Instalační médium Monterey z Windows

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 29 led 2023 18:02

Zdravím komunitu. Dostal jsem nově starší Mac-mini 2014 a chci tam na SSD instalovat Monterey.

Mám stažený balíček InstallAssistant.pkg a 2 úmorné dny trávím na netu a nikde jsem nenašel funkční návod - vše, co jsem našel počítá se souborem typu .dmg (nejspíše jiný název pro image), který nelze? oficiálně získat.
Což nechápu, že Apple s touto možností nepočítá a nedistribuuje hotový instalační obraz či utilitu, která vytvoří instal. médium i na jiné platformě.
Soubor .pkg je mi prd platný, když ho žádný dekomprimační nástroj ve Win není schopen ani kompletně rozbalit. A i když se mi to povedlo via SW TransMac, tak jsem tam nikde nenašel nic, z čeho bych byl schopen sestavit obraz - našel jsem tam jen několik málo velmi malých souborů .dmg na to, aby obsahovaly celý systém.

A z tohoto balíku potřebuji vytvořit instalační USB flashdisk ve Windows (příp. v Linuxu), protože současná instalace Catalina už jaksi není moc funkční.

Děkuji za rady, tipy, odkazy ..

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od ra3662 » 29 led 2023 19:36

Při spuštění držet CMD + R popřípadě ještě shift.
Nebo hledat na netu klávesové zkratky při spuštění .Mac.

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 29 led 2023 20:12

Děkuji za reakci, ale nepochopil jsem souvislost s mým dotazem. Tohle je potom postup, jak médium nabootovat, ale s vytvořením mi to asi nepomůže.

Takže zjednodušeně:
Jak vytvořit instalační USB flashdisk s macOS Monterey bez jakéhokoliv macOS?
Naposledy upravil(a) Ventero dne 29 led 2023 20:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od rony » 29 led 2023 20:14

da sa installvat aj natiahnutim systemu z netu, takze tam sa pripojis na wifi a zvysok si to uz stiahne.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 29 led 2023 20:16

A tam si vyberu jakou verzi OS chci stáhnout? Někde jsem četl, že to stáhne jen tu původní ..

Podívám se na to v týdnu, ale stejně bych chtěl vědět, jak si udělat jinde - ani wifi nemusí být vždy k dispozici ...

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od ra3662 » 29 led 2023 21:46

Stáhne si to tu podle toho jakou zkratku použiješ. Pak si na funkčním systému už vytvoříš jakou budeš chtít.
Proč si to komplikuješ?

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 29 led 2023 22:24

Nekomplikuji si to já - ten systém je poškozený, možná je i HDD vadný.

Tu zkratku, jakou že mám použít, tak nevím, co tím myslíš. Musím znát nějaké zkratky, aby si recovery apka stáhla instalačku z webu?

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od ra3662 » 30 led 2023 07:41

Poškozený systém jde snadno opravit z netu. Poškozený HDD je lepší vyměnit a instalovat na nový.
Zkratku si použij jakou chceš ty, nevím zda chceš instalovat na snad vadný HDD nový systém nebo se pokusit opravit stávající.
Viz: https://support.apple.com/cs-cz/HT201255
a ještě tady, ať nemusíš hledat: https://support.apple.com/cs-cz/HT204904

A tady si najdi co ti vyhovuje:https://1url.cz/xrgbf

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 30 led 2023 10:13

Chci právě HDD rovnou vyndat, dát SSD a na něj udělat čerstvou instalaci. A k tomu potřebuji udělat si to médium - ten systém je totiž už prakticky nepoužitelný.
Jestli to však půjde přes net, tak to je řešení.

Ten poslední odkaz - tak to všechno vím -to jsem studoval 3 dny dohromady. Problém je, že snad ani neexistuje soubor .dmg pro Monterey nebo ho Apple sakra dobře tají. Takhle to fungovalo myslím někam do Big Sur a Monterey je oficiálně distribuován pouze jako InstallAssistant.pkg a s tím si jaksi neporadil ani TransMac - nebo jesem na to nepřišel a nikde na netu nenašel jak se s tím pracuje. Proto se tady ptám a zatím dostávám odpovědi na všechno jiného nebo ty které už znám, ale nejsou použitelné v tomto případě.
Naposledy upravil(a) Ventero dne 30 led 2023 10:19, celkem upraveno 1 x.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od lipon » 30 led 2023 10:16

klávesovou zkratku použiješ na tom mac mini při bootování
přepodkladem je, že tam máš už zdravý disk, na který to chceš instalovat
detaily jsou v odkazech od ra3662

je tam popsán i postup, jak si mac stáhne sám instalační balíček z netu a nainstaluje (Internet Recovery)

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 30 led 2023 10:23

JJ - prostuduji a zkusím. Ale stejně bych chtěl vědět, jak se z balíku .pkg udělá instalátor na jiné platformě.

