další začátečník se ptá jako blbec

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 19:22

tak jsem vyměkla a mám nainstalované Office .Uvidím, co budu používat víc, ale aspoň mám alternativu něčeho, co dobře znám.
Mám ještě dotaz: když chci vkládat obrázky do šablon Wordu (layout newsletteru třeba), tak tam ty fotky normálně přetahuju ze složky s fotkami, kterou mám otevřenou vedle okna s dokumentem. Jenže ty fotky jsou v tiskové kvalitě a když to pak vyexportuju do pdf, tak to má třeba 4 MB. Nejde to nějak zmenšit? Děkuju moc! (pomalu si na jablíčko začínám zvykat, i když ráno jsem propadla zoufalství :)
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
abiba
Příspěvky: 216
Registrován: 15 srp 2012 13:01
Bydliště: Praha

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od abiba » 06 pro 2012 20:00

jablickova píše:tak jsem vyměkla a mám nainstalované Office .Uvidím, co budu používat víc, ale aspoň mám alternativu něčeho, co dobře znám.
Mám ještě dotaz: když chci vkládat obrázky do šablon Wordu (layout newsletteru třeba), tak tam ty fotky normálně přetahuju ze složky s fotkami, kterou mám otevřenou vedle okna s dokumentem. Jenže ty fotky jsou v tiskové kvalitě a když to pak vyexportuju do pdf, tak to má třeba 4 MB. Nejde to nějak zmenšit? Děkuju moc! (pomalu si na jablíčko začínám zvykat, i když ráno jsem propadla zoufalství :)

Já taky používám Office, dělal jsem na nich dlouho a na iWork zatím nemůžu přijít na chut'.
Já si fotky zmenšuju v Pixelmatoru, je k dispozici trial verze.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 20:09

menit velikost obrazku jde taky treba v preview (náhled)... součást systému...nebi iphoto..soucast systemu...moznosti je hafo :)
a co si pamatuju, tak nejakmto umel primo i word na win-nevim jak na mac os

Uživatelský avatar
abiba
Příspěvky: 216
Registrován: 15 srp 2012 13:01
Bydliště: Praha

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od abiba » 06 pro 2012 20:31

Akorát jsem taky dělal ve wordu a zkus využit tohle a compress:
Přílohy
Snímek obrazovky 2012-12-06 v 20.28.36.png

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 21:19

Přátelé, já se jen špatně koukla. Soubor, který má v Pages 5 MB má exportovaný do pdf jen 300 kb, což je naprostá bomba!
Další dotaz - když udělám print screen, kam si tu fotku mám zkopírovat, abych jí mohla oříznout? V PC jsem si otevřela Zoner photo studio a krásně jsem to ořízla. Mmch neexistuje verze Zoner (nebo něco podobného) i pro Mac? Potřebuju dělat základní úpravy fotek (ořezy, měnit velikost rozlišení, červený oči - nic složitého - nejsem grafik). Děkuju.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od rony » 06 pro 2012 22:24

abiba píše: Já taky používám Office, dělal jsem na nich dlouho a na iWork zatím nemůžu přijít na chut'.
Já si fotky zmenšuju v Pixelmatoru, je k dispozici trial verze.
ja fotky zmensujem Automatorom - presnejsie spravil som si Service pre Finder, takze staci mi oznacit obrazky, spustit service "Resize to 800px" a mam ich zrovnane. Nemusim teda silou mocou kupovat komercny software ak mi ide len o taketo drobnosti. Automator je zakladna sila OS X.

Orezy napr. praveze lahko urobis trebars aj tym orezavacim screenshotom - OS X nema len PrintScreen - ze ofoti celu plochu ale vies urcit vyrez a len ten ti ulozi do suboru. Takze v nudzi si zobraz v niecom obrazok a osekni to vysekavacim povelom pre screenshot :)

Lepsie na orezy je ale uz hoci aj Preview - dvojklik na obrazok, spusti sa Preview a uz osekavas :) resp. oznacis region, jablkopy a pastnes do editora kam treba.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 23:17

