Server - OS X Server

Chcete položit otázku autorům serveru SuperApple.cz nebo SuperApple Magazínu? Máte námět na zlepšení? Napište nám

Moderátoři: dandas, petrskuta, schotek

Odpovědět
Petr.M
Příspěvky: 10
Registrován: 01 říj 2012 10:03

Server - OS X Server

Příspěvek od Petr.M » 17 lis 2012 10:22

Zdravím,

chci začít používat aplikaci OS X Server
ale na netu ČR jsem nic nenašel. To je to tak špatná aplikace ?
Žádný návod, odzkoušení, praxe , nic v CZ.

Kdo poradí ?

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od lulu » 17 lis 2012 10:32

raději ji nepoužívejte. Ušetříte sobě i okolí spoustu starostí

Petr Zeman
Příspěvky: 35
Registrován: 04 srp 2012 21:26

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od Petr Zeman » 17 lis 2012 11:44

Používám zatím jako file server s SBS 2003 zatím mám nějaké problémy s právama a jejich odpojováním, chybu bych viděl spíš na straně SBS. Nevěřím, že je osx server špatný. Bez problému bude asi na čistou sít s mac osx. Rád bych si taky uvítal nějaké info od někoho kdo provozuje. Chtěl bych zkusit jako doménový řadič, ale zůstat na windows - mac osx síti.
Iphone 12 pro, apple watch 5 lte
Ipad Pro 12.9 2020
Imac 21 4K 2015
Apple tv4, Airport Extreme, Airport Express

Uživatelský avatar
schotek
Příspěvky: 121
Registrován: 29 črc 2012 14:35
Bydliště: Dražovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od schotek » 17 lis 2012 14:02

Lulu ma naprostou pravdu - silenejsi soubor aplikace od Applu asi jen tak nenajdete...
Šéfredaktor SuperApple Magazínu - https://magazin.superapple.cz

Petr Zeman
Příspěvky: 35
Registrován: 04 srp 2012 21:26

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od Petr Zeman » 17 lis 2012 16:22

A co nekdo lepsi zkusenosti? Widows servery take nejsou ideal.
Iphone 12 pro, apple watch 5 lte
Ipad Pro 12.9 2020
Imac 21 4K 2015
Apple tv4, Airport Extreme, Airport Express

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od casey » 17 lis 2012 16:26

Záleží na tom k čemu a pro kolik lidí. Mám dva OS X Servery, ale na Windows jich používám nesrovnatelně víc.

Petr.M
Příspěvky: 10
Registrován: 01 říj 2012 10:03

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od Petr.M » 21 pro 2012 08:54

Mám jen jednu zkušenost přechod z Win na Mac :-)
Proto se zajímám i o server od Mac.
Na provoz: www atd .
Najít článek nebo recenze v ČR je dost problém.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od casey » 21 pro 2012 10:55

Na provoz www serveru je podle mě pořád nejlepší Apache a Linuxu :)

Uživatelský avatar
petrhoracek
Příspěvky: 7
Registrován: 05 říj 2012 06:51

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od petrhoracek » 04 led 2013 08:25

Má nějaké svoje mouchy, ale ne zase tolik, že by se s tím způsobily problémy. Dá se to i v heterogenní síti, záleží opravdu na tom, co od toho očekáváte.

Jestli spíš internetové služby (web, mail), nebo souborové, nebo collaborative, jak je Apple nazývá (iCal, iChat).

Že o tom nejde v Čechách moc najít taky není docela pravda:
- macweb.cz
- blog.petrhoracek.cz

Uživatelský avatar
Hyrogen
Příspěvky: 243
Registrován: 14 srp 2012 01:05

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od Hyrogen » 10 led 2013 22:26

Když se to dobře nastaví, tak se na něj nemusí prakticky vůbec sahat - potvrzeno již nekolikaletou spokojeností.
Zrovna Petra Horáčka mohu rozhodně jen doporučit!

