Aplikace pro úpravu fotografií a design

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 17 kvě 2015 13:16

Dobrý den/ Ahoj,

je tu mnoho zkušených lidí, kteří pracují s multimédii. Já tak zkušený nejsem, a proto bych si rád nechal poradit.

Rád bych se začal trochu zabývat úpravou fotografií, tvorbou grafických materiálů atd.
Mám nějaké základní zkušenosti s Adobe PS.

Jaké programy byste doporučili s ohledem na to, že nejsem člověk který se tím živý, ale potřebuji pro své projekty tvořit propagační materiály a zpracovávat fotografie.
Je Adobe PS pravou špičkou v oboru, za kterou je dobré si připlatit?

Již jsem našel nějaké aplikace, které vypadají docela zajímavě.
1. Pixelmator, u kterého je příjemná cena a i snad bych tam měl udělat to co potřebuji.

2. Zaujala mě recenze co jsem četl na program Sketch (http://jablickar.cz/recenze-sketch-pro- ... lustrator/) zde je cena trochu vyšší, takže bych byl jen rád, pokud existují nějaké levnější kvalitní alternativy.

Díky za všechny názory, rady a tipy ;)

Uživatelský avatar
TOOMACZ
Příspěvky: 1
Registrován: 17 kvě 2015 13:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od TOOMACZ » 17 kvě 2015 14:18

Pokud potřebuješ tvořit propagační materiály, tak jednoznačně Adobe InDesign a Illustrator .... na úpravu fotek potom Photoshop, popřípadě Apple Aperture. Již dlouhou dobu používám InDesign a Illustrator a neměnil bych. :-)
iPhone 6 Plus 128GB - iOS 8.3
iPad Mini 16GB - iOS 8.4 Beta 3
Macbook Air 13" - i5 Haswell, 4GB RAM, 128GB SSD - Yosemite

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 17 kvě 2015 14:34

Díky :)

Já vím, že to bude patřit k naprosté špičce a cena tomu i odpovídá :( Myslel jsem klidně i něco o maličko méně profi, ale zato za příznivou cenu.

Kolik vychází licence měsíčně?

A taky teda Aperture už skončila podpora co jsem četl, tak nevím, jestli není neefektivní se učit s "mrtvým" programem?

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od Hajnejch » 17 kvě 2015 15:29

Ono na výběr moc nemáte, zvlášť pokud nechcete moc investovat. Na takové to domácí tvoření by vám mohl stačit Pixelmator na úpravu fotografií, je jak pro Mac tak pro iOS (každá verze se platí zvlášť). Na tvorbu prezentací nebo brožur pak Keynote nebo iBooks Author. Pokud se tím chcete živit tak Adobe produkty. Jinak jsou to vesměs polovičaté náhražky.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 17 kvě 2015 15:39

Pixelmator vs Photoshop tedy příliš dobře neobstojí?

Jejich propagační video na webu mě nadchlo. Mnohem více intuitivní než photoshop ->což mi na PS právě vadí, že mám pocit jako kdybych používal tak 15% jeho funkcí.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od Hajnejch » 17 kvě 2015 15:55

Pixelmator je super, jen na profi práci se asi moc nehodí. Na domácí tvorbu nebo poloprofesionální je jedinečný a sám ho velice používám. Pokud by jste se chtěl tvorbou designu živit tak stejně skončíte u Adobe. Tak pokud to myslíte s grafikou vážně tak nemá cenu ztrácet čas učením se Pixelmatoru.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 17 kvě 2015 16:05

Nevím, jestli nedošlo k nedorozumění... :) -> Já právě psal, že hledám program s ohledem na to, že se tím neživým (a asi ani nebudu).

Ale mám svůj projekt (firmu) ve fázi startupu. Jezdíme na různé sportovní události, kde pořizujeme foto/video, takže s tím musím, jak dovedu pracovat.

Dělám propagační grafiky na soc. sítě atd. Nemůžu to outsourcovat a vlastně ani nechci i za cenu jistě trochu horší kvality, než od někoho se zkušenostma. Baví mě to a zároveň je to takový i celkem osobní způsob komunikace se zákazníky.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od tlacenka » 17 kvě 2015 17:31

tak rozhodne bych nerikal, ze pixelmator se na profipraci nehodi...
pixelmator je to nejlepsi co muzete mit za rozumne penize na macu na upravy grafiky.
pokud jste zvykly na adobe produkty, muzete si je koupit, ale ve vetsine pripadu je to zbytecne.
vyhoda adobe produktu spociva v necem jinem, nez "jen"ve photoshopu - je to hlavne o provazanosti, dodrzovani standardu, filtrech atd - v tom je nepredstizitelny, ale u takovehoto startupu se vas stejne nikdo nebude ptat v cem to delate/jak to delate..obzvlast pokud je vystup na soc site atd...

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od piXie » 17 kvě 2015 18:45

Pixelmator je "klasika" za tú cenu dobre, ale skús/te pozrieť https://affinity.serif.com/en-gb/beta-download/ je to zatiaľ beta, ale je to viac co sa týka ovládania do Photoshopu, osobne sa mi zdá rýchlejší ako Pixelmator a napr. čistenie / mazanie objektov z fotiek robí lepšie (poväčšinou). Zatiaľ je zadarmo. Affinity Designer je vektorový editor, za tiež lákavú cenu. Predpokladám, že Affinity Photo bude tiež tak.
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 17 kvě 2015 19:50

Super, díky za tip.

