Náhrada za Zoner Photo Studio

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faramir
Příspěvky: 8
Registrován: 10 led 2012 21:52
Kontaktovat uživatele:

Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Faramir » 10 led 2012 22:32

Zdravím, potřeboval bych poradit. Před pár dny jsem si pořídil Mac Mini a musím říct, že spokojenost a to i navzdory faktu, že je to mé první setkání s OS X. Ale mám problém. Ve Windows používám na úpravu fotek a katalogizaci program Zoner Photo Studio, který verzi pro Mac nemá a já nenašel alternativu. Poradíte?

Potřebuji, aby program nevytvářel svou knihovnu, ale respektoval mé rozdělení (např. /Foto/2012/2012 01 06 - Karlův most/Originál/P7180476.ORF a /Foto/2012/2012 01 06 - Karlův most/Upraveno/P7180476.JPG ), aby uměl načítat fotky ze serveru (standardní SMB připojení, disk je připojený trvale) a aby měl editační schopnosti alespoň jako ten ZPS.
Zatím to řeším tak, že mi v Parallels běží Win7 a v nich Zoner, ale radši bych nativní řešení, pokud existuje.
Děkuji.

Uživatelský avatar
terry
Příspěvky: 84
Registrován: 30 črc 2012 10:38

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od terry » 11 led 2012 20:15

Napadá mě jedině klasické iPhoto (nebo pak pokročilejší (a dražší) Aperture). Všechno, co jsi vyjmenoval, by to mělo splňovat. Akorát si nejsem úplně jistý s tou knihovnou, ale každopádně jde nastavit, aby se fotografie nekopírovali do knihovny aplikace a zůstávaly někde ve složkách.
Šéfredaktor Jablíčkář.cz.

Uživatelský avatar
Faramir
Příspěvky: 8
Registrován: 10 led 2012 21:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Faramir » 11 led 2012 20:44

Jsem ochoten klidně Aperture koupit, těch 79$ není zase taková pálka, ale je to pro mně nové, nerad bych zbytečně vyhodil peníze. Není někde nějaký návod krok za krokem pro začátečníky? iPhoto jsem spustil zatím jen jednou a nějak nemám odvahu se v tom vrtat metodou pokus/omyl. Mac je pro mně nový, 20 let jedu DOS/Windows a Mac mám týden :-)

Uživatelský avatar
terry
Příspěvky: 84
Registrován: 30 črc 2012 10:38

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od terry » 11 led 2012 23:20

Jestli iPhoto máš, tak ho radím vyzkoušet. Pokud nejsi nijak náročný uživatel, tak ti bohatě postačí. Potřebuješ akorát vyzkoušet, jestli ti bude vyhovovat ten souborový systém. V nastavení si zaškrtni, ať se fotky nekopírují do iPhoto knihovny a mělo by to fungovat.
Šéfredaktor Jablíčkář.cz.

Uživatelský avatar
Faramir
Příspěvky: 8
Registrován: 10 led 2012 21:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Faramir » 11 led 2012 23:32

Náročný uživatel nejsem, proto jsem ve Windows používal Zoner Photo Studio Pro na převážnou většinu úprav a pouze v případě velké retuše nebo důležité zakázky jsem spouštěl Photoshop. Ten samozřejmě mám i na Macu, převedl jsem si licenci, ale spouštět PS kvůli srovnání histogramu, ořezu, křivkám případně malé retuši je doslova kanón na vrabce.

Uživatelský avatar
Faramir
Příspěvky: 8
Registrován: 10 led 2012 21:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Faramir » 14 led 2012 05:12

O Aperture jsem už také hodně slyšel, asi ho nejdřív vyzkouším a pokud bude vyhovovat, koupím (škoda že v App Storu není možnost časově omezeného dema). Je u Aperture také možné nevytvářet lokální knihovnu a používat mnou vytvořenou hierarchii složek a souborů?
Dávkové přejmenování nepoužívám, ale dávkovou změnu velikosti (resize) používám vždy, když dávám fotky na web. Jak funguje ten Automator? Umí fotky nejen zmenšit, ale i doplnit rámeček a vodoznak?
Jen se divím, že neexistuje něco srovnatelného se Zonerem nebo přímo Zoner samotný nemá verzi pro Mac. Psal jsem jim, ale asi je to pro ně nelukrativní, protože mi neodpověděli.

Uživatelský avatar
Xenon_jablickar
Příspěvky: 24
Registrován: 08 led 2012 22:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Xenon_jablickar » 25 led 2012 09:25

Za sebe bych doporučil Aperture. Bývalo pro mě krkolomný ale po jistých updatech otočka o 180 a nedám na něj dopustit.

