámky si nedělám, pouze pokud jsou nějaká schémata na tabuli, tak si je vyfotím iPhonem. Jinak pokud si ty poznámky budete dělat sám, tak bez klávesnice ani ránu. Zkoušel jsem na tom psat jen tak ze srandy zápis občanské výchovy a nedalo se to. Zvlášť když pedagog nediktuje, ale pouze o tom vykládá a z toho výkladu si psat, to je něco. Nakonec to stejně dopadlo tak, že spolužák, který to psal na klasickém ntb, mi to nasdílel v PDF přes Dropbox.
Za mě určitě (pokud chcete jablečné řešení) Macbook Air z druhé ruky nebo z druhé ruky nějaké levnější Pročko a později ho upgradovat.
MacBook Pro Retina 2014 8GB 256GB
iPhone 5 16GB White
iPod Shuffle

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od SteveJSF » 23 dub 2013 20:31

Myslim si, ze ve skole si clovek v pohode vystaci s iPadem. A bude to pohodlnejsi, nez NTB. I to psani poznamek - napr. s pomoci stylusu a nejakeho poznamkovace. Zrovna vyborny UPAD je ted v akci za dolar. Na NTB bych psat poznamky nechtel.

Neco jineho je vsak psani praci do skoly. Napsat poradny textovy dokument je dost problem. Pages zvladnou hodne, ale napr. bez tvrdych mezer za predlozkami je to fakt tezke.

Uživatelský avatar
Streeter
Příspěvky: 679
Registrován: 10 srp 2012 18:34
Bydliště: Pardubice/Brno

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od Streeter » 23 dub 2013 20:39

Za mě iPad určitě ne.... iPad vlastním a chodím na Veterinu, takže dalo by se říct, že studium podobné (doufám, že se humánní medici neurazí). A rozhodně si nedokážu představit si něco psát na iPadu. Možná tak s externí klávesnicí, ale i tak je to tak trochu přes ruku.... Moje rada je... na studium kup tužku a papír a na zábavu třeba ten iPad, v lepším případě PC Notebook, v nejlepším případě MacBook

Uživatelský avatar
golinho
Příspěvky: 286
Registrován: 30 črc 2012 12:21
Bydliště: Břeclav

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od golinho » 23 dub 2013 20:42

Psani poznamek na ipad stylusem je hrozne. Koupil jsem si na to stylus a za tyden jsem ho prodal. Je to strasne nepohodlne. Male nakresky nebo poznamky ktere maji dve slova, to ano, ale zapis nebo neco delsiho ne.
MacBook Pro Retina 2014 8GB 256GB
iPhone 5 16GB White
iPod Shuffle

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od SteveJSF » 23 dub 2013 21:24

Nesouhlasim, je to uplne v pohode, jako v klasickem bloku. Jen je potreba mit k tomu dobrou aplikaci.

Uživatelský avatar
golinho
Příspěvky: 286
Registrován: 30 črc 2012 12:21
Bydliště: Břeclav

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od golinho » 23 dub 2013 21:27

Zkoušel jsem čtyři aplikace a u všech to bylo stejné. By mě zajímalo jak vypadá to písmo psané rukou. To už bych možná raději psal na iPaďácké klávesnici.
MacBook Pro Retina 2014 8GB 256GB
iPhone 5 16GB White
iPod Shuffle

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od SteveJSF » 23 dub 2013 21:37

Stylusem vypadá naprosto stejně, jako písmo psané tužkou do papírového bloku. Proč by v tom měl být rozdíl? Když se na iPadu podepisují dokumenty, tak ten podpis taky vypadá stejně jako na papíře. Ale fakt to chce ten stylus, prstem to prostě není ono.

Edit:
Z aplikací můžu doporučit UPAD nebo Notability. App Store je plný podobných aplikací, řadu jsem jich vyzkoušel, ale spousta z nich pro plynulé psaní není vhodná.

