První den na iMacu - Dotazy

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 25 pro 2019 10:45

Ahoj jelikož mám iMac teprvé chvíli, rád bych se zeptal na pár věcí, které mi nejsou jasné.

1. Když z docku pustím nějakou aplikaci tak se mi spustí, jak ji mohu rychle stáhnout nazpět do docku aniž bych musel klikat na žlutou ikonku v levo nahoře. Našel jsem i možnost, když na aplikaci kliknu chvíli pravým tlačítkem a dám ukončit, ovšem i tohle je poměrně složité.

2. Jak stáhnout co nejrychleji všechna spuštěná okna aby šla vidět jen plocha, například u Windows 10 stačilo kliknout na kraj v pravo a všechna okna se stáhla, lze toto i na iMacu ?

3. Existuje nějaká novější a funkční aplikace na Instagram v microsoft storu jsem takovou používal ale kdysi jsem někde četl že mac jich má více, budu rád za rady.

4. Koupil jsem si aktivační klíč na Office 2019 Pro, na Windowsech mi šli úspěšně aktivovat stačilo jen zadat klíč, stáhl jsem si na Mac Office 2019 Pro a nainstaloval, programy fungují ale když dám aktivovat pořád mě to přesunu na aktivaci na Office 365, přitom to je předplatné a já mám aktivační klíč na vždy, jsou to legální klíč, žádná černota. Budu rád za radu kdo má s tímto zkušenosti.

5. Když chci aplikaci, program odstranit to stačí na něj najet nebo přesunout do koše ? Je pravda, že na Macu neexistují registri a nic podobného a odinstalace aplikací je opravdu tak primitivní ? Četl jsem, že Mac pry není nutné vůbec přeinstalovávat jak je tomu běžné u Windows, když se zaneřádí

6. Když se otevře nějaká aplikace například prohlížeč Chrome, tak u každé se ovládání přesune do horní lišty, je možné toto vypnout, že každá spuštěná aplikace bude mít ovládání v horní části (jako kdyby toho okna) prostě ať to není v te liště uplně nahoře.

7. Když jsem chtěl například otevřít něco v novém okně prohlížeče tak jsem často používl kliknutí na kolečko u myši, jak víte tak kolečko u Mac myši není, jak to lze tady provést.

Děkuji za vaše odpovědi.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od Mironet » 25 pro 2019 11:00

1) cmd+m je zkratka pro stažení do docku. Jinak aplikace se zavírají nebo zůstávají otevřené logicky podle toho jak to dává smysl. E-mailový klient zůstane i po zavření aktivní aby přijímal poštu, graficky editor se zavře úplně, protože na pozadí nemá smysl, aby jel.

2) Je na to zkratka. Teď nevím jestli nativně nebo jsem si ji sám vytvořil, jestli nativně tak F4 tuším. Každopádně to jde vytvořit v predvolbach klávesnice.

3) používám Flume ale žádný zázrak to není.

4) licence pro Windows a Mac jsou nejspíš dvě různé věci.

5) ano, a v zásadě taky ano, ale samozřejmě záleží na tom jak je systém používán.

6) ne.

7) pravým a otevřít v novém tabu, anebo alt+click tuším.

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 25 pro 2019 12:02

Díky, odpověděl si na všechno co jsem potřeboval. Akorát u dotazu 2 píšeš že stačí stisknout klávesu F4 tím mi vyskočí aplikace přes celou plochu, já se ptal jak stáhnu všechny okna pryč.

Ještě bych se zeptal, vyskočila mi aktualizace pro macOS catalina 8,18 GB , stáhl jsem to pak se mi Mac restartoval a instalovalo se to, pak po instalaci jsem se zase přihlásil a zase mi tam vyskakuje že je k dispozici aktualizace Catalina a když dam upgradovat tak to zase začně stahovat těch 8 Gb čemu moc nerozumím teda.

A když mám třeba dokument v exel formátu, jak je možné u souboru změnit v čem se mám otevřít.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od Mironet » 25 pro 2019 12:38

Tak je to v předvolbách - mission control a nastavit si zobrazit plochu na nějakou klávesu.

Jednou kliknout na soubor, cmd+i a změnit v čem otevřít a zatrhnout pro všechny.

Ta aktualizace je asi chyba. Zkusil bych vše ukončit, restartovat a ona zmizí. Anebo to nechte dojet...

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 25 pro 2019 12:51

Díky, vyzkouším. Mám zatím Mojave no, tak snad to nějak vyřeším. Narazil jsem ještě na nějaké věci na které bych se rád zeptal.

a.) Když se chci podívat na soubory nějaké aplikace, je to reálné ?
Myslím jak bylo ve Windows něco jako Program files a našel jsem cestu k souborum.

b.) Když mám třeba otevřený prohlížeč Chrome nebo cokoliv jiného, tak je v horní liště prakticky nastavení této aplikace, ale občas bych rád třeba přešel do Finderu (ne te aplikace na docku) ale te lišty co je nahoře, zatím to dělám jen tak, že zavřu třeba chrome nebo ho minimalizuju a v zápětí se mi už zobrazí lišta Finder, tuším, že to půjde udělat i jednodušeji.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od rony » 25 pro 2019 13:07

a)

applications a macos to ma mierne inak, ta polozka tam je “zlozka”, realne ide do nej vojst i ked trosku inak.
po xx rokoch niet k tomu zoadny dovod, to nutkanie rypat sa vnutri mas z Win :)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 25 pro 2019 13:24

To máš pravdu, prakticky potřebuji jen upravit jen soubor u jednoho programu jinak nic eedituju a jedná se pouze o txt soubor.
Tak bych rád věděl jak se dostanu do souboru aplikace.

Jinak na macBooku jsem často viděl že na liště Finderu v pravo na kraji bylo jméno uživatele a jazyk, lze toto zapnout i na Macu ?
Když potřebuju nějakou aplikaci obnovit do původního stavu nebo tzv reinstalovat je to možné, jak. Na iPhone je to vcelku jednoduche jen smažu a nainstaluju znovu ale třeba některé aplikace defaultni u imacu smazat a znovu nainstalovat nejdou.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od Mironet » 25 pro 2019 20:04

Ve finderu ve složce aplikace pravým a zobrazit obsah balíčku.

Všechno je v Předvolbách na svém místě. Jméno v uživatelích, jazyk asi v klávesnici nebo přímo v jazyku.

Nativní aplikace asi přeinstalovat nejdou, musel by se udělat úplně celý systém, ale nikdy jsem to nepotřeboval.

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: První den na iMacu - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 26 pro 2019 09:10

Díky, mezitím co jsem dotaz položil jsem na to nějak přišel. Je to jednoduchý.
Těď akorát řeším ten nefunkční update ale založil jsem na to nové téma.
viewtopic.php?f=1&t=32518

Odpovědět