iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
paldo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 srp 2016 19:27

iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od paldo » 09 říj 2017 17:31

Zdravím všechny!
Mému sestavenému počítači už pomalu docházejí síly, a tak stojím před rozhodnutím, kým jej nahradit. Vzhledem k tomu, že jsem za tu dobu krom iPhonu přikoupil již i Macbook a Apple Watch, počítač je v tuto chvíli jediný, který funguje na jinm systému (Windows).

Každopádně i přesto mám stále menší obavy, zda je skutečně dobré s počítačem přecházet k Apple. Co od PC očekávám?
- Pracuji převážně s grafikou a úpravou fotek. Takže moje požadavky jsou jasné - aby počítač utáhnul nejlépe rozjeté třeba tři programy (Photoshop, Indesign, Lightroom), kde budou rozrpacované věci, k tomu ještě rozjetý prohlížeč plus nějaké drobnosti (Spotify, apod.) - tohle je takový můj každodenní stav, na kterém převážně funguji.
- Hry nepotřebuji, max zahraji občas Counter strike, který je i na MAC, případně od toho mám konzoli, takže pro mě je tahle část pasé.
- Nevím jak na tom je iMac, dá se k němu jednoduše přiipojit druhý externí monitor? (přes nějakou redukci?)

... Co byste doporučili? Případně proč? Často teď slýchám, že Apple trochu stagnuje s hardware, a tak se jedná spíše o předražený kousek, tudíž se vyplatí dvakrá levnější sestavené PC, i proto vznikl tento dotaz...

V tuto chvíli se nechci pouštět do nejnabušenějších strojů, kdybych kupoval počítač, se sestavením bych se pohyboval kolem 25-30 tisíc, od toho se odvíjí i výběr:
- iMac (https://www.apple.com/cz/shop/buy-mac/imac/21.5-inch) : za 34k (2,3GHz procesor, 1TB úložiště)
- Mac mini (https://www.apple.com/cz/shop/buy-mac/mac-mini) za 22k (2,6GHz procesor ,1TB úložiště)
- seskládané PC

Mockrát děkuji za rady a pomoc s konečným rozhodnutím, díky!!

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Honza.Mac » 09 říj 2017 17:36

Ještě mi chybí jeden porovnávač ...
Stroj si na sebe musí vydělat !
Jestli si na sebe vydělá tak Mac mini nebrat, nebo jej snad Apple od 2014 upgradoval ?
iMac na grafiku ?
Jedině 27” upgradovatelná RAM a zásadně s SSD, externí USB 3.0 či USB-C disky jsou cenově dostupné.

EDIT : Obecně platí, že čím výkonější stroj si na začátku koupíte tím déle bude použitelný.
Nedokážu si grafika představit u 21” iMacu s dvoujádrem nebo aby dělal na Mac mini s Intel 5000 ...
Samozřejmě se tu najdou tací kteří vám řeknou že váš výběr je OK ale za rok za dva tu budete “plakat” páč macOS 10.14 bude nenažranější ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

paldo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 srp 2016 19:27

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od paldo » 09 říj 2017 17:51

Honza.Mac píše:Ještě mi chybí jeden porovnávač ...
Stroj si na sebe musí vydělat !
Jestli si na sebe vydělá tak Mac mini nebrat, nebo jej snad Apple od 2014 upgradoval ?
iMac na grafiku ?
Jedině 27” upgradovatelná RAM a zásadně s SSD, externí USB 3.0 či USB-C disky jsou cenově dostupné.

EDIT : Obecně platí, že čím výkonější stroj si na začátku koupíte tím déle bude použitelný.
Nedokážu si grafika představit u 21” iMacu s dvoujádrem nebo aby dělal na Mac mini s Intel 5000 ...
Samozřejmě se tu najdou tací kteří vám řeknou že váš výběr je OK ale za rok za dva tu budete “plakat” páč macOS 10.14 bude nenažranější ...
Děkuji za odpověď, ze které tedy usuzuji, že v ideálním případě jít do 27'', tedy varianty za minimálně 60 tisíc (upgrade SSD, RAM)... To už je u mě úplně mimo budget (plánoval jsem, kdybych se zakousl, do max 35k) takže pokud nepůjdu do této varianty, radši jít zase do Win se sestaveným PC? Počítač si na sebe samozřejmě vydělá, za nějakou dobu (:D), ale je rozdíl 30k a 60k.. :/

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Honza.Mac » 09 říj 2017 18:10