NASTAVENÍ JAZYKA A KONTROLA PRAVOPISU
Ještě by mě zajímalo, co znamená - v Pages - že je celý můj text červeně čárkovaně podtržený. Je to tím, že nepíšu anglicky? Kde si prosím můžu nastavit jako základní - tedy správný - jazyk češtinu? Kontrolu pravopisu potřebuju denně.
Jinak moc děkuju za rady s ořezem, všimla jsem si, že ten screenshot se automaticky uloží na plochu. Halt každá věc je pro mě nová, to na PC tak nefunguje :)
Díky že máte se mnou trpělivost, stále jsem jak Alice in wonderland, ale už ta Alice pomaloučku začíná být nadšená. Dnes jsem vytvořila v Pages svou první parrrádní tiskovou zprávu, co vypadá Fakt Jako Stránka z Časopisu. Juch. :P
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 23:19

rony píše:
abiba píše: Já taky používám Office, dělal jsem na nich dlouho a na iWork zatím nemůžu přijít na chut'.
Já si fotky zmenšuju v Pixelmatoru, je k dispozici trial verze.
ja fotky zmensujem Automatorom - presnejsie spravil som si Service pre Finder, takze staci mi oznacit obrazky, spustit service "Resize to 800px" a mam ich zrovnane. Nemusim teda silou mocou kupovat komercny software ak mi ide len o taketo drobnosti. Automator je zakladna sila OS X.

Orezy napr. praveze lahko urobis trebars aj tym orezavacim screenshotom - OS X nema len PrintScreen - ze ofoti celu plochu ale vies urcit vyrez a len ten ti ulozi do suboru. Takze v nudzi si zobraz v niecom obrazok a osekni to vysekavacim povelom pre screenshot :)

Lepsie na orezy je ale uz hoci aj Preview - dvojklik na obrazok, spusti sa Preview a uz osekavas :) resp. oznacis region, jablkopy a pastnes do editora kam treba.
Rony, ten Automátor zní naprosto báječně - kde ho vezmu? Funguje to tak, že si vyberu třeba 10 fotek najednou a zmenší mi je to na 800 px? To by mi denně ušetřilo tak týden práce! :) dělám to jako pako po jednom manuálně a přesně tyhle operace mě hrozně zdržují. jsem fakt dinosaurus.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od casey » 06 pro 2012 23:21

Orez umi i Systemova aplikace Nahled

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 04:53

Automator je soucasti systemu - navod na vas pripad je zde http://www.ceskymac.cz/automator-posedm ... i-obrazku/ ,jinak automatizovat se da skoro vsechno -kdyz se s tim trosku naucite tak v pohode. Jinak pokud nevite co a jak to dela tak pozor, ne kazdy se snazi doopravdy pomoci. Na zaznam akce co prave delate je to cervene "nahravaci" tlacitko-to pustite udelate nejakou akci pak to"stopnete" a uvidite v automatoru vypis akci co jste delala-a ten si pak musite opravit k obrazu svemu. Pokud delate dtp a spol kouknete na swift publisher http://www.belightsoft.com/products/swi ... erview.php - je take celkem mocny a dobre to z nej vypada

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 11:15

tlacenka píše:Automator je soucasti systemu - navod na vas pripad je zde http://www.ceskymac.cz/automator-posedm ... i-obrazku/ ,jinak automatizovat se da skoro vsechno -kdyz se s tim trosku naucite tak v pohode. Jinak pokud nevite co a jak to dela tak pozor, ne kazdy se snazi doopravdy pomoci. Na zaznam akce co prave delate je to cervene "nahravaci" tlacitko-to pustite udelate nejakou akci pak to"stopnete" a uvidite v automatoru vypis akci co jste delala-a ten si pak musite opravit k obrazu svemu. Pokud delate dtp a spol kouknete na swift publisher http://www.belightsoft.com/products/swi ... erview.php - je take celkem mocny a dobre to z nej vypada
Tlačenko, já to všechno udělala podle návohu (těch 7 kroků), ale nemačkala jsem u toho červené tlačítko, o tom v postupu nepsali. Uložila jsem si to jako zmenšovač, ale mezi aplikacemi to nevidím. Kde to může být a jak se s tím pak vlastně pracuje? díky.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 11:29

