MacBook Pro 2019

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Kubajz35
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2020 05:23

MacBook Pro 2019

Příspěvek od Kubajz35 » 12 srp 2020 21:25

Krásný dobrý den, vlastním MacBook Pro 2019 (128gb,8gb ram). Řeším to, že budu tvořit videa a upravovat fotografie a na to je 128gb dost hraniční a omezující, poradíte jak to co nejlépe řešit? TJ. dát data např. na externí disk a na tom to rovnou zpracovávat např. v Adobe premiér ? Či nějak na cloud? Vím, ptám se asi hloupě, ale holt jsem byl limitován financi a Ted chci tvořit a obávám se, že s 50 gb které mám volné toho moc nevykouzlím :-( díky předem za všechny možné rady. Případně je ještě možnost nějak pod cenou prodat současný a koupit nějaký bazarový např. 2017 s 256gb... otázka je zda to má smysl.... díky moc všem

thera
Příspěvky: 32
Registrován: 19 črc 2019 17:56

Re: MacBook Pro 2019

Příspěvek od thera » 21 srp 2020 22:21

Do staršího MB nechoď, se střihem videa by pak mohl být problém. Já mám samsung externí ssd X5, ten jede jako vítr, prakticky na úrovni rychlosti zabudovaného ssd, já tam mám celou db fotek. Pro šetřivé jako já: jde rozebrat a dát tam normální paměť samsung třeba 2TB

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: MacBook Pro 2019

Příspěvek od likethis » 21 srp 2020 23:45

Taky se přidávám k doporučení, abys to řešil externím SSD. Že bys koupil starší model s 256 GB diskem, to si taky nebudeš zrovna vyskakovat, pokud se bavíme o videu. To na tyhle věci není žádná kapacita.

Premiere je za mne na Mac trochu nešťastná volba, pokud to tedy není program, který mám naučený nebo jej nutně potřebuju. Volil bych raději optimalizované aplikace tedy Final Cut, tím spíše na 13" MBP, který nedisponuje ani žádnou dedikovanou grafikou, a je to tedy takový "Pro" jen na oko.

Uživatelský avatar
schotek
Příspěvky: 121
Registrován: 29 črc 2012 14:35
Bydliště: Dražovice
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro 2019

Příspěvek od schotek » 30 srp 2020 21:05

Disk bych jako problém neviděl, to jde v pohodě řešit externím SSD - volil bych nějaký malý, lehký model přes USB-C, například výše zmíněný model od Samsungu, já mám velmi dobrou zkušenost s Adatou, odemknul jsem pro vás její krátkou recenzi: https://casopis.superapple.cz/05-06-2019/strana-12/ 😎

Také bych nezatracoval Premiere, v poslední verzi nemůžu její optimalizaci nic vypnout a s FinalCutem se může směle rovnat :) A právě na Intelí integrovanou GPU mi přijde dokonce optimalizovanější 🤷‍♂️ Pokud s ním umíte a vlastníte jej, běžte do něj. Pokud ne a kupoval byste si jej, možná by bylo lepší investovat do toho FinalCutu, dá se rychleji naučit. Ale možná bude stačit začít s iMovie, které toho umí strašně moc a přitom je zadarmo...

Větším problémem pro jakoukoli pohodlnou práci s videi bude spíše velikost operační paměti. Osm gigabajtů ve vašem počítači je zkrátka pro pohodlnou práci s videem málo. Půjde provádět základní střihy, vše ale bude nepříjemně pomalé a nepohodlné, bohužel. Je smutné, že Apple neosazuje klasické vyměnitelné moduly do svých přenosných počítačů 😪😥
Šéfredaktor SuperApple Magazínu - https://magazin.superapple.cz

Kubajz35
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2020 05:23

Re: MacBook Pro 2019

Příspěvek od Kubajz35 » 14 zář 2020 08:05

Myslite ze 8gb je hranicni nekde jsem cetl rozhovor s vyvojarem applu kdyz lide hanili 16gb ram a testoval od photoshopu po premieru vse asi 16 programu zaplych najednou vc prace v nich a ram byla vyuzita asi jen ze 14gb a tak si rikam zda to neni jen hejtovani, a 8gb pro nekoho kdo pracuje v mensim objemu zda neni na 3-5 let dostacujici, proc by jinak osazovali stale 8 gb sve stroje.

Uživatelský avatar
schotek
Příspěvky: 121
Registrován: 29 črc 2012 14:35
Bydliště: Dražovice
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook Pro 2019

Příspěvek od schotek » 14 zář 2020 08:11

Je, protože systém a aplikace tu RAM nikdy nevyužijí celou - určitá část zůstane pořád alokovaná pro paměť integrované grafické karty a pro cache souborového systému (proto taky při tom testu na 16 GB stroji vždycky bylo použito jen 14 GB). Paměť, kterou si alokuje integrovaná grafika je dynamická mění se podle potřeby a její maximum je 1,5 GB. Tudíž u náročných grafických aplikací, jako je třeba Premiere, si grafika pro sebe více než jeden gigabajt bez problémů sebere a něco systém nedovolí použít, protože v ní má mezidata operačního systému. Takže z 8 GB na takovém stroji použijete nějakých 6 GB, z toho si část bere pro sebe systém a jádro, tak vaše aplikace pro sebe nikde nedostane víc, jak nějakých 4-5 GB, a to opravdu není málo.

Proto bych 8 GB doporučil fakt jen pro kancelářské / domácí použití na internet, určitě ne pro snahu tvořit videa a upravovat fotografie. Rozdíl třeba v Premiere pocitově je mezi 8 GB a 16 GB neskutečně citelný...
Šéfredaktor SuperApple Magazínu - https://magazin.superapple.cz

Odpovědět