Instalace cisteho systemu

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Sqrjuvi
Příspěvky: 35
Registrován: 28 říj 2014 18:23

Instalace cisteho systemu

Příspěvek od Sqrjuvi » 15 bře 2016 10:03

Ahoj, prosim o rady, jak nainstaluji cisty system na SSD? + bych rad mel obycejny 500GB HDD, (slouzil jako systemovy) za sekundarni. Mam na nem ale veskere fotky z iPhoto a rad bych mel cistou instalaci systemu na SSD s tim ze z toho obyc HDD bych bral zdroje tech fotek. Snad jsem to vysvetlil dobře. Budu v tom iMacu (2011) moct mit oba HDD?

filipvele
Příspěvky: 189
Registrován: 17 dub 2014 13:41

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od filipvele » 15 bře 2016 10:58

Dobrý den, nemám zkušenosti s iMacem, tak to nechám na někom jiném, nicméně ke zbytku asi toto. Já jsem nedávno měnil interní SSD za větší, právě kvůli fotkám a osvědčil se mi následující postup. Jinak co se knihovny Photos týče, ta může být na jakémkoli disku, nicméně musí být trvale připojen. Kdysi jsem zkoušel mít knihovnu na ext. disku a normálně to šlo. Můj postup pro výměnu disku:
0) TimeMachine záloha (+já si pro opatrnost nejdůležitější dokumenty zkopíroval na jiný disk)
1) V diskové utilitě naklonovat starý disk na nový (Pomocí ext. rámečku přes USB)
2) Rozebrat Mac a vyměnit disky
3) Otestovat, ev zapnout Trim. Asi po týdnu OK provozu jsem Původní disk naformátoval v ext. rámečku, stáhnul čistou instalaci a vytvořil instalační disk. (Asi by šlo jít cestou internet recovery, ale mám pomalé připojení, tak jsem to zkusil takto)
4) smazat interní disk a čistá instalace z USB disku
5) Obnovení pouze dokumentů z Timemechine zálohy.
Návod pro tvorbu inst. disku a samotnou instalaci zde: http://mashable.com/2015/10/01/clean-in ... z4VB78zEq1

Zní to komplikovaně, ve skutečnosti nebylo za půl hodiny co řešit vč. obnovy.

Sqrjuvi
Příspěvky: 35
Registrován: 28 říj 2014 18:23

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od Sqrjuvi » 15 bře 2016 11:06

Omlouvam se, ale trosinku to nechapu.
Proc klonovat disky? Nepotrebuji klon, chci do iMacu pridat SSD s cistou instalaci (udelat z nej systemovy disk) a z obyc plotnaku udelat sekundar (na nem mam fotky, vse z iPhota) ale nyni funuguje jako systemovy, takze ho nemuzu formátovat jelikož bych ztratil fotky... mohou byt 2 disky se systemem v iMacu?

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od ra3662 » 15 bře 2016 11:39

Systému na OSX můžeš mít hafo a trošku více. (to znamená že jo, i dva můžou býti)
Při startu si s ATLem vybereš který chceš.

filipvele
Příspěvky: 189
Registrován: 17 dub 2014 13:41

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od filipvele » 15 bře 2016 16:01

Samozřejmě nemusíte disk klonovat, pokud nepotřebujete otestovat zda nový disk funguje. Stejně tak nemusíte druhý disk formátovat. Každopádně musíte na nový disk dostat systém, a to jde nejrychleji z externího disku/flashky přes USB. Viz návod. Po minutě na googlu vidím, že druhý disk do iMacu late 2011 přidat jde, musíte koupit patřičné kabely. Já osobně bych vyměnil hdd za ssd a druhý disk připojil externě.
http://www.macrumors.com/2012/03/06/ifi ... 011-imacs/

Sqrjuvi
Příspěvky: 35
Registrován: 28 říj 2014 18:23

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od Sqrjuvi » 15 bře 2016 16:12

Objednal jsem si ramecek, ktery dam misto mechaniky. Tu nepotrebuji. Plotnovy HDD necham na svem miste. Podle me nejefektivnejsi a nejsnadnejsi upgrade. Co myslis?

filipvele
Příspěvky: 189
Registrován: 17 dub 2014 13:41

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od filipvele » 16 bře 2016 13:27

Jak jsem uvedl výše, nemám zkušenost s iMacem, ale zdá se mi to jako nejschůdnější, stejně jsem to dělal u nějakých starších kompů doma. Přesto doporučuji zvolené řešení otestovat než přistoupíte k čisté instalaci.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od ra3662 » 16 bře 2016 13:43

Sqrjuvi píše:Objednal jsem si ramecek, ktery dam misto mechaniky. Tu nepotrebuji. Plotnovy HDD necham na svem miste. Podle me nejefektivnejsi a nejsnadnejsi upgrade. Co myslis?
Snad pomůže toto:
označ model a zjisti podrobnosti https://www.ifixit.com/Device/iMac_Intel

Sqrjuvi
Příspěvky: 35
Registrován: 28 říj 2014 18:23

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od Sqrjuvi » 13 dub 2016 10:14

Ahoj rad bych vsem zucastnenym podekoval za rady! Koupil jsem redukci na SSD z Chiny kterou jsem dal místo mechaniky. Disk to v poho naslo. Stahl jsem instalacku z appstore a pote normalne nainstaloval cisty system na SSD a přes adresářovou cestu jsem si nalil do iPhoto všechny fotky zpet! Navíc jsem si do dvou volnych slotu dal 2x 4GB ram takze nyní mam 12GB ram a SSD. Ze staršího iMacu ja raketomet! Start za 15 sekund! Beze srandy! -) Pouzite komponenty: Kingston 120GB HyperX FURY SSD SATA 3, 2.5" a 2x SODIMM DDR3 4GB 1333MHz CL9 SR X8, KINGSTON ValueRAM!

crazyboydom
Příspěvky: 93
Registrován: 13 črc 2015 15:24

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od crazyboydom » 13 dub 2016 18:46

Jediné čeho bych se bal je menší rychlost v DVD mechanice. Správně by měl byt ssd místo původního disku a stary disk dat místo te DVD. U starsiho HP jsem to dělal kvůli rychlost ale je možné ze to ma mac jiné. Standardně totiž DVD takovou rychlost nepotřebuje. Dnes se ale nejspíš všude už dává klasická sata 2 nebo výši takže asi OK. Jinak pravda rychlost systému je markantni
MBP, iPhone, aTV...

Sqrjuvi
Příspěvky: 35
Registrován: 28 říj 2014 18:23

Re: Instalace cisteho systemu

Příspěvek od Sqrjuvi » 18 dub 2016 11:09

Ahoj, rychlost na pripojce k tomu DVD je 400Mb/s. Disk sice zvlada 500, ale to uz nevyuziji... ta zmena je jak rikate markantni a mi plne postacuje :)
crazyboydom píše:Jediné čeho bych se bal je menší rychlost v DVD mechanice. Správně by měl byt ssd místo původního disku a stary disk dat místo te DVD. U starsiho HP jsem to dělal kvůli rychlost ale je možné ze to ma mac jiné. Standardně totiž DVD takovou rychlost nepotřebuje. Dnes se ale nejspíš všude už dává klasická sata 2 nebo výši takže asi OK. Jinak pravda rychlost systému je markantni

Odpovědět