Knižnice vo fotkách

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Uživatelský avatar
PIN
Příspěvky: 228
Registrován: 14 dub 2014 19:57

Knižnice vo fotkách

Příspěvek od PIN » 30 lis 2015 18:56

Ahoj, poradí niekto skúsený dobrou radou?
Používam MAC už asi 1,5 roka a stále som nedošiel k rozhodnutiu čo ďalej, čo používať ako katalóg fotografií. Na win som som mimo iných používal aj LR a je dobrý, ale za tú cenú ho nevyužijem a u mňa ako amatéra si na seba nezarobí. Tak som sa konečne rozhodol, že všetko natiahnem do fotiek. Na triedenie to stačí, základné úpravy to zvládne a tých pár vecí čo to nedokáže urobím v niečom inom.
Otázky na skúsených, čo používajú photos je:
1. Má zmyslel mať 2 a viac knižníc? Ak tam natiahnem 500 GB fotiek nebude to robiť problémy? Tiež so rozmýšľal či má význam urobiť zvlášť knižnicu na fotky z iphonu a zvlášť na fotky z fotoaparátu, alebo to dať spolu a oddeliť to len albumom?
2. Aké sú ohlasy na GIMP na MACu, zdá sa trochu komplikovaný, ale aj sa zdá, že toho dodáže veľa.

Dík za tipy.

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od Krtek » 30 lis 2015 19:07

Asi budu za kverulanta ale já používam nejradši (a všude) normální adresářovou struktůru na disku, kde mam fotky uložený podle roku, měsíce a události kdy byly focený. Nějak na ty katalogizační programy nejsem. Dost mě odpudili lidi, co si ty xindly nainstalovali z CDček od foťáků a tiskáren, dokážou naimporotvat NĚKAM fotky, nacpat je na xiftbook ale kde ty fotky maji, kvůli záloze když je průšvih... to nevědí.
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Knižnice vo fotkách

Příspěvek od Honza.Mac » 30 lis 2015 19:12

@Krtek : A to mě zajímá ...
V čem zůstává zachovaná adr. struktura ? Tedy v jakém SW ?
Zkoušel jsem jen malinko importovat do Photos a jejich logiku, resp. Apple logiku nějak nechápu resp. nejsem schopen naladit se na tu jejich notu ... Možná ani nechci, mám rád věci zaškatulkované podle pevných pravidel.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od Krtek » 30 lis 2015 19:16

Právě že v ničem. Prostě žádný katalogy nepoužívam. Ve složce fotky mam adresáře:

1998
1999
2000
.
.
.
2015

A v nich zase adresáře s měsícema případně akcema atd. Úpravy dělam v iPhotu ale hned z něj fotky vytáhnu a uložim tam, kam patřej. Stejně na woknech, vlastně všechno to mam na NASu a přistupuju na to z celý sítě doma. Pořádek si udržuju sám protože bych nesnes vědomí že nějakej program si dělá s mými daty co se mu zlíbí.
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

Uživatelský avatar
PIN
Příspěvky: 228
Registrován: 14 dub 2014 19:57

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od PIN » 30 lis 2015 19:20

To Krtek:
Zálohu na disku samozrejme budem mať tiež ako doteraz. Práve odtiaľ to plánujem naťahovať do fotiek. Takže dvojmo.

To: Honza.Mac:
aj obsah fotiek sa dá pozrieť vo finderi v adresároch.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od Honza.Mac » 30 lis 2015 19:36

Jo to jo, ale Photos to řadí nad rámec mých škatulek.
@Krtek : Taky to mám na NASu, iPhoto mám koupené a na ElCapovi funguje.
Takže provedete import fotek z NASu do iPhoto, provedete potřebné a pak exportujete na NAS, chapu to dobře.
Ve Photos mám pouze "mobilní" momentky o které moc nestojím a po určité době je mažu.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od Krtek » 30 lis 2015 19:41

abych upřesnil svuj postup. Z foťáku stahnu fotky do složky "bordel k roztřídění". Pak je naházim do iPhota kde upravim červený oči a z něj je pak vytaham a naházim na NAS do složek podle kritérií kam patří. A prohlížim si je buďto náhledem mezerníkem, případně v Preview, nejčastějš na TV skrz DLNA server.
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od MichalJ » 01 pro 2015 01:48

Honza.Mac píše:@Krtek : A to mě zajímá ...
V čem zůstává zachovaná adr. struktura ? Tedy v jakém SW ?
Klidně i v tom LR, případně Corel Aftershot se dá používat úplně bez databáze/knihovny.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od MichalJ » 01 pro 2015 01:49

PIN píše:Ahoj, poradí niekto skúsený dobrou radou?
Používam MAC už asi 1,5 roka a stále som nedošiel k rozhodnutiu čo ďalej, čo používať ako katalóg fotografií. Na win som som mimo iných používal aj LR a je dobrý, ale za tú cenú ho nevyužijem
Ta licence pro Win by měla fungovat i pro Mac.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Knižnice vo fotkách

Příspěvek od Alisczech » 01 pro 2015 07:55

PIN píše: 1. Má zmyslel mať 2 a viac knižníc? Ak tam natiahnem 500 GB fotiek nebude to robiť problémy? Tiež so rozmýšľal či má význam urobiť zvlášť knižnicu na fotky z iphonu a zvlášť na fotky z fotoaparátu, alebo to dať spolu a oddeliť to len albumom?
2. Aké sú ohlasy na GIMP na MACu, zdá sa trochu komplikovaný, ale aj sa zdá, že toho dodáže veľa.

Dík za tipy.
1) Ne nemá smysl dělat víc knihoven. Věc to spíš komplikuje. 500GB fotografií je hodně. Photos to zvládnou, ale vřele bych doporučoval fotografie postupně projít a promazat.
2) GIMP není zrovna komfortní nástroj. To bych spíš doporučil Pixelmator nebo Affinity Photo Editor. Samozřejmě je otázkou co a jak chcete upravovat.
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Odpovědět