Mimochodem, ještě k tomu poslednímu odkazu - vydávat webshare za ověřený zdroj, tak to je (ve vší úctě ke znalostem toho člověka a s respektem) na psychologickou poradnu :-)

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 30 led 2023 10:27

Ale fakt nechápu, proč to nemůže Apple distribuovat, jako všichni celkem normální vývojáři jako obraz disku. Nebo ano? Pak bych ale potřeboval poradit kde, bo jsem to nenašel ..

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od ra3662 » 30 led 2023 10:39

Ventero píše:
30 led 2023 10:23
Mimochodem, ještě k tomu poslednímu odkazu - vydávat webshare za ověřený zdroj, tak to je (ve vší úctě ke znalostem toho člověka a s respektem) na psychologickou poradnu :-)
Asi jsem něco přehlédl, kde je tady ve vlákně odkaz na webshare?

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 30 led 2023 11:00

Tak studuji dál a zdá se, že tohle:
je tam popsán i postup, jak si mac stáhne sám instalační balíček z netu a nainstaluje (Internet Recovery)
má jednu chybku - tohle opět potřebuje minimálně nějaký recovery disk (basesystem.dmg) a pokud vyndám starý disk, tak se do žádného rozhraní nedostanu. Tedy alespoň tak to vyplývá z tutoriálů, co jsem našel.

Edit: Ale zase na té podpoře píší, že lze spustit rovnou internetovou verzi - no všechno to vyzkouším a pak dám vědět ...

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Zeggjk » 30 led 2023 16:00

Ventero píše:
30 led 2023 10:27
Ale fakt nechápu, proč to nemůže Apple distribuovat, jako všichni celkem normální vývojáři jako obraz disku. Nebo ano? Pak bych ale potřeboval poradit kde, bo jsem to nenašel ..
Ale proč? Proč, když pomocí klávesové zkratky nabootuju z internetu a z internetu se mi nainstaluje operační systém.
Mám MAC s novým prázdným diskem, pomocí klávesové zkratky nabootuju z internetu a instaluju.

Proč to Apple sakra nenabízí. A proč by měl, když má jednodušší způsob? Podle vás: Mám MAC s novým prázdným diskem. Potřebuju ještě jeden stroj s funkčním systémem, pomocí kterého si stáhnu instalačku, pak si z instalačního obrazu udělám boot flešku a z té flešky pak nabootuju ten MAC a instaluju.
A když je ten druhý stroj kde vytvářím tu flešku s OS Windows, tak musím používat nějaké nástroje třetích stran, kdy nevím, co mi tam autor toho nástroje přidá za sajrajt.

Tady máte seznam operačních systémů a linky na jejich stažení: https://support.apple.com/cs-cz/HT211683
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 30 led 2023 18:15

Jak jsem psal. Protože se může stát i to, že nemusí být v tu chvíli dostupný internet nebo je tak nestabilní, až je pro účel stažení 12GB (!?!) balíku nepoužitelný. A tak se ne neběžně stává, že je opravdu potřeba jiný stroj.

S tím (ne)používáním nějakých pofidérních nástrojů souhlasím - i proto je inteligentní používat obraz jako ofiko zdroj - pak i paranoidní člověk může použít DD a je vyřešeno.

Nemohu si pomoci, ale to co máte za výhodu, tak mě připadá jako hranaté kolo. Připomíná mi to levotočivé závity a další speciální (ne)normy v Sovětském Svazu .. Stejně tak to názvosloví, kdy jsou funkce i popisky u macOS často pojmenovány jinak a často dosti nepřesným a zavádějícím způsobem.

Jinak já už stažený balík mám, ale v formě .pkg z kterého udělá disk zase jenom plně funkční macOS.

Evidentně někdo z vývojářů (pravděpodobně kolem a mladších 40ti let) dovedl uzavřenost a komplikovanost do dokonalosti a udělal vše proto, aby se prostě nedalo nikde jinde, než na macOS vyrobit instalátor.

Tedy zkusím tu internetovou instalaci - už si kvůli tomu platím zvlášť svůj osobní LTE tarif - a pak provedu tvorbu média z macOS pomocí terminálu, které si pak jako obraz uložím do zálohy už v čemkoliv.

