další začátečník se ptá jako blbec

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 07:21

ahoj přátelé, mám MB druhý den a vynořuje se stále více otázek. Předem díky za odpovědi (level mé Apple inteligence je nula, jen pro info):

1. INTERNET
jak otevřu další okno internetového prohlížeče (u PC to bylo ctrl+N), prostě když se chci dívat na víc stránek najednou

2. OPERAČNÍ SYSTÉM
15 let jsem dělala na PC, veškeré soubory mám v docx a xlsx a pptx. Spolupracuju s redakcemi časopisů a všichni dělají na PC - myslíte, že by bylo dobré pořídit MS Office? Já vytvořít tiskovou zprávu v Pages (moc se mi líbí šablony) a jaké mám pak možnosti? aby se zachovala grafika (s obrázky, pěknými fonty a logy), budu to muset uložit do pdf, ale v tu chvíli budu mít všechny soubory zdvojené - vždy v Pages/Numbers/Keynote a pak zároveň buď v pdf, nebo v doc,xls a ppt - což je dost pakárna, protože souborů vytvářím opravdu hodně a mám je přehledně uspořádané ve složkách - ovšem představa, že mám vše 2x v různém formátu je děsivá.

3. UKLÁDÁNÍ SOUBORŮ
Otevřu soubor (mám pouze docx, xlsx a pptx) - normálně se otevře, udělám nějakou změnu a chci to prostě jen uložit zase do toho formátu (u PC příkaz Save, nikoli Save As) - a samozřejmě to nejde. Nabídne mi to uložit na iCloud (což je mi na prd, svou kompletní práci mám na Dropbox, přehledně rozdělenou do mnoha složek a podsložek), poradíte mi, jak to mám uložit pod původní složku s původním názvem a v původním formátu? A jak mám průběžně ukládat svou práci na daném souboru (jsem zvyklá v krátkých intervalech u PC klikat na Save, abych o žádnou změnu nepřišla), aniž bych musela pokaždé otrocky vyhledávat složku, kam to chci uložit? Chci prostě jen "na něco" kliknout, jako je u PC ctrl+S.

4. MAIL
Netušíte, proč se mi na hotmail (který už jsem na MB rozchodila v Mail) nezobrazily moje složky, do kterých třídím poštu? Měla jsem je v Outlooku na starém PC, mám je i v iPhone a iPad automaticky, ale v MB se mi v Mailu všechny zprávy ukazují v jediné složce - Příchozí pošta. Taky koukám, že v Odeslané poště mám jen asi pět mailů, které jsem posílala z Apple přístrojů, nikoli svou skutečnou odchozí poštu, které je hafo. Mám tam složky: příchozí (pod ní je složka iCloud a Hotmail) a odeslané (a tam je jen těch 5 mailů a z odeslaných mailů v Hotmailu tam není nic).
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 07:31

Neschazoval bych se porad, tim bych zacal.
Nove okno prohlizece udelate command (ta klavesa s uzlikem) +N
Zvazil bych, jestli opravdu potrebujete novy prohlizec, nebo jen novy panel -command +T -porovnejte co vam bude vyhovovat vice

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 07:45

K te dvojce - zeptam se takto:staci redakci pdf, nebo striktne trva na tom bazmeku z msoffice? Vsechny ty ms dokumenty s tim x na konci jsou az od verze office 07 a vys-ani ms office pro mac to nezvladne (pokud je v tom neco trosku slozitejsiho) otevrit, aby to vypadalo stejne - ten export je take prapodivny-nevite jak se to v ktere verzi win ms office otevre. Ja treba mam vsechny veci co posilam ve formatu x a se stejnym nazvem jako pdf-v moji praci ale je potreba aby se posilali pdf, takze s nimi pracuji dost casto a potrebuji je. Jinak muzete cpat pdf do jedne slozky a pak ji vzdy promazat a ty pdf z ni pouze posilat (priklad)

