Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
gibby1
Příspěvky: 23
Registrován: 19 srp 2019 12:08

Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od gibby1 » 19 srp 2019 12:25

Ahoj, jako dlouholetý uživatel Windows uvažuji o přechodu na Mac. Vždycky mě to lákalo, chci zkoušet nové věci a hlavně už 10 let používám iPhone, tak bych chtěl do "jedné stáje" :)
Mám ale pár dotazů k macOS a jeho fungování, které bych rád, kdyby mi někdo před koupí Macbooku objasnil (možná pár dotazů přidám později)
1) Jak funguje na macu zachytávání oken? Nebo jak obecně funguje okno? Vídám spoustu lidí, že mají okno "jen tak" prostě roztažené přes plochu. Funguje třeba uchycení vpravo, vlevo, nějaký fullscreen, tak jak to funguje na windows?
2) Díval jsem na nějaká videa pro začátečníky a dost mě zklamalo, že i když macOS funguje jako iOS se správou aplikací (tzn. odinstalace křížkem z dashbordu), tak i tak po aplikaci prý zůstavá bordel v souborovém struktuře. Jak se to pak odstraňuje? Je nutné jako u windows jednou za čas udělat čistou instalaci a začít od znova?
3) Teď takový rýpavý dotaz - k čemu je u aplikací ten řádek nabídek vedle jablíčka? Co tam mám hledat? Třeba u Applích aplikací jsem to pochopil, že tam je obecné nastavení aplikace (třeba safari) a šetří to pak okno aplikace, ale u aplikací třetích stran (třeba adobe) je vidět, že to moc nerespektují a stejně nabídky cpou do okna aplikace. Zdá se mi to pak zbytečné a rozhraní takové nekonzistentní (že jsou věci u každí aplikace někde jinde), ale třeba je to jen můj názor před vyzkoušením, pak bych mluvil jinak.
To bude zatím asi vše. Kdyby byl někdo tak hodný a zodpověděl mi dotazy, budu rád a předem děkuji :)

trevor12
Příspěvky: 200
Registrován: 27 črc 2014 10:53

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od trevor12 » 19 srp 2019 13:06

nejsem zadny power user tak jen par drobnosti (mam Mojave)

ad 1) kdyz zelenym krizkem v levem rohu aplikace opustim fullscreen staci aplikaci pretahnout do boku a ona automaticky se prepne na pul obrazovky

jsou i aplikace tretich tran treba Magnet a dost dalsich co resi tento problem

ad 2) odinstalace v dashboardu - o tom nic nevim jestli to funguje na vsechny app (pouzivam free AppCleaner a pretazeni aplikace do AppCleaneru), v mac os 15 Cataline uz dashboard nebude, pozor s Catalinou nebudou fungovat zadne 32bit aplikace coz muze byt pro nekoho problem, zdaleka ne vsechny vyvojari od cca roku 2003 aplikace dale vyvijeji a tak nabidnou 64bit verzi

jinak je pravdou ze nektere aplikace (apple radi jen pretahnout aplikaci do kose coz je nedostacujici) si ponechavaji soubory na disku, casem si zjistite v kterych adresarich nejcasteji ty zbytky byvaji, lahudkou je treba Adobe, obecne ty co se instaluji pres balicek.pkg nemam rad

neco se da odstranit rucne hledanim na disku treba pres Find Any File, pokud maji rozumny nazev odpovidajici aspon castecne nazvu aplikace ale treba Adobe si instaluje soubory, demony atd.. s nicnerikajicim nazvem a zadnym odkazem na Adobe ci *nazev aplikace*, stve mne to, nejspis by tomu mohlo pomoci 10.15 Catalina ktera ma mit zcela oddeleny samotny operacni system (core os), kam jinym aplikacim nebude nadale dovoleno zapisovat takze zbyvajici soubory po "odinstalaci" budou nejspis moci byt jen v (pod)adresarich daneho Usera, jinak je dobre se podivat co se spousti v System Preferences - User-Login items a pro zkusenejsi uzivatele je pak treba LaunchControl nebo LingonX (ale pozor da se tam neodbornym zasahem system poskodit, mozna v Cataline uz to nebude mozne)

ad 3) Apple prosazuje jednotne chovani a to tak ze kazda Aplikace by mela pouzivat prave to menu vpravo od jablicka - kdyz prepnete aplikaci zmeni se v kontextu te aplikace na popredi prislusne menu vedle jablicka a nabizi volby te nove aplikace na popredi

jestli nejaka aplikace ma navic jeste menu (rolety atd..) jako ve win, je to mozne, predpokladam ze to asi dela treba Word, Excel ?

