El Capitan - Aperture - Co dál?

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od lenochodcz » 14 led 2016 19:53

Díky, to tam je.
Z prvního pohledu to ale vypadá, že se tam neoznačují, v těch checkboxech, jen změněné hodnoty. Přikládám příklad. U fotky jsem změnil jen expozici a tady mi to nabízí spoustu jiných hodnot :/
A taky jsem zatím byl schopen Paste aplikovat jen na jednu fotku - na právě zobrazenou v okně. Nikoli na další - je na to nějaký fígl?

Díky.
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-01-14 v 19.50.56.png

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od casey » 14 led 2016 20:03

Tak dáš "Uncheck All" a zatrhneš jenom to, co chceš přenést (teda Exposure).
Přesný postup "Paste" na všechny označené fotky teď z hlavy nevím, ale dělám to, takže to jde. Pokud bys na to nepřišel, podívám se na to, až budu mít spuštěný LR.

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od lenochodcz » 15 led 2016 10:59

Právě že jsem doufal v nějakej chytřejší dialog, kde budou zaškrtnutý jen změněný hodnoty. Jako v Aperture :/
A kdyby ses mohl podívat na to, jak ty hodnoty aplikovat na víc fotek, bylo by to skvělý. Mě se to nedaří.

Díky!

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od MartyM » 17 led 2016 07:34

v dev modu je potreba mit zapnuty dolni panel s nahledy fotek oznacit tj vybrat jednu co prave upravuji pak pri drzeni tlacitka cmd nebo shift oznacit dalsi fotky v tom dolnim panelu v dev modu a dat sync a pak se vybereou upravy jak psal kolega vyse

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od lenochodcz » 17 led 2016 08:39

No, to bylo první co jsem udělal. Označil jsem je a parametry še připsaly jen prave upravované fotce :/

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od MartyM » 17 led 2016 23:21

jeste jednou:
1/ musim mit pristupne vsechny upravovane fotky v dev modu, tj. napr. v jednom adresari ci v jedne collections

2/ upravim jednu, ta musi zustat prvni oznacena, tj. dalsi vybreru v dolnim panelu-pasu fotek pomoci funkce cmd nebo shift a zmacknuti mysi ,

3/ upravy se ridi vzdy tou fotkou, ktera byla oznacena jako prvni,

4/ vpravo dole je tlaciko sync (nevim jak cesky), je to vedle resetu, to zmacknu, vyberu co chci synchronizovat a to se zmeni,

funguje to spolehlive vzdy,

poznamka: nelze upravovat vice fotek najednou, musi se upravit jedna a pak provest tu synchronizaci

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od lenochodcz » 27 led 2016 08:30

Tak už. Chyba byla, že jsem dával vlevo tlačítko "Paste" a nikoli vpravo "Sync". Díky za popis :)

BTW, oproti Aperture se mi moc líbí práce s histogramem a jeho rozdělení. Ale ta změť voleb a prapodivných nastavení všude okolo... :oops:

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od lenochodcz » 27 led 2016 17:03

Tak, teď jsem udělal jednu fotku z RAWu jednou v Aperture a jednou v LR.
Snažil jsem se udělat podobné minimální korekce. Jedna je lehce světlejší, úplně se mi to vyladit nepovedlo :/ Honza Březina o kus výše psal, že export z LR je o třídu lepší. Musím ale za sebe říct, že žádný zásadní rozdíl nevidím. Možná že vy ostatní jo. Můžete se na fotky podívat a pokusit se o lehký popis rozdílů? Jeden zásadní tam je. A to ve velikosti.
Otázka je, jestli nedělám něco při exportu z LR špatně, když ta velikost vychází o tolik jinak.
Tady to je: http://www.uschovna.cz/zasilka/HJEV54KCTLIM23F5-XMT/

Pod čarou, uměleckou hodnotu prosím necháme stranou :D :D :D

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od casey » 27 led 2016 17:54

Dej si je ve Finderu do jednoho adresáře, na jedné z nich dej mezerník a pak si šipkami překlikávej :-)
Minimálně je tam vidět, že se stromy vpravo lehce posouvají :-)

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od lenochodcz » 27 led 2016 18:46

Posouvají? Já jsem fakt asi slepej :/
Jako že někam jdou? :D :D :D

Pokud by ses oprostil od dat z exifu, která varianta je lepší? Nebo spíš, postrádá nějaká něco?
Bylo to tedy focený obyč seťákem, ale i tak by tam asi měl nějaký rozdíl být, ne?

Díky

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od casey » 27 led 2016 19:11

Tak to je zajímavý - když jsem ty fotky otevřel v Náhledu, už tam ten rozdíl není ani při prohlížení mezerníkem :-)
Mně se víc líbí ta světlejší, protože je tam víc detailů. Jiný rozdíl nevidím (což samozřejmě neznamená, že tam není :-) ).

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: El Capitan - Aperture - Co dál?

Příspěvek od Alisczech » 10 úno 2016 09:50

LR má výrazně lepší doostřování, potlačování šumu, korekce tonality, přechodové a kruhové filtry, možnost ruční změny masky, atd. Při minimálních úpravách rozdíl moc vidět nebude. Čím víc bude úprav, tím bude rozdíl patrnější. Je to škoda, že vývoj Aperture ustal. Pořád ho mám nostalgicky rád.....
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Odpovědět