Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od marin7 » 30 srp 2021 08:46

Zdravím odborníky,

s MACem už pár měsíců bojuji a informace hledám partyzánským způsobem na netu. Existuje tam spousta návodů a rad, ale nic krátkého, inteligentního a komplexního nevidím. Hledám návod, který JASNĚ A MAXIMÁLNĚ STRUČNĚ vysvětlí, jak celé to soustrojí používat. Návod, který dám přítelkyni a ona ho pochopí. Prozatím odmítá MAC používat a já ho používám jen v nouzovém režimu.

Uvedu příklady, s čím jsem se setkal:

1. Semafor na zavíraní oken. Co která barva dělá a proč. Co tím chtěl vlastně básník říct?

2. Klávesové zkratky

3. Proč nemůžu zapisovat na flash?

4. Myš, nebo tablet? K čemu jsou gesta?

5. Instalace programů

6. Nástroj výstřižky, nebo jak se to jmenuje

A tak dále ... . Prostě praktické informace, bez všudypřítomného balastu. Něco, co neodrazuje svojí neurčitostí a složitostí, ale ukazuje věci jednoduše a prakticky.


Nasměrujte mě prosím, děkuji.

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od sumec83 » 30 srp 2021 10:45

Zdravím, popis okenního semaforu jsem tam sice nenašel (ale ve stručnosti - červený křížek okno zavře - ovšem ne nutně aplikaci jako takovou, ta stále může běžet, oranžové minus - minimalizace, zelená - maximalizace nebo vrácení původní velikost okna).

Schválně jsem koukal na uživatelskou příručku přímo na apple podporu a připadá mi docela polopatická. Rozkliknutím obsahu se dá dostat, kam potřebuješ - včetně instalace/odinstalace a dalších věcí.

https://support.apple.com/cs-cz/guide/m ... elcome/mac

EDIT: mají dokonce interaktivní příručku Základy Macu :-)
https://help.apple.com/macos/big-sur/ma ... s/?lang=cs

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od Mironet » 30 srp 2021 11:17

Ono většina toho, co píšete nejsou ani otázky. K čemu je semafor u oken - no tak si to zkuste, ne? K čemu jsou gesta? Vždyť v systému jsou krásná videa, která to ukazují. Výstřižky nebo jak se to jmenuje... Žádné výstřižky v systému nejsou, tak to je těžké když ani nenapíšete na co se ptáte... Zkuste se zeptat konkrétně a rádi vám tu odpovíme.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od ra3662 » 30 srp 2021 11:21

Pozor píše že používám mac v nouzovém režimu.
Tady si nejsem jistý jestli je to pouze v případě nouze, nebo má spuštěný safe mód.

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od Gwaihir » 30 srp 2021 12:00

Pokud je nouzový režim to, že používám mac jen když musím, tak pak se člověk nic nenaučí. Systém se musí používat, aby nad tím člověk nemusel moc přemýšlet.

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od marin7 » 30 srp 2021 12:41

Děkuji všem za odpovědi. Jsou pro mě užitečnější, než se plácat na netu a zkoušet kde co. Projdu si je a snad se posunu dál.

Koupil jsem MACmini a s chutí jsem se pustil do jeho používání. Ovšem vzápětí přišla studená sprcha v podobě opravdu těžko pochopitelné logiky ovládání. A protože jsem potřeboval i něco dělat, přital jsem na milého MACa i WIN. Takže dva OS na MACovi.

Pak jsem dal tento MAC přítelkyni a sám si koupil ještě jeden. Líbí se mi ten minimalismus HW a věřím, že i OS má svoji logiku - a že se mi na ni podaří přijít.

Přítelkyně používá na MAC jen WIN, já už jsem WIN k sobě neinstaloval, aby mě to donutilo pochopit MAC OS. Používám převážně Photoshop.

Nouzový režim znamená, že MAC používám, ale trpím a logiku naprosto nechápu. Uniká mi to kouzlo, proč je všechno jinak a hůře. Pravděpodobně má na ty lepší věci patent Microsoft, nebo se Apple snaží odlišit za každou cenu.

