MacBook Pro pre web developera

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 05 kvě 2018 20:09

Zdravím vospolok,
môj pracovný notebook už doslúžil a tak teraz rozmýšľam nad zmenou. Pohybovať sa môžem zhruba v hodnote Macu Pro základný model 13" so 128GB diskom (možno max 256GB).
Mám ale pár pochybností a rád by som vedel, aké máte skúsenosti vy:
- na nete som čítal, že nový display sa "lúpe" a že ho už po roku treba vymeniť. Je to vada len jednej šarže alebo tým trpí každý Mac Pro?
- v jednej recenzií na nete sa používateľ sťažoval na chladenie Macu, ventilátor podľa neho hučí ako vysávač a je nedostačujúce. Podľa jeho slov je Mac Pro dobrý len na surfovanie internetu, prípadne ľahšia editácia dokumentov, ťažšiu prácu nezvláda a príliš sa prehrieva. Chcem vedieť aké máte skúsenosti vy, ja používam niečo ako Visual Studio (IntelliJ - predpokladám, že to tu nikto nebude poznať), robím developera pre cloud. Takže to nie je "úradnícka práca" - excel, word a facebook na pozadí :D Ale zase nestrihám 4k videá. Chcem vedieť aké máte vy reálne skúsenosti.

Mac by ma mal vydržať minimálne tri roky, ale od Applu očakávam, že by mal vydržať ďaleko viac. Preto ma zaujíma hlavne jeho spoľahlivosť.
Naposledy upravil(a) marcelstehlik dne 05 kvě 2018 20:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mac Pro pre web developera

Příspěvek od ra3662 » 05 kvě 2018 20:13

Nevím jak v SK, ale v CZ jde zapůjčit MAC na 14 dní a pak vrátit.
Jinak asi se jedná o MacBook Pro a nikoli Mac Pro, ten druhý nemá display.

marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 05 kvě 2018 20:30

MacBook pro som myslel samozrjeme ... dík za upozornenie ...
Budem rozmýšľať nad tým, zatiaľ ma zaujímajú vaše skúsenosti, používateľov ktorí s ním robia už nejaký piatok.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od ra3662 » 05 kvě 2018 20:50

Za mne, Flash a Java je zdroj pro roztočení ventilátoru naplno.
Bez je vše OK.

syky01
Příspěvky: 312
Registrován: 31 črc 2012 09:36

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od syky01 » 06 kvě 2018 00:05

Mám pročko 2016 (pravda výkonější 15" - tj. 4jádro), a Idea na něm běží v podstatě nonstop. Ventilátor se roztáči naplno pokud se rozhodne Idea reindexovat projekt, jinak je v podstatě v klidu
Mac (Mini 2012) Macbook Pro (2016TouchBar, 2021 M1 Pro), iPad (Air, Pro 10.5), iPhone (6S, 8, 13mini), iPod (nano 6G), aTV (4, 4K), Watch (S2, S7)

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Honza.Mac » 06 kvě 2018 06:14

@syky01 : Porovnávat 15” s 13” je jako porovnávat Ferrari s Fábií.
Pravdou je že jedno mají stejné, začínají na F ...
Mnoho toho tu bylo řečeno, mnoho “vývojářů a web tvůrců” zde poptávalo to samé co vy, projděte si toto fórum, pročtěte si příspěvky.
První důležité pravidlo, stroj si na sebe musí vydělat a zaplatit se.
A jako druhé, čím více RAM a SSD tím lépe do budoucna ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od swenak » 06 kvě 2018 10:03

A nebrat verzi bez touchbaru, má jenon 1 větrák, verze s TB má 2.

marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 06 kvě 2018 19:19

Ďakujem za postrehy!
Mne ide hlavne o to, aby vydržal aspoň 3 4 roky a aby nešiel do kremíkového neba po dvoch rokoch.
Čím ale viac čítam, tak mám pocit, že tá kvalita už nie je čo bývala, našiel som mnoho používateľov, ktorí si sťažujú na monitor (odlupujúcu vrstvu), potom to prehrievanie.
Ešte uvidím, ale bohužiaľ Mac Pro ma zatiaľ nenadchol, za tie peniaze by som chcel 100% prevedenie, ktoré vydrží minimálne 3 4 roky bez poruchy, je tu veľa kompromisov ... jediné obrovské plus pri Macoch je zatiaľ v OS ... no uvidím

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od rony » 07 kvě 2018 06:06

tak podme na realne skusenosti: mam macbook 11" s i7, 8 GB RAM, bohuzial len 128 GB storage = od roku 2012 = Dodnes.

Necitim, ze by sa zadychaval pri beznej praci. Ked som spociatku mal aj Flash, tak tam sa rozbiehal vetrak.

Ty robis veci v java, takze hocijaky sucasny model macbook pro bude urcite bezproblemovy. A nielen 2-3 roky ako pises.

Myslim, ze DRVIVA vacsina ludi ma macbooky pro, takze ti tu rad za radom mozu potvrdit ako su na tom. No a kedze si menoval specificky software, urcite mas kontakty na komunitu pouzivatelov, tak skus ich oslovit aky HW pouzivaju.
Naposledy upravil(a) rony dne 07 kvě 2018 15:20, celkem upraveno 1 x.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

syky01
Příspěvky: 312
Registrován: 31 črc 2012 09:36

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od syky01 » 07 kvě 2018 15:01

@Honza.Mac Jasně, ale pokud můj stroj jede na čtvrtinu výkonu, tak i ten obyč macbook pro by to mohl zvládnout v pohodě.
@marcelstehlik: Jinak ještě dodatek, kolega má 13" verzi (nevím jestli 2016 nebo 2017) a Idea mu běží taky v pohodě. Pokud spouští testovací app, co vytíží procák na 100%, tak ten pak funí, ale nedá se říct že by to nedáal nebo že by se začal zasekávat
Mac (Mini 2012) Macbook Pro (2016TouchBar, 2021 M1 Pro), iPad (Air, Pro 10.5), iPhone (6S, 8, 13mini), iPod (nano 6G), aTV (4, 4K), Watch (S2, S7)

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od cinges » 07 kvě 2018 19:02

nechce sa mi citat to vsetko hore..ale.. 100 percent kamosov co poznam a aj ludi vseobecne, ktori robia web developera, tak maju 15tky macbooky. Vykonostne ti bude samozrejme stacit aj 13tka, nicmenej, jedna sa o rozlisenie a displej. Teraz mas cim dalej tym vyssie rozlisenia a 15tka pokryje vacsinu pouzivaneho rozlisenia, co je pre web developera velmi velmi podstatne...
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Gwaihir » 08 kvě 2018 17:51

13" a 15" model můžes srovnat i zde:
https://www.imore.com/should-you-buy-13 ... acbook-pro

Za mě Macbook Pro vydrží 3 roky bez problémů. Dřív jsem měl windows notebooky - HP a pak Lenovo. Lenovo bylo super, ale po 3 letech bylo na odpis, sekalo se to a už to nestačilo výkonem.
Mám Macbook Pro Late 2013 - mám ho od června 2014 a nemám důvod ho měnit. Pořád svižný i s novým macOS, jedině snad baterka nevydrží, to co před téměř před 4mi lety. Configurace - i7, 8GB RAM, 256GB SSD, integrovaná grafika Iris Pro.

MacBook se určitě nepřehřívá - když jede větrák naplno, tak se to hřeje, ale nepřehřívá..... Jenže já pracuju jen se vzdálenou plochou, internetem a textovým procesorem + ev. účetnictví FlexiBee. Jedině hry mi notes zahřejou.

Za mě je Macbook výborná volba, ale musí ti fungovat software, který používáš.

marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 10 kvě 2018 21:11

Díky moc všetkým,
fakt musím povedať, že je tu skvelá komunita používateľov!