Nen, to mackate kdyz chcete nahravat svoje akce a nevite jak to do automatoru zapsat...
tu aplikaci si pustite pres finder treba ... Tam kde jste si to ulozila

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 12:28

tlacenka píše:Nen, to mackate kdyz chcete nahravat svoje akce a nevite jak to do automatoru zapsat...
tu aplikaci si pustite pres finder treba ... Tam kde jste si to ulozila
tak jsem to celé udělala znovu a funguje to. Akorát se mi nepodařilo do té aplikace (nazvala jsem jí foto-zmenšit) nasunout najednou víc fotek, zpracuje mi to (a vyexportuje do nové složky na plochu) vždy jen jednu fotku, což mi práci moc neulehčí. Nemáte někdo tip, jak v Automatoru zmenšit víc fotek najednou? Děkuju Vám všem.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 12:38

kolik fotek mate ve vstupnim adresari ?

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 12:38

týýývoe,ono to funguje! Já si udělala svou vlastní aplikaci jen o dvou krocích a podařilo se mi tam natáhnout 20 fotek. Já su tak chčasná! :lol:
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 12:50

gratulujeme .) ano... na macku spousta veci funguje jednoduse :)

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 13:07

tlacenka píše:gratulujeme .) ano... na macku spousta veci funguje jednoduse :)
No jsem z toho jurodivá, tyhle automatické operace dávají nekonečně možnostý - je to oužasný!
Tlačenko prosím tě - psala jsem tu, že jsou ta vyexportovaná pdf moc velká, ale to byla chyba, koukala jsem totiž na původní dokument v Pages, kam jsem vložila velké fotky. Vyexportované pdf je naopak sympaticky malé - jenže teď zase až moc. Fotky, které v Pages dokumentu vidím krásně ostře (používám ty layouty hotový), tak pak v pdf jsou rozmazané. Dá se nějak nastavit, v jakém rozlišení ty fotky ve vyexportovaném pdf budou? Děkuju ti!
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 13:15

no...da a neda :) (mozna jsem neprisel na to jak)
ale
pages
file
export
pdf
a tam se v nastaveni pdf da zvolit kvalita obrazku (good, better, best), ale ze byste si sama nejak mohla urcit co znamena ta moznost best nevim (ve smyslu nastavit si rozliseni a spol)

Ulrich
Příspěvky: 13
Registrován: 05 pro 2012 07:11

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od Ulrich » 07 pro 2012 14:24

Nechci zakládat další vlákno,
Jen tip, kde hledat zádrhel, když při vybalování nového IMacu se nespáruje klavesnice, myš v poho, klavesnice bliká, ale nereaguje.
Děkuji

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 14:37

zkusil bych vyndat baterie pripadne zkusit jine v mysi...predpokladam, ze heslo pro sparovani probehlo...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 14:37

zkusil bych vyndat baterie pripadne zkusit jine v mysi...predpokladam, ze heslo pro sparovani probehlo...

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 14:51

tlacenka píše:no...da a neda :) (mozna jsem neprisel na to jak)
ale
pages
file
export
pdf
a tam se v nastaveni pdf da zvolit kvalita obrazku (good, better, best), ale ze byste si sama nejak mohla urcit co znamena ta moznost best nevim (ve smyslu nastavit si rozliseni a spol)
nojo vlastně! vždyť já si to jen neuvědomila, že je tam to "good". díky za skvělý rady a za tvůj čas!! dala jsem best a pdf je nádherně ostrý :) sice má těch 5 MB, ale to už dneska nic není, pamatuju doby, kdy to neprolezlo ani mailem ven D
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 14:57

to zalezi na poskytovateli sluzeb .) pamatuju doby, kdy internet byl jenom mezi univerzitami...a take doby, kdy se o arpanetu jen obcas zminilo :D
jj adekvatne te kvalite potom "bobtnaji" ta pdf

Ulrich
Příspěvky: 13
Registrován: 05 pro 2012 07:11

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od Ulrich » 07 pro 2012 15:02

tlacenka píše:zkusil bych vyndat baterie pripadne zkusit jine v mysi...predpokladam, ze heslo pro sparovani probehlo...
Ok, stačilo vyměnit baterie, diky