To ukladani do cloudu ma hned vedle sebe na mem macku a da se to ulozit jako ten format, coz ale vzhldem k nekompatibilite VYRAZNE NEDOPORUCUJI-mohla byste o svoji praci prijit
To ukladani pres ctrl s se tady deje take, ale jen v nativnich aplikacich a je to pres command s (de facto na co pouzivate u pc control tak na macku mackate command)
Pokud chcete zachovat 100% jistotu kompatibility mate dve moznosti-virtualizovat windows a v nich pouzivat verzi pc ms office, nebo nainstalovat pres bootcamp windows a tam pouzivat ms office (virtualizovat=bezi to jako program na macku, bootcamp=jen windows, jako kazdy jiny notebook, bez vyhod a nevyhod mac os x)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 07:50

Co se tyka slozek na hotmailu-jaky typ serveru a sluzby mate nastaveny pro ten mail? Vzhledem k tomu, ze to je ms, tipnul bych ze vyzaduje exchange...
a imap snad ty slozky zvladne take ne?

Uživatelský avatar
Streeter
Příspěvky: 679
Registrován: 10 srp 2012 18:34
Bydliště: Pardubice/Brno

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od Streeter » 06 pro 2012 07:55

1. tam není co řešit, jak psal kolega cmd + N (pro nové okno) nebo cmd + T (pro nový panel)
2. Ano ono v iWork všechny soubory sice otevřete, ale moc funkčně se s tím pracovat nedá. Já to řeším tak, jak jste naznačila, prostě to všechno ukládat do PDF, je to sice otrava, ale je to spolehlivé a nepohne se ani čárka jinam. Office pro Mac jsou bastl, který asi nikdy nikomu pořádně nefungoval, a ty peníze bych za to rozhodně nedal.
3. Pokud by jste chtěl ukládat soubory, které byly v doc/docx a vy jste například něco změnila. Kliknete na Save a tam jak vám to nabídne iCloud můžete rozbalit menu a vybrat do jaké složky v počítači uložit, jde to uložit i formátu doc. Kliknete na šipečku vedle výběru složky a a zaškrtnete volbu "Uložit jako kopii dokument Word" (nebo něco v tom smyslu, teď přesně nevím). Ale jak říkám docu bych se vyhnul jak to jen jde!

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 08:04

Kluci děkuju, ale já mám připojenou k MB externí klávesnici (tu ergonomickou, kterou Apple nenabízí - aby se mi neudělal zánět šlach, píšu opravdu hodně a dlouhé texty) a tam klávesa cmd není :(
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 08:13

jakou klavesnici konkretne ?
apple menu/predvolby system/klavesnice a tam nastavit modifikacni klavesy a dat nekterou z nich jako cmd nepomuze ?

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 08:52

tlačenko, nastavila jsem si klávesu Ctrl jako klávesu comand (uzlík), ale když přidržím Ctrl a T, tak se mi nic nového neotevře :roll:
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 08:57

jinak co se týče těch pdf - určitě mým redakcím stačí - ale pouze v případě, že se z nich dá kopírovat text do word souboru (redakce používají celé statě z mých tiskových zpráv pro své články). Jde to, prosím?
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 08:59

to asi bude zmeneno jen na te na airu primo-znovu se ptam co je to za klavesnici? (typ)

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od rony » 06 pro 2012 09:00

2. ked to z Pages budes exportovat ako PDF, tak moze byt vsetkym srdecne jedno v com to pises. Co sa tyka organizacie - ved u seba doma to mas v prirodzenom formate Pages a len vystup, co odosielas bude v PDF. Takze moj tip by bol, exporty robit mimo tvoje "skladisko" dokumentov len na prechodny cas, odoslat a obcas to docasne ulozisko premazat. Naozaj nie je nutne to skladovat dvojmo. PDF je aj tak FINALNY format. Pripadne zvolis strategiu, ze uzavrete veci si ponechas v archive len ako PDF ale to uz je na tebe. Osobne ako prijemca tlacovych sprav neznasam ak mi to posielaju v DOC a podobnych formatoch v casoch, ked vacsinu obsahu je mozne vlozit priamo do tela mailu. :-)

