Aplikace mimo App Store +

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Macota
Příspěvky: 4
Registrován: 15 bře 2023 21:06

Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od Macota » 15 bře 2023 21:40

Ahoj, koupil jsem si Macbooka a tak nějak jsem předpokládal, že za ty peníze bude na App Store dostatek free aplikací a budu to mít bez práce, ale zjistil jsem, jak hluboce jsem se mýlil. Má původní myšlenka byla, že aplikace budu instalovat pouze z oficiálního App Store, kde si Apple ohlídá bezpečnost. Nenašel jsem prohlížeče (Brave, Firefox...), VirtualBox, nějaký free použitelný Office, Java pro FIO a mnoho dalších.

* Chtěl bych se tedy zeptat zda jsou manuálně stažené Apps ze stránek vývojářů bezpečné a zda je stahujete manuálně? Mluvím o takových těch free verzích různých obvykle multiplatformních SW (LibreOffice, VirtualBox, Java, Garmin, DaVinci....žádný warez či pochybné utilitky)

* Když jsou App instalované manuálně(ne z App Store), běží také odděleně ve vlastním sandboxu? Předpokládám, že riziko je v tom, kam mají Apps permissions.

* Doporučili byste spíše stahovat Apps z webů develeperů nebo radši stáhnout VirtualBox (nebo nějakou alternativu pro MacOS) a tyhle věci instalovat pod Widlema ve virtuálu? Mac jsem pořizoval hlavně kvůli bezpečnosti a moc se mi nechce stahovat Apps z webů. Ale po SW App Store stránce je Mac nepoužitelný.

* Zde na foru jsem někde zachytil možnost instalace/update Apps přes příkazovou řádku. Nemáte nějaký odkaz na stránky, kde bych mohl načerpat info o použití příkaz řádky v MacOS?

Obecně pokud byste mi sem dali nějaké linky na MacOS tipy, kde jsou tak nějak konsolidovaný, byl bych vděčen, protože takhle to čerpám po různých forech, což není moc efektivní.

Nebo pokud máte tipy, na co se měl podívat, nechám se poučit.

Děkuji.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od ra3662 » 15 bře 2023 21:57

Spiš napiš jaký SW konkrétně. Linky na SW tady nečekej.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od kecinzer » 16 bře 2023 11:02

Osobně instaluji aplikace mimo appstore převážně přes https://brew.sh.
Pak převážně od ověřených vývojářů (mají certifikát) a pro spuštění se nic nemusí povolovat.

Používám Safari, takže nutnost dalšího prohlížeče nemám. JAVA JRE ani JDK rozhodně neinstaluji.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

Macota
Příspěvky: 4
Registrován: 15 bře 2023 21:06

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od Macota » 16 bře 2023 23:00

kecinzer píše:
16 bře 2023 11:02
Osobně instaluji aplikace mimo appstore převážně přes https://brew.sh.
Pak převážně od ověřených vývojářů (mají certifikát) a pro spuštění se nic nemusí povolovat.

Používám Safari, takže nutnost dalšího prohlížeče nemám. JAVA JRE ani JDK rozhodně neinstaluji.
Jak zjistím, že má aplikace certifikát?
Java je třeba např. pro FIO bankovnictví a broker web aplikace a aplikace pro MacOS v Apple Store není, ale java.com má verzi pro Mac.
Naposledy upravil(a) Macota dne 16 bře 2023 23:21, celkem upraveno 1 x.

Macota
Příspěvky: 4
Registrován: 15 bře 2023 21:06

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od Macota » 16 bře 2023 23:15

ra3662 píše:
15 bře 2023 21:57
Spiš napiš jaký SW konkrétně. Linky na SW tady nečekej.
- Libre office
- Java (java.com)
- Virtual box
- proton mail app
- Garmin express
- Brave/Firefox prohlížeč
Ale těch aplikací, který jsem na Apple Store hledal bylo víc a nenašel jsem skoro nic i přesto, že vývojáři mají na svých webech MacOs verze. Na App Store jsou buď takové dětské verze SW nebo si nechají platit za něco, co je všude jinde zdarma.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od ra3662 » 17 bře 2023 07:53

Ono je to takové trošku zamotané.
Apple se jistí že nainstaluješ aplikaci pouze z appstore.
Pokud chceš nainstalovat jinou, tak to musíš povolit. A tady už je pak vše na tobě.
Ty apky co jsi psal jsou v pohodě.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od kecinzer » 17 bře 2023 09:08

Macota píše:
16 bře 2023 23:00
kecinzer píše:
16 bře 2023 11:02
Osobně instaluji aplikace mimo appstore převážně přes https://brew.sh.
Pak převážně od ověřených vývojářů (mají certifikát) a pro spuštění se nic nemusí povolovat.

Používám Safari, takže nutnost dalšího prohlížeče nemám. JAVA JRE ani JDK rozhodně neinstaluji.
Jak zjistím, že má aplikace certifikát?
Java je třeba např. pro FIO bankovnictví a broker web aplikace a aplikace pro MacOS v Apple Store není, ale java.com má verzi pro Mac.
Já se tedy do FIO bankovnictví hlásím normálně přes Safari, do Brokeru také a žádnou javu mít nainstalovanou nemusím.
Pokud stahuješ známější aplikace z ověřených zdrojů - což vše co zmiňuješ asi splňuje.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

Macota
Příspěvky: 4
Registrován: 15 bře 2023 21:06

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od Macota » 19 bře 2023 08:09

kecinzer píše:
16 bře 2023 11:02
Já se tedy do FIO bankovnictví hlásím normálně přes Safari, do Brokeru také a žádnou javu mít nainstalovanou nemusím.
Přihlášení funguje, ale podpis nefunguje. Používáš to jen pro náhled, nebo i pro transakce?

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od kecinzer » 19 bře 2023 08:52

Poslední asi rok jen na náhled, ale dělal jsem přes to i transakce a rozhodně bez JAVY.
Doporučuji to nějak blíže prozkoumat. Fakt se mi nezdá, aby nějaká webovka vyžadovala JAVU.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

IvanDoubrava
Příspěvky: 52
Registrován: 15 zář 2020 13:38

Re: Aplikace mimo App Store +

Příspěvek od IvanDoubrava » 23 bře 2023 20:41

Zdravím,

ono to z toho popisu od Macota nemusí být úplně zřejmé ale jde o aplikaci "FIO podpis" napsanou v jazyce Java. Uživatelský manuál dostupný na webu Fio banky a způsob autorizace pokynů se nastavuje v internetbanking v sekci Zabezpečení kde FIO podpis je jednou z možných metod. Můžete si to představit jako app "Smart klíč" nebo "George klíč" pro smartphone.

S pozdravem

Odpovědět