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1606
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od SharkeeCZ » 19 srp 2019 17:14

AD1) tak jak to funguje na windows to funguje na macOS jen s aplikací Magnet (nutno dokoupit)
AD2) nedělám ani na Win ani na MacOS, ale nejsem jeden z těch, co pořád něco instalují a deinstalují
AD3) jedno z obecných nastavení doplňující nastavení programu, ano, oproti WIN je to složitější, sám občas hledám kde co nastavit
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od rony » 20 srp 2019 05:54

1. v skutocnosti je to otravne aj to asi len spociatku len pre ludi, ktori u win funguju vyhradne v maximalizovanych oknach - bez ohladu na to, ze 50% obrazovky je nevyuzitych. Napriek tomu ostatne generacie macOS zaviedli zvlastny fullscreen rezim -> ten nie je len maximalizacia okna ale naozaj fullscreen - najblizsie je tomu kiosk mod znamy z IE.
Existuju rozne manazery okien pre macOS, moja rada znie, nevyuzivat ich hned od zaciatku.
Ta rada totiz je, nenapchaj si do macOS kvanta veci a utilit, ktore netusis, ci vyuzijes. Skresli ti to mozno predstavu o funkcnosti macOS.
Vo vseobecnosti pouzivatel macOS toho do systemu az tak moc nenarve. Aspon v porovnani s Windows, nemusi venovat tolko casu "peci" o system.

2. s tym "bordelom" by som sa spociatku hlavne netrapil. Dobra rada znie: necpi do toho kdeco len preto, ze mozes. :-) Dobrou radou je aj zapnutie Time Machine (po preklade: ide o plne zalohovanie stavu systemu). Funguje takmer bezobsluzne ale v krizovych situaciach je k nezaplateniu.
S cisticmi systemu bud nesmierne opatrny. Je ich privela, lebo autori zacitili moznost. S bordelom to teda nie je tak zle, ako by sa ti teraz zdalo.

3. najkratsia odpoved je, ze to tak proste je. U win si riadok menu nesie okno aplikacie. U mac je prilepene k okraju obrazovky. Pre hlbaveho a zvedaveho novacika je to komplikacia na par minut. Photoshop to vlastne respektuje. Resp. Photoshop ma niekolko rezimov cinnosti. Tam je to skor o tom, ze tento sw vyrastal s macom ale priberal po case aj ludi na Win a tak sa snazia, aby bol co najviac rovnaky.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od martas38 » 20 srp 2019 15:18

1) macOS neumí přichytávat okna tak jako win, jsou na to aplikace třetích stran, vřele doporučuji Magnet, za těch pár korun to stojí.
2) Ano něco tam zůstává, na odstranění jsou různé aplikace, zdarma i placené, ale nepoužívám to, nikdy jsem nijak zbrkle neinstaloval a neodinstalovával
3) Ty nabídky nahoře jsou např jako v Excelu na win, akorát to není součást aplikace, ale systému a pro každou aplikaci se to mění. Na ty nejčastější věci jsou klávesové zkratky. Vůbec je dobré se naučit pár klávesových zkratek pro ovládání systému

gibby1
Příspěvky: 23
Registrován: 19 srp 2019 12:08

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od gibby1 » 23 srp 2019 11:25

Děkuji všem za odpovědi, všechny jsem si přečetl a vcelku pochopil, co a jak :D . Dneska mi stroj došel a zatím se učím, ale je to krásný přístroj.
Koupil jsem MBP 2017 256GB se studentskou slevou za 30 tisíc. Snad jsem neudělal chybu, přemýšlel jsem ještě nad novým Airem, ale tenhle starší macbook pro je prý výkonnější. Navíc je to Pro, takže za mě vypadá lépe a má lepší displej. Bohužel na nový čtyřjádrový Pro v 256GB už jsem nenašetřil, tam je příplatek přes 10 tisíc.

gibby1
Příspěvky: 23
Registrován: 19 srp 2019 12:08

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od gibby1 » 30 srp 2019 19:01

Zdravím, měl bych zase dotaz :)
Jak jsou rozdělena procenta v Activity Monitoru? Na windows všechno dává v součtu maximálně 100%, ale v macOS mám i u jednoho procesu víc jak 100%, co mi to má říct nebo jak je to rozděleno?
Děkuji moc.

mberdych
Příspěvky: 1743
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od mberdych » 30 srp 2019 19:05

Jestli je to co myslím, tak 100% je jedno jádro procesoru. Více jak 100% je, že proces použil více než jedno jádro.

opcan
Příspěvky: 1
Registrován: 21 zář 2019 19:41

Re: Uvažuji o koupi Macbooku, pár věcí na vysvětlení

Příspěvek od opcan » 21 zář 2019 21:00

Ahojte,
doplním jenom něco k bodu 1)
Pokud aplikaci minimalizujete tzn. není na full screen (zelené tlačítko) a následně tohle stejné zelené tlačítko "podržíte" a potom pustíte tak budete mít aplikaci v levé polovině okna. Druhá aplikace se po aktivaci v pravém okně roztáhne.
Zde jsem našel video na ytb k této fci: https://www.youtube.com/watch?v=uRtWGeh5rJE
Nevím, jak moc jsou aplikace třetích stran lepší nebo horší, nemám možnost porovnání, ale tohle funkci plní řekl bych dostatečně.
L.

Odpovědět