Obnovení OS

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Honzanek
Příspěvky: 5
Registrován: 17 srp 2020 22:42

Obnovení OS

Příspěvek od Honzanek » 18 srp 2020 20:51

Dobrý večer, mám otázku ohledně obnovení Mac OS Catalina. Jen informace v systému Mac OS jsem cca 14 dní :)
Když při startu Macbooku zmáčknu Command (⌘) a R. Naběhne Zotavení macOS. Nebudu mazat žádné HDD a dám rovnou - Znovu nainstalovat mac OS. Trvá to cca hodinu třicet a pak se ukáže přihlašovací nabídka. Znamená to že se systém nepřeinstaloval když tam zůstal uživatel? Když se přihlásím je všechno nastvení systému stejné od wallpaperu až po různé změny.

Jak toto mám chápat.

Díky H.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Obnovení OS

Příspěvek od ra3662 » 18 srp 2020 21:20

Překontroloval co mohl a doinstaloval na stávající nastavení. Asi tak, dle mého.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Obnovení OS

Příspěvek od Zeggjk » 19 srp 2020 06:29

Není to windows a reinstalace si nevšímá adresáře Users/jmenuzivatele, kde je na rozdíl od WIN opravdu vše co se váže na konkrétního uživatele . I když tedy přeinstalujete celý systém, tak po přihlášení má uživatel svoji plochu, nastavení v aplikacích, historii v prohlížeči atd. ve stejném stavu jako před reinstalací.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Honzanek
Příspěvky: 5
Registrován: 17 srp 2020 22:42

Re: Obnovení OS

Příspěvek od Honzanek » 19 srp 2020 07:35

Tak to je úžasné :) Je pravda že jsem pracoval vždy ve Windows a proto jsem se divil když se toto stalo. Tím odpadá nutnost po přeinstalaci vše nastavovat znova a doinstalovávat.

Pak v nastavení je ještě volba Time Machine. Tu jsem ještě nezkoušel. Co jsem tak načetl tak je to kompletní obraz systému a uživatele který jde přenést na jakýkoliv MAC?

Jen je škoda že reinstalace trvá cca 2 hodiny. Ale to muže být zase problém že mám MacBook Air 2016 .)

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Obnovení OS

Příspěvek od Zeggjk » 19 srp 2020 18:18

Ano lze to přenést, máte starý mac, který zálohujete pomocí timemachne. Mac prodáte, koupíte si nový. Při prvotní inicializaci zadáte, že chcete uživatelská data obnovit z timemachine zálohy. No, nebo to můžete pustit kdykoliv později - aplikace "Průvodce přenesením dat".

No, pozor, aplikace budete na novém macu znovu muset doinstalovat. Ale např. do nového macu si přenesete data uživatele. Je tam i veškeré nastavení např. aplikace Chrome (jak jste přihlášen, cache, historie atp). Ale samotná aplikace Chrome není, tu musíte do Macu doinstalovat. No ale pak vám Chrome naběhne v tom samém stavu jako byl naposled Chrome na starém Macovi.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Honzanek
Příspěvky: 5
Registrován: 17 srp 2020 22:42

Re: Obnovení OS

Příspěvek od Honzanek » 20 srp 2020 09:36

Děkuji všem za pomoc.
Jsem začátečník na Mac OS. Vše v průběhu času načtu a budu vše možné zkoušet. Snad někdy poradím já.

Hezký den, H

Odpovědět