Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 14 črc 2016 21:12

Ahoj,

jaký nejlépe zvolit externí monitor pro Macbook 13 Retinu? Thunderbolt nechci pro jeho vysokou cenu a myslím, že v současnosti i jeho neodpovídající kvalitu.

Chtěl bych prostě více místa, protože často pracuji i z domova, kde si mohu dovolit si ntb v klidu připojit.

Chtěl bych něco s dobrým poměrem cena / kvalita. Nejsem profesionální fotograf ani nepracuji s videem, takže si myslím, že stačí něco "normálního".

Díky předem za všechny tipy.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od casey » 15 črc 2016 10:19

Já pracuji z domova skoro nonstop, mám Thunderbolt a když mi odešel první, koupil jsem si druhý. :-)

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 15 črc 2016 11:34

Trochu jsem googlil. Psali tam, že thunderbolt je skutečně zastaralý displej, jehož cena je neúměrná.

https://www.czc.cz/dell-ultrasharp-p241 ... monitor_24 toto doporučovali místo toho.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od casey » 15 črc 2016 12:41

To já samozřejmě nerozporuji, co kde píšou. Já jsem napsal jenom osobní zkušenost člověka, který u toho sedí furt :-)
Cenu ani tak neřeším, Thunderbolt se mi prostě designově více hodí do kanceláře. A čím se líp cítím, tím lépe se mi pracuje a tím víc vydělám. Takže si u mne ten cenový rozdíl Thunderbolt odpracuje a sám na sebe si vydělá :-)

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 15 črc 2016 13:14

Chápu. Díky za osobní zkušenost.

Jen jsem to směřoval tím směrem, že u Thunderboltu už poměr cena / výkon není nikterak závratný. Ale chápu :)

kadli
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2014 21:26

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od kadli » 17 črc 2016 14:04

Koukni se po Dell U2515h, mám v práci dva a jsem s nima spokojenej. Rozlišení mají stejný jako TB, jen na menší uhlopřícče a navíc usb hub je 3.0.

iamlostboy
Příspěvky: 90
Registrován: 04 lis 2012 13:21

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od iamlostboy » 17 črc 2016 15:31

Já osobně mám MB Pro přípojený k Benq BL2420pt, který bývá často zmiňován jako konkurent výše zmíněného Dell U2515H. Nemá tak tenké rámečky a USB má pouze 2.0, na druhou stranu ho teď seženeš za cenu lehce nad 6 tisíc. Recenze třeba tady: http://www.cnews.cz/recenze/benq-bl2420 ... palcu-test

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od lipon » 17 črc 2016 20:14

Jakou velikost chceš, kolik k práci potřebuješ? Jaké rozlišení v dané velikosti?
Dělám na 24, jak práci (dokumenty), tak zábavu (fotky) a kvůli práci jsme hledal monitor s vertikálním rozlišením 1200 - je vidět více textu v dokumentu případně větší část tabulky. Vždy jsem vybíral matný displej. Vyzkoušej někde, jestli ti nebude lesklý displej vadit, i s ohledem na umístění doma.

V práci mám Dell 2412, doma Eizo 2436. Dell tam mám pátým rokem, jednou odešel, asi po roce a půl, vyměněno v rámci záruky, EIZO zatím bez ztráty kytičky.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 18 črc 2016 21:17

Děkuji moc za tipy.

No v podstatě si myslím - čím větší tím lepší? Na monitoru 13" mám někdy takový stísněný dojem a přijde mi to škoda, jelikož často mám možnost si to (kdybych měl monitor) v klidu připojit a pracovat na hezky velké ploše.

Nechtěl bych ale aby obraz byl "kostičkovaný" ale aby se kvalitou blížil retině co je na MacBooku, jinak bych v tom nevidím smysl a nepoužíval bych ho rád.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od swenak » 19 črc 2016 06:08

Velikost může být i moc velká, pokud je krátká vzdálenost. Pak je nutné příliš točit hlavou a to může vadit.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 19 črc 2016 08:30

Jasně, chápu - díky za upozornění. Myslím že +- těch 27" by mělo být naprosto v pořádku.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 19 črc 2016 10:47

Co je moje největší obava, tak je to rozlišení.

Nerad bych, abych si pořídil monitor na kterém se bude vše zobrazovat kostičkovaně. Nevím, jestli to 2560 × 1440 je dostačující. Ba jsem v tomto laik.

Kdyby někdo poslal screenshot / fotku jak to vypadá - když přenášíte obraz z macbooku retiny do takovéhoto monitoru, bylo by to super.

Jsou mé obavy opodstatněné, nebo monitory, které zde byly zmiňovány výše jsou plně dostačující?

Děkuji.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od rony » 19 črc 2016 12:49

Na okraj: neviem ako myslis ten spor rozlisenia Retina na macbooku a na tom monitore.