Možná byste mi mohli prozradit, co se dělá v MAC OS lépe, než ve WIN. Já jsem zatím na nic významného nepřišel.

Pod pojmem "Výstřižky" myslím sejmutí části obrazovky.

A ten semafor zkouším pořád, ale logika mi taky uniká. Chci minimalizovat okno, ale žlutý puntík je neaktivní. Musím kliknout nejprve na zelený a pak na žlutý. Pokud bych dal v Photoshopu červený, minimalizuje se taky ale s jakými důsledky, netuším. Některé programy tím červeným asi zavřu, takže neriskuju a nepoužívám ho.

Přesouvání oken mezi monitory je normální horor. Přesunu okno na menší monitor, ono se automaticky maximalizuje a už s ním nic nenadělám. Nebo je horní pruh mimo monitor a opět nenadělám nic. :-(

Gesta zkouším používat na myši, ale nevidím v tom žádný přínos. Ono by stačilo, kdyby ta myš (Apple) fungovala aspoň jako myš, ale ani to pořádně nezvládá. :-(

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od marin7 » 30 srp 2021 13:33

Rovnou si dovolím vkládat zde začátečnické dotazy, abych nezapleveloval forum novými tématy:

****** Zvuk.
Zvuk sice funguje, ale ovládat hlasitost lze pouze v programech. Ovladač zvuku v OS je neaktivní. Asi dělám něco špatně.

Také bych rád ztlumil velmi otravné systémové zvuky a nechal jen zvuky aplikací. Případně systémové zvuky úplně zakázal.

****** Více monitorů
Psal jsem o tom už dříve, ale teď jde o dotaz.

Jak dostat okno z většího monitoru na monitor menší, s menším rozlišením? Po přesunu musí být možné s oknem dále pracovat, musí fungovat semafor.
Je na to nějaká klávesová zkratka? Pokud okno jen přetáhnu a je větší, než rozlišení menšího monitoru, semafor nefunguje, nebo není ani vidět. Prozatím jsem nucen okno zmenšit před přesunem a na menším monitoru ho v žádném případě nezvětšovat. Monitor je nastavený správně.


****** Akualizace
Jak vypnout otravná hlášení o aktualizacích? Myslel jsem, že tuto zoufalost produkuje pouze Microsoft, ale není tomu tak. :-(

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od Zeggjk » 30 srp 2021 17:01

Co je lepší a co horší způsob ovládání je dost subjektivní. Já jsem do roku 2012 znal GUI jen systému Windows a v Linuxu KDE. Od roku 2012 mám MAC a přijde mi to suveréně nejlepší. Nevím, některé vaše dotazy mi přijdou, že nechápu, jak se na to můžete ptát? Např, jak ztumit otravné systémové zvuky. Vždyt je to intuitivní.... kliknu v horním stavovém řádku na symbol reproduktoru, předvolby zvuku a tam si můžete nastavit hlasitost výstrah.

Práce s okny hrůza? To je to co mě právě uchvátilo, přehazování aplikací mezi různé plochy, gesta na zobrazení všech aplikací na ploše, nebo jen na okna právě vybrané aplikace ..... na Windows je toto opravdová hrůza. Takže tam ani více pracovních ploch raději nepoužívám.

Otravné hlášky o aktualizacích? Zvláštní názor. Opravdu kvituji, že jak MS tak Apple upozorňují, že je nutné systém aktualizovat. Ono mít pak kompromitovaný systém, nebo zašifrovaná data, protože jsem se vys..l na bezpečnostní aktualizace je něco, co fakt nechcete.

Asi opravdu doporučuji to, co už zde někdo řekl, koukněte do příručky k OS, je tam opravdu vše.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

IvanDoubrava
Příspěvky: 52
Registrován: 15 zář 2020 13:38

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od IvanDoubrava » 30 srp 2021 17:01

Dobrý den,

i dokonalé rovnice Matrixu obsahovali od počátku nerovnováhu (chybu) která generovala Vyvoleného. Proč si myslíte, že autoři programů vydávají opravy pro chyby svých produktů? Protože mají přebujelá ega a chtějí tím trolit nebohé uživatele?

