Velikost systému Sierra

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Rod
Příspěvky: 25
Registrován: 11 črc 2015 10:05

Velikost systému Sierra

Příspěvek od Rod » 01 led 2017 19:47

Ahojte,

Měl bych k vám dotaz ohledně velikosti systému mac OS Sierra.
Mám MBA 2015, aktuální OS a díky tomu, že mě položka"systém" zabírá většinou kolem 45-61 GB, aktuálně 48GB a HDD mám 128GB, tak stále bojuji s volným místem.
Hledal jsem tady na fóru nebo na google a velikost se pohybuje různě a nevím na čem závisí, ale rád bych ji zmenšil.

Prosím o radu. Dik

martasx1
Příspěvky: 290
Registrován: 07 zář 2013 08:13

Velikost systému Sierra

Příspěvek od martasx1 » 01 led 2017 20:31

Podívej se jestli nemáš zaplé time machine,pokud jo tak ho vypni, připoj externí disk a dej zálohovat na něj, můžou to být i zálohy iPhone v iTunes.Time machine zálohuje na disk pokud není připojen externí.
Macbook Pro Retina 13"(2017) - Kaby Lake i5/8GB/256GB SSD - 10.14
Iphone X,7
Ipad4

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od whitenoise » 02 led 2017 03:25

ano, s největší pravděpodobností to bude jen zapnutá timemachine s dlouho neprovedenou zálohou.

Timemachine totiž ukládá tzv Local snapshots (Místní zálohy), stejně jako by byla ukládala na zálohovací disk, který ale nejspíš nebyl delší dobu připojený (tzn více než jednu hodinu). Samozřejmě úplné vypnutí Timemachine tenhle problém řeší taky, ale ne pokud Timemachine používáte. Mělo by to být vidět i v panelu Úložiště, viz https://support.apple.com/cs-cz/HT204015 (kde se mimojiné dočtete i to, že nerostou donekonečna, ale prostě to blbě vypadá).

Zálohy iPhone jsou pak taky poměrně buclaté (podle kapacity zařízení), a myslím, že se pak zálohují do Timemachine také (pokud nemáte v nastavení Timemachine zvoleno jinak) a budou nejspíše zahrnuty v případných Místních zálohách (tzn dejme tomu 16GB iPhone záloha v iTunes knihovně a to samé ještě v Timemachine).

Local snapshots lze vypnout, stačí napsat do Terminalu následující příkaz a ten po vyzvání potvrdit uživatelským heslem:

sudo tmutil disablelocal

uvolněné místo by se následně mělo objevit po restartu

Ale pozor, pokud po vypnutí local snapshots provedete nějaké změny v nastavení timemachine (změna zálohovaných složek, zálohovacího disku atp), tak se opět samovolně zapne. Stejně tak se může opět zapnout po aktualizaci systému (nezaplo se mi to ani po upgradu z El Captainu na Sierru, ale pořád to považuji za možné).

pro opětovné zapnutí funkce slouží příkaz
sudo tmutil enablelocal

Pokud to nepomůže, tak to budeme řešit až potom.

Rod
Příspěvky: 25
Registrován: 11 črc 2015 10:05

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od Rod » 02 led 2017 14:03

díky za rady, ale moc to nepomohlo nebo spíš vůbec.

TM používám a zálohuju automaticky na WD My Cloud. Minulý týden jsem měl na WD nějakou chybu a musel jsem nastavení TM udělat znovu, ale tím výpadkem to asi není, protože i když jsem měl a aktuálně mám čerstvě po záloze tak velikost systému je pořád +- stejná, viz příloha.

Provedl jsem i příkaz do terminálu a po restartu pořád stejné.

Přečetl jsem si odkaz na support, ale nevím jestli to chápu správně. Nemusím to tedy řešit a když bude málo místa tak se to uvolní samo?

Iphone zálohuji na Icloud.

A pomohlo by vypnutí automatických záloh?