Ak robis tlacove spravy ku COPY PASTE, tak zvaz este moznost pouzivat vymenne formaty. Napr. aj HTML :-) ale z PDF predsa ide kopirovat text. Obrazky aj tak musis prikladat zvlast, to vieme vsetci, ze aj z Wordu sa vyzobavaju zle. Nehovoriac o tom, ze pre PRINT je lepsi CMYK :-)

3. Mountain Lion na zaciatku najprv zobrazuje moznosti ulozit na iCloud. Je to samozrejme otazka ci ho zacat pouzivat alebo nie. Casom mozno ano. A dovtedy ti staci v tych dialogoch na otvaranie a ukladanie prepnut na lokalne uloziska a je to vybavene.

4. Treba nakonfigurovat ako IMAP nie ako POP3.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 09:03

Co se tyka tech pdf-musite zkusit sama, nebo ho soupnout nekam a zkusime to my.... na ty klavesnice je i soft, ale nejdriv bych to zkusil rozchodit normalne (soft = http://www.orderedbytes.com/)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 09:13

V tom apple menu nastaveni klavesnive nastavujete tu externi klavesnici, ze ano?

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 10:15

tlacenka píše:to asi bude zmeneno jen na te na airu primo-znovu se ptam co je to za klavesnici? (typ)
tlačenko po hodinovém hovoru s Apple hochem jsem se dozvěděla jedinou podstatnou věc, a to, že cmd je na mé klávesnici klávesa s emblémem okna Windows. Funguje to! :lol:

S hotmailem mi bohužel neporadil, problém bude asi s tím IMAP (já tam mám zadané servery odchozí a příchozí pošty takto: pop3.live.com a smtp.live.com.

Já myslím, že problém je v tom, že to musí být ten IMAP.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 10:21

rony píše:2. ked to z Pages budes exportovat ako PDF, tak moze byt vsetkym srdecne jedno v com to pises. Co sa tyka organizacie - ved u seba doma to mas v prirodzenom formate Pages a len vystup, co odosielas bude v PDF. Takze moj tip by bol, exporty robit mimo tvoje "skladisko" dokumentov len na prechodny cas, odoslat a obcas to docasne ulozisko premazat. Naozaj nie je nutne to skladovat dvojmo. PDF je aj tak FINALNY format. Pripadne zvolis strategiu, ze uzavrete veci si ponechas v archive len ako PDF ale to uz je na tebe. Osobne ako prijemca tlacovych sprav neznasam ak mi to posielaju v DOC a podobnych formatoch v casoch, ked vacsinu obsahu je mozne vlozit priamo do tela mailu. :-)

Ak robis tlacove spravy ku COPY PASTE, tak zvaz este moznost pouzivat vymenne formaty. Napr. aj HTML :-) ale z PDF predsa ide kopirovat text. Obrazky aj tak musis prikladat zvlast, to vieme vsetci, ze aj z Wordu sa vyzobavaju zle. Nehovoriac o tom, ze pre PRINT je lepsi CMYK :-)

3. Mountain Lion na zaciatku najprv zobrazuje moznosti ulozit na iCloud. Je to samozrejme otazka ci ho zacat pouzivat alebo nie. Casom mozno ano. A dovtedy ti staci v tych dialogoch na otvaranie a ukladanie prepnut na lokalne uloziska a je to vybavene.