Třídění fotek, na to si člověk zvykne.
Propojení se sociálníma sitěma - u mě facebook. Všecky fotky včetně alb jsem nahrál během chvilky narozdíl od web rozhraní.
A navíc ta uprava fotek je skvělá. Z iPhone krásných fotek se dají udělat eště hezčí. A pokud máte nějaký lepší foťák, pak je Aperture jasná volba.
A teď vlastně přidali ten iCloudí tranfer fotek
@Hallfdann, MacBook Pro 13", iPhone 4 , iPod Shuffle, iPod nano

Uživatelský avatar
Faramir
Příspěvky: 8
Registrován: 10 led 2012 21:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Faramir » 25 led 2012 13:16

A když nechci nahrávat fotky na Facebook ani na iCloud a fotím zrcadlovkou?

Každopádně asi jsem přišel na způsob, sice ne tak pohodlný jako se Zonerem, přesto však funkční. RAWy vyvolám v Olympus Studio, následně upravím ve Photoshopu a nahraji na server tak, jak jsem zvyklý včetně zachování adresářové struktury. Hotové fotky následně naimportuji do iPhoto kvůli rychlé prezentaci u sebe na monitoru. iPhoto naštěstí importuje podle adresářů, takže je to celkem použitelné.

Hlavně jak Photoshop tak Olympus Studio už mám koupené a dávat peníze do dalšího programu se mi nechce, je to zbytečné.

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 29 říj 2015 09:56

zdravím,
řeším stejný problém - náhradu Zoneru (zkoušel jsem to i přes Winebottler, ale nefungovala ani jedna z verzí 13-17).
mé využití je ale trochu jiné, než původního tazatele:
- pohodlné prohlížení fotek a alb (nativní prohlížeč mi v tomto přijde dost krkolomný...)
- jednoduché a rychlé úpravy fotek (křivky, barvy, perspektiva, ořez)
- komprese fotek pro odeslání (vím, že existují možnosti, kam fotky zálohovat bez zmenšování, ale naši přijemci nemají dostatečně rychlý a stabilní internet na to, aby zobrazovali 10MB fotku)

tolik asi v základu, možná ještě související dotaz s iPhoto:
Mac jsem pořídil cca před dvěma měsíci či tak nějak a od té doby mi v AppStoru pořád visí update na iPhoto, ale nemůžu ho z nějakého důvodu nainstalovat. V AppStoru mi píše, že z mého ID nejde a při pokusu přímo spustit program z Launchpadu mi nabídne možnost hledat update v AppStoru, ale potom řekne, že v českém není k dispozici. Zkoušel jsem i US appstore, ale stejný výsledek, jen nebyl k dispozici v US...

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od MAF » 29 říj 2015 10:01

Zdravím,
řešil jsem stejný problém se Zonerem, ale i s Photoshopem, kdy jako student mam pouze Win verzi. Nakonec jsem zakotvil u programu Affinity Photo, který mi vše nahradil a jsem s ním velice spokojený. Stojí necelých 50 euro a kupuje se přes App Store.
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 29 říj 2015 10:02

MAF píše:Zdravím,
řešil jsem stejný problém se Zonerem, ale i s Photoshopem, kdy jako student mam pouze Win verzi. Nakonec jsem zakotvil u programu Affinity Photo, který mi vše nahradil a jsem s ním velice spokojený. Stojí necelých 50 euro a kupuje se přes App Store.
zvládne i tu hromadnou editaci/kompresi fotek, jako Zoner?

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od MAF » 29 říj 2015 10:26

Zoner už dlouho nepoužívám, ale Affinity toho umí opravdu hodně. Doporučuji se podívat na stránky, kde je o tom vše (popis, ukázky, video tutoriály)
https://affinity.serif.com/en-gb/
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 29 říj 2015 11:11

vypadá, že ano, díky za odkaz. stáhl jsem si tam trial.
vypadá to, že Affinity je taková náhrada Photoshopu, což se může vždycky hodit, takže aspoň jsem si v tomto rozšířil obzory.
nicméně, vypadá to, že funkci prohlížeče fotek to nemá a hromadnou editaci taky ne. při označení více fotek k otevření je otevře na zvláštních panelech, jako photoshop.
čili doporučíte i nějaký prohlížeč fotografií?
jinak vím, že na změnu velikosti jde použít Automator, ale přijde mi takový trochu nepřehledný, hlavně teda oproti integrované funkci v Zoneru...

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 29 říj 2015 11:32

tak jako schopná náhrada se zatím zdá PhotoScapeX z AppStore. Prohlížení, zmenšování, hromadné zmenšování... Základní verze zdarma, Pro za 30€, i když po zběžném vyzkoušení asi Pro nepotřebuju, uvidíme časem...
co vy, setkali jste se s tímto programem?

mike-biker
Příspěvky: 396
Registrován: 09 lis 2014 12:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od mike-biker » 29 říj 2015 11:53

Zeptám se i já, kromě Photoshopu je nějaký program, který umí vše následující?