Petr.M
Příspěvky: 10
Registrován: 01 říj 2012 10:03

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od Petr.M » 14 úno 2013 23:27

Zdravím vás,

a děkuji za odkazy na weby, pomalu se začínám seznamovat s obsahem.
Pokud používám vše od Apple a pracuji s daty, soubory a případě vedu nějaký ten projekt rád bych
rozvinul více služeb …za pomocí OS X Server

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od casey » 19 úno 2013 19:52

Hyrogen píše:Když se to dobře nastaví, tak se na něj nemusí prakticky vůbec sahat - potvrzeno již nekolikaletou spokojeností.
Minimálně je potřeba aktualizovat :) Zrovna nedávno jedna aktualizace vyšla.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od MichalM.Mac » 19 úno 2013 23:20

Pěkné na to jsou aplácké notifikace. Server má aktualizaci. Serveru dochází místo na disku. Serveru odešel disk. Všechno pěkně uprostřed bordelu notifikačního centra.. :-)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od casey » 19 úno 2013 23:25

MichalM.Mac píše:Pěkné na to jsou aplácké notifikace. Server má aktualizaci. Serveru dochází místo na disku. Serveru odešel disk. Všechno pěkně uprostřed bordelu notifikačního centra.. :-)
Zlatý Nagios, který mi tohle všechno hlídá na linuxových serverech a podle důležitosti buďto pošle mail, nebo SMS :)

BTW: Notifikační centrum, kam se stejně nikdy nepodívám, pokud si nechci zabrat kus obrazovky nastálo a nemožnost nastavit, o kolik se má odložit připomenutí v kalendáři, osobně považuji za dvě nejhorší zhoršení v poslední verzi OS X :|

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od MichalM.Mac » 20 úno 2013 01:00

Také jsem tomu zatím nepřišel nachuť.

Stále jej beru na milost, ale asi to jednou skončí launchctl unload -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.notificationcenterui.plist

Ale to už jsem hodně OT :-)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od tlacenka » 20 úno 2013 09:29

pridam se k OT: ja mam notifikacni centrum taky uplne pryc (ze stejnych duvodu, ktere uvadi casey)

Uživatelský avatar
weth
Příspěvky: 18
Registrován: 31 črc 2012 08:10

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od weth » 21 úno 2013 19:33

Abychom uplne OT zase nebyli:), tak mam dotaz ohledne OS X Serveru:

Ma nejakou pokrocilejsi spravu pracovnich stanic nebo mobilnich zarizeni? Abych byl konkretni - v horizontu ctvrt az pul roku budu spravovat zhruba 40 pracovnich stanic (polovina nove iMacy 27" a prvni hlinikove iMacy 24") a 20 ks mobilnich zarizeni (11 iPod Touch a 11 iPad mini) a shanim se po necem, co umozni komplexnejsi spravu. Na iMacich bude v bootcampu Win7, ty si budu vzdalene spravovat pres SCCM12, ale s hromadnou spravou OS X nemam zadnou zkusenost.

Pro iMacy bych uvital bych nasledujici:
1. Moznost klonovani disku z jednoho stroje na ostatni (drive jsem stare iMacy klonoval bud pres dd a nc z nabootovaneho linuxu anebo nove pres Clonezillu, PXE bootovani pres utilitku iPXE).
2. Moznost autimatizovane vzdalene instalace SW, spravu aktualizaci a prip. nastaveni systemu
3. Volitelne pak moznost zapojeni do nasi Active Directory domeny (a moznost prihlasovani AD uzivatelu na iMacy) - coz mam takovy dojem jde uz v zakladu pomoci Directory Utility, kterou jsem si (neuspesne) vyzkousel, ale je pravda ze jsem hloubeji nezkoumal pricinu.

Pro iOS zarizeni mi pak staci:
1. Moznost autimatizovane vzdalene instalace SW, spravu aktualizaci a prip. nastaveni systemu.

Muze OS X server pokryt aspon nejakou z techto potreb? Nepotrebuji aplikacni server (na ty mam jine stroje), potrebuji spravu Apple zarizeni.
Uvitam jakekoliv rady, prip vase zkusenosti se spravou OS X, prip. nejake zdroje k nastudovani... Diky vsem.
iPad mini 32GB, iPhone 5S 16GB, AppleTV 2, FW 4.3 seas0npass, iMac 27", Yosemite Beta

KaldaJ
Příspěvky: 265
Registrován: 27 led 2013 21:03

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od KaldaJ » 21 úno 2013 20:58

Popravdě mám jen pár Maců, které si nastavuji ručně... Každopdáně co do možností instalací - na OS X Serveru je Caching server, který umožní lokální cacheování aktualizací...