Hele, mě je to jedno, jen jsem poukázal na to, že jsem profi grafika nikdy neviděl dělat na Mac mini či na “školní” 21,5” ...
To že je to “mimo budget” je už “váš” problém ale já bych “své” grafiky na lowend strojích dělat nenechal. Máme 27” iMacy a M$ Surface Studia (Studia jen dvě pro zaryté Windows uživatele).
Nicméně pokud trváte na budgetu tak bude asi lepší když půjdete cestou PC “skládačky” kde asi nakoupíte ten nejlevnější OEM hardware ...
Fakt se vás nechci nijak dotknout ale to co jste sem postnul za odkazy na Apple stroje tak ty mají moje děti (Mac mini i iMac s 16GB RAM) na hraní a výuku (21,5” iMac má můj syn ve škole jako školní stroj, Mac mini 2014 s 16GB RAM mají děti jako multimediální centrum připojené k TV).
Jako na učení a první krůčky v grafice jo ale pro profi práci, to fakt za to nestojí.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

plva
Příspěvky: 39
Registrován: 03 črc 2015 19:57

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od plva » 09 říj 2017 18:23

Buď našlapaný iMac, který pár let vydrží a udrží krok nebo prostě poskládat - za dva roky to zase můžeš celé změnit. Souhlasím s Honzou, ty stroje co jsi vypsal jsou spíše do domácnosti na lehčí práci, ne na práci grafika.

paldo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 srp 2016 19:27

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od paldo » 09 říj 2017 18:44

plva píše:Buď našlapaný iMac, který pár let vydrží a udrží krok nebo prostě poskládat - za dva roky to zase můžeš celé změnit. Souhlasím s Honzou, ty stroje co jsi vypsal jsou spíše do domácnosti na lehčí práci, ne na práci grafika.
Ok. Chápu. Je to pro mě menší osvěta, oba máte pravdu, že postnuté Apple produkty nejsou určeny pro profi práci s grafickými programy ...

Ještě tedy drobný dotaz ohledně "recyklace" - Když nasunu peníze do "PC skládáčky" tak třeba za 30k je do dvou let považován za starý, můžu jej skoro komplet obnovit a komponenty v podstatě skoro vůbec neprodám.
Jak je to s iMacem? Když bych zainvestoval do dražší varianty, řekněme do 27''za 55k plus přidal 16GB RAM ... O kolik déle vydrží oproti skládačce, případně při přechodu opět na novější model, jaká je návratnost? Jde mi v tuto chvíli o poměr vložených peněz, jestli se touto cestou i vyplatí zainvestovat. :)

Děkuji.

plva
Příspěvky: 39
Registrován: 03 črc 2015 19:57

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od plva » 09 říj 2017 19:12

iMac bude i po letech určitě prodejný, navíc leží na stole, takže mu moc nehrozí kosmetické vady. Jak je to s cenou, to ti neporadím, jenom můžu uvést příklad mého MBP 15” z roku 2011, který tehdy stál kolem 50 tisíc, dneska je reálná cena 15 000 i když je oťukaný. Měnil jsem tam sice SSD a RAM, ale i tak je to pro mě fajn cena.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Honza.Mac » 09 říj 2017 20:26

@paldo : Buď chcete PC skládačku s OEM hardwarem za 18 kKč protože nepředpokládám že půjdete cestou značkové grafické Workstation od HP nebo Dellu a nebo vezmete “upgradovatelný” 27” iMac se čtyřjádrem v základu a dedikovanou grafikou, nejmenším SSD. RAM dokoupíte později.
Začněte počítat vše je o financích, na levou stranu dejte čistej zisk na pravou stranu cenu 27” iMacu, kolik si budete dávat stranou tak abyste neživořil a jak dlouho vám bude trvat až dosáhnete cílové ceny 27” iMacu je jen na vás.
Mě si na sebe iMac vydělá za 8 měsíců, rendering, CAD, HD grafika v Afinity, jedu na 27” iMacech late 2013 (poslední modely s NVidia GTX 780), 32GB RAM a OWC SSD disky a ty stroje jsou už 6x zaplacené včetně hardwarových upgradů, nové 2017 iMacy nechci (to je ale můj vnitřní boj který prohraji a budu muset investovat i do nového příslušenství k iMacům 2017).
Mám na firmě plno Apple zařízení a každé z nich si na sebe musí vydělat.
Buď se budete trápit s PC skládačkou, protože tuhle vám odejde to a tuhle ono a vy to budete reklamovat a budete čekat (pokud nebudete čekat koupíte jiný protože prostoj jsou peníze) nebo koupíte značkovou grafickou sestavu (HP, Dell) a nebo i ten iMac, protože cenově to bude stejné, při závadě zavoláte na hotline a druhý či třetí den máte novou tu samou mašinu doma a po hodině obnovy dat ze zálohy jedete na zakázce jako by se nechumelilo, ne ?
A s PC či Apple platformou je to jako s autem, cena nového je mega, jakmile vyjedete z autosalonu už je jeho cena 800 000 a po roce je jeho cena 600 000. Buď si vyberete značku která je i po 10 letech žádaná a prodejná tak, že pokryje 60% ceny nového, což Apple a Mercedes je ... ;-)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

paldo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 srp 2016 19:27

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od paldo » 09 říj 2017 20:40