Nakoniec som si vybral MacBook Pro 13" 256GB. Ono jasné 15cka by bola lepšia, ale zase som nechcel skákať privysoko, ono keď porovnám windowsácke notebooky tak je to predsa iná kategória.

Zatiaľ ako dlhoročný používateľ Windowsov musím vychváliť Mac OS, nie je až také ťažké prejsť z Windowsu, ale je to možno tým, že mám iPhone. Ako všetko super len jedna vec mi vadí a to prehrievanie. To nemohli urobiť o dva milimetre hrubší noťas a dať tam dva výkonnejšie ventilátori? Respektíve ten ventilátor sa púšťa keď je už ozaj horúci. Možno je to fajn a zdží tú teplotu, ale nebolo by logickejšie, keby sa ventilátor točil pomalšie a stále?

Túto "malú" chybu som vyriešil chladiacou podložkou a čuduj sa svete notebook je studený. Ako stačí jedna "debilná" podložka a zrazu teplota klesne o X stupňov nadol. Toto mi proste nejde do hlavy, stačilo ustúpiť dizajnu a urobiť notebook trvácnejší.

Výkonovo mi inak bohate stačí na to čo robím a čo je zvláštne, vôbec nemám potrebu zapájať externý monitor, klávesnicu a myš. Vlastne mám z toho trochu strach, lebo ten touchpad je taký dobrý vďaka gestám, že sa mi bude ťažko "zvykať" na myšku a na klasicku klávesnicu.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od rony » 10 kvě 2018 21:53

-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od swenak » 10 kvě 2018 22:02

Rachlost větráku snad jde upravit aplikací a co se týče chlazení, proto jsem psal o 13" TB verzi, ta má 2 větráky;) Ať slouží.

KarelP
Příspěvky: 138
Registrován: 17 úno 2013 21:24

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od KarelP » 11 kvě 2018 09:47

Mám taky 13” bez TB 16G RAM a 512 SSD. Běží mi tam trvale virtual box s w10. O větráku skoro nevím, většinou jen, když ty win restartuji, tak po startu tak minutu je slyšet, pak už ne. Nedělám na tom ale nic extra náročného, jen kancelářskou práci. O přehřívání v zátěži bych ale nemluvil, stačí se zchladit i s jedním vetráčkem, spíš jde o to, že produkuje vyšší hluk. Na druhou stranu mám ještě 15” retinu 2012 a když je pod zátěží,

tak taky pěkně funí.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od swenak » 11 kvě 2018 09:55

Je to o použití, ale když vím, že dělám něco náročné, tak je potřeba se tomu přizpůsobit, to teplo prostě vzniká a je potřeba ho odvádět.

Mám třeba teď Win notebook, kde mám gtx1070 grafiku a ani na plný výkon to nehřeje tak, abych o tom věděl a ani to moc neřve. Důvod ale je, že ten notebook má pomalu 4 kila, je tlustý a má pořádné větrání. Jiné stroje jsou poloviční tloušťky a hmotnosti a byť mají horší vnitřnosti, tak si na nich nezřídka jde udělat vejce A když vím, že mi to teplo vadí, hluk taky, tak si nekoupím ten tenký stroj, byť je hezký.

marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 12 kvě 2018 15:11

Mac som si nekupoval za to, že je pekný :) Z toho som už dávno vyrástol.

Za prvé rád skúšam nové technológie a za druhé, keď ti padne Win, keďže sa rozhodne stiahnuť nejakú novú aktualizáciu ktorá nespolupracuje s drivermi, ktoré máš a potom to dávaš dva tri dni dokopy tak v konečnom dôsledku tvoja firma prišla o tri dni.
Prišli ste tým pádom o peniaze a o čas.