Místo asi budu řešit přes Nifty nebo levnější alternativou, ale celkem se bojím přenosových rychlostí, i když na excel dokumenty to asi nebude mít takový vliv. Co vy na to?
Přílohy
Snímek obrazovky 2017-01-02 v 13.50.34.png

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od whitenoise » 02 led 2017 14:58

ty Místní zálohy by se měly ukazovat ve výpisu na kartě Úložiště, nevidím je tam. Ale jinak platí to co jste vyčetl na supportu, že se Místní zálohy začnou mazat, když začne docházet místo. Nevidím tedy důvod k vypínání, pokud je počítač připojený k WD MyCloud tak si Místní zálohy vytvářet nebude a bude tam rovnou zálohovat. Už teď vidím, že tam máte nějaké "purgeable" místo na konci toho grafu, tohle bude smazáno po restartu nebo prostě přepsáno soubory, takže jej lze brát jako volné.

Každopádně macOS a nainstalované aplikace si ukládají všelijaké cache, které jsou v Library složkách a tedy zahrnuty do prostoru, který zabírá Systém. Je samozřejmě možné, že tam zůstaly nějaké mrtvolky, jako třeba pozůstatky aktualizačních souborů z Mac App storu (nebo některé nové, co se stahují na pozadí, pokud máte tuto funkci zapnutou), knihovny po špatně odinstalovaných aplikacích (tzn nebyl použit uninstaller nebo AppCleaner). Další místo zabírají různé logy aplikací.

V mém případě má například cache Safari více než 1GB, jsou v tom obsaženy obrázky z navštěvovaných webů, videa z youtube a dalších služeb atd. Bude to podobné pokud používáte jiný prohlížeč. Neporoste do nekonečna, ale zase naboptná surfováním po internetu.

Pokročilejším uživatelům bych v tuhle chvíli doporučil OmniDiskSweeper https://www.omnigroup.com/more , tím se lze podívat co kde je a jak je to velké, bohužel není vůbec přehledný a intuitivní. Jednodušší je CleanMyMac 3 od MacPaw http://macpaw.com/cleanmymac , mají zkušební verzi, která je tuším plně funkční (po omezenou dobu), ale rozhodně bych nenechal aplikaci aby mazala sama co si myslí že se hodí smazat, spíše bych prošel co našla a podle toho zhodnotil, jestli to bude či nebude chybět. CleanMyMac totiž nabízí různé "chytré čištění" a podobné vylomeniny, které nakonec mohou smazat co nechcete. Takže bych to raději udělal ručně na základě toho co to vyhledá (tlačítko Review files). Naštěstí vám nedovolí jen tak bezhlavě mazat systémové soubory a soubory v knihovně, s čímž se třeba ten OmniDiskSweeper nepáře (což je dobře jen pokud tomu rozumíte).

Pro další úsporu místa můžete odstranit nepotřebné jazyky z aplikací a systému. To umí ten CleanMyMac, ale i třeba Monolingual, který je zdarma (pozor jaké jazyky odstraníte, obnovit je lze pouze přeinstalací aplikace nebo systému). Uvolněné místo tímhle způsobem může být v desítkách MB až jednotek GB, podle toho kolik a jakých máte aplikací. Cache a logy můžete mazat jak chcete, cache se ale budou muset opět vytvořit, což může vést ke krátkodobému zpomalení.

U online záloh bývá tradičně nejhorší ta první, velká. Další rozdílové, třeba v jednotkách nebo desítkách megabajtů, nebývají taková bolest. Konkrétně s Nifty nemám zkušenost.

Rod
Příspěvky: 25
Registrován: 11 črc 2015 10:05

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od Rod » 02 led 2017 17:10

tak jsem asi přišel na to co to je.

Nějakou dobu zpátky jsem nahrával do sdílených alb na Icloud asi 25GB fotek z externího HDD. Přesto, že jsem je neukládal na interní HDD a měly by být pouze na ext HDD a na Icloudu, tak jsem přes OmniDisk našel tuto složku. Akorát nevím jestli to mohu smazat.
Snímek obrazovky 2017-01-02 v 17.11.55.png
Snímek obrazovky 2017-01-02 v 16.22.02.png
Snímek obrazovky 2017-01-02 v 16.22.29.png

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od whitenoise » 02 led 2017 17:39

iCloud na fotky nepoužívám, tak přesně nevím jak to funguje, ale narychlo jsem našel že:

"Fotky a videa v Knihovně fotografií na iCloudu využívají úložiště na iCloudu i místo na zařízení."
https://support.apple.com/cs-cz/HT204264

což by se mohlo vztahovat jen na iOS zařízení, ale logicky dává smysl, že si je iCloud přesunul do iCloud knihovny na systémovém disku (Photo Library a iCloud Photo library nejsou to samé, jestli to chápu dobře, takže můžete mít Photo Library na externím disku, ale iCloud data se vám synchronizují s tím systémovým diskem tak jako tak), protože externí disk se dá odpojit a fotky pak bude zase nutné stáhnout do Macku (což se možná i stalo). Mám takové tušení, že pokud se smažou dojde k tomu, že se opět stáhnou z iCloudu (nebo se snažou z icloudu a ostatních zařízení, ale to pravděpodobně nikoliv).

