Lze stáhnout hru do externí paměti?

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od jablickova » 09 kvě 2013 18:23

Ahoj všem, chci se zeptat - potřebuju stahovat hry z AppStore, které mají velké nároky na úložiště. Mám problém s kapacitou MB Air a chtěla bych ty hry stáhnout na externí paměť My Book (WD), ale když se začne hra stahovat, tak se mě to nijak neptá, kam to chci stáhnout (abych zvolila WD), takže se to stahuje přímo do MB Air. Lze to pak nějak přesunout? Já moc ty aplikace nechápu, třeba to někam přešoupnu (např na plochu), ale ono to zůstane i na původním místě.
Další dotaz, pomocí nějakého šikovaného programu se mi z aplikací odinstalovaly nepotřebné věci, jako jazykové verze apod. Na ploše mi vznikla složka Shrunk Apps, má 7 GB a já nevím, zda je to ty "odstraněné věci" (tedy bych to mohla definitivně smazat a získat cenných 7 GB) a nebo zda jsou to ty již ořezané aplikace, které samozřejmě potřebuju. Ve složce jsou ty samé aplikace, co mám na boku v liště, tak nevím, zda je to to samé, či nikoli. Děkuji a přeji pěkný večer.
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od rony » 09 kvě 2013 18:49

nejaka debata http://www.hokej.sk/clanok108803.htm?fb ... map=%5B%5D


ak na nieco dojdes potesi ak zreferujes, tiez ma to zaujima ale este to nepotrebujem
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od tlacenka » 09 kvě 2013 18:59

stahnete to z appstore a v ramci finderu to presunte (tzn zmente lokaci toho souboru) na ten externi disk- klidne to tam zkopirujte a pak to smazte z toho adresare aplikace (applications).
k tem aplikacim - chtelo by to napsat jmeno te "chytre aplikace, ktera to vyresila" abysme se mohli dopatrat toho, co vlastne vzniklo :)

Jinak spousta aplikaci pocita s tim, ze budou v tom adresari "aplikace", takze savy a spol tam budou treba cpat stejne do knihovny a nebo nebudou nutne fungovat - chce to ozkouset indivindi.

2 rony : to je do vlakna o externim disku rada jako malovana :D

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od jirsoft » 09 kvě 2013 19:00

Asi nejlepší cesta je stáhnout to normálně z AppStore, překopírovat aplikaci na externí disk, smazat ji v původním umístění (/Applications) a udělat softlink.

Příklad:
Do /Applications se Vám stáhne aplikace TextEdit. Zkopírujete ji normálně ve Finderu třeba na externí disk s názvem Externak. Nyní ji můžete smazat ve složce /Applications (opět ve Finderu), možná budete potřebovat administrátorské oprávnění.
Nyní uděláte softlink:
Spustíte Terminal:

Kód: Vybrat vše

sudo ln -s /Volumes/Externak/TextEdit /Applications/TextEdit
(opět bude potřeba administrátorské heslo)
Předpokladem je, že je externí disk připojený do /Volumes/Externak, proto je nejsnažší napsat to sudo ln -s, pak po mezeře /Volumes/ a stisknout tabulátor - vypíší se připojené disky - napíšete 1. písmeno a opět stisknete tabulátor a on se doplní správný název. Pak napíšete / a opět 1. písmeno názvu hry + tabulátor - opět dojde k doplnění.

Pozor! Záleží na velikosti písmen.
JirSoft

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od jirsoft » 09 kvě 2013 19:05

To vyčištění aplikací od jazykových mutací a kódu pro jiné platformy umí třeba Cocktail...
JirSoft

Barberry.pha
Příspěvky: 564
Registrován: 09 říj 2012 14:58

Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od Barberry.pha » 09 kvě 2013 19:08

Nejlepší by bylo mít celou itunes knihovnu na tom externím disku, mám to takhle v Macbooku, systém na SSD a iTunes knihovnu na druhém HDD.
Itunes/ předvolby/pokročilé
a tam změníte kam se májí veškeré soubory do itunes nahrávané nebo stahováné, ukládat.

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od jirsoft » 09 kvě 2013 19:10

Jinak ten postup s tím softlinkem je samozřejmě nutný jen pro aplikace, kterým vadí umístění mimo /Applucations, na ostatní stačí ten přesun (kopie). Ten softlink je jen třešnička na dortu kvůli těm "neposlušným".