Ja osobne som bol už z toho frustrovaný, hovorí sa, že jedna známa americká značka notebook je dnes tá top (na štyri písmená). Nám už odišli tri notebooky vo firme hneď po záruke!!! Rozmýšľal som nad inou tiež známou značkou, kedysi z USA dnes je Čínska, ale to ma predajca hneď schladil, že má na ne plno reklamácií.
Tak som sa na koniec rozhodol pre apple, veľké plus pre mňa má stabilita systému a dúfam, že aj podpora od Applu bude lepšia ako pri spomínanej značke. Do teraz sa mi servisák neozval, a to už ubehlo koľko dní.

Proste tá doba, kedy sa robili veci na 5 a viac rokov je už asi bohužiaľ dávno preč, ale to je už iná téma.

PS: môj predošlí notebook bol presne ako si písal, veľký a ťažký so super chladením. Nuž ale keď ti odíde matičná tak si nepomôžeš.

PS2: priznávam, že moje nadšenie môže byť predčasné, po dvoch rokoch uvidím či to bola správna voľba alebo nie.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od swenak » 12 kvě 2018 15:28

Nechci nikomu brát iluze, ale že by byl Apple neporuchový je zbožné přání. To samé systém. Nezřídka jsou to pověry způsobené snahou si něco nalhat, o porovnávání "nějaký notebook" vs moderní Macbook nemluvě. Když se pak člověk pídí, doví se, že ten 10let starý notebook s cenou pořizovací třeba 10tis, s rotačním diskem je o hooodně pomalejší, než aktualní Macbook s cenou 50tis, rychlým SSD. Jak překvapující.

Nepopírám tím, že Macbook může být dobrý i lepší, ale střízlivost v hodnocení by to chtělo. Mně nepřesvědčil ani Macbook za 75tis, byť jsem měl specifické požadavky.

A o tom, že z kupování hezčího jste vyrost, no, gratuluji, většina lidstva i v pozdějším věku pořád dost dává na vzhled, i já:)
Naposledy upravil(a) swenak dne 12 kvě 2018 18:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Honza.Mac » 12 kvě 2018 15:48

A co se týká Apple upgradů macOS, už to není co to bývalo a v rozesrání systému rozdílovým upgradem Apple Microsoft i předčí a leckdy to člověk ani do kupy nedá a obnovuje ze zálohy na nižší verzi ne-li na poslední fukční macOS, tím myslím Maverick.
Nemluvě o jejich “nových” fičurách-pičurách v podobě iTunes 12.7, iMovie 10, zazdění Aperture, iPhoto ...
No pouštět se dnes do vyzdvihování Apple před Microsoftem a poukazovat na systém a jeho ladění po upgradu je jako vodvaha ...
Apple za Tima stojí za ho*no a začíná být horší než Acer a Microsoft ...

Edit : Jo a ve firmě máme jak Apple tak Dell a HP, od Dellu jen XPS řadu, od HP renderovací workstation s 256GB RAM, 2x 24 jádrový Xeon, jo a asi 30 ks Microsoft Surface studií.
Tak nějak už začínáme Apple iMacy eliminovat a nahrazovat Surface studii, 15” MB Pro nahrazujeme 15” Delly XPS s 32/64GB RAM ...
2/3 věcí jedou na RedHatu (rendering), grafici Win 10/macOS a Adobe.
Až mi Apple nabídne 15” MacBook Pro s 32/64GB RAM a dockem TB3 zdarma tak se možná na chvilku zamyslím...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 12 kvě 2018 16:16

No moc ste ma nepotešili :)
Uvidíme po dvoch rokoch, dúfam, že to nie je až taká katastrofa.
My sme mali Dell ale nie XPS radu a bohužiaľ pár z nich sú už v kremíkovom nebi. Možno sme mali ozaj len smolu, ktovie.

Bohužiaľ problém dneska je, že neviete kúpiť produkt u ktorom by ste povedali "bol drahý ale stál za to". Áno čítal som si recenzie na MacPro a viem že ma veľa mínusov, nuž ale keď som to porovnal s mojimi reálnymi skúsenosťami tak som šiel do Applu, aj keď je pravda, že v konečnom dôsledku to nie je spasenie. Ale som si len vybral menšie zlo (a možno si to len nahováram).