4. Treba nakonfigurovat ako IMAP nie ako POP3.
Rony moc děkuju - ty jsi na to dobře kápnul! Přesně, jak píšeš, můžu posílat tiskové zprávy v pdf (protože fotky stejně posílám přímo v mailu zvlášť jako přílohu) a v tu chvíli je opravdu jedno, zda to dělám v Pages nebo Wordu. Jinak ale co se týče vkládání tiskové zprávy přímo do těla mailu - to já nemohu dělat, potřebuju mít tiskové zprávy krásně graficky upravené s fotkami, citáty a tak (dělám v beauty industry.) Takže nejde o tiskové zprávy reportážní, ale produktové, kde je důraz na pěknou grafiku.

Ještě mi prosím poraď (viz tvůj bod 3), jak mám přepnout v dialozích na lokální úložiště?
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 10:29

S tema pdf jsem to psal take:) ukladat na muj mac je vedle toho icloudu v levem menu nahore, klavesnice je super;)
A ty slozky budou imapem- popis treba tady v sekci imap
http://email.about.com/od/macosxmailtip ... X_Mail.htm

tutudututu
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2012 09:30

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tutudututu » 06 pro 2012 10:41

- Co se klávesy týče, také používám externí klávesnici k macbooku a klávesu cmd plně nahradí klasická klávesa windows, kterou jistě na klávesnici máte :) Tedy alespoň mně to tak funguje a nemám s tím problém, největší boj je, že na apple klávesnici je prohozena klávesa alt a cmd oproti externí klávesnici :) (takže se věčně přihlašuji 2x)

- Moc nevím na co konkrétně si uživatelé stěžují u office pro mac, mně to funguje bezvadně a zatím jsem nenarazil při běžné práci na problém. Samozřejmě některá makra mi přijdou nefunkční, ale to mi přijde i na windowsech :) Osobně mohu doporučit, navíc cena cca 2000 není tak šílená... (nebo kolik stáli)

- k Mailu, přesně si to moc nepamatuji, ale hotmail si nastavil vše sám, ale je pravda, že tam složky nepoužívám. Spíše mám problém s kolegama v práci, kteří používají outlook. Takže se chystám na office s outlookem...

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 10:56

tlacenka píše:S tema pdf jsem to psal take:) ukladat na muj mac je vedle toho icloudu v levem menu nahore, klavesnice je super;)
A ty slozky budou imapem- popis treba tady v sekci imap
http://email.about.com/od/macosxmailtip ... X_Mail.htm
Tlačenko, to je moc užitečný odkaz! Píší tam: Access Windows Live Hotmail with Mac OS X Mail Using IMAP via IzyMail. To set up a Windows Live Hotmail account in Mac OS X Mail using IMAP (which allows seamless access to all your online folders) via IzyMail:
•Make sure your Windows Live Hotmail or MSN Hotmail account is registered with IzyMail.

Znamená to, že právě takto budu moci přistupovat ke složkám? ("access to online folders")?
On ten IzyMail je placený (což mi nevadí), ale myslíš, že pomůže, když se tam zaregistruju a pak podle toho jejich postupu ten mail upravím? Díky, už jsem z toho na palici.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 11:10

Zkusil bych to nastavit v tom apple mailu, za nic bych neplatil...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 11:12

Jeste se po tom podivam-moment, urcite nic neplatit

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 11:23

Takze pokud jsem to pochopil dobre, tak imap moc podporovany u hotmailu neni-takze pokud chcete budete asi muset pouzivat neco placeneho, ale osobne bych sel budto cestou weboveho rozhrani, pokud chcete mit vse v apple mailu, doporucil bych si to preposilat na icloud nebo google a ten tahat do toho apple mailu a tam si to tridit-jine reseni me nenapada-mozna outlook z ms office, ale ten nemam a ani si ho nebudu stahovat-majimmesicni trial verzi ale ..ja osobne jsem proti;)

