Náhrada za Google Picassa

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
quip
Příspěvky: 13
Registrován: 19 zář 2012 16:49

Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od quip » 07 srp 2017 20:38

Ahoj,

hledám nový způsob, jak se vyznat ve svých fotkách, aplikaci na jejich organizaci. Můj historický workflow byl:

- automaticky nahrát fotky na Dropbox
- aktivní složka (Dropbox) se natáhne do Google Picassa
- po nějaké době fotky rozdělím na události prostřednictvím klasických složek ve Finderu, které jsou zároveň zálohované na OneDrive
- v Picasse mám složky/alba a vím tedy, co kde je a mám jak fotky prohlížet a lehce upravit (Picassa) i s nimi můžu fyzicky manipulovat (Finder).

Přemýšlel jsem nad Google Photos, problém ale je, že nemají offline aplikaci a fotky bych tak mohl komfortně prohlížet pouze online. Apple Photos má pro mě tu nevýhodu, že nezachovává adresářovou strukturu (a referenced files prý nefungují ideálně jako "živé" složky - tedy že by vzájemně respektovaly změny provedené v Photos a přímo ve Finderu (adresářích)).

Mám tedy problém, že nevím, jak na to. Pravda, trochu si asi vymýšlím, ale rád bych měl ve fotkách pořádek a zároveň mít možnost jednoduše je používat (prohlížet) i offline. Napadá vás, jak na to?

Moc díky za jakoukoli pomoc.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od rony » 07 srp 2017 21:10

Vacsina programov na editaciu fotiek povazuje photos kniznicu ako zlozku, takze ponukne ju ako jednu z moznosti. Takze mozes slobodne editovat bez nutnosti mat kdesi vedomie, ze tu v storage su tie fotky ulozene. Pracujes s nimi priamo. To na margo poznamky o dvojitej editacii. Nie je to treba.

Nutnost mat FOTKY triedene v zlozkach... no cojaviem. Co ak ti vychadza, ze jedna fotka by sa hodila aj do dvoch?

U mna je to typicky Eventy a rozdelenie podla nich. Potom Ludia a rozdelenie podla nich. Ale este castejsie si z albumov vyberiem jednu dve fotky a mam vyberovku, ktoru si syncujem do mobilu.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od Honza.Mac » 07 srp 2017 21:37

Fotky mobilní i z fotoaparátu kopíruji a třídím do adresářů ve OneDrive folderu na externím disku, iPhony synchronizuji už jen z OneDrive a po synchronizaci je mažu ze zařízení, tedy z Fotostreamu iCloudu.
No a za dlouhých zimních večerů spustím Aperture (jedu na Maverickovi tedy na macOS 10.9.5) a provedu import adresáře OneDrive do Aperture s parametrem “Folder as project” a je to, knihovna Aperture leží na share folderu NASu Synology.
Složky OneDrive mám podle roků, podsložky pak Dovolená, Děti, Panoramata, Zvířena ...
Takže co za rok 2017 nafotím foťákem i mobilama tak roztřídím na MacBooku ve OneDrive adresáři do podsložek a importuju do Aperture knihovny vždy ten daný rok ...
Přiznám chce to disciplínu ale já s ní problém nemám pokud v tom chci mít pořádek.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

quip
Příspěvky: 13
Registrován: 19 zář 2012 16:49

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od quip » 08 srp 2017 20:45

@Honza.Mac Děkuju za informace! Peo ujasnění: mít fotky ve složkách mi dává smysl proto, že se s nimi dá pak snadno pracovat. A Taky je to z části asi takový zvyk - třeba na Dropboxu nebo v práci na SharePointu mám soubory také ve složkách a nedělám pouze třídění podle metadat. Pokud se jedna fotka hodí do dvou složek, používám potom alba. Ty chápu jako takovou virtuální vrstvu nad složkami (složky jsou primární (v podstatě však shodné s tebou zmíněnými alby "Eventy") a fyzické uložení, alba potom způsob jejich zobrazení). Trošku je to asi opravdu zvykové - když by aplikace (Photos) selhala, chci mít pořád schopnost fotky fyzicky najít a vyznat se v nich. Stejně tak kdyby mi hráblo a chtěl přejít na jinou aplikaci pro management fotek.