Děkuji všem za rady a kdyby mi to nějak nešlo, tak se doptám.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od ra3662 » 31 led 2023 15:20

Nemohu si pomoci, ale proč chceš tem MAC rozchodit?
Vlastně si jenom furt stěžuješ že to není podle tebe, nebo že to někdo věkově tobě nevyhovující zprasil. Bo ty máš přece pkg, ale máš mít dmg a to není ono.
Chápu že podle tvého názoru je MAC hranaté kolo, nechápu proč tedy nezůstaneš u kulatého kola. Ušetříš si nervy a dožiješ se delšího věku.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Zeggjk » 31 led 2023 17:12

Máš teď dostupný NET? Udělej si instalaci z internetu. Až budeš mít nainstalovaný systém, tak si dle toho návodu co je na apple stránkách vytvoř instalační flash disk na později až budeš potřebovat instalovat někde kde není stabilní internet.

Dotaz:
1. Mám 1 MAC s prázdným diskem a znám heslo k wifi s přístupen na internet .... nemám nic jiného.
2. Mám 1 PC s prázdným diskem a znám heslo k wifi s přístupem na internet .-.. nemám nic jiného.
Co dokážu nainstalovat? macOS na MAC, nebo Windows na PC?

Víš o tom, že oficiálně jde vytvořit instalační flash disk s OS Windows jen na PC s OS Windows. Tak co se ti nelíbí na tom, že oficiálně jde vytvořit instalační disk s OS macOS jen na MACu?
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 01 úno 2023 10:14

ra3662 píše:
31 led 2023 15:20
Nemohu si pomoci, ale proč chceš tem MAC rozchodit?
Vlastně si jenom furt stěžuješ že to není podle tebe, nebo že to někdo věkově tobě nevyhovující zprasil. Bo ty máš přece pkg, ale máš mít dmg a to není ono.
Chápu že podle tvého názoru je MAC hranaté kolo, nechápu proč tedy nezůstaneš u kulatého kola. Ušetříš si nervy a dožiješ se delšího věku.
Nestěžuji si, ale nepřekvapuje mne, že to tak někdo bere. A proč jsem se do toho pustil? Tak hranaté kolo je celkem výzva a rozšířit si profesní obzory nikdy není na škodu ..

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalační médium Monterey z Windows

Příspěvek od Ventero » 01 úno 2023 10:27

Zeggjk píše:
31 led 2023 17:12
Máš teď dostupný NET? Udělej si instalaci z internetu. Až budeš mít nainstalovaný systém, tak si dle toho návodu co je na apple stránkách vytvoř instalační flash disk na později až budeš potřebovat instalovat někde kde není stabilní internet.

Dotaz:
1. Mám 1 MAC s prázdným diskem a znám heslo k wifi s přístupen na internet .... nemám nic jiného.
2. Mám 1 PC s prázdným diskem a znám heslo k wifi s přístupem na internet .-.. nemám nic jiného.
Co dokážu nainstalovat? macOS na MAC, nebo Windows na PC?

Víš o tom, že oficiálně jde vytvořit instalační flash disk s OS Windows jen na PC s OS Windows. Tak co se ti nelíbí na tom, že oficiálně jde vytvořit instalační disk s OS macOS jen na MACu?
To však uznávám, že to je dobré poskytnout tuhle možnost s uživatelský jednoduchou instalací z internetu. Ale stejně tak si stojím za tím, že neposkytnout možnost vytvořit si médium kdekoliv a distribuovat instalační soubory jinak, než jako obraz, je hloupá a kontraproduktivní koncepce.

Jinak on existuje u Win PXE boot stejně jako u Linuxu, takže by to nějak šlo, byť to už není tak uživatelsky přátelské a už tam není naplněna ta podmínka, že nic jiného nemáš - tam je třeba mít k dispozici min. přesné údaje a přístupy na nějaký firemní server, kde se to využívá - a to má jen hrstka ultraprofíků.
A nejde o to, co jde nebo nejde oficiálně, ale co jde ve skutečnosti. Ale to tvrzení není pravdivé - oficiálně je Windows pro jiné platformy distribuován jako obraz a tedy univerzálně použitelný zdroj instalátoru.

A mě se nelíbí spousta věcí u Win a ani už na nových trendech v Lin. Nejsem, na rozdíl od jiných, zažraný fanoušek čehokoliv a tak mám kritický pohled na vše a stejně tak schopnost kritiku přijímat.

Mě se hlavně nelíbí ta příčina toho, že ty OS jsou čímdál horší všechny - tj. že mladší generace ztrácejí zdravý rozum, soudnost i vkus - tedy jinak řečeno lidstvo značně blbne individuálně i jako celek. A to se mi opravdu líbit nemůže ..

JJ - však jsem psal, že to tak udělám ..

Odpovědět