Co v praxi znamená "zmizení" Aperture z App storu? Nikdy jsem s ní nepracoval, ale co tu tak čtu, jedná se asi o celkem populární aplikaci.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od Hajnejch » 18 kvě 2015 09:20

Znamená to že ti co si jí zakoupily před skončením podpory jí můžou používat do té doby dokud půjde nainstalovat na OSX pak už jí na novou verzi nenainstalují. Ti co si jí nezakoupily před skončením podpory tak pro ně už ten program neexistuje. Platí to pro všechny programy které jsou vydány pro určitou verzi OSX a pokud je vývojář neaktualizuje tak je většinou nejde na novějším OSX používat. Viz rubrika Historický HW a SW

U Macu to není tak markatní ale u iOS je spousta programů které podporují iOS 7 a výšší a ti co jsou na 6 kovém systému už si spoustu aplikací nezakoupí. Vývojářům se to neoplatí podporovat protože je to jen pár procent ze všech zařízení.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 18 kvě 2015 13:44

Díky za vysvětlení :)

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 19 kvě 2015 08:05

Takže shrnuto podtrženo -> pokud nejsem profi fotograf/designer a potřebuji tvořit grafiky na soc. sítě, základní úpravy fotografií, pixelmator mi bude plně vyhovovat?

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od piXie » 19 kvě 2015 10:15

Áno. Osobne mi viac sedí ale práve ten Affinity Photo.
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od osmacinthehead » 19 kvě 2015 10:52

Díky moc, ví se cena Affinity photo v plné verzi až nebude v betě?

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od piXie » 19 kvě 2015 14:12

Nie. Tipujem že to bude podobné ako Designer.
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

Uživatelský avatar
HeartcoreCZ
Příspěvky: 26
Registrován: 30 črc 2012 23:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od HeartcoreCZ » 20 kvě 2015 09:24

Možností je několik :-)

- Balík Adobe CC (Photoshop + Lightroom) za nějakých 10 USD / měs. je bezkonkurenční co se výkonu týče
- Pixelmator je skvělou volbou pokud chcete stand-alone licenci bez měsíčních poplatků
- Affinity Designer je pravděpodobně dle recenzí a informací, které se ke mě dostaly, také výbornou možností (sám jsem jej zatím nezkoušel)
- Sketch na tuto práci rozhodně není vhodný! Jde (zjednodušeně řečeno) o nástroj pro tvorbu uživatelských rozhraní, ne na práci s fotkami

- Illustrator, InDesign, Inkscape ad. jsou vektorové editory a pokud pracujete s fotkami a neplánujete tvořit bůhvijak profesionální tiskové výstupy, tak je vůbec neřešte. Tiskovou grafiku, kterou většina tiskařů zvládne zpracovat, vytvoříte i v (primárně) bitmapových editorech - Photoshop, Pixelmator, Affinity Designer.

Uživatelský avatar
Cedavera
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2012 16:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od Cedavera » 23 zář 2015 08:34

Ahoj,

aktuálně také řeším něco podobného jako autor vlákna. Zkoušel jsem Adobe Photoshop a to je super, ale cena pro mé účely není ideální. Koukám na aplikace Pixelmator kde cena je 29,99€ a pak také na Affinity Photo kde je ale cena 49,99€.

Má někdo zkušenost s oběma programy, aby dokázal objektivně říct jestli je lepší si těch 20€ připlatit, nebo to nemá význam?

Mé potřeby jsou poměrně jednoduché, jde o úpravu obrázků pro weby kterými se bavím není to má práce na HPP.

Díky všem za postřehy a reakce
MacBook Pro 13" Retina mid 2014
iPhone 5S 16GB

ZoVa
Příspěvky: 25
Registrován: 17 lis 2014 11:51

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od ZoVa » 02 říj 2015 10:40

Vlastním Photoshop, Pixelmátor aj Affinity. Adobe photoshop je bezosporu najlepší (aj najdrahší), ak Photoshop, tak doporučujem Lightroom 6 - cenovo je dostupný a je výborný. Pixelmátor je pre Apple výborný ale Affinity je lepší - v podstate je to náhrada drahého photoshopu. Pracuje aj vo vrstvách a spraví takmer všetko, čo Adobe Photoshop za nepomerne nižšiu cenu. Affinity vrelo doporučujem.
Prajem Dobré svetlo.
Zoltán

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od Alisczech » 07 říj 2015 01:46

Cedavera píše:Ahoj,

aktuálně také řeším něco podobného jako autor vlákna. Zkoušel jsem Adobe Photoshop a to je super, ale cena pro mé účely není ideální. Koukám na aplikace Pixelmator kde cena je 29,99€ a pak také na Affinity Photo kde je ale cena 49,99€.

Má někdo zkušenost s oběma programy, aby dokázal objektivně říct jestli je lepší si těch 20€ připlatit, nebo to nemá význam?

Mé potřeby jsou poměrně jednoduché, jde o úpravu obrázků pro weby kterými se bavím není to má práce na HPP.

Díky všem za postřehy a reakce
Pixelmator je vyzrálý, skvěle propojený s iOS verzí přes iCloud a dá se v něm udělat 95% toho co ve Photoshopu. Mě osobně v něm chybí jen lépe udělané Zkapalnění a retušovací nástroje. Ale mohu doporučit
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: Aplikace pro úpravu fotografií a design

Příspěvek od chodec » 12 pro 2015 10:28

Affinity má v rámci "ocenění aplikace roku" slevu 10€. Jsou to drobné, ale potěší ;-).

Odpovědět