Honza.Mac píše:@paldo : Buď chcete PC skládačku s OEM hardwarem za 18 kKč protože nepředpokládám že půjdete cestou značkové grafické Workstation od HP nebo Dellu a nebo vezmete “upgradovatelný” 27” iMac se čtyřjádrem v základu a dedikovanou grafikou, nejmenším SSD. RAM dokoupíte později.
Začněte počítat vše je o financích, na levou stranu dejte čistej zisk na pravou stranu cenu 27” iMacu, kolik si budete dávat stranou tak abyste neživořil a jak dlouho vám bude trvat až dosáhnete cílové ceny 27” iMacu je jen na vás.
Mě si na sebe iMac vydělá za 8 měsíců, rendering, CAD, HD grafika v Afinity, jedu na 27” iMacech late 2013 (poslední modely s NVidia GTX 780), 32GB RAM a OWC SSD disky a ty stroje jsou už 6x zaplacené včetně hardwarových upgradů, nové 2017 iMacy nechci (to je ale můj vnitřní boj který prohraji a budu muset investovat i do nového příslušenství k iMacům 2017).
Mám na firmě plno Apple zařízení a každé z nich si na sebe musí vydělat.
Buď se budete trápit s PC skládačkou, protože tuhle vám odejde to a tuhle ono a vy to budete reklamovat a budete čekat (pokud nebudete čekat koupíte jiný protože prostoj jsou peníze) nebo koupíte značkovou grafickou sestavu (HP, Dell) a nebo i ten iMac, protože cenově to bude stejné, při závadě zavoláte na hotline a druhý či třetí den máte novou tu samou mašinu doma a po hodině obnovy dat ze zálohy jedete na zakázce jako by se nechumelilo, ne ?
A s PC či Apple platformou je to jako s autem, cena nového je mega, jakmile vyjedete z autosalonu už je jeho cena 800 000 a po roce je jeho cena 600 000. Buď si vyberete značku která je i po 10 letech žádaná a prodejná tak, že pokryje 60% ceny nového, což Apple a Mercedes je ... ;-)
Děkuji.
Naposledy upravil(a) paldo dne 10 říj 2017 07:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Honza.Mac » 10 říj 2017 00:20

Tak to je smutné, pokud jste otevřel oči až po této diskuzi ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od tlacenka » 10 říj 2017 03:33

nerozumim tomu.
v prvnim prispevku pisete, ze mate macbook
chcete si koupit nejaky apple produkt s pevnym plotnovym diskem
zkousel jste tu vasi praci delat na macbooku ?

paldo
Příspěvky: 18
Registrován: 26 srp 2016 19:27

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od paldo » 10 říj 2017 07:35

tlacenka píše:nerozumim tomu.
v prvnim prispevku pisete, ze mate macbook
chcete si koupit nejaky apple produkt s pevnym plotnovym diskem
zkousel jste tu vasi praci delat na macbooku ?
Jojo, plotnový disk by byl asi přešlap vedle i na stolním PC v tuto chvíli funguji na SSD. Každopádně 1TB dat SSD (k tomu o další dvacku navíc) je za mě celkem málo..., takže půjdu do Fusion drive 2TB ..

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od rony » 10 říj 2017 07:45

plus pripojim k tomu macbooku hocijaky (skoro) monitor, klavesnicu, mysku a presne zistim, ake ma platforma moznosti :)
vykonnejsi hw uz len ten zaklad vylepsi, zrychli, bude stabilnejsi ale inak nic svetoborne nove nezistite, co uz nejde na tom macbooku.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od MartyM » 13 říj 2017 14:23

1/ pokud vůbec uvažujete připojovat externí monitor, tak iMac ne, to je total blbost utracet na monitor integroavny a pak ho nepoužívat

2/ na to co píšete, vám rozhodně stačí nabušený mac mini s ssd a RAM, uvažuji o tom, vyjde v plný palbě s velkým diskem tuším 46 tisíc