Já ten softlink (ln -s) používám místo aliasu (vytvoří se třeba tažením myší s Alt+Cmd) od doby, kdy jsem zjistil jak jsou aliasy obludně veliké... Pokud jich máte pár třeba na ploše a kouknete na velikost, dokážete těmi aliasy také dost místa ušetřit.
JirSoft

Uživatelský avatar
jablickova
Příspěvky: 180
Registrován: 07 lis 2012 10:28

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od jablickova » 09 kvě 2013 19:14

tlacenka píše: k tem aplikacim - chtelo by to napsat jmeno te "chytre aplikace, ktera to vyresila" abysme se mohli dopatrat toho, co vlastne vzniklo :)

D
Drahý, byl to iBoostUp tuším, na 99% jo. Díky :)
iPhone 8 256 GB
iPad Wi-Fi + 3G 32 GB
MacBook Air 13" 128 GB md231, 8 GB RAM

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od tlacenka » 09 kvě 2013 19:58

Application Shrinker
App Shrinker never modifies your original Application files, but instead creates a folder in the location of your choosing which contains shrunken versions for your inspection. Once you are satisfied that the shrunken versions function correctly, you should manually replace the originals using Finder.
If you don't replace the originals then you should remove the shrunk versions to prevent duplicated "Open with" entries.

= ten adresar jste si na plose vybrala vy, nebo program. Program potom udelal to, ze zkopiroval aplikace do toho adresare(shrunk cosi na plose) a "odrezal" z nich ty jazyky, ktere jste oznacila jako nepotrebne. Po vas ted chce, abyste zkusila pustit ty "opravene" aplikace z toho adresare a pokud to bude fungovat tak, jak ma, tak nahradit ty puvodni (prepsat) aplikace temi z toho adresare shrunk cosi.
Prelozeno do cestiny: ten adresar smazte a program odinstalujte(pokud ho nemate koupeny a nepouzivate) - nebo pokud chcete ty orezane verze aplikaci nahradit, tak je nahradte.

2 jirsoft: tech aplikaci je daleko vic, nez jen coctail-chtel jsem vedet jakou pouzila, abych to nemusel hledat u vsech moznych-moc voditek nebylo.

2 jablickova: s temi symlinky bych byl ve vasem pripade opatrny-ano, reseni to je, ale pokud nevite co to dela a jak to funguje, tak se do toho radeji nepoustejte - spise az nastane nejaky problem (nic osobniho-jen to dle meho neni vhodne pro zacatecniky).

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od jirsoft » 10 kvě 2013 00:12

4 tlacenka:
Ty symlinky vypadají nebezpečněji a pokud nejsou třeba, také je nepoužívám. Na druhou stranu, pokud mám kopie, mohu kdykoliv smazat link a prostě vrátit tu kopii (stejně jako u ailasu). Výhoda je právě u aplikací, které (z mně trochu neznámého důvodu) vyžadují být v nějakém umístění. Hlavně je pravda to, že pokud mám aplikaci "žrouta", stejně nejspíš budu muset přilinkovat i jeho data z ~/Library, protože tam budou nejspíš ty největší soubory...
JirSoft

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od tlacenka » 10 kvě 2013 03:37

Symlink jako takovy je naprosto bezpecny a v pohode,jen dle meho neni vhodny pro zacatecniky a na forum-protoze pak byste mel presymlinkovat vsechno co se tyka dane aplikace a tezko nekomu (zacatecnikovi) poradite co a jak, kdyz tu aplikaci treba nemate-a tezko si ji budete kupovat jen proto, abyste mu/ji poradil.

Ten "duvod, proc vyzaduji aplikace urcitou lokaci" je z 98% hlavne lenost a neuvazovani tvurcu programu pri vlastni tvorbe -proste nepocitaji s tim, ze byste chtel menit lokaci, naopak vedi, ze kazdy os x ma slozku library a spol. Notnou davku "pomoci" ma take apple-protoze xcode vyslovene(alespon co ja vim, tak zatim ne) nerika kde a co musi byt, ale ma urcite pozadavky a samozrejme jako apple se snazi "vymytit" tu potrebu "aby lide meli kontrolu nad daty" (protoze dle filosofie os to nepotrebuji)

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Lze stáhnout hru do externí paměti?

Příspěvek od lulu » 10 kvě 2013 05:29

no, aplikace jaou v OS X vlastne adresare, takze lze symlinkovat adresar

Odpovědět