Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
bluenite
Příspěvky: 4
Registrován: 08 úno 2013 11:42

Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od bluenite » 05 říj 2018 21:59

I když se to nezdá, málokde se dá dozvědět, jak v praxi funguje změna z užívání Mac místo pc, nad kterou uvažuji. Co třeba spouštění windows programů přes virtuální mašiny typu Parallels Desktop, nebo podobné? Jsem léta zvyklý na CorelDraw, který je pouze v pc verzi. I na tom pc je hodně pomalý na můj vkus, co tedy přes nějaký pomocný program? Má s tím někdo zkušenost, nebo i obecně s programy pro windows na Macu vůbec?
díky za radu
Petr

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od Hajnejch » 06 říj 2018 07:19

Máte dvě možnosti jak spustit programy pro Windows na Macu. Buď je můžete virtualizovat přes Parallels a další nebo je nainstalujete přes Boot camp napřímo na druhý oddíl disku. Osobně bych nedělal ani jedno a našel si náhrady které jsou určené pro Mac

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od SharkeeCZ » 06 říj 2018 08:11

Asi jedině zkusit AI
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od ra3662 » 06 říj 2018 09:24

Na OS X je AI (Illustrator). Pokud chceš MAC tak opusť Corel. Změna vždy trošku bolí. :lol:

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od rony » 07 říj 2018 16:34

bluenite píše:I když se to nezdá, málokde se dá dozvědět, jak v praxi funguje změna z užívání Mac místo pc, nad kterou uvažuji.r
moja rada znie: nehladat identicke postupy, identicky fungujuci software.

castokrat to, na co si na Win potreboval sw tretej strany, tu to uz je nativne, castokrat identicka alebo ciastocna nahrada neexistuje.

najlepsi zaciatok je, rozbalit, zapnut a pouzivat. Nie zbesilo hladat software a bezhlavo to instalovat. Vytriedit si hlavu, spoznat MacOS, az po case si ujasnovat, co FAKT nutne potrebujes.

Az na tieto konkretne ulohy prid na forum, pokecaj, poradime ti co by to mohlo riesit. Treba ale opisat ulohy, ktore robis, nie ze chces cosi ako CorelDRAW (to je uz tak ci tak historicky sw a ma moderne nahrady).

Takisto by som sa nehnal do virtualizacie PC. V prvom rade je to na zivotne nutny SW, nemyslim si, ze by to malo byt "neviem nechce sa mi patrat, menit sa, tak si to vsetko nacpem do virtualu". Obecne sa asi na produktivnu robotu virtual vyuziva napr. na vyhradne Win veci a asi ani to nie vsetko - napr. by som uplne vypustil vsetky graficke programy, vsetky hry, vsetky pamatovo a vykonovo narocne veci. Odovodnene pouzitie je napr. mas dlhorocne uctovnictvo, mas tam IE na testovanie a pod. Rozhodne nezacni s MacOS ako prvu vec prave virtualizaciu, tu si nechaj ako poslednu.

Z praktickych dovodov by som si chvilku nechal poruke PC. A ak budes velmi nutne potrebovat PC, siel by som do krabicky s Win (bez kb, mouse, LCD), a do tohto stroja budes chodit cez Windows Terminalove okno (MS robi soft aj pre MacOS), co sa mi zda trosku lepsie ako virtualny stroj.

Za mna, prechod z windows len a len ocenujem, Po oboznameni sa s OS nepocitujem ziadne nutkanie pomysliet na cokolvek z platformy Win. Chce to trosku odhodlania, trosku polavit zo stereotypov, trosku prejst si v hlave, v roznych odporucaniach pre zoznamovanie sa s MacOS.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od SharkeeCZ » 07 říj 2018 16:46

Co umí macOs nativně a Windows ne? Nemyslím tím teď propojení s iOS. Opačně vím.

Grafika už mě sice hodně dlouho neživi, ale CorelDraw byl geniální na vektorovou grafiku a nikdy jsem nenašel nic lepšího. V té době ji AI neuměl. Netuším, jak je na tom AI dnes, ale věřím, že už to nějak zvládne.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

adbernau
Příspěvky: 33
Registrován: 01 lis 2017 10:36

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od adbernau » 08 říj 2018 09:55

Grafika už mě sice hodně dlouho neživi, ale CorelDraw byl geniální na vektorovou grafiku a nikdy jsem nenašel nic lepšího. V té době ji AI neuměl. Netuším, jak je na tom AI dnes, ale věřím, že už to nějak zvládne.


Ehm ehm... tak jestli naposledy pamatujete stav obou programů z roku cca 1987, nedělal bych si s tím Corelem hlavu. Navíc dnes jsou k dispozici třeba InkScape nebo Affinity Designer, což jsou oba velmi použitelné programy.
MBP 2014, iPhone 5s,iPhone 7, AW3

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od rony » 08 říj 2018 10:28

asi myslis skor 1997, resp. ja som zivil CorelDRAW niekedy po 2005-2007
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

adbernau
Příspěvky: 33
Registrován: 01 lis 2017 10:36

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od adbernau » 09 říj 2018 10:12

Nikoliv, opravdu se bavíme o letech 1987 resp. 88 kdy vyšel první "Ilustrator 88". první Corel Draw až v roce 1989 (prapůvodně to byl studentský projekt) V roce 1995 jsem už dělal na Ilusu ve verzi 4 (tuším) a už tehdy co se týče schopností a hlavně přesnosti dával Corelu na prdel. Třeba písmo na křivce Corel nedává použitelně dodnes. Corel měl svoje nezastupitelné místo ve výrobě řezaného písma, ale v printu to byla strašná lopata :D
MBP 2014, iPhone 5s,iPhone 7, AW3

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od SharkeeCZ » 09 říj 2018 16:47

Corel nebyl nikdy na tisk písma. Na sazbu byl nejlepší, ve své době, PageMaker. A tvrdit něco o roku 1987, když pak píši, že CD začal o 2 roky později, může jen supertroll. Já hovořil o letech 90 tých.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Z Windows pc stěhování na Mac_zkušenosti

Příspěvek od rony » 09 říj 2018 19:15

adbernau ach tak, ty si nemyslel corel v roku 87

povedzme, ze pouzitelnejsi corel bol snad az neskor

pamatam si len, ze intenzivnejsie som sa don oprel kdesi okolo roku 1991?? ked som v nom prekreslil dopravne znacky a krizovatky. Podklady len tie rucne scannery a potom vektorovanie...
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Odpovědět