Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 28 pro 2019 10:10

Zdravím, chtěl bych se zeptat

1. Jaký je rozdíl mezi volbou přeinstalovat macOS a nebo tím že kompletně smažu disk a pak následně dam přeinstalovat macOS.

2. Je opravdu nutné při prodeji kompletně smazat disk nebo se stačí odhlásit od iCloud, a podobných služeb a dát přeinstalovat maOS, co tato volba přeinstalovat macOS vlastně zapříčiní.

3. Když dám přeinstalovat Mac co mi to nabídne za systém, už ten nejnovější Catalinu nebo ten původní, který jsem na systému měl tedy Mojave. To by totiž pak znamenalo že se mi nainstaluje Mojave a následně musím znovu update na Catalinu což je dost problematické.

4. jak mohu ovlivnit, že při volbě přeinstalovat Mac mi to nabídne již ten nejnovější systém a ne ten předchozí. Ony ty systémy jsou na sobě nějak navázané nebo jiná řečeno Catalina vyžaduje pro funkci Mojave, nebo je to prostě samostatný systém.

5. Kde je vlastně ten systém na Macu uložen, tím myslím, že není nutné vkládat žádné médium a stále mohu instalovat systém tzv. z Macu.
Není možné, že může lajk nějak špatně postupovat a smazat i tento OS, že už nepůjde znovu nainstalovat, případně udělat nějakou chybu při mazání disku, že nebo schopný Mac přeinstalovat.

6. Dodatkový dotaz: Lze stáhnout Catalinu na USB flashdisk, při startu Macu jej tam jednoduše vložit a nabootovat a nainstalovat již tuto nejnovější verzi ?

Děkuji

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4642
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od ra3662 » 28 pro 2019 10:21

1/ při přeinstalaci zůstává balast ze starého systému. Pokud smažeš disk je to již instalace.
2/ mazání záleží pouze na tobě, odhlásit od iCloud určitě.
3/ podle zvolené klávesové kombinace při spuštění
4/ add 3
5/ ?
6/ ano

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 28 pro 2019 10:50

Zpátky k bodu 3, nerozumím odpovědi ?
A bod 5 jsem myslel, že kde má Apple konkrétně iMac, Macbook uložen ten operační systém, že je možné jej takhle bez usb disku, dvd, instalovat.
Příklad u Windowsu musíte mít disk, Apple má svůj systém již ve svém zařízení připraven k instalaci a já se ptám kde je ten systém uložen a jestli nehrozí při špatném zacházení aby jej uživatel odstranil. Znovu opakuji myslím systém který se instaluju při bootovací nabídce ne již nainstalovaný.

6. Jak se postupuje když chci bootovat Catalinu z USB, koukal jsem na youtube a on tam složitě vytvářel bootovací usb disk, zadával tam nějaké parametry do souboru a buhví co. Já myslel že to bude fungovat, že odněkud stáhnu Catalinu a pomocí nějakého programu ji hodím na USB tak aby bylo možné z něj bootovat. Kdy mi to následně dá na výběr jestli chci nabootovat z USB.

Předem se omlouvám za takové dotazy ale stále více srovnávám s Windows, u kterých jsem byl dlouholetý uživatel. :)

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od sallvator » 28 pro 2019 11:13

pred par dny ste psal ze jste novy uzivatel imacu a dnes resite smazani pred prodejem to vam moc dlouho nevydrzel 😂

jinak za me nejrychlejsi je smazat disk a nainstalovat tovarni nastaveni (to automaticky stahne a nainstaluje os ktery je k tomuto macu dodavan a pak aktualizovat na nejnovejsi.

vse se dela pres recovery mod (cmd-r pri startu pocitace)

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 28 pro 2019 11:27

Ne, jde jen o to, že když přecházíte po více než 15 letech na jiný systém se kterým nemáte žádné zkušenosti, pracoval jsem na všech možných verzích Windows, Linuxu, a jedinou zkušenost s Applem jsem měl od iPhone 4, kdy prakticky teď mám i iPhone 11.

Zajímají mě tyhle věci, proto tyto otázky.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od martas38 » 28 pro 2019 14:17

Systém se instaluje buď ze skryté partition a nebo z netu, řekne si to o nastavení připojení, volba odkud tam tuším je. Pokud jsi pracoval s Linuxem, budeš na MacOS jak doma. Střeva jsou velice podobná (jádro založené především na FreeBSD, stejná adresářová struktura, stejné značení a připojování disků, v příkazovém řádku je Bash), pouze grafická nástavba je jiná, byť s podobnou filozofií jako Gnome.