Uživatelský avatar
golinho
Příspěvky: 286
Registrován: 30 črc 2012 12:21
Bydliště: Břeclav

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od golinho » 23 dub 2013 21:43

Tak podpis jo. Mel jsem adonit jot pro a to psaní byla hrůza. Najdu si to na youtube jak to vypadá. Jinak ja kvůli studiu zvažuji na poznámky právě Air vs. Macbook Pro, ale asi počkám na Haswell.
MacBook Pro Retina 2014 8GB 256GB
iPhone 5 16GB White
iPod Shuffle

Uživatelský avatar
Tass
Příspěvky: 285
Registrován: 30 črc 2012 16:40
Bydliště: Ostrava

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od Tass » 24 dub 2013 03:28

Ipad jako jediný počítač? Nikdy! Ano, občas jej s klávesnicí vezmu na poznámky, když mám třeba jednu hodinu a nechce se mi tahat air, na dopisky do pages dokumentů vytvořených na macu to stačí, ale bez laptopu bych se rozhodně neobešel. Za 17k bych raději vzal nějaký normální win notebook.
 Mac nemá konkurenci. 

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od casey » 24 dub 2013 10:09

SteveJSF píše:Myslim si, ze ve skole si clovek v pohode vystaci s iPadem. A bude to pohodlnejsi, nez NTB. I to psani poznamek - napr. s pomoci stylusu a nejakeho poznamkovace. Zrovna vyborny UPAD je ted v akci za dolar. Na NTB bych psat poznamky nechtel.
Zkoušel jsem psát poznámky v roce na papír. Po prvním semestru jsem to vzdal. Zjistil jsem, že na klávesnici píšu rychleji. A navíc to po sobě i přečtu :-)
Ostatní zase jistě ocenili, že jsem potom poznámky z přednášek večer vystavil na net v PDF :-)

Uživatelský avatar
Shootercz
Příspěvky: 67
Registrován: 14 srp 2012 22:37

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od Shootercz » 24 dub 2013 16:57

Uplně nejlíp se mi osvědčil ipad s klávesnící vydržel celý den na campusu a skvěle se na něm psalo, dokonce jsem to po sobě i přečetl, ale asi každému vyhovuje něco jiného.
iPad 2 Wi-fi 3G 32GB Game Center: Shootercz
iPhone 5S 32GB Gameloft Live: Shootercz
iMac mid 2012

Uživatelský avatar
davidhavir
Příspěvky: 212
Registrován: 15 črc 2012 22:05
Bydliště: Červený Kostelec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od davidhavir » 23 čer 2013 22:04

Pár mých postřehů:

1) u nás na kolejích je zakázáno vytvářet Wi-Fi hotspoty (jestli jste na dodržování pravidel)
2) je fajn, pokud škola nabízí přístup ze vzdálené plochy, usnadnilo to mě, jakožto Macaři, pár strastí, ale vzhledem k Vašemu oboru to je asi zrovna jedno
3) nejlepší by bylo zjistit, jaké práce budete zhruba dělat - pokud budete mít papírová skripta jako podklad, věřím, že psát práce nebude problém, pokud ale budete především spoléhat na web (to bych předpokládat spíš) chce to dát pozor na "gorilla arm" při multitaskování
4) bude to chtít upravit "návyky"

já osobně iPad zvažuji a zvažoval jsem i "sadomasochystický" přechod na 128GB LTE, ale bylo by to moje jediné zařízení, tudíž ne (hlavně kvůli grafice - Pixelmator bych nenahradil), ve Vašem případě (odhadl jsem, že máte počítač doma), bych se zeptal na pár věcí:
- jak dlouho budu na koleji, někdo tam je třeba 4 dny, někdo zůstává na měsíc
- kolik času budu věnovat škole na koleji, někdo sportuje, paří a já nevíc co všechno a zaplní takhle svůj volný/mimoškolní čas
- jsem ochoten/můžu pracovat doma (psát práce doma na PC)
Apple Watch Sport
iPhone 6 Plus
MacBook 12 (2016)

Uživatelský avatar
Streeter
Příspěvky: 679
Registrován: 10 srp 2012 18:34
Bydliště: Pardubice/Brno

Re: iPad nebo Notebook

Příspěvek od Streeter » 23 čer 2013 22:09

davidhavir píše:
- jak dlouho budu na koleji, někdo tam je třeba 4 dny, někdo zůstává na měsíc
- kolik času budu věnovat škole na koleji, někdo sportuje, paří a já nevíc co všechno a zaplní takhle svůj volný/mimoškolní čas
- jsem ochoten/můžu pracovat doma (psát práce doma na PC)
Troufnu si odpovědět za autora topicu.
Na koleji bude pořád a věnovat škole se bude 24/7, vtipy o medicíně jsou prostě pravda ;)

Odpovědět