Stručně o principu app Fotky

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od marin7 » 13 zář 2021 14:32

Zdravím odborníky a děkuji za trpělivost :-)

Tentokrát mi jde o pochopení principu fungování app Fotky na MAC OS.

Hledal jsem na netu informace a mimo jiné jsem viděl video Jak organizuji své fotografie v Apple Fotkách [4K] (Alisczech vol. 304)

Mám USB disk 2TB, obsazený fotkami 1,5TB. Fotky jsou v adresářových strukturách. Jde mi o to, abych mohl ve fotkách hledat podle obsahu fotek. Tím myslím, že když napíšu kolo, najde mi to fotky s kolem a podobně.

Je mi jasné, že se tento objem dat do cloudu nepřenese pro svoji velikost. Nakonec to ani příliš nepotřebuji, protože mám pouze MAC Mini, šlo by pouze o zálohu.

Chápu to správně, že když vyberu kořenový adresář na disku s fotkami a naimportuji ho do Fotek, přenesou se všechny fotky v podřízených adresářích? Bude zachována adresářová struktura, nebo vznikne jedna velká hromada? Budu muset ručně tvořit alba/složky, pokud jednu velkou hromadu odmítám?

Předpokládám, že si aplikace Fotky vytvoří jen indexový soubor a původní fotky zůstanou na disku. Ale co se stane, když je budu například upravovat v Photoshopu? Nebo snad musím pro úpravy používat jen aplikaci Fotky?

Hlavně mě ale zajímá, jestli se importem fotek něco zapíše na původní disk s fotkami a nehrozí jejich ztráta, přejmenování, přepsání jinou verzí nebo jiný druh zmatku.

Děkuji za vysvětlení.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od Zeggjk » 13 zář 2021 17:50

Pokud trváte na adresářové struktuře / to fakt jde při tomhle objemu?? / tak aplikaci Fotky nepoužívejte. Ale zkuste to. Zjistíte, že adresářová struktura je blbost. Aplikace drží fotky na "jedné hromadě" a místo adresářové struktury používá databázi. Takže fotky máte automaticky roztříděné podle podle čau pořízení, místa pořízení, události, lidí na fotkách atp. Samozřejmě i si můžete vytvořit vlastní album a do něj fotky přidat. Jedna fotka může být v několika albech najednou. Zkuste si to s adresářem ...jedině že tu jednu fotku vždy zkopírujete do dalšího adresáře. Úpravy s fotkou jsou vždy prováděny jen pomocí informací o úpravě. Vy pak vidíte upravenou fotku, ale úprava jde kdykoliv zrušit... třeba za rok. Nebo si můžete z aplikace fotky vyexportovat původní soubor bez úprav.

Ano, napíšu kočka, najde mi fotky kde se vyskytuje kočka, napíšu auto, najde fotky s auty atp.

Import fotek, pokud provádím z externího disku např. z připojené SD karty v digitálním foťáku, mohu si vybrat, jestli po importu smazat importované fotky z SD karty, nebo je ponechat. Předpokládám, že je jedno, jestli připojíte externí disk nebo SD kartu.... vždy je to externí medium.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od marin7 » 13 zář 2021 20:09

SMAZANO
Naposledy upravil(a) marin7 dne 14 zář 2021 11:18, celkem upraveno 1 x.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od mberdych » 14 zář 2021 04:56

Aplikace fotky je primárně zaměřena na běžné uživatele, není to profi nástroj, ale Vaši arogantní odpověď jsem, přiznám se, nepochopil. Proč by z pohledu používání mělo záležet na tom, jestli je fotka z mobilu a nebo zrcadlovky vážně nevím. Ano, nejsem profi fotograf, ale sám v ni za ty roky mám fotky z různých přístrojů od před 15. lety starých kompaktů, mobilů, až po zrcadlovky a dnešní mirrorless. Přes všechna omezení mě naprosto vyhovuje, ale uznávám, na cestách nespím pod stanem ani bez stanu a hodiny a hodiny je neupravuji.

Takže ano, profesionál používá jiné nástroje, ale rozhodně není jen pro mobilní foto, ačkoli logicky je to její primární cíl.

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od marin7 » 14 zář 2021 06:33

Omlouvám se, moje odpověď byla opravdu příliš arogantní. Naštvalo mě, že všechno co se na MAC OS snažím použít, pro moje účely nevyhovuje. Je prostě o dva levely níž, než bych čekal. A to beru nadšené videa a články z velkou rezervou.

Jako bych si koupil normální auto, ale dostal šlapací autíčko. :-(

Podle toho co jsem zjistil, je aplikace fotky vhodná opravdu jen pro masu nejběžnějších uživatelů a ti fotí většinou jen mobilem. :-(

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od mberdych » 14 zář 2021 07:09

Je to tak, ale to nemá přece s Mac OS nic společného. Ten systém je prostě systém a software je software. Běžný uživatel bude z fotek nadšený a profík sáhne po Lightroom, Capture One nebo něčem podobném. Myslím, že apple nikde neslibuje, že Photos jsou profi nástroj, naopak jsou stejně jako iMovie určené pro masy. A dělají to skvěle.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od kecinzer » 14 zář 2021 08:41

Jako uživateli, který aktuálně fotí jen iPhonem, mi Apple Fotky 100% vyhovují. Vše mám pěkně na jednom centrálním místě, otagované, roztříděné do alb, lehce dohledatelné dle obsahu.
Nevím, proč by se do Apple Fotek nemohly nahrát i "profi super ultra" fotky. I když na ně bych využil třeba Creative Cloud od Adobe. Na Twitteru jsem si všiml, že jej používají fotografové...

Nějak jsem ale nepochopil to, že je macOS o 2 levely niž. Níž než co? Windows, Linux? Jako v čem přesně?
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Stručně o principu app Fotky

Příspěvek od Zeggjk » 14 zář 2021 09:55

Já myslím, že nemá cenu bavit se s arogantním blbem. Jestli si tady spíš někdo nemyslel, že "profi fotograf" ušetří za profi software od např.Adobe, že má ten Mac a teď je kůůl a jak s tím vyjebal, že tam jsou ty Fotky už v ceně. A ono prd. Ano, i na masOS, pokud chcete opravdu profi software pro práci s fotografií si musíte ten profi soft koupit.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Odpovědět