Mac Mini nebo Apple TV?

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Stan11
Příspěvky: 5
Registrován: 02 led 2019 23:28

Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Stan11 » 03 led 2019 12:14

Obracím se na vás s otázkou jak sledovat "legálně" české filmy v zahraničí na produktech od Applu. Bydlím ve Velké Británii a řeším otázku jak na to. Mám britské Apple ID a přes něj se na český obsah (až na malé výjimky) nedostanu. Mám pár scénářů a rád bych věděl váš názor nebo pokud máte přímo zkušenosti..., byl bych za ně vděčný.

1) Pochopitelně si vytvořím "druhé české" Apple ID, které aktivuji v ČR pro jistotu na české simkartě a propojím s českou kreditkou.
2) Aktivuji si předplatné VPN pro ČR - asi od Avastu (ten je prý spolehlivý).

...a teď co mi doporučujete?
  • První možnost - koupit druhou Apple TV na které se přihlásím s českým Apple ID. Takové připojení ale nebude přes VPN!

Nevíte, zda mi nebude obsah blokován, když se připojuji z britského území a přes britského internetového providera? Nebo existuje VPN pro Apple TV?
  • Druhá možnost - koupit Mac mini, aktivovat na něm VPN a propojit s TV a následně filmy pouštět přes iTunes z MAC OS přes HDMI kabel nebo přes Airplay.

V tomto případě bych měl na vás otázek víc:
a) pokud budu pouštět filmy z českého iTunes z MacOS do TV - bude obraz a zvuk kvalitnější přes AirPlay nebo přes HDMI?
b) pokud budu pouštět filmy z českého iTunes z MacOS do TV - bude fungovat 4K, HDR a Dolby Atmos (pochopitelně pokud budou u filmu k dispozici)?
c) v případě že ano, bude mi stačit Mac Mini 2014, nebo bude lépe investovat do poslední verze 2018. Kupoval bych ho skutečně jen kvůli těm filmům.


Vím, že těch otázek je víc, ale nechtěl jsem zakládat zbytečně moc vláken, když řeším jeden problém - jak sledovat české filmy ze zahraničí. Jestli s tím máte zkušenosti, budu se těšit na vaše rady. Srdečný dík.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1608
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od SharkeeCZ » 03 led 2019 12:44

Jelikož UK vypadne z EU prostoru, už nebude možno sledovat české (EU) filmy a pořady v UK, tedy mimo varianty použití české (EU) VPN. Například HorizonGo mi funguje v rámci EU všude kde jsem byl, ale mimo EU už nikoliv. VPN nepouživám.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Mironet » 03 led 2019 12:58

Klíčová otázka je, co všechno bude zdroj filmů? V textu uvádíte pouze iTunes Store. Pak myslím není třeba ani VPN a postačí opravdu přihlášení s českým Apple ID.

Pokud bychom se bavili o ne–(či polo–) legálních způsobech, tak to bude (bohužel) mnohem jednodušší.

Stan11
Příspěvky: 5
Registrován: 02 led 2019 23:28

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Stan11 » 03 led 2019 14:34

Díky Mironet za odpověď. Vím o dalších možnostech jak sledovat legálně / polo-legálně české filmy v zahraničí. Já jsem ale chtěl zůstat na platformě Applu a jeho iTunes. Díval jsem se přes Filmtoro, jaký obsah je k dispozici na českém iTunes a nabídka filmů mi vyhovuje.
Abychom si rozuměli. Jsem na platformě Apple začátečník. Mám jen iPhone a Apple Watch. Rád bych tento rok investoval do Apple produktů abych byl kompletně na jeho platformě. Budu si kupovat iMac, Apple TV (pro britský obsah) + druhou Apple TV pro český obsah nebo Mac mini, který bude fungovat jen jako multimediální "server" pro český obsah.
Teď jen potřebuji vyřešit ten technický a geolokační problém. Zda když si koupím druhou Apple TV a přihlásím se přes české Apple ID, zda tam uvidím český obsah a budu si moci filmy kupovat bez toho, aby mě to neblokovalo s tím, že "na tomto území není obsah k dispozici".

Pak jsem přišel na nápad koupit Mac mini, na kterém jednoduše zprovozním VPN bez ohledu, zda jsem nebo nejsem v EU, propojím ho přes HDMI s 4K TV. V tomto případě si nejsem jistý, zda kvalita přehrávaného videa bude stejná jako přes Apple TV. Zda bude fungovat 4K, HDR a Dolby Atmos při streamování obsahu z iTunes na MacOS do TV. Má s tím někdo zkušenosti?

