Jak uvést Macbook do továrního nastavení - BigSur

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
IC_90
Příspěvky: 3
Registrován: 17 lis 2021 14:05

Jak uvést Macbook do továrního nastavení - BigSur

Příspěvek od IC_90 » 17 lis 2021 14:12

Zdravím, mám MacBook Pro 13" Retina CZ 2019 s Touch Barem (Stříbrný) 8GB RAM, 128GB a rád bych ho prodal, je ve výborném stavu prakticky nepoužitý s kompletním balením apod.

Chci aby nový zákazník jak jej zapne bude mít volbu systému BigSur a jen projde pár základních kroků a může macbook používat.
Ovšem přešel jsem do Diskové Utility a Macintosh HD smazal, po smazání si mi pod ním vytvořil disk s názvem Update netuším proč a dále tam je ještě Orabzy disku - macOS Base System.

Klasicky po všech těchto krocích se dostanu k nové instalaci systému ale nabízí mi to Mojave OS což nechci, protože jakmile jej nainstaluju musel bych všechno vyplnit - Název uživatele, Wifi, Icloud --- pak až stáhnout update a macbook bych tak předal zákazníkovi s mojím uživ. jménem.

Já chci aby byl v továrním nastavení již s Big Sur.. Snad si rozumíme.

Děkuji předem za pomoc jak postupovat.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Jak uvést Macbook do továrního nastavení - BigSur

Příspěvek od Zeggjk » 17 lis 2021 15:17

Když při startu podržíte alt-command-R nebo shift-command-R ( viz https://support.apple.com/cs-cz/HT201255 ) nebudete bootovat z "OSX base system" oddílu disku, což je disk, kde je uložena instalace systému, ale z internetu. Boot z disku vám nabídne instalaci systému, z kterou jste to koupil, boot z internetu by měl nabídnout poslední dostupnou verzi operačního systému pro daný hardware (a dané AppleID? viz PS).

Já bych to ale nedělal, ono bude lepší, když si to nový majitel spustí v systému v kterém to bylo dodáno a pak si sám provede update na systém novější. Takto si ho alespoň pod svým AppleID z obchodu "koupí". V některých případech to může přinést problém, kdy s jeho appleID nebude svázán nainstalovaný OS. Např. když by zcela smazal disk (včetně oddílu pro instalaci systému), pak bootoval z internetu, měl se přihlásit svým appleID, aby si nainstaloval nový systém a on pod svým AppleID žádný OS neměl.

PS: Možná to Apple změnil, ale přesně tento problém jsem řešil u známého v roce cca 2014, který si po koupil z druhé ruky Mac, kompletně smazal disk a po bootu z internetu mu to řeklo, že nemá žádný OS na svoje AppleID. No stačilo, že jsem se pro tuto chvíli přihlásil já a instalaci jsem mu provedl.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

IC_90
Příspěvky: 3
Registrován: 17 lis 2021 14:05

Re: Jak uvést Macbook do továrního nastavení - BigSur

Příspěvek od IC_90 » 17 lis 2021 15:33

Děkuji, no já při startu stisknu kombinaci command + r, a načte se zeměkoule a pod tím mi to dá na výběr Wifi a heslo a následně to cca 10 minut načítá a pak tam je na výběr Mojave.

Co se týká te vázanosti ohledně icloud o tom nic nevím, to podle mě to asi už tak nebude ale nevím to. Já myslím že systém není vázaný na icloud.

Tak máte pravdu těch zkratek je více - https://www.youtube.com/watch?v=HCrl_4k0aqo / https://support.apple.com/cs-cz/HT201255

IC_90
Příspěvky: 3
Registrován: 17 lis 2021 14:05

Re: Jak uvést Macbook do továrního nastavení - BigSur

Příspěvek od IC_90 » 17 lis 2021 16:22

Tak už jsem na to přišel, je více bootovacích zkratek a pomohla zkratka - Pomohla zkratka Alt (Option) -Command-R
Kdy už načetla nabídka kde je možnost instalace Big Sur. Díky

Odpovědět