@rony Zajímavý přístup. Jaký je tedy promání nástroj pro prohlížení fotek, Aperture? A stále jej používáš, ačkoli už není dál vyvíjen? Každopádně to s disciplínou máš pravdu - je to poměrně náročná workflow co máš! Velmi funkční musím říct, ale nejednoduché.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od MartyM » 09 srp 2017 12:24

zkusil bych Lightroom ve spojeni s Dropboxem

quip
Příspěvky: 13
Registrován: 19 zář 2012 16:49

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od quip » 10 srp 2017 07:31

MartyM píše:zkusil bych Lightroom ve spojeni s Dropboxem
Používáš jej? Asi zkusím trial, ale $9.90 na měsíc zas není úplně zadarmo... . )

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od MichalJ » 10 srp 2017 08:16

Dá se koupit i standalone verze za jednorázovou cenu.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od casey » 10 srp 2017 10:15

Za 12,09 EUR včetně daně to máš i s Photoshopem. V porovnání s investicemi do fototecniky a s tím, co to všechno umí, to není žádná cena ani pro fotografy amatéry (jako třeba já :-) ).

Používám v kombinaci s OneDrive a spokojenost.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od MichalJ » 10 srp 2017 12:05

Mně právě vadí ten bundle s Photoshopem který nepoužívám.Pak je rozdíl jestli každý rok zaplatím cca 145 EUR a nebo jednorázově 132 EUR.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od casey » 10 srp 2017 12:12

Pokud nepoužíváš Photoshop, pak jo :-)
Já jsem si taky říkal, že se musím podívat, kolik platím, protože jej využívám minimálně a mohl bych ho nahradit nějakou alternativou... Ale když jsem zjistil, že je to jenom 12 E měsíčně, tak jsem to přestal řešit :-)

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od MartyM » 10 srp 2017 14:41


Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od SteveJSF » 10 srp 2017 16:08

Tohle téma mě konečně zase přivedlo k tomu, abych popřemýšlel nad svými fotkami. Popravdě mně vyhovuje takový ten Mac / Apple systém nebo způsob uvažování. Žádné třídění do složek, žádné adresáře, prostě hromada fotek a hotovo. Každá knihovna jakéhokoliv výrobce by si s tím pak měla umět poradit. A od té knihovny pak očekávám ruční tvoření alb a smart alba. Nemusím tedy třídit fotky jakožto soubory do adresářů po ročnících, po měsících, po dovolených apod., protože jak tady uvedl Rony, občas se některá fotka hodí do více alb zároveň a je zbytečné ji kopírovat do několika adresářů. V tomhle mi tedy asi vyhovuje standardní aplikace Photos, dříve iPhoto, ale možná můžu pouvažovat i nad LR - Photos jsem od přechodu z iPhoto nezačal pořádně používat a teď bych si v tom tedy měl udělat pořádek.

Pokud dojde k poškození knihovny, chci mít pořád někde tu svoji jednu velkou hromadu fotek, z nichž si hravě budu schopen znovu udělat knihovnu fotek a jejich alb. Každá fotka si s sebou pořád nese všechny potřebné informace, takže nějaké třídění do alb není prakticky žádná přehnaná cennost - smart album by mělo být hotové raz dva přesně podle zadání.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od MartyM » 10 srp 2017 16:17

cele je to o tom zda chcete fotky upravovat tj fotite do raw a upravujete , pak jedine aperture , ktere je bohuzel mrtve a nebo lightroom a ten je dle meho nyni bezkonkurencne nejlepsi
ono sice fotky vam lezi separatne od knihovny ale porad je to jeden adresar a s tim pracujete stejne pres aplikaci lightroom, tekze uzivatelsky je to jedno a aspon mate jasne rozdelene fotky a mate moznost ev zmenit system v budoucnosti
-
jedina vec ktera mi na ligtroomu opravdu chybi je ze nemam primy pristup k fotostreamum kde sdilim fotky

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od lipon » 11 srp 2017 09:11

ja jedu porad "postaru", kazda fotoakce je ve svem adresari nazvanem podle data a nazvu akce, RAWy vytridim, ty dobre pak prozenu pres DxO, ktere taky nacita pres adresarovou strukturu a v ramci daneho adresare fotek mam podadresar vyvolanych jpegu a dalsi podadresar zmensenych jpegu pro webovou galerii na Zenfoliu

