APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
honza.d
Příspěvky: 4
Registrován: 31 říj 2015 20:51

APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od honza.d » 31 říj 2015 21:06

Ahoj všem!


V nedávné době jsem pořídil MBPro a nyní řeším pro mě zásadní problém, jak rychle afektivně prohlížet své 36Mpix RAW snímky.

Pod Win jsem měl již léta zaběhnutý systém:

- stažení fotek z karty na disk
- na hrubé protřídění ACD See (který na surové prohlížení fotek, dokonce s možností štítkování, hodnocení, apod.) je bezkonkurenčně rychlý, snímek mám na fullscreen a vidím zda je ostrý či nikoliv, stejně tak se načte ještě, tak jak ho pořidil foťák, tj. bude rozlišovat zda byl bw/color, korekce expozice, no zkrátka jako kdybyste se dívali na JPG namísto rawu.
- poté teprve další třídění v Lightroomu spolu s postprocesem a následné dodělávky v PS


Od doby co sedím za Macem si v tomto směru trhám vlasy na hlavě, neboť vše co jsem vyzkoušel a s čím pracoval je zkrátka žalostně pomalé, kliknu a čekám 2, 3, 5 u něčeho 8s než se to dotáhne do podoby jak to vypadalo.

A samotné a rychlé procházení třídění např. v LR je neefektivní, ztráta času než se snímky naimportují, vygenerují náhledy, navíc LR nepracuje s plným rozlišením snímku, jedině kdybych importoval s náhledy 1:1 a k tomu je tam stejně časová prodelava.

Procházení a třídění snímků v tomto směru je ubíjející až žalostné ..

Nenašel jsem zatím žádný rozumný program zkoušel jsem vše od ACD See pro Mac, Capture One, LR, Google Picasa, JustLooking, Fotek, náhledů přímo v OSX a ještě několika málo aplikací, jejiž názvy si už ani nepamatuji.

V diskuzi jsem tento problém nenašel, byl by tu někdo kdo něco podobného řešil a našel něco vhodného a použitelného, budu rád za každou radu, mac je úžasný a nyní pomalu nechápu jak jsem bez něj mohl tak dlouho žít, jen tento problém je pro mě velmi nepříjemný a celé workflow zpomaluje.

Předem díky všem za případné rady a poznámky :)

jndm
Příspěvky: 16
Registrován: 24 říj 2015 11:43

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od jndm » 31 říj 2015 22:42

Já na rychlé vytřídění toho co potom naimportuji do LR používám iSmartPhoto. Sice to neukazuje přímo RAW ale ten JPEG náhled ale to mi stačí. Umí to rekurzivně procházet adresáře a jako bonus to hodnocení hvězdičkama ukládá do xmp, takže LR to pak použije.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od MartyM » 01 lis 2015 00:03

jak často to děláte?
mě přijde pořád nejlepší pustit import do LR a jít si namazat chleba nebo na záchod, prostě cokoli, určitě člověk má vždy něco jiného na práci a pak už to půjde samo

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od lipon » 01 lis 2015 07:42

FastRawViewer


musashi
Příspěvky: 833
Registrován: 08 srp 2012 11:24

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od musashi » 01 lis 2015 09:32

Z meho pohledu je pro tenhle ucel vetsinou idealni software primo od vyrobce, pro Canon DPP a pro Nikon NX View. Vyhodou je navic i to, ze je zdarma ...

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od lipon » 01 lis 2015 14:29

třeba ViewNX on Nikonu asi nezkoušej instalovat
běhat sice běhá, ale ergonomie strašná, na protřídění fotek zcela nevhodné (na pár fotek to asi neva, ale jak je potřeba probrat pár desítek až stovek fotek, tak to je spíš za trest než pomoc

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od Hajnejch » 01 lis 2015 18:42

Taky se divím že tazatel nezkusil program který mu vyhoval na Winech i na Macu.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od casey » 01 lis 2015 20:01

Já si nemůžu pomoct, ale mně to přijde jako zbytečný mezikrok.
Vezmu kartu, dám do Macu a importuji rovnou do LR. Že to trvá? No a co.. To je počítačový čas, ne můj. Já dělám mezitím něco jiného, nebo se jdu najíst. Pak už dělám rovnou v LR.

Pro mě osobně je deset minut "lidského" času mnohem víc, než hodina "počítačového" času.

honza.d
Příspěvky: 4
Registrován: 31 říj 2015 20:51

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od honza.d » 01 lis 2015 20:37

Vám všem díky za příspěvky, jsou mi velmi nápomocné a pustím se do jednotlivého zkoušení a hledání :)

jndm - díky za tip na iSmartPhoto, neznal jsem rád vyzkouším

MartyM - několikrát v měsíci.. LR je bezvadný a selekci již protříděných fotek, porovnání jestli 1 nebo 4 a následnou úpravu, to bez pochyby, ale procházet např. 3500 surových fotek ze svatby, z které budu odevzdávat max. 250ks, je to nepoužitelné a místy až otravné. Navíc na něm nevidím okamžitě zda je snímek ostrý či nikoliv, myslím tím při plynulém procházení a reakce jsou velmi vlažné, není to ideál, možná kdybych měl méně Mpix, bylo by to jiné kafe, ale takto moc ne :( ..

