Jak z Fotek vymazat "duplicitní" RAW soubory?

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Jirik77
Příspěvky: 1
Registrován: 30 srp 2020 12:32

Jak z Fotek vymazat "duplicitní" RAW soubory?

Příspěvek od Jirik77 » 30 srp 2020 13:09

Ahoj,
s Macem začínám a po několika dnech se mi nepodařilo vygooglit úspěšné řešení následujícího problému (omlouvám se, pokud se tu již řešilo, nenašel jsem).
Do knihovny Fotek jsem si naimportoval své fotky. Fotím většinou do JPG+RAW. Ve fotkách na Macu, u kterých existuje fotka v JPG i RAW se mi objevuje písmeno "J", tzn. v některých případech se mi pod "náhled fotky" nahrály oba soubory (JPG i RAW), JPG se zobrazuje, RAW pouze zabírá zbytečně místo v knihovně.
jpg_raw.png
Ve knihovně Fotek chci zachovat ale pouze variantu JPG. Jakým způsobem odstranit z knihovny tyto nahrané spárované RAW soubory, u kterých chci zachovat a zobrazovat pouze variantu v JPG.

Teď už vím, že před importem musím soubory rozdělit podle formátu a importovat pouze JPG. Ale co s těmi již chybně nahranými?
Vyhledat pouze RAW snímky nelze, protože je zobrazovaná jejich JPG alternativa. I když takovou fotku smažu, smažu i z nedávno smazaných a naimportuju pouze JPG (bez RAWu), RAW soubor mi zůstane v knihovně zachován - co dělám špatně?

Neřeším otázku, proč fotím i do RAWu, když ho nechci ve Fotkách na Macu, ale jak odstranit z knihovny RAW soubory, které jsou spárované s JPG.

Předem moc děkuji za radu a hezký den,
Jirka

Odpovědět