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od mberdych » 03 led 2019 15:26

Resil jsem tohle kdyz jsem byl pracovne par mesicu v Indii. Mel jsem to jednodussi, protoze jsem mel v telefonu ceske ID, takze jsem se telefonem pripojil pres VPN domu a pres AirPlay poslal obsah do apple TV. Tohle fungovalo, ale aTV musela byt v rezimu wifi direct, ne pripojena k AP (jde nastavit v menu), protoze jinak se Airplay pokousel pripojit zdroj videa primo (mimo telefon) a to samozrejme selhalo protoze VPN. Co muzes ale mit je dve apple ID v telefonu na nakupy ze storu. Tedy, v nastaveni, iTunes a App store se podle potreby prepinat. Otazka ale je, jak se chova CZ apple ID v UK? Zobrazuje UK store a nebo cesky? Pocitam, ze UK, jinak bys neresil VPN. Pak me prijde to co pisu jako reseni. Apple TV prepnout do Wifi modu (na obrazovce je hlaska o moznosti se primo napojit na aTV bez access pointu), v telefonu se v nastaveni - iTunes app store prepnout na cesky ucet, pripojit se pres VPN a pak poslat obraz pres Airplay do aTV. Neni to extra pohodlne, ale nebude to stat dalsi penize a melo by to jit. Me to fungovalo a to prepinani uctu pro App store by melo byt mozne.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Mironet » 03 led 2019 15:31

Nerad bych tu kecal, ale myslím, že iTunes není geolokačne zamknutý. S českým ID by měl být kompletní obsah dostupný všude po světě. Jiná věc jsou streamovací služby jako Netflix nebo HBO GO.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od mberdych » 03 led 2019 15:50

Pak je reseni naprosto snadne. Ja resil v Indii iVysilani a Netflix.

Stan11
Příspěvky: 5
Registrován: 02 led 2019 23:28

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Stan11 » 04 led 2019 02:49

mberdych píše:
03 led 2019 15:26
Neni to extra pohodlne, ale nebude to stat dalsi penize a melo by to jit.
Díky mberdych a všem za odpovědi. Nechci aby to znělo namyšleně ale peníze nejsou v tomto případě prioritou. Zvolil jsem si Apple právě proto, abych měl vše jednoduché, snadné a minimalistické :ugeek: No - jsem tu mezi iOvcema, tak mě určitě chápete. Když už jsem se chytil drápkem, tak se mi nechce konzumovat obsah jinak než "jablečně." Nejsem seriálový typ a pokud jde o filmy, na iTunes je pro moji potřebu vše.

Způsob, který popisoval mberdych bude asi funkční, ale nechci se škrábat levou rukou za pravým uchem. Každopádně on řešil dočasnou záležitost v období, kdy byl v Indii. Určitě dobré vědět, až někam budu cestovat. Já ale řeším trvalé pohodlí z britského obýváku.

Potěšila mě zpráva od Mironeta, že Apple ID není geolokačně zamknutý. No, nemám to jak vyzkoušet. Nechce se mi na iPhonu přepínat z jednoho ID na druhé. Nato jsem srab. Bojim se, že bych si v iOS něco rozj…. Spíše jsem očekával, že se najde duše, která s tím už má praktickou zkušenost.
Pravdou je, že když mě navštívil kamarád z ČR, tak na britské wifině / 4G měl stále český App Store. A protože si chtěl stáhnout appku, která byla jen na britském App Storu - měl smolíka (nechtělo se mu dělat britské Apple ID jen kvůli jedné appce), tak že na tom asi něco bude.

Je-li tomu tak, pak je situace vyřešena. Druhá Apple TV oproti Macu Mini + VPN bude to nejjednodušší řešení. Tak uvidíme.

Každopádně, ještě jednou díky za postřehy a pokud jste nějakou podobnou situaci řešili, budu rád za jakkoukoli zkušenost :idea:

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Hajnejch » 04 led 2019 20:15

No když už jednu Apple TV máte tak přeci není nic snažšího než se jednou přepnout z anglického ID na české a vyzkoušet si zda vám zobrazí český obsah. Pokud ano tak si potom pořídíte druhou Apple TV a máte jistotu že vám to bude fungovat. Jeden večer na vyzkoušení za to dle mého stojí.

Stan11
Příspěvky: 5
Registrován: 02 led 2019 23:28

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Stan11 » 06 led 2019 12:08

Hajnejch píše:
04 led 2019 20:15
No když už jednu Apple TV máte tak přeci není nic snažšího...
Právě že nemám, jinak bych to pochopitelně vyzkoušel.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac Mini nebo Apple TV?

Příspěvek od Mironet » 06 led 2019 14:49

iTunes store přece zobrazíte na čemkoli od Applu (snad jen krom hodinek). Tak před investicí bych to zkusil přepnout. Chovat by se to pak na Apple TV mělo stejně.

Odpovědět