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 11:45

tlacenka píše:Takze pokud jsem to pochopil dobre, tak imap moc podporovany u hotmailu neni-takze pokud chcete budete asi muset pouzivat neco placeneho, ale osobne bych sel budto cestou weboveho rozhrani, pokud chcete mit vse v apple mailu, doporucil bych si to preposilat na icloud nebo google a ten tahat do toho apple mailu a tam si to tridit-jine reseni me nenapada-mozna outlook z ms office, ale ten nemam a ani si ho nebudu stahovat-majimmesicni trial verzi ale ..ja osobne jsem proti;)
Tlačenko, já mám i gmail (i když ho nepoužívám), takže teď jsem si to nastavila tak, že se mi vše z hotmailu bude posílat na gmail a ten si zadám (kromě icloudu) jako jediný účet do apple mailu. Je to tak ok?
A chci se zeptat, jak se dělá správa složek? Mám si ty složky vytvořit na internetu na gmailu a nebo přímo u sebe v apple mailu? jak je to kompatibilní? moc děkuju.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 11:49

ještě mám dotaz - když začnu vytvářet dokument v Pages tak ho poprvé uložím někam pod určitým názvem a poté když na tom třeba hodinu pracuju: musím průběžně ukládat a nebo se to nějak ukládá samo? Pokud ano, v jakých intervalech?
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 11:49

ano, je to tak, ale zeptam se teda mozna hloupe... pokud mate iphone a macbook, proc nepouzivat rovnou icloud mail ?
tu spravu slozek bych si resil dle toho jak to vyhovuje vic Vam - pokud chcete mit odevsud stejny slozky tak v tom webovem rozhrani, pokud je vam to jedno a k mailu budete pristupovat jen pres macbook, tak bych si je udelal v tom macbooku -zalezi na vasich preferencich :)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 11:55

ukladani: http://movies.apple.com/media/us/osx/20 ... erview.pdf
str 21: Auto Save
You no longer need to manually save important documents every few minutes, thanks to the new Auto Save facility introduced in OS X 10.7 Lion. Applications that support Auto Save automatically save your data in the background whenever you pause or every five minutes, whichever comes first. If the current state of your document has been saved, OS X won’t even prompt you before quitting the application, making
logouts and reboots virtually painless.
Automatic Versions
Versions, also introduced in OS X 10.7 Lion, automatically records the history of a
document as you create and make changes to it. OS X automatically creates a new
version of a document each time you open it and every hour while you’re working
on it. You can also manually create snapshots of a document whenever you like.
OS X uses a sophisticated chunking algorithm to save only the information that has changed, making efficient use of space on your hard drive (or iCloud). Versions understands many common document formats, so it can chunk documents between logical sections, not just at a fixed number of bytes. This allows a new version to store—for example, just the one chapter you rewrote instead of a copy of the entire novel.
OS X automatically manages the version history of a document for you, keeping
hourly versions for a day, daily versions for a month, and weekly versions for all
previous months.
To further safeguard important milestones, OS X automatically locks documents that were edited more than two weeks ago. You can change the interval by clicking the Options… button in the Time Machine System Preferences pane, then choosing the interval you want from the Lock documents pop-up menu.
When you share a document—for example through email, iChat, or AirDrop—only the latest, final version is sent. All other versions and changes remain safely on your Mac.

da se ten interval i menit nejak v terminalu, ale nemel jsem zatim potrebu

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 11:58

tlacenka píše:ukladani: http://movies.apple.com/media/us/osx/20 ... erview.pdf
str 21: Auto Save
You no longer need to manually save important documents every few minutes, thanks to the new Auto Save facility introduced in OS X 10.7 Lion. Applications that support Auto Save automatically save your data in the background whenever you pause or every five minutes, whichever comes first. If the current state of your document has been saved, OS X won’t even prompt you before quitting the application, making
logouts and reboots virtually painless.
Automatic Versions
Versions, also introduced in OS X 10.7 Lion, automatically records the history of a
document as you create and make changes to it. OS X automatically creates a new
version of a document each time you open it and every hour while you’re working
on it. You can also manually create snapshots of a document whenever you like.
OS X uses a sophisticated chunking algorithm to save only the information that has changed, making efficient use of space on your hard drive (or iCloud). Versions understands many common document formats, so it can chunk documents between logical sections, not just at a fixed number of bytes. This allows a new version to store—for example, just the one chapter you rewrote
instead of a copy of the entire novel.
OS X automatically manages the version history of a document for you, keeping
hourly versions for a day, daily versions for a month, and weekly versions for all
previous months.
To further safeguard important milestones, OS X automatically locks documents that were edited more than two weeks ago. You can change the interval by clicking the Options… button in the Time Machine System Preferences pane, then choosing the interval you want from the Lock documents pop-up menu.
When you share a document—for example through email, iChat, or AirDrop—only the latest, final version is sent. All other versions and changes remain safely on your Mac.