Ale kdo chce kam pomozme mu tam - Předvolby systému - Aktualizace software - Pokročilé a zde si vypněte co je vám libo. BTW jde o obdobný způsob uživatelského nastavení řízení aplikace aktualizací jako u Microsoft a OS Windows.

S pozdravem

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od marin7 » 30 srp 2021 22:09

Promiňte, ale proti tomu se musím ohradit.

Pokud vývojáři nedokáží odvést svoji práci kvalitně a aspoň přibližně bez chyb, ať si vydávají aktualizace třeba každý den. Tomu rozumím a nic nenamítam. Nakonec sám vím, jaká v této oblasti panuje bída.

Moje námitky směřují proti tomu, že s tím obtěžují uživatele. To opravdu neni nutné.

Nakonec to vidíte sami u androidu, kde vás kdejaký jouda obtěžuje s aktualizací své slavné app, kterou jste si kdysi zapomněli odinstalovat.

Dospělý OS by to opravdu dělat neměl

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od Mironet » 31 srp 2021 08:48

Zrušte notifikace na aktualizace systému a výrazně snížíte zabezpečení systému u všech BFU. U MacOS i iOS je to řešeno velmi nenásilně a počítač se vám nikdy nerestartuje pod rukama (jako je to u jiných systémů).

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od kecinzer » 31 srp 2021 08:52

Chápu, že pro člověka přecházejícího z Windows je ovládání zpočátku hodně krkolomné a zmatené. Sám jsem to tak měl v roce 2015 a jeden okamžik jsem myslel, že MacBook i vrátím :).
Maximalizace oken jak je známá z Windows zde v podstatě neexistuje. Zelené tlačítko hodí aplikaci do fullscreenu což je něco jiného a uživatel Windows na to není zvyklý.
Pro ovládání velikosti oken + přesunování na monitory bych doporučil aplikaci Magnet https://apps.apple.com/cz/app/magnet/id ... l=cs&mt=12
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od sumec83 » 31 srp 2021 13:22

Jo, Magnet je skvělý, taky jej používám a přesun oken mezi monitory pomocí klávesové zkratky nebo připnutí na polovinu obrazovky je super ;)

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Jednoduchý začátečnický manuál MAC OS

Příspěvek od skyppy2000 » 01 zář 2021 13:59

Ty vyberove otisky obrazovky udelate pres klavesovou zkratku command(cmd)+shift+4 (nefunguje u 4 na numerickem bloku) a cmd+shift+3 mate otisk cele obrazovky.

U zvuku si dovolim pridat jeden tip:
Kdyz se podivate na klavesnici na F11/F12, kde mate piktogramy zeslabeni/zesileni zvuku, tak kdyz pouzijete klavesovou zkratku ALT+SHFT+zeslabit/zesilit, pak se Vam zvuk nezesili o cely clanek, ale pouze o jeho cast(1x 25% clanku, 2x 50% clanku, 3x 75% clanku, 4x 100% clanku)

Jinak pro Vasi informaci je ovladani MacOS castecne podobne jako Windows. Alespon jeho vetsi cast. Pracuji osobne na vsech systemech nejcasteji Windows, MacOS, ruzna distra Linuxu a serverove systemy. Vsechny z nich ovladam z vetsi casti klavesovymi zkratkami

Napriklad ve vetsine aplikaci mate stejne klavesove zkratky jako na Windows

novy soubor: Win: ctrl+N | MAC: cmd+N
nova slozka (plocha nebo finder/pruzkumnik Windows): Win: Ctrl+shift+N | Mac: cmd+shift+N
Jine je prejmenovani: Win: oznacite sipkami soubor a zmacknete F2 | Mac: stisknete Enter pro prejmenovani a nasledne enter pro potvrzeni noveho nazvu slozky/souboru
predvolby systemu/ovladaci panely: Win: win+R pro aplikaci spustit a zde napsat ,,control panel" a stisknete enter. Mac: cmd+, a jste v predvolbach aplikace nebo systemu (do predvoleb systemu musite jit pres ALT+fn+F2 a nasledne CMD+L)

vice mohu napsat pozdeji uz musim bohuzel odejit.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Odpovědět