3/ pak je ještě možnost, můžete zfúzovat macbook a počítač a vyměnit to za macbook pro a pak budete mít jeden počítač, - což bude moje cesta až mi doslouží macbook air

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od rony » 13 říj 2017 16:04

mimo poznamka k imac a dalsi monitor, samozrejme, ze to dava zmysel: isty typ prace je komfortnejsi s dvomi monitormi.

ja sam mam v praci tri a s jednym by som sa citil nekomfortne.

polemizovat mozeme o tej pasti pod oko, ked si vedla imacu postavim dalsiu beznu 27”, ktora nema parametre aspon trocha podobne obrazovke imacu.

tiez si myslim, ze nabuseny mac mini je elegantne riesenie - lenze treba pripomenut ako na temto pocitac Apple kasle a nechce nam ho inovovat ;)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od looke » 28 úno 2018 11:04

ja se nechci s nikym hadat, ale mam mac mini 2014 a Adobe CS6 a na profi praci v 2D DTP to staci uplne bez problemu (InDesign, Photoshop, Illustrator, Acrobat)... ale kazdy ma asi jine zkusenosti... 3D je samozrejme neco jineho...
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Pavlas
Příspěvky: 88
Registrován: 03 srp 2012 14:18

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Pavlas » 06 bře 2018 09:24

Looke: Já mám Miníka 2014, ale ve slaboučké konfiguraci s 1.4 GHz CPU a 4GB RAM, plus pomalým 500GB diskem.. Je to takové multimediální centrum k televizi.. Nicméně, věnuji se focení a běžně upravuju v Ligtroom + Photoshop, zatím mám pracovní Windows PC avšak uvažuju že přejdu komplet na Macka.. Píšete, že s Vaším Mac mini late 2014 i5/2,6 / 8 GB děláte DTP a 2D grafiku. Stačil by tento stroj i na zpracování RAWů z Canon DSLR, 80D? Nevím, jaký máte disk, ale předpokládám že nativní HDD je pomalý.. Napište případně zkušenosti, díky :)
iMac 21,5" (2014)
MacBook Air (2014)
iPhone 7
iPad 9.7 (2017)

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od lipon » 06 bře 2018 16:48

zpracovávám 15MB Nikoní Rawy na starším macbooku, ze kterého se stal domácí počítač
MBP mid 2012, RAM 16GB a SSD a stačí to
RAWy dělám v DxO PhotoLab

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Jirka_S » 06 bře 2018 17:30

OT: v jakém programu přiřadit rawu nebo jpegu GPS pozici, nejlépe pak z mapy, tak jak to šlo třeba ve ViewNX nebo Zoneru apod.? Ptám se zde, poněvadž zmínka o Nikonu mi to připomněla. Ještě jednou omluva za OT. 😊

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od looke » 06 bře 2018 17:35

Pavlas: mam puvodni disk, mate pravdu, je to strasne pomale... Ale to je jedina nevyhoda. Nevim, kolik vase RAWy maji MB / GB, ale zpracovaval jsem i 40ti strankovy katalog plny fotek a fotomontazi a vse jelo bez problemu... Vcetne edigtace tech fotomontazi (desitky vrstev - 300 dpi)... Je pravda, ze Photoshop moc nepouzivam, spise InDesign, ale mini zatim vse zvladl bez kousani a problemu :) Ale mozna vam nekdo odpovi lepe. Je to moje osobni zkusenost, nerad bych miniho tlacil, ma sve limity, jen mi to nedalo a podelil jsem se o zkusenost... :)
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Pavlas
Příspěvky: 88
Registrován: 03 srp 2012 14:18

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Pavlas » 06 bře 2018 17:37

iMac 21,5" (2014)
MacBook Air (2014)
iPhone 7
iPad 9.7 (2017)

Pavlas
Příspěvky: 88
Registrován: 03 srp 2012 14:18

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od Pavlas » 06 bře 2018 17:39

Looke: Díky moc. Rawy kolem 25 mb, Photoshop potom používám na doladění, spojení fotek atd.. Spíše méně vrstev :) Vyzkouším pokud se naskytne nějaký bazarový kousek, případně vydržím a Apple překvapí s novým Mini :D To by byl šok roku..
iMac 21,5" (2014)
MacBook Air (2014)
iPhone 7
iPad 9.7 (2017)

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: iMac vs Mac mini (vs sestavené PC?)

Příspěvek od looke » 06 bře 2018 17:46

Rekl bych ze 25 MB RAW zvladne v pohode... Za novy Mac mini bych slozil msi, mam tyhle hracky hodne v oblibe, mel jsem tri :D
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Odpovědět