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 15:08

Tlačenko, mám ještě speciální doraz k mailu. Nemůžu v aplikaci Apple mail nikde najít Kontakty. Prostě jako je na Outlooku Adresář.
Další věc - na svém starém PC jsem si dlouho budovala databázi kontaktů redakcí a vznikly mi tři velké skupiny kontaktů. Mohla bych si těch třista lidí manuálně přepsat, ale ta představa je hrozná. Neexistuje způsob, jak to nějak přenést ty skupiny do Apple mailu? Myslím, že to nepůjde, protože i když jsem měnila staré PC za nové, tak se tam mému IT člověku nepodařilo ty skupiny přenést - pouze jednotlivé kontakty. Díky!! (týjo já furt chci klikat na monitor, jako na iPad :mrgreen:
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 15:15

co se tyka apple mailu, ten pouziva kontakty (aplikace systemová - stačí přenést kontakty do ní) a v mailu potom jen napsta par pismen ze jména..nebo skupiny (take se vyplati udelat v kontaktech - mac je celkem provazany..)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 15:30

a co se tyka prenosu - v jakem formatu to mate, nebo v jakem programu ?

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 15:37

tlacenka píše:a co se tyka prenosu - v jakem formatu to mate, nebo v jakem programu ?
mám normálně v Outlooku v Adresáři mezi jednotlivými kontakty (lidmi) tři skupiny kontaktů. Nevím, co znamená otázka "v jakém formátu" :(

strašně pomalu se mi na MB otevírají internetová okna - na PC to běhá jako ďas - je to normální? toto píšu raději z PC, je to mnohem rychlejší. Děkuju.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 15:40

tak teď na to koukám - je to tzv. DISTRIBUČNÍ SEZNAM v Outlooku a jsou tam dvě možnosti Akce, a to:
"Odeslat v internetovém formátu vcard"
nebo
"Odeslat ve formátu aplikace Outlook"
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 15:42

jablickova píše:tak teď na to koukám - je to tzv. DISTRIBUČNÍ SEZNAM v Outlooku a jsou tam dvě možnosti Akce, a to:
"Odeslat v internetovém formátu vcard"
nebo
"Odeslat ve formátu aplikace Outlook"
jako vcard to má koncovku txt a jako formát Outlook to nemá přípońu žádnou.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 15:48

ten adresar na windows ty kontakty ma take ? ve smyslu kdyz zapnete aplikaci adresar, vidite ty kontakty vsechmy ?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 15:50

co se tyka pomaleho netu - kolik tech oken mate otevrenych ? zkusil bych restartovat safari ( budto zmacknete alt a date safari ukoncit a zachovat okna, nebo zmacknete v safari alt cmd q a pri pusteni safari si to pamatuje zase ty naposled otevrena okna

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 15:51

tlacenka píše:ten adresar na windows ty kontakty ma take ? ve smyslu kdyz zapnete aplikaci adresar, vidite ty kontakty vsechmy ?
ano, vidím všechny kontakty - ted jsem si nechala ten txt soubot (vcard vizitka) poslat do mailu a krásně se mi ukázala bílá stránka s vypsanými všemi mailovými adresami. tak teď jen jak tenhle seznam 80 mailů dostat do Apple mailu tak, abych to nemusela manuálně přepisovat po jednom.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 07 pro 2012 15:53

podivam se na to za cca pul hodinky... ale vseobecne bych zkusil ten txt dostat na mac (kopirovat) pustit kontakty (aplikaci na mac) a dat soubor importovat a otevrel ten soubor, co mate z toho adresare

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 07 pro 2012 16:49

tlacenka píše:podivam se na to za cca pul hodinky... ale vseobecne bych zkusil ten txt dostat na mac (kopirovat) pustit kontakty (aplikaci na mac) a dat soubor importovat a otevrel ten soubor, co mate z toho adresare
POVEDLO SE!!! Budu si říkat paní Tlačenková, neboť jsem téměř tak šikovná, jako ty :P
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Odpovědět