Photo RAW 2017 by ON1 - alternativa k Lightroom?

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tarabys
Příspěvky: 106
Registrován: 29 led 2014 20:13
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Photo RAW 2017 by ON1 - alternativa k Lightroom?

Příspěvek od Tarabys » 09 led 2017 17:34

Možná trochu neprozřetelně jsem před Vánoci reagoval na "tvít" Honzy Miřackého ve kterém upozornil na nově vydaný Photo RAW 2014 od firmy ON1a zeptal se ho na jeho názor, protože jsem se aktuálně hodně zajímal čím nahradit Lightroom.
No ale než mi stihl odpovědět, tak jsem si vyzkoušel demo a aplikaci za akční cenu (99$) koupil. A naslednými odpovědmi se trochu zavázal, že sem něco napíšu... :lol:

Software je možné si v plně funkčním trialu vyzkoušet, ale jen drobně popíšu, že mě osobně vyhovuje a dostačuje - a myslím, že bude většině amaterských i profi fotografů. Nenabízí sice některé funkce, které má Lr, ale na druhou stranu má funkce, které Lr nenabízí.

Například se nedá používat jako klasický katalog (v Lr), ale spíše tam načtete ("indexujete") složky s fotkami na kterých aktuálně děláte. Ty si upravíte a potom danou složku přestanete indexovat. Takže je to ten styl workflow pro takové co jsou zvyklí pracovat se složkami (myslím, že většina Win userů... 8-) ) a mají v nich svůj systém, který Photo RAW 2017 nenaruší. Program má samozřejmě svůj prohlížeč, ale fotky není nutné importovat do katalogu aby se s nimi mohlo pracovat - jako to má Lr.
Nicméně podporuje vlastní hodnocení pomocí hvězdiček a vlaječek ála Lr apod.

Samotné úpravy a vyvolávání RAWů jsou pohodlné a člověk se zorientuje rychle. Stačí se mrknout na pár videí/tutoriálů přímo od tvůrců a myslím, že každý velice rychle pochopí. V úpravách můžete používat "globální" změny, které se aplikují na celou fotku, tak lokální (masky pomocí štetce/přechodů) a nabízí i plnohodnotné funkce hladin jako jsou třeba ve Photoshopu.
Toto je velice povedené a fotka se dá dle mě doladit daleko detailněji než dokážete v samotném Lr. Pomocí hladin a masek můžete docílit věrnějšího HDR pomocí "blendingu" dvou a více hladin, které si umazávate, kde je potřeba. Ale možností je více, např. simulace dvojexpozice apod.

Myslím, že software má dobře našlápnuto a ještě letos chtějí přidat dost podstatných funkcí jako je třeba podpora načtení .xmp souborů, které si vytváří Lr apod. kvůli hodnocení, GPS, atd.

Možná jsem to popsal trochu zmatečně, ale píšu to jen tak narychlo ať se třeba rozproudí debata a nebo ať se jen dozvíte, že jsou i alternativy. Levnější a kvalitní alternativy k Lr.

Samozřejmě klidně pište dotazy sem a pokud budu vědět rád odpovím...;)
MacBook 12" (Early 2015) 1,1GHz Intel Core M, 8GB RAM, 256GB; iPhone 11 128GB; Apple TV 3G; Kingston MobileLite Wireless; (můj Instagram)

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Photo RAW 2017 by ON1 - alternativa k Lightroom?

Příspěvek od Alisczech » 20 led 2017 07:02

Jen dotaz. Jak to tedy funguje s tou katalogizací a úpravami. Pokud pracuji s metadaty, tak se zapisují zpět do RAWů nebo do nějaké databáze? Úpravy se do RAWů zapsat nedají, takže se zapisují kam a nebo se musí exportovat, když přestanu indexovat adresář?

Lightroom přece taky zcela respektuje vaši strukturu adresářů, v tomhle je mnohem víc Windows like než Macovský. Originály jsou mimo katalog ve struktuře, kterou si zvolíte. Pokud vám nesedí práce s katalogem, můžete nechat generovat xmp soubory a pak jste na katalogu prakticky nezávislý...
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
Tarabys
Příspěvky: 106
Registrován: 29 led 2014 20:13
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Photo RAW 2017 by ON1 - alternativa k Lightroom?

Příspěvek od Tarabys » 21 úno 2017 10:08

Super dotaz, asi jsem to napsal zmatečně a navíc se přiznám, že jsem v něm zatím neměl moc příležitostí pracovat...;)

Takže: pokud teda vím, tak do rawů nic neuložím/nezapíšu, takže to funguje stejně jako u Lr - v indexované složce/podsložce se vytváří "sidecar files" ve formátu .xmp (+ještě ON1 presety - viz obrázek). Ale samozřejmě je třeba to nastavit - implicitně je vytváření souborů vypnuto! Nicméně v Lr je vytváření .xmp souborů také implicitně vypnuto, jestli se nepletu.
A samozřejmě je pravda, že Lr dodržuje systém složek a podsložek a je opravdu “Windows like”, ale určitě to není důvod proč jsem opustil Lr…;)

Současný systém práce v ON1 - dle mě:
mám “mezisložku” s jednoduchou strukturou podsložek: jeden adresář=jedna akce/událost, kde mám foto pro “zpracování”. Až zpracuji RAW soubory v této podsložce (akci/události), tak si ji včetně .xmp souborů překopíruji do archívu. Samozřejmě není problém ji nechat v indexované složce a vlastně tak tvořit “katalog” jako je v Lr, ale stejně to nebude katalog ve smyslu Lr….8) Ale i když přestanu indexovat předmětnou složku, tak samozřejmě .xmp soubory nezmizí a zůstávají ve složce, kde jsou originální raw soubory.

A samozřejmě musím uvést na pravou míru, že jsem to nepsal z důvodu, že nechci pracovat s katalogem v Lr - určitě mi nijak nevadil. Jen jsem ho vlastně nepotřeboval - což ale nechci brát jako negativum Lr. Naopak!
Ten katalog je pro profesionála (=člověk živící se fotografií) v podstatě nezbytný a možnost rychlého vyhledávání dle konkrétních parametrů je super.
Přílohy
Screenshot-RAW ON1.jpg
Souborová struktura okolo RAW souboru
MacBook 12" (Early 2015) 1,1GHz Intel Core M, 8GB RAM, 256GB; iPhone 11 128GB; Apple TV 3G; Kingston MobileLite Wireless; (můj Instagram)

Odpovědět