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od casey » 11 srp 2017 09:11

@SteveJSF Určitě Lightroom.
Má malinkatou databázi, která se dá snadno obnovit.
Při importu fotek si nastavíš, že se mají přejmenovávat podle data vyfocení, nebo podle data dělat složky. Takže kdyby jednou došlo ke stejnému problému jako s Aperture budeš mít hromadu fotek které zase v pohodě někam naimportuješ a navíc se v tom bude dát docela vyznat i souborově.
Pokud na to máš linku, můžeš si přes Creative Cloud synchronizovat fotky mezi Macem a iPadem. Úpravy provedené na obou stranách se přenášejí.
Adobe se taky pochlapilo a udělalo import z Aperture :-)

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od MichalJ » 11 srp 2017 09:39

Přidám se k doporučním Lightroomu, momentálně je to jedno z mála pokročilejších řešení. Pro mně je naprosto ideální třídění do složek podle data (používám co den to folder) a k tomu alba. Pokud se rozhodnu od LR odejít budu mít fotky roztříděné do adresářů a metadata se dají zapsat do xmp souborů.

To jak to dělá např. Photos (fotky na jedné hromadě někde hluboko v adresářové struktuře) mně nevyhovuje.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od Alisczech » 12 srp 2017 16:36

Osobně na rodinné fotky používám Apple Fotky a iCloud knihovnu. Mám jich cca 5000 a užívám si, že se nemusím moc starat o třídění.

Na profesionální práci používám Adobe Lightroom, Adobe Lightroom pro iPad a Creative Cloud. je to extrémně dobře promyšlené workflow
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

quip
Příspěvky: 13
Registrován: 19 zář 2012 16:49

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od quip » 13 srp 2017 09:21

Díky všem za odpovědi. Jak čtu vaše zkušenosti, filozoficky by mi bylo nejbližší používání Lightroomu. Ale vzhledem k tomu, že jsou to jen "blbé, ve většině případů iphonem vyfocené fotky" a já jsem takový BFU, je mi skoro žinantní používat na tenhle můj use case takové dělo (a platit za něj €132/€12 měsíčně za CC). Každopádně Lightroom aspoň vyzkouším - ať vím, o co přicházím.

Za sebe tedy nakonec vyzkouším Photos, pravděpodobně verzi s placeným iCloudem. A k tomu pasivní zálohování na google drive (zrovna nedávno mě zachránil, když se mi rozhodl zkolabovat disk a "nějak se pokazilo, do teď nevím jak" OneDrive). Ještě by mne však zajímaly 2 věci, se kterými možná máte zkušenosti:
1) Je možné z vytvořených alb v Photos nějak vytvořit "reálné složky" - pro případ, že bych chtěl z Photos někdy v budoucnu prchnout. Tuším, že je možné album za albem exportovat, nevím však, jestli je toto možné udělat i s celou knihovnou (desítky a stovky alb).
-> @SteveJSF V tomhle právě osobně vidím docela cennost promyšleného vytřídění do alb. Pokud si už s tím jednou dám práci, rád bych byl schopný si tuto organizaci vzít i jinam. Jak říká @MichalJ Plno alb nemá nic společného s metadaty, ale spojuje je něco osobního. Tedy...hádám, že možnost by byla vložit tuto informaci do metadat jako "keyword". Hmm...

2) Namísto využívání defaultní apple knihovny pro uložení fotek je možné ponechat/dál používat svoji vlastní adresářovou strukturu ("referenced files"). Podle toho, co jsem četl (https://discussions.apple.com/docs/DOC-10612), je to však řešení docela na houby. Máte s ním někdo osobní zkušenost?
3) Díky zmíněnému problému s hard-drivem mám teď ve fotkách bordel...a stoprocentně je v nich plno duplikovaných souborů. Jak k duplikacím přistupujete a "čistíte knihovnu"?