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 28 pro 2019 14:27

martas38: Jasný rozumím, takže nehrozí, že nezkušený uživatel smaže tu část oddílu s tím macOS systémem, který je určen pro nové instalaci. Tuším, že k tomu ani v rozdělení disku není přístup co jsem se tak díval. Jinak, pokud je možnost,že si to ten systém tahá z internetu, proč to nestahuje už rovnou nejnovější verzi oproti te starší co na macu byla.

Ano máš pravdu, je to kapku podobné jako Linux, já pracoval na Ubuntu, akorát co se týká instalace aplikací apod. je Mac trochu dál. Jinak je Ubuntu hodně podobné i dockem.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od martas38 » 28 pro 2019 14:40

Záleží na tom jakou klávesovou zkratku stiskneš při zapnutí. Pak to instaluje buď z netu a nebo z disku. Novější verzi OS to nenabízí patrně z důvodu obnovy aplikací ze zálohy Time Machine. Já jsem udělal jednou tu chybu, že jsem přeinstaloval systém, pak ho aktualizoval a až pak dal obnovu zálohy a polovina věcí nešla. A zrovna Catalina se dost liší. Konec podpory 32 bitových aplikací a podobně.

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 28 pro 2019 15:01

Jo takhle to jsem nějak přehlédnul. https://support.apple.com/cs-cz/HT204904

Command (⌘)-R
Přeinstaluje nejnovější macOS, který byl na vašem Macu nainstalovaný (doporučeno).

Alt-⌘-R
Aktualizuje na nejnovější macOS, který je kompatibilní s vaším Macem.

Shift-Alt-⌘-R
Přeinstaluje macOS, se kterým byl Mac dodán, nebo jeho nejbližší dosud dostupnou verzi.


Ta možnost č.2 to je ta o které píšu, to znamená že to pouze přeinstaluje nebo se bavíme i o čisté instalaci a stažení Cataliny, popřípadě vždy nejnovější verzi podporovanou Macem.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od martas38 » 28 pro 2019 21:51

Myslím, že to před instalací smaže disk. Už si úplně nepamatuju, snad tam byl též výběr, já jsem dostal iMac z opravy čistý jak lilie a byl na něm jakýsi opravářský účet, tak jsem to pro jistotu přeinstaloval. Pak byly ty lapálie s obnovou dat, ale nepřišel jsem o dokumenty a tak, ale nenainstalovaly se zpět některé aplikace a obnova trvala šíleně dlouho. Takže pokud tam něco máš, tuto volbu s nejnovějším systémem nedoporučuji, spíš obnovit původní systém a pak provést klasický update systému.

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 29 pro 2019 09:17

Jasný rozumím, tak já mám vše uloženo na cloudu konkrétně na google disku takže já v Macu žádná data nemám. Těch par programů doinstaluju znovu a hudbu mám ve Spotify.Já jsem zase uživatel, co kdyby měl 60 GB disk tak mu vystačí, nechápu čím lidi zaplňují ty disky, že je někdo schopný zaplnit i 1TB disk. Chápu to od nějakých tvůrcu velké a objemné grafiky, vektoru, nebo videotvůrce, jinak ne. :D
Prakticky v Macu nemám nic, vždy radši cloud nebo flashdisk a jsem v pohodě, tak mám jistotu, že nikdy o nic nepříjdu. ;)

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 29 pro 2019 17:30

A nevíte jaký je rozdíl mezi diskem Macintosh HD a Macintosh HD - Data ?

Kfyž instaluju nový OS ukazuje mi to tyto dva disky, mam OS nainstalovat na ten první Macintosh HD ?

Dočetl jsem se, že ten svazek Macintosh HD - Data to vytvaří jen při updatu na Catalinu.

Tím tomu rozumím tak že v disk utility smažu disky a nechám tam jen svazek Macintosh HD a na ten nainstaluju Mojave.

Postupuju dle navodu přímo na Apple stránkách ale chci se ješťe zeptat i zdejších uživažtelu.

martas38
Příspěvky: 40
Registrován: 03 srp 2019 00:23

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od martas38 » 30 pro 2019 15:07

Macintosh HD - Data je nějaký pomocný oddíl a je připojen /System/Volumes/Data
Macintosh HD je hlavní oddíl a je připojen /
To je podle mě hlavní disk, na který by se měla provést instalace.

PK90
Příspěvky: 18
Registrován: 25 pro 2019 10:36

Re: Jak probíhá přeinstalování macOS - Dotazy

Příspěvek od PK90 » 31 pro 2019 10:51

Ano, vyzkoušel jsem klidně se může smazat celý disk včetně Macintosh - Data, protože konkrétně Macintosh - HD je nějaký ukládací oddíl který si vytvoří při updatu Catalina, nevím jestli tomu tak bylo u předchozích verzí.
Ale klidně se může odstranit a instalovat na Macintosh - HD, vyzkoušeno a funkční.

Odpovědět