FC + externí zvuk

Práce s videem je jednou ze silných stránek Applu. Vše, co se týká zpracování videa pod MacOS X i iOS, patří do této sekce.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pepahorak, Hejla007

Odpovědět
lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 13 srp 2012 15:14

Ahoj,
řeším problém synchronizace zvuku a videa. Možná trochu tohle téma patří i do kolonky Audio :)
Popis situace:
Delší, cca hodinový záznam třeba koncertu, natáčím na kameru. Zvuk z ní je ale prašivej a tak mám mikrofony (na klopu a směrový v hledišti, nástrojové...), které končí v mix pultu a ten předává záznam do MBPro, kde ho chci zaznamenávat Garagebandem.
Kamera zaznamenává v 48 kHz, GB c 41,1 kHz. Výsledkem jsou rozdílně dlouhé záznamy a na videu je vidět rozfázovanost.

Řešil jste někdo podobný problém?
Máte někdo návod, třeba tip na audio SW, který by mi pomohl?

Já bych chtěl přednostně použít GB, rád používám nativní SW.
Ale rád budu za jakékoli řešení.

Díky :)

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od jirsoft » 15 srp 2012 15:12

Nevím jak v GB, video stříhám ve FCP (7/X), ale:

1. Záznamy by měly být stejně dlouhé, 48/41 kHz neřeší délku záznamu, jen rozlišení. Pokud se záznamy rozjíždí, tak je to dáno způsobem záznamu (a nemělo by to být o moc, řádově zlomky s). Synchronizace se pak řeší klasicky jako ve filmu (klapkou), případně nalezením vhodných zvuků (bicí...), ale mělo by jít jen o posun, ne o rozdílnou délku. Pokud se přece jen obraz a zvuk liší, je lepší upravovat obraz (pokud jde o hudební produkci), zvuk je moc slyšet.

2. Pokud máte výrazně rozdílně dlouhé záznamy z těch zvukových vstupů, tak bych to spíše viděl na špatnou interpretaci těch audio souborů (načtete 41 kHz jako 48 kHz a pak je samozřejmě výrazně kratší)

Já nahrávám některé hudební akce na více kamer (páskových i kartových) a zvuky většinou sedí...
JirSoft

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 16 srp 2012 12:40

Díky za reakci :)
Jo, je pravda, že