Podla mna je nezmyselne vyuzitie externeho monitora tak, ze zrkadlis monitor macbooku do externeho monitora. Tam nesedi fyzicke rozlisenie, jedno alebo druhe by bolo rozmazane. Robi sa to tak, ze druhy monitor ma proste svoje vlastne nativne rozlisenie a OS X samozrejme funguje s obrazovkami, ktore maju rozny obsah (nie je teda na obidvoch to iste, tj. rozne plochy),

Potom ak sa pytas na to rozlisenie 2560 × 1440, tak ano, je prijatelne, zrejme pri rozmere 27" nie je supernajbomobovo velke ale na pozeranie vyborne.

Mam podobne rozlisenie s monitorom EIZO 27" pricom mam pripojeny laptop Macbook Air.

Myslim si, ze nemusis mat obavy z kostickovania ak mas NATIVNE rozlisenie monitora nastavene pre tento monitor aj v systeme OS X.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 20 črc 2016 11:05

Co vlastně všechno budu k tomu ještě potřebovat?

MacBook, monitor a jen nějaký kabel USB pro propojení?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od rony » 20 črc 2016 11:21

nie USB kabel nie :-)

macbook maju thunderbolt/displayport. Monitor vyberas teda idealne podla toho, aby mal thunderbolt (to asi skoro ziadny), displayport(vsetky moderne by uz mali mat), prinajhorsom DVI-P, DVI. Neodporucam brat monitory, ktore maju _LEN_ HDMI, alebo nebodaj prepajat na VGA konektor.

Obrázek
http://cdn2.expertreviews.co.uk/sites/e ... k=d6vdVEn5

koncovky
Obrázek

Cize potom kupujes kabel, ktory ma koncovku do macbooku (displayport) a koncovku do monitora (idealne ten displayport). Ja si kupujem kabel vzdy na eBay aby som nemusel kable nadpajat na rozne kratke redukcie.

Pre pohodlnost si este ludia kupuju docky (ja mam Belkin), ktore mi zabezpecuju, ze k laptopu mam len jeden kabel (thunderbolt) do toho docku a az z docku su pripojene vsetky mozne zariadenia.

Moj kabel pre prepojenie z macbooku do display portu mojho monitora je takyto

http://www.ebay.com/itm/Mini-Display-Po ... SwjVVV0s-N

ten som strcil do Belkin docku a z neho do monitora.

Pre prepojenie macbooku s dockom som kupil originalny thunderbolt kabel (musi sa).
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Layo
Příspěvky: 389
Registrován: 29 dub 2013 19:28

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od Layo » 20 črc 2016 12:05

osmacinthehead píše:Děkuji moc za tipy.

No v podstatě si myslím - čím větší tím lepší? Na monitoru 13" mám někdy takový stísněný dojem a přijde mi to škoda, jelikož často mám možnost si to (kdybych měl monitor) v klidu připojit a pracovat na hezky velké ploše.

Nechtěl bych ale aby obraz byl "kostičkovaný" ale aby se kvalitou blížil retině co je na MacBooku, jinak bych v tom nevidím smysl a nepoužíval bych ho rád.
13 retina má cca 220 PPI a 1440p na 25" nemá snad ani půlku toho, takže i když sedíš dál, kostičky budou. Kup si nějakej 4k 27-28" monitor a používej ho ve škálování/nativně až budeš chtít víc místa. TN monitory neber. Všechno ale záleží jak daleko od toho sedíš..

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 20 črc 2016 13:19

13 retina má cca 220 PPI a 1440p na 25" nemá snad ani půlku toho, takže i když sedíš dál, kostičky budou. Kup si nějakej 4k 27-28" monitor a používej ho ve škálování/nativně až budeš chtít víc místa. TN monitory neber. Všechno ale záleží jak daleko od toho sedíš..[/quote]


To je přesně to, čeho se trochu bojím. Díky za další názor.

Sedím od toho tak na šíři stolu, takže metr -možná metr a kousek.

Layo
Příspěvky: 389
Registrován: 29 dub 2013 19:28

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od Layo » 20 črc 2016 14:33

Jestli u toho sedíš přes metr, tak si kup klidně 25-27" 1440p a budeš vpohodě... Klidně vem 4k, často stojí podobně

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od rony » 20 črc 2016 14:36

ja mam 27"monitor, nie je Retina, nativne rozlisenie (rozsirena plocha, macbook mam vlavo s inou plochou ako pomocny monitor na nezmysly|. Kocky sa nerobia :-) 2560x1440. Oci - monitor je nieco okolo metra, bezna konstelacia.

Vacsie problemy su skor s webstrankami :-) hodne malicke pismenka :)))) ale OS X a vnuteny zoom do prehliadaca :)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 26 črc 2016 19:10

Tak abychom to nějak uzavřeli...

Na Heurece mi doporučili toto: https://www.czc.cz/dell-s2817q-led-moni ... monitor_28

Co si o něm myslíte? Vyplatí se takto do toho investovat? (Pro mě, to tedy alespoň je trochu více než jsem myslel, ale na kostičky fakt koukat nechci.)

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od rony » 27 črc 2016 06:59

Prečítaj si toto:
https://support.apple.com/cs-cz/HT206587

Potom možno aj toto:
http://apple.stackexchange.com/question ... -by-a-late

Pre tvoj laptop je dôležité vedieť, či jeho grafická karta vôbec dokáže rozlíšenie, aké má monitor, ktorý si si vybral.