To je ale asi dobou, bohužiaľ dnes sa už kvalitné výrobky nerobia, viac menej sa všetko robí tak, aby to vydržalo 2 3 roky. Neviete sa spoľahnúť ani na recenzie, pretože tie sú platené samotnými firmami. Nuž blbá doba :(
Prirovnal by som to k autám, dakedy ste si kúpili napríklad Volvo alebo Toyotu a vedeli ste, že vás vydrží niekoľko rokov bez poruchy, pretože to bola poctivá práca bez kompromisov. Dnes je už Volvo "Čínske" a Toyota sa stáva len menším zlom.

Aby som to nekončil tak depresívne :D Je víkend a so Švédmi sme prehrali po predĺžení. Takže sa tešme z maličkostí :)

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Hajnejch » 12 kvě 2018 18:44

Honza Mac je na Apple dost naštvaný tak to neberte moc vážně. Já už na svém Macboku pro kroutím sedmý rok a furt drží. Problém s aktualizacemi není takový opruz jako na Winech. Na Macu si aktualizace můžete a nemusíte instalovat. Je jen na vás jak se zachováte. Pokud si nakoupíte soft který vám vyhovuje tak nemusíte aktualizovat klidně tři roky nic se neděje a furt vám to pojede výborně. Zvlášť pokud to používáte ve firmě jako produkční stroj. Pokud by jste to měl na takové to domácí žvíkání, tak tam si s tím můžete dělat psí kusy a když se to rozsype tak se nic neděje. Po večetech to nějak zbastlíte což u produkčního stroje dost dobře nejde.

Co se noteboků s Win týče tak já jen Toshibu, měl jsem různé značky ale jediné Toshiby nikdy neviděli servis a vydrželi každá šest let a to jsem je denodenně tahal po zákaznících. Takové zacházení by nevydržel ani Macbook od Applu. Doma mám jeden kousek co má 8 let a furt jede. Dle dnešních požadavků je hodně pomalý ale funguje. Takže za mě jedině Toshiba.

Pro vás by ale mělo být hlavní kriterium návratnost investice. Pokud se vám Macbook zaplatí za dva až tři roky tak ho pak můžete prodat za půlku původní ceny a koupit nový a tak to můžete točit.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od swenak » 12 kvě 2018 18:48

Aby to nevyznělo špatně, Macbooky jsou dobré stroje, stejně tak systém není špatný. Pouze jde o to, že to dávno není (osobně bych spíše tvrdil nikdy nebylo) něco jako nebe a dudy. Ani nikdo nepíše, že nevydrží, může a dost pravděpodobně vydrží, ale v obdobné ceně je to u konkurence podobné. Ale vždy je to o štěstí, odejít může cokoliv, Apple není extra výjimka.

Jinak ani Windows nemusí nikdo aktualizovat a taky tam může léta vše fungovat bez problémů. Jo a abychom nezapomněli, tak na Apple běží i Windows, já to tak provozuju léta, měl jsem to tak na Airech 11 i 13, Macboocích Pro 13 a 15, ale nejdéle to tak mám na Airu 13 různých verzí ;) Není tak dobře připravené, jako macOS, ale to je čistě "chyba", resp. spíše záměr Applu, má zprasené a nedodělané ovladače, ale to dá se chápat, že chce ovečky natáhnout k sobě.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Honza.Mac » 12 kvě 2018 23:53