Na to bude potřeba asi někdo kdo iCloud používá trochu více než já.

Rod
Příspěvky: 25
Registrován: 11 črc 2015 10:05

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od Rod » 02 led 2017 17:57

No když jsem si ty soubory procházel, tam jsem tam našel jenom fotky/videa které jsou přidány z Ext HDD.

Zkusím něco smazat a uvidíme, když tak mám zálohu ne.

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 30
Registrován: 26 zář 2016 12:51

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od snackmc » 17 říj 2017 19:43

Mám podobný problém, až mě zarazilo kolik místa mi zabírá systém 161 GB což mi přijde moc a rád bych si nějaké místo uvolnil.

TM používám pro občasné zálohy na externí disk, není připojený trvale.

Po vypnuti lokalnich zaloh mi terminal hlasi: disablelocal: Unrecognized verb.

Poradíte, jak si uvolnit místo? Děkuji

lupus
Příspěvky: 2
Registrován: 18 říj 2017 15:23
Bydliště: Česká Lípa, CZ

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od lupus » 18 říj 2017 15:33

V nove verzi macOS High Sierra se logika zalohovani trosku zmenila.
Predpkladam posledni verzi macOS, disk na APFS a funkcni TimeMachine

Vypnutim lokalnich zaloh dojde podle me zkusenosti k deaktivaci fce timemachine.
Pravdepodobne mate zaplnen disk velkym mnozstvim snapshotu, mam takovy pocit ze apple tohle jeste nema moc odladeno.

Takto me to jednou zaplnilo disk az na 99%.

Seznam vsech snapshotu ziskate prikazem

Kód: Vybrat vše

tmutil listlocalsnapshots /
Dostane vypis vsech vytvorenych snapshotu, pokud musim tak odmazavam je od nejstarsiho, za predpokladu je vypis takovyto

Kód: Vybrat vše

com.apple.TimeMachine.2017-10-17-172243
com.apple.TimeMachine.2017-10-17-184026
com.apple.TimeMachine.2017-10-17-194105
com.apple.TimeMachine.2017-10-17-203643
com.apple.TimeMachine.2017-10-17-213500
Provedu nasledujici prikaz pro odmazani te nejstarsi.

Kód: Vybrat vše

tmutil deletelocalsnapshots 2017-10-17-172243
kdy dostanu
Deleted local snapshot '2017-10-17-172243'

Lze pak takto rucne promazavat vytvorene snapshoty.

Timemachine je samozrejme odmazava a udrzuje jen urcity pocet, ale pokud vam to zazlobi jako me, je to cesta jak to rychle poresit.

Robert

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 30
Registrován: 26 zář 2016 12:51

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od snackmc » 20 říj 2017 08:41

Děkuji za odpověď.
Terminál mi vypíše pouze 1 snapshot

com.apple.TimeMachine.2017-10-14-181336

Velikost systému stále 161 GB, co je ale zajímavé je součet všech částí, které zabírají místo ma disku
Snímek obrazovky 2017-10-20 v 9.42.11.png
Velikost disku 479 GB
- systém 161 GB
- iTunes 57,7 GB
- Dokumenty 20,62 GB
- Aplikace 20,62 GB
- Fotky 8,3 GB
- Zbytek 8,53 GB

Mělo by zbývat 202,23 GB volného místa, v přehledu vidím ale 306,72 GB volného místa.
Kde udělali soudruzi chybu?

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 30
Registrován: 26 zář 2016 12:51

Re: Velikost systému Sierra

Příspěvek od snackmc » 20 říj 2017 16:58

Mazal jsem nějaké dokumenty apod. - vysypal kos - Restart

Velikost systému narostla o 10 GB :-(

Odpovědět