Jinak na rozšíření možností a způsobu přemýšlení nad věcí organizace a práci s fotkami můžu doporučit tento článek: https://www.scanyourentirelife.com/use- ... collection Jdou na to hezky systematicky.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od casey » 13 srp 2017 10:48

Ještě můžeš použít tu trvalou licenci, co psal @MartyM. Ale Creative Cloud je Creative Cloud :-)

Aplikace Fotky si to dělá po svém a zasahovat jí do adresářové struktury nepovažuji za šťastné řešení. V Lightroomu to můžeš automaticky importovat do složek po jednotlivých dnech.

Duplikace vyřešíš importem do Lightroomu. Je tam na to přímo volba, aby duplikované fotky neimportoval. Přímo při importu ti je v náhledech označí, takže je najdeš snadno.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od SteveJSF » 14 srp 2017 02:33

@quip:
Pokud ty fotky něco spojuje, pak to kdykoliv a okamžitě řeší nějaké to smart album nebo vyhledání podle potřebných parametrů. Mám pocit, že stále a po celé roky něco třídit tak nějak ztrácí smysl - cokoliv hledám jsem přeci vždycky schopný vytáhnout podle nějakého vzorce - např. podle místa, případně podle roku a místa, prostě podle čehokoliv, co mě napadne. Nevím - každé potřebné škatulkování je dnes přeci tak snadné.

quip
Příspěvky: 13
Registrován: 19 zář 2012 16:49

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od quip » 29 led 2019 17:15

Tak...abych poreportoval zpátky.

Dal jsem z různých zdrojů všechny fotky, co nějak přežili zkrat disku a selhání OneDrive, prohnal je přes Gemini 2 (super nástroj, ukazuje i podobné fotky, nejen čisté duplikáty), celý zbylý balík pak importoval do knihovny Photos.

Teď průběžně dělám alba - částečně podle struktury jakou jsem měl (adresářová struktura na OneDrive přežila, smamotné fotky však ne) - a opravuji metadata některých fotek (nevím proč se pokazily, někde se muselo zmátnout datum vzniku na disku a datum vzniku fotky).

iPhone: průběžne importuju do Photos při připojení telefonu k počítači, průběžně taky v telefonu mažu staré fotky (od nejstarších) a vždycky si nechávám cca poslední rok.

Zálohu jsem chtěl vyřešit Time Machine (odebral jsem ze zálohy vyjímkami vše kromě knihovny Photos), ale nemám zatím správný externí disk a 93.77GB knihovna fotek si odhaduje 168.11GB velikou zálohu. Tomu nerozumím, ale jako ok. Takže budu kupovat nový disk. Škoda, že ty macovské Time Capsules nejsou.

Zvažoval jsem zálohu prostřednictvím iCloudu (iCloud Photos), ale upřímně nechci mít všechny svoje fotky v iPhone. Ten z nějakého důvodu dost často při scrollování přeskočí k nejstarším fotkám a mít jich tam 60,952 no to potěš koště. Koukal jsem na internetech, ale myslím, že není možné mít v zařízení (iPhone) dostupných (nikoli stažených, opravdu dostupných) jen třeba posledního 1.5 roky fotek. Pokud by to náhodou možné bylo, dejte mi prosím vědět : )

Tak tedy: můj use case víceméně vyřešen. Děkuju za pomoc všem!

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od Alisczech » 02 úno 2019 09:47

To, že už nejsou Time Capsule je opravdu škoda. Dnes mi jako nejlepší volba příjdou NAS od Synology
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

quip
Příspěvky: 13
Registrován: 19 zář 2012 16:49

Re: Náhrada za Google Picassa

Příspěvek od quip » 28 črc 2019 12:09

Ahoj. Nevím, jestli si to ještě někdo přečtete, ale zkusil bych doplňující otázku . )

Mám v Macu/Photos nyní 62,501 fotek, všechny lokálně. Je to Mid 2014 MacBook Pro. Aplikace (Photos) je ale i při pouhém problížení fotek děsně-pomalá. Jako trvá 2-3 vteřiny překliknout se z jedné fotky na další. Chvíli jsem aplikaci teď nepoužíval, tak si nejsem jistý, jak dlouho situace trvá. Před ~ 2 měsíci ale byla rozhodně daleko svižnější. Nenapadá vás, kde by mohl být problém? Ten můj Mac snad není zas až tak extra starý...

Odpovědět