Jen upřesním, jsem Win nepolíbený a s přestávkou jsem s Apple od roku 1993 - začínal jsem s Macintosh LC v práci a doma jsem měl později první PC s Red Hat Linuxem ...
Pak jsem se k Apple po návratu Steva Jobse zase vrátil a začal Apple podporovat v jeho nejtěžších chvílích nákupem PowerBooků, iBooků a iMaců nejen do firmy ale i domů.
Je pro mě smutné koukat na to jak a kam Apple směřuje, a věřte mi že za 25 let s Applem něco málo zkušeností mám.
Apple má několik milníků :
1. Přechod k Intelu
2. Mac OS X Tiger
3. Mac OS X Snow Leopard
4. Mac OS X Mavericks
5. Opuštění NVidie
Mezi těmito milníky to vždy stálo za houno.
Poměrově výkon/vybavení jsou na tom stroje 2016, 2017 hůř než stroje z let 2011, 2012.
Retina ? No 6 let to Apple ladí a ...
Systém od Yosemite až po High Sierra no taky na houno, až na El Capitana.
Ale přesto mám tu garážovku z Cupertina rád i když už to není co bývalo.
Zas mě chytla nostalgická, jdu si zapnout 17” PowerBook s G4, Mac OS X Tiger 10.4.11, 2GB RAM, 128 GB PATA SSD a jdu si střihnout něco v iMovie 06 z balíku iLife06 a vsaďte se že větrák neuslyším ... Což o Intel strojích nemohu říci ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od tlacenka » 13 kvě 2018 05:58

Ještě chybí milníky typu “odstoupení od svých pravidel a více benevolence vývojářům”
(Např klávesové zkratky atd)

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Anndy » 13 kvě 2018 07:35

Pridám aj moje skúsenosti. K MACu som sa dostal v 2013. MB Air i7 8GB RAM. Vybral som si ho, lebo ma Windows naštval so svojimi 8, teda MS ma naštval :). Reku keď učiť sa nové, tak skúsim iné úplne. Dovtedy som mal pozitívnu skúsenosť s iPhone a iPad.

Dodnes ten MAC používam - súkromne aj práca (integrácia v MS prostredí) -denne a som spokojný a to tak,že win nechcem. Ako nebe a dudy voči win to nikdy nebolo. Ale som nenáročný užívateľ. Teda bežné kancelárske veci - office, maily, web,... občas pozriem film, upravím foto, sem tam video, niečo drobné nakódim (udržiavanie webu).

Čo sa mi páči a čo považujem za najlepšiu devízu. Veľmi dobrá prepojenosť Apple vecí - iPhone MAC Apple watch. Toto sú najviac veci ktoré používam. Proste iPhone je MAC v teréne - pričom nie je problém si zobrať aj MAC - ak treba. Air je tak prenosný - vrátane výdrže na aku (dodnes dám 7-9 h na aku-po 5 rokoch!) - že vlastne iPad je mi na nič. V kancli všetko obslúžim z MACu a iPhone leží v klude na stole.
Ďalšia vec - rýchlosť a prenositeľnosť. Mám tam najnovší systém a MAC fičí rovnako ako na začiatku (pripúšťam ale možnosť syndrómu pomaly variacej sa žaby). Nepociťujem nutkanie nového stroja. S win po 5r nepredstaviteľné.
Stabilita: ani raz som ho nemusel preinstalovat. Vlastne sa o systém nestarám - už viem že na win ma to nebavilo i keď som to robil často :-). Rovnako žiaden pád systému - mrznutie - nič.
Design - proste sa mi páči a baví ma na ňom pracovať.
Funkčnosť: takmer vždy všetko funguje na 98-99%. AirDrop, copy-paste medzi iVecami, synchronizácia, iCloud, skratky, odomykanie cez AW, pripájanie wifi, atď... všetky tieto fičurinky Apple, malé ale výborné. proste keď potrebujem - funguje to takmer vždy a rýchlo.
Filozofia systému: proste nerieš veci na pozadí a nepodstatné - kde a ako ukladať a organizovať dáta - na to je systém. Ty sa staraj o ich spracovanie. Tu aj vidím najväčší rozdiel voči svetu win. To mi aj najdlhšie spôsobovalo problém pri prechode.
Super indexácia systému - to platí aj o iOS. Človek rýchlo všetko nájde cez Spotlight a podobne.
Vydrž na aku.