da se ten interval i menit nejak v terminalu, ale nemel jsem zatim potrebu

týjo.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 12:00

ještě prosím, když pracuju na normální klávesnici MB Air, kde je "end", "home", "delete" a taky potřebuju print screen. Díííík!
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
abiba
Příspěvky: 216
Registrován: 15 srp 2012 13:01
Bydliště: Praha

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od abiba » 06 pro 2012 12:16

jablickova píše:ještě prosím, když pracuju na normální klávesnici MB Air, kde je "end", "home", "delete" a taky potřebuju print screen. Díííík!
delete fn+backspace
home a end myslím že se dělá pomocí cmd a šipka nahoru či dolů
printscreens e dělá pomocí cmd+3, ořez cmd+4

tutudututu
Příspěvky: 57
Registrován: 25 říj 2012 09:30

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tutudututu » 06 pro 2012 12:23

home, end je cmd+ sipka vpravo vlevo, sipka nahoru dolu je na uplny scroll stranky...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 12:29

a delete je fn backspace...az to budete hledat :)

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od jablickova » 06 pro 2012 12:32

tlačenko je možné, že když jsem si přidala do Apple mailu přidala jako nový účet ten gmail (kde je te'd díky hotmailu, který se mi tam přeposílá, skoro 3000 mailů), že se mi to jaksi zaseklo a už půl hodiny mi tam jede duhový kolečko? Nic s tím mailem nejde dělat :(
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 12:32

snazi se to nacist ty maily .)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od tlacenka » 06 pro 2012 12:37

a pokud to opravdu nic nedela, tak killnout ten mail.. cmd alt esc a nasilne ukoncit mail...

Uživatelský avatar
abiba
Příspěvky: 216
Registrován: 15 srp 2012 13:01
Bydliště: Praha

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od abiba » 06 pro 2012 12:43

tlacenka píše:ano, je to tak, ale zeptam se teda mozna hloupe... pokud mate iphone a macbook, proc nepouzivat rovnou icloud mail ?
tu spravu slozek bych si resil dle toho jak to vyhovuje vic Vam - pokud chcete mit odevsud stejny slozky tak v tom webovem rozhrani, pokud je vam to jedno a k mailu budete pristupovat jen pres macbook, tak bych si je udelal v tom macbooku -zalezi na vasich preferencich :)
tady jde spúíše o složky, které jsou přímo v gmailu a ne na macu, pokud to máte peřs imap, tak když složku vytvoříte na macu, tak se zobrazí v gmailu a naopak. zkuste si ji vytvořit a uvidíte zda se vám to v gmailu vytvoří.

Funguje to na podobném principu, když smažete mail, tak se smaže i v gmailu na webu atd.

Tedy snad dotazu správně rozumím.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: další začátečník se ptá jako blbec

Příspěvek od rony » 06 pro 2012 13:33

jablickova píše:potřebuju mít tiskové zprávy krásně graficky upravené s fotkami, citáty a tak (dělám v beauty industry.) Takže nejde o tiskové zprávy reportážní, ale produktové, kde je důraz na pěknou grafiku.
to sa nevylucuje. pozri, toto je kopia graficky pekne upraveneho mailu http://www.csob.sk/newsletter/archiv/01-2012
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Odpovědět