Změnu rozměrů s výpočtem budoucí velikosti obrázku?
Rámečky - vnější, vnitřní s výběrem tloušťky a barvy? (Lightroom to prý neumí).
Samozřejmě klonování atd.

Toto jsou poslední věci, co mi chybí.
iPhone 13 Pro 256GB Graphite.
iPhone 13 Mini 128GB as reserve.

Uživatelský avatar
capekfilip
Příspěvky: 430
Registrován: 30 črc 2012 15:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od capekfilip » 29 říj 2015 12:01

Pixelmator zvládá vše uvedené. http://www.pixelmator.com/mac/

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od MartyM » 29 říj 2015 12:19

pokud vám jde vysloveně o úpravu fotek, tak ten pixelmator je pro mac nejlepší
pokud chcete řešit i katalogizaci, tak lightroom , kde se dá většina věcí na fotkách upravit, vaši adresářovou strukturu vám to zachová,
nebo se to dá zkombinovat, lightroom umí otevírat pixelmator , výhodou lightroomu je nedestruktivní úprava,
možná kdybyste popsal svoje workflow, tak vám poradíme ještě lépe

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od MartyM » 29 říj 2015 12:21

pro brumlu:
jednoznačně lightroom,
pokud ovšem vaše úpravy jsou zcela primitivní a opravdu jen základní, tak pak by vám možná stačila nativní aplikace photos, ale to se dá lehce odzkoušet, a předpokládám, že vám to nevyhovuje - nestačí

Uživatelský avatar
Schumi
Příspěvky: 1189
Registrován: 31 črc 2012 13:21
Bydliště: Příbor

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Schumi » 29 říj 2015 14:51

Nevím jak u ostatních app, ale Pixelmator by měl umět pracovat i s iCloudem, na iPadu úpravu začneš a na počítači pokracuješ a opačně, ne ? Pro někoho to muže být třeba zajímavé ...

Uživatelský avatar
calven
Příspěvky: 280
Registrován: 30 črc 2012 17:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od calven » 29 říj 2015 14:56

Samozrejme, toto Pixelmátor umožňuje. Fungujem tak v kombinácii iMAC a iPAD mini.

martinvax
Příspěvky: 5
Registrován: 07 lis 2014 17:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od martinvax » 29 říj 2015 17:09

Umožňuje už Pixelmator nedestruktivní úpravy ve vrstvách? Kdysi jsem ho zkoušel a tohle mi tam chybělo a Affinity to má. Jinak u obou aplikaci je možné stáhnout trial verze.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od MartyM » 29 říj 2015 20:27

martinvax píše:Umožňuje už Pixelmator nedestruktivní úpravy ve vrstvách? Kdysi jsem ho zkoušel a tohle mi tam chybělo a Affinity to má. Jinak u obou aplikaci je možné stáhnout trial verze.
-
to nevim, ve photoshopu se to da delat přes masky, ale to bych nenazyval nedestruktivni upravy
pokud vezmu fotku a upravim ji v PS nebo pixelmatoru, tak se proste zmeni a pokud budu chit se dostat k originalu, tak bych musel rusit slozite ty upravy apod nebo vytvorit duplicitni fotku pred upravou,
tohle vsechno resi lightroom, kde muzu upravit co chci, ale realne zadna uprava neni, je to jen ulozena sada uprav ktere se aplikuji kdyz se na fotku divam, proto muzu kdykoli okamzite vydolovat original a pritom se nic neduplikuje, porad mam na disku jen jednu fotku, to umi jedine lightroom nebo aperture, ale to konci

jndm
Příspěvky: 16
Registrován: 24 říj 2015 11:43

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od jndm » 29 říj 2015 20:33

Pixelmator, Affinity, Photoshop apod jsou úplně jiná kategorie než Zoner Photo Studio.

Alternativou k Zoneru je Lightroom, Aperture (už se neprodává), iPhoto (brzo skončí), Photos (zatím spíš beta), nebo např. Aftershot od Corelu.

Pokud hledáte něco vyloženě na katalogizaci, tak třeba Photo Mechanic.

martinvax
Příspěvky: 5
Registrován: 07 lis 2014 17:18
Bydliště: ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od martinvax » 29 říj 2015 21:51

Jj, jako plnou náhradu Zoneru (katalog + editor) taky doporučuji Lightroom, sám ho používám od verze 1.0 :) ... a občas zkusím i jiné postupy a SW, ale zase se k LR vrátím.