Priznám ale, že se mi páči a osvedčila filozofia, že ak môžem vystačím si s Apple apkami (najlepšie a najspoľahlivejšie fungujú najmä v prepojení medzi iVecami). Väčšinou mi stačia k práci bohate, keď ich človek využije naplno. Samozrejme mám aj iné ale nie na veci, ktoré vie zabezpečiť Apple sám. (Najmä kalendár, mail, úlohy/pripomienky, poznámky, safari).

Čo sa mi nepáči:
Horšia previazanosť alebo skôr odladenosť s win architektúrou - najmä sieťové prepojenia, práca v sieti, atď. Ale dá sa to a časom sa to zlepšuje - najmä zrýchľuje.
Ovládače k tlačiarňam, kopírkam, iné - časom sa to zlepšuje ale občas je to des - aj veľké firmy - Cannon, Hp aj keď majú ovládače - nie je to také jednoduché ako na win. Ale dá sa to.
Nutnosť používať MS Office. To je skôr ale problém MS - že nevie svoj produkt na inej platforme spraviť použiteľne. Ako dá sa to, ide to, aktuálny office je lepší ako nedávny (2011) - ale na win platformu office to nemá :-(. Najmä výkonom stabilitou a odladenosťou.
Nemám dôvod na kúpu nového stroja :-) proste stále maká a fičí výborne. Až sa bojím, že by som si pohoršil.
Air by mohol mat lepší display. Ale v kancli mám veľký externý monitor a kl, čiže vlastne ma to trápi menej.
Design MacOS. Starý “realisticky” design bol lepší (aj v iOS), krajší a intuitívnejší.

V zasade s MAC-om som spokojný veľmi. Najmä celá previazanosť Apple produktov a aj celková najlepšia funkčnost (i keď nie 100%) mi dáva zmysel, uľahčuje používanie a to je dôvod prečo zatiaľ nerozmýšľam nad inou platformou.

marcelstehlik
Příspěvky: 14
Registrován: 05 kvě 2018 19:53

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od marcelstehlik » 14 kvě 2018 12:16

Inak čo sa týka chladenia, našiel som apku Macs Fam a pomoci nej si viete nastaviť otáčky ventilátora. Takže diky swenak za tip!
Teraz za pomoci ventilátora a chladiacej podložky mám teplotu okolo 50° pre CPU, čo by malo byť ideálna teplota.

Inak Applisti, ako je to s NTFS? Musel som si nainštalovať nejakú free trial verziu appky, ktorá mi dovoľovala zápis na externý disk. Viem, že sú aj nejaké free riešenia ale do toho som sa ešte zatiaľ nepúštal.
Niekde som čítal, že zápis do NTFS bude podporovaný v nejakej novšej verzií OS, viete o tom niečo?

A inak ešte jedna vec ma štve :D A to klávesové skratky, naučil som sa robiť na tej klávesnici v Mac Pro a teraz keď som začal používať zase externú tak som mimo :D

Nuž ale pomaly si zvykám.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od rony » 14 kvě 2018 15:51

preto mam Apple Keyboard, tak je rovnaka. A nauc sa pouzivat skratky pocitacov. Mac Pro je "mac pro" a macbook pro je "mbp" = tomu rozumieme lepsie.

https://postimg.cc/image/5ym1k1daf/

Obrázek
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: MacBook Pro pre web developera

Příspěvek od Anndy » 14 kvě 2018 19:32

Ad skratky: veď tie sú rovnaké - iba rozloženie kláves sa zmenilo :-)

Ale áno. Tiež s tým bojujem (keďže ich striedam často). Toto sú take drobné “milé” nedokonalosti dokonalého Apple. :-D
Mne najviac vadí presunutý FN kláves na novej externej bezdrôtovej Apple klávesnici voči ntb.
Minimálne nová wireless keyb od Apple - aj s numerickou časťou - má iné rozloženie klávesov ako MBA.

Odpovědět