lipon - díky! Podíval jsem se na první náhledy a vypadá to velmi dobře, těším se až vyzkouším jeho plynulost!
PS: Článek o něm mě nakonec přivedl i k další eventualitě, kterou jsem neznal předtím vůbec a to: Photo Mechanic, cena nic moc, ale taktéž vypadá zajímavě

tlacenka - ACD See jsem uváděl již nahoře ve svém popisu, že jsem jej vyzkoušel, bohužel práce pod Win a Mac jsou rozdílná i v přístupu, Win verze chodí výrazně lépe .. každopádně díky za příspěvek ;-)

musashi - jedenkrát v životě jsem zkusil NX View a odešel jsem, ale na druhou stranu zde na macu mě to nenapadlo, zkusím se i na něj podívat ..

lipon - to byl asi i důvod proč jsem jej na win nepoužíval, díky za poznámku, přesto se podívám ať vím jestli ho zatratit natrvalo :)

Famtex - Stejně jako pro tlacenku, vyzkoušel jsem, ale nelze používat tak efektivně jako pod win .. přesto díky za příspěvek ;-)

casey - 3500 tis. fotek a jejich import na MBPro je odhadem asi tak 2 - 3 hodiny usilovného topení, ovšem při výstupu 1 ku 1, je to 1. snímek asi za 8 - 11s, tj, 8 - 11hodin jen samotný export pro následnou práci. Tím si nehodlám NTB za 70tis. likvidovat pokud to není třeba :) Jak jsem psal dělám na 36Mpix, a nefotím do 80MB tifu, který by sice trval polovinu času při exportu, ale na druhou stranu kam pořád dávat ta data :-D
LR používám na editaci, ať již základní nebo pokročilou, roztřídění fotek v počtu již třeba jen 800 set a vybrání těch pravých duplicitních anebo podobných přitom kdy pro mě bude rozhodovat zda je výraz v pořádku či nikoliv, to je v pohodě a nevidím v tom problém, ale dívat se jestli mám snímky ostré na oko, anebo jsem proostřil za člověka není na první pohled vidět, udělal bych tedy náhledy 1:1, ale přesto i tak LR zkrátka nepracuje svižně, kliknu a čekám, čekám, čekám .. pak si dám zoom a budu čekat .. jde mi hlavně o svižnost, mám již trošku zažitý postup, to víte, každý to máme nějak :)

jndm
Příspěvky: 16
Registrován: 24 říj 2015 11:43

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od jndm » 02 lis 2015 22:05

MartyM píše:jak často to děláte?
mě přijde pořád nejlepší pustit import do LR a jít si namazat chleba nebo na záchod, prostě cokoli, určitě člověk má vždy něco jiného na práci a pak už to půjde samo
Já fotky probírám naněkolikrát.

1. něco promažu ve foťáku
2. v ismartphoto vyberu ty co chci nechat a zbytek (většinu) smažu.
3. do LR naimportuju to co zbylo a po několika dnech udělám fiální selekci. Používám při importu "second copy" , mažu to tak po roce. kdybych importoval všechno co nafotím potřeboval bych víc místa.

ACDSEE - kupovat to považuju za vyhozený peníze, to co to umí umí i mnohem levnější SW. kdybych ho měl kupovat za těch 79 USD co mají jako normální cenu, koupil bych spíš Aftershot.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od Alisczech » 05 lis 2015 13:47

A není řešení přímo pomocí Finderu protřídit fotky? Stačí zmáčknout na první mezerník pro prohlížení v okně nebo alt+mezerník pro prohlížení přes celou obrazovku. Šipkami pak procházíte fotky a Cmd+Del mažete. Osobně bych to také všechno nahrnul do LR a dělal to až tam, ale pokud vám to vyhovuje jinak ...
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
Tarabys
Příspěvky: 106
Registrován: 29 led 2014 20:13
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od Tarabys » 09 pro 2015 13:52

Jen jsem vložím drobný dotaz: zkratku "alt+mezerník" na full-screen náhled jsem neznal, díky za ni, ale nejde mi potom prohlížet/přepínat fotky pomocí šipek. Což "v okně" (jen s mezerníkem) v pohodě jde.

Kde může být chyba? Docela by se mi takové rychlé full-screen prohlížení v náhledu líbilo...
MacBook 12" (Early 2015) 1,1GHz Intel Core M, 8GB RAM, 256GB; iPhone 11 128GB; Apple TV 3G; Kingston MobileLite Wireless; (můj Instagram)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od casey » 09 pro 2015 15:14

Musíš nejdřív všechny fotky v adresáři označit pomocí CMD+A.

Uživatelský avatar
Tarabys
Příspěvky: 106
Registrován: 29 led 2014 20:13
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: APP na opravdu rychlé prohlížení RAW

Příspěvek od Tarabys » 09 pro 2015 23:17

Aha, pravda. Tak tedy díky. Zase jsem při práci s OS X o trochu chytřejší.

Už ho používám rok a stále toho dost nevím...;)
MacBook 12" (Early 2015) 1,1GHz Intel Core M, 8GB RAM, 256GB; iPhone 11 128GB; Apple TV 3G; Kingston MobileLite Wireless; (můj Instagram)

Odpovědět