Pro některé úpravy ale potřebuji pracovat s vrstvami a tam už je LR krátký a Pixelmator právě taky. Nedestruktivní úpravy fungují tak, že se k nim můžu vrátit a upravit - např. aplikuje se vrstva s křivkou, na to dalších x vrstev a úprav a potom se můžu vrátit k první vrstvě a křivku znovu editovat, bez rušení předchozích kroků. Akorát předplatné PS se mi moc nelíbí, tak hledám náhradu.

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 31 říj 2015 10:57

MartyM píše:pro brumlu:
jednoznačně lightroom,
pokud ovšem vaše úpravy jsou zcela primitivní a opravdu jen základní, tak pak by vám možná stačila nativní aplikace photos, ale to se dá lehce odzkoušet, a předpokládám, že vám to nevyhovuje - nestačí
díky, Lightroom, jestli správně chápu, je tohle?

Kód: Vybrat vše

http://www.adobe.com/cz/products/photoshop-lightroom.html
jinak co se týče úprav, otázka je, co se chápe jako primitivní úprava fotek... ale v podstatě asi ano, fotím tak, abych se s tím pak nemusel v pc moc namáhat :P

abych to rozvedl, nefotím iPhonem (pouze jako nouzovka), obecně nemám focení mobilem rád, tablet nemám, fotím s Nikon D5500

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od Jirka_S » 31 říj 2015 12:14

Mám dva Nikony, D700 a D300, a po přechodu na Mac mini jsem to řešil Parallels, na kterých mám Win 7 a v těch Zoner na malé úpravy, prohlížení apod. Na Macu pokračuju z mnohaletého zvyku s legálním Capture NX, který se mi ještě podařilo stáhnout, než jej Nikon prodal a přestal nabízet. Lightroom je prý fajn, ale jak říkám, zvyk je železná košile a na úpravy RAWu, do kterého fotím, jsem zvyklý ten Capture NX používat.
Asi jsem moc neporadil, že. :)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od casey » 31 říj 2015 12:22

Pokud nemáš problém s cenou, tak určitě Lightroom. Součástí Creative Cloud pro fotografy je Lightroom a Photoshop, takže pravděpodobně není potřeba víc řešit :-)

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 31 říj 2015 18:20

Jirka_S píše:Mám dva Nikony, D700 a D300, a po přechodu na Mac mini jsem to řešil Parallels, na kterých mám Win 7 a v těch Zoner na malé úpravy, prohlížení apod. Na Macu pokračuju z mnohaletého zvyku s legálním Capture NX, který se mi ještě podařilo stáhnout, než jej Nikon prodal a přestal nabízet. Lightroom je prý fajn, ale jak říkám, zvyk je železná košile a na úpravy RAWu, do kterého fotím, jsem zvyklý ten Capture NX používat.
Asi jsem moc neporadil, že. :)
tož moc ne no :lol: ale nevadí, díky za zkušenost, ale dualboot/virtualbox určitě do Macu nechci, zkoušel jsem to dřív na Ubuntu a je to takový... no... :roll:
casey píše:Pokud nemáš problém s cenou, tak určitě Lightroom. Součástí Creative Cloud pro fotografy je Lightroom a Photoshop, takže pravděpodobně není potřeba víc řešit :-)


tak jako s cenou no... přece jenom 60€ na měsíc je docela dost... to už bych možná řešil radši Affinity, psané na začátku, 50€ jednorázově a vypadá to taky schopně, což?

Uživatelský avatar
calven
Příspěvky: 280
Registrován: 30 črc 2012 17:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od calven » 31 říj 2015 18:23

Akých 60€? Ja za LR a PS platím mesačne tuším 11€.

brumla
Příspěvky: 43
Registrován: 29 srp 2015 18:13

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od brumla » 31 říj 2015 18:32

calven píše:Akých 60€? Ja za LR a PS platím mesačne tuším 11€.
pravda, sorry... díval jsem se na "Úplnou sadu", která má ještě nějaký Muse navíc nebo co... :oops:
Za Photoshop a Lightroom je tam nějak 12€ nebo jak... to celkem ujde...

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od casey » 31 říj 2015 19:05

Jj cca 12 EUR, to je ten správný program.

Uživatelský avatar
MartyM
Příspěvky: 542
Registrován: 25 zář 2012 16:41

Re: Náhrada za Zoner Photo Studio

Příspěvek od MartyM » 31 říj 2015 19:54

pro brumlu
přesně tak, ale LR se dá pořídit samostatně bez předplatného, a tedy bez photoshopu,
na tyto úpravy zcela dostačující a hlavně to bude sloužit ke katalogizaci a správě fotek

Odpovědět