Netuším, prečo neustále opakuješ kostičky - tie by si možno videl u FullHD rozlíšenia na povedzme 27" monitore ale aj monitor, ktorý mám ja (a rozlíšenie som uviedol) aj tento tvoj z heureky (sic) majú obrovské rozlíšenie (UltraHD). Naviac u 4K monitorov už vážne niet prečo riešiť kostičky.

Už som ti písal, že skockovatenie sa ti môže stať len ak nastavíš v OS X pre ten externý monitor ____INÉ____ ako natívne rozlíšenie monitora.

Takže záverom: pred kúpou si dostatočne dôsledne prever model tvojho laptopu, prever si jeho špecifikáciu a zameraj sa na možnosti jeho grafiky nastaviť presne to rozlíšenie, ktoré je v špecifikácií monitora. To je pre teba najdôležitejší fakt. Druhý najdôležitejší je potom skutočne nastaviť presne toto rozlíšenie v systéme pre tento externý monitor.
Prečítaj si teda všetko v tom prvom odkaze.

Možno by si mal položiť otázku nasledovne: kto máte môj model macbooku? aký máte externý monitor? A potom vyberať z nich, prípadne ak má ktokoľvek čas, nech ti odporučí pár monitorov.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 01 srp 2016 11:22

Takže prosím, ještě jednou konkrétně (Jsem IT pako).

Když se rozhodnu pro toto: https://www.alza.cz/28-dell-s2817q-d4081599.htm?o=1

Co budu potřebovat dalšího k tomu koupit, abych to mohl používat jako externí monitor?

A ještě jedna věc, která mě napadla - jak se to projevuje na životnosti ntb, jestli nějak? Nenamáhá to nějak extrémně více například grafiku nebo tak něco?

Děkuji

Layo
Příspěvky: 389
Registrován: 29 dub 2013 19:28

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od Layo » 01 srp 2016 12:44

Stačí minidp kabel, ale teď nevím, jestli půjde 4k60... Měl jsem taky jednu dobu 28" 4k TN monitor a jelikož sedím trošku přes dosah ruky, tak se mi zbarvovaly rohy monitoru atd. a sralo mě to...

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od rony » 01 srp 2016 12:53

osmacinthehead píše: Co budu potřebovat dalšího k tomu koupit, abych to mohl používat jako externí monitor?
prepojovaci kabel mini displayport (do pocitaca) a displayport (do monitora).

osmacinthehead píše: A ještě jedna věc, která mě napadla - jak se to projevuje na životnosti ntb, jestli nějak? Nenamáhá to nějak extrémně více například grafiku nebo tak něco?

Děkuji
Nie.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 08 čer 2017 11:28

Ok, paráda díky za všechny příspěvky. Jen by mě ještě zajímalo - jaký kabel teda zvolit? Jako je v pohodě HDMI?

Nebo je lepší zvolit jiný?

Díky

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od lipon » 08 čer 2017 17:27

Jak jaký kabel? Vždyť ti Romy píše jaký kabel.

Layo
Příspěvky: 389
Registrován: 29 dub 2013 19:28

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od Layo » 19 čer 2017 21:47

Jaká rizika? Žádná mě ani nenapadaj. To si za rok ještě nevybral? Kolik na to máš?

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 20 čer 2017 08:59

Je tu někdo kdo má zkušenosti s HiDPI - nastavením na externím monitoru?

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od osmacinthehead » 20 čer 2017 09:00

Layo píše:Jaká rizika? Žádná mě ani nenapadaj. To si za rok ještě nevybral? Kolik na to máš?
No u toho HiDPI - třeba nějaké namáhání větší toho monitoru, nebo tak něco... Nevím.

Teď jsem to nějakou dobu neřešil, takže jsem nic nebral - nebyl pro to prostor, ale teď už zase pracuji více z domu, tak jsem si říkal, že by to bylo celkem fajn. Vzal jsem nakonec ten výše doporučovaný BenQ.

Jen jsem z toho zklamaný, protože to prostě zobrazuje nehezky ty písmena atd. (malinké). Koukal jsem ale na net a je to dáno tím, že retina nějakým způsobem ty pixely načítá 2x, proto to je všechno pěkné, ale přitom to není tak, že by bylo malinké rozlišení.

A to jde nastavit tím HiDPI údajně na monitoru, nevím jak to řešíte vy.

Layo
Příspěvky: 389
Registrován: 29 dub 2013 19:28

Re: Tipy na externí monitor pro MacBook Pro 13"?

Příspěvek od Layo » 20 čer 2017 11:25

Ne, nic tím poškodit nejde. Jestli máš ten 2560x1440, tak aby to vypadalo jako retina nikdy neuděláš, macbook má stejný rozlišení, ale na 13", můžeš si zkusit napodobit tu retinu, ale tím získáš pracovní plochu 1280x720, takže podobně jako na macbooku. Zkus si třeba změnit rozlišení na menší v nastavení displaye (na macu)

Odpovědět