A na vzdálenou instalaci a správu bych pak doporučil Apple Remote Desktop ( http://www.apple.com/remotedesktop/ )

syky01
Příspěvky: 312
Registrován: 31 črc 2012 09:36

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od syky01 » 21 úno 2013 21:13

Mac (Mini 2012) Macbook Pro (2016TouchBar, 2021 M1 Pro), iPad (Air, Pro 10.5), iPhone (6S, 8, 13mini), iPod (nano 6G), aTV (4, 4K), Watch (S2, S7)

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od MichalM.Mac » 21 úno 2013 22:23

1. Image -> NetInstall
Máš-li na to čas, sáhnul bych spíš po NetRestore Image.

Vytváření Image -> SIU /System/Library/CoreServices/System Image Utility.app
Distribuce -> Server.app -> NetInstall
Při bootu Macu se podrží na klávesnici N (případně alt + N http://support.apple.com/kb/ht1533)
- vzdáleně lze boot ze sítě iniciovat tak, že se Macu řekne příkazem bless odkud má bootovat (lze udělat přes ssh nebo Apple Remote Desktop)

Dnes se spíš razí cesta modulárního image = instalátor OS + instalační packages => nikdy nenabootovaný systém pro každý Mac. Odpadá tak vymýšlení skriptu, který bude čistit vzorový systém (lkdc, cache, atd.)

+ při tvorbě image je možné použít i jiné nástroje (instadmg, DeployStudio) a distribuovat pomocí multicastu (asr)

Bootcamp
Mohl by se hodit WinClone -> http://twocanoes.com/winclone/

2. Management -> Profile Manager
Management konfigurace se dřív řešil přes directory server -> to by v případě AD znamenalo nepěkné upravování schématu a přidávání /macosx větve pro podporu správy Maců ;-)
Naštěstí teď máme Profile Manager -> MDM server, který zaregistovaným Macům dodává aktuální konfigurační profily.

Aktualizace
- je možné naklonovat aplovský Software Update Server (pouze aktualizace systému). Přes konfigurační profily se Macům sdělí, že se mají na aktualizace ptát tam (nebo lokálně pomocí defaults).
- použít Caching Server (na MAS software) http://nbalonso.com/os-x-server-caching/ (v podstatě žádná konfigurace, magie :-) -> hodí se spíše v situaci, kdy uživatel je admin svého zařízení.

Mimo OS X Server
- push souborů a packages ručně přes Apple Remote Desktop
- munki http://code.google.com/p/munki/ <- automatická instalace aktualizací a software, které máš dostupné na nějakém webserveru.

3. AD
V základu by mělo být možné OS X autentizovat skrz AD + uplatnění politiky hesel.
Jedna nebo dvě firmy dělají software, který pak umožňuje hlubší integraci s AD (management).

Zkoušel si to s AD svázat s Macem, který měl čistý systém nebo naklonovaný z jiného?

4. iOS
Profile Manager. Jednoznačně. Případně jiné MDM
Pro prvotní deployment může být ještě zajímavý Apple Configurator (zadarmo z MAS)

BTW
Občas se tím zabývám -> klidně se mi ozvi na mail.

Uživatelský avatar
weth
Příspěvky: 18
Registrován: 31 črc 2012 08:10

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od weth » 21 úno 2013 23:45

Dekuji Vam vsem za spoustu uzitecnych podnetu.

KaldaJ: Remote Desktop vypada velmi zajimave, diky za tip!

syky01: Prozkoumam, diky.

MichalM.Mac: Dekuju za naloz rad a tipu.

Ad 1)
System Image Utility jsem vubec neznal, v OS X jsem spise uzivatel nez admin, toto vypada principielne podobne jako muj soucasny system klonovani pres Clonezillu a urcite to hloubeji prozkoumam. Priznavam, ze jsem cisteni vzoroveho systemu nikdy neresil, vzdy mi stacila sprosta kopie celeho disku.
Ad modularni image - snazim se to ted prozkoumavat diky SC Configuration Manageru (a zatim se mi deploy sw pomoci packagu libi), byl jsem ale vzdy zvykly na "sproste" klonovani celeho disku. Duvody jsou dva - prvnim je to, ze mam k dispozici unifikovany HW, resp. konkretni skupiny HW, vzdy se stejnym softwarem (jedna se o pocitacove ucebny), druhym duvodem je pak dualboot (vzdy Win+Linux nebo Win + OS X, drive na Macich tripleboot) a jednodussi (nebot jsem to jinak neumel) bylo ddckem proste prohrnout komplet cely disk.

Ad 2)
No, predpokladal jsem, ze na OS X nelze pouzit system stejnych politik, jaky je u Win. Pokud ano, tak by to mohlo byt zajimave se s tim zacit zabyvat. AD muzu v podstate konfigurovat libovolne a jakekoliv zmeny jsou momentalne povoleny:).

Ad 3)
Zarazoval jsem Mac s cistym systemem, neklonovany. Mozna byla chyba v tom, ze jsem nemel vytvoreny AD ucet pro ten stroj (napr. u zarazovani Win stroju se ucet vyrobi automaticky), chyb jsem urcite nasekal spostu. Budu to muset take poresit, autentizace domenoveho uzivatele se mi bude hodit.
Nepotrebuji ani moc management, staci mi po prihlaseni konkretniho uzivatele spustit nejaky skriptik, ktery primountuje jeho vlastni smb share, takze (predpokladam) to nebude zase tak slozite, az se mi podari OS X premluvit k prihlaseni AD usera (v nejhorsim pripade obejdu komunikaci s AD radicem a autentizacni udaje uzivatelu z kopie LDAP serveru).

Ad mail
Diky za nabidku.

Jeste jednou diky za info vsem zucastnenym, samozrejme jakekoliv dalsi namety, pripominky a diskusi vitam;).
iPad mini 32GB, iPhone 5S 16GB, AppleTV 2, FW 4.3 seas0npass, iMac 27", Yosemite Beta

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od MichalM.Mac » 22 úno 2013 01:26

1) Na klonovaném image neni z principu nic špatně. Má to svoje pro a proti. Záleží na situaci. Veškerý Mac software není k dispozici v .pkg a někdy to člověk musí do .pkg zabalit sám (Apple PackageMaker GUI/CLI, Packages -> http://s.sudre.free.fr/Software/Packages/about.html)

klonování "nevyčištěného" image může znamenat problémy s kerberosem -> hledat "reset local kdc"

Doporučuju si pročíst tohle: http://www.peachpit.com/store/apple-tra ... 0321635310

2) Ten software pro intergraci do AD taky něco stojí.. :)
http://www.thursby.com/products/admitmac.html
http://www.centrify.com/directcontrol/mac_os_x.asp

3) V ideálním by si to automounter měl namontovat sám, pokud je u uživatele správný záznam.

Uživatelský avatar
weth
Příspěvky: 18
Registrován: 31 črc 2012 08:10

Re: Server - OS X Server

Příspěvek od weth » 03 bře 2013 19:33

Tak jsem si rozchodil jak OS X Server, tak ARD, jeste jednou diky za rady.

OS X Server: Profile Manager jsem presne potreboval. Prozatim to zbezne prozkoumavam, ale vypada to, ze bude dostacovat pro bezne nastavovani Macu, pro iOS zarizeni snad taky (pripadne v kombinaci s Apple Configuratorem, ktery by mel mit trosku jine moznosti nastaveni). Do budoucna snad bude uzitecny pro NetInstall.

ARD: Velmi jednoducha utilitka, ale hodne uzitecna, zvlaste kvuli vzdalenym hromadnym instalacim.

Michal.Mac: ad 1) Diky za odkaz na Packages. Ja si pracoval PackageMaker v ramci XCode auxiliary tools, tohle vypada trosku mocneji:).

ad 2 a 3) Nakonec nebude potreba dodatecny SW pro integraci AD, jde mi jen o autentizaci a primountovani toho sharu. Oboji me uz funguje (jak rikas, share se namountoval sam), takze musim doresit jeste drobnosti (napr. to, ze uzivateluv share neni videt z Finderu, jen ma zastupce v Docku). Diky za pomoc.
iPad mini 32GB, iPhone 5S 16GB, AppleTV 2, FW 4.3 seas0npass, iMac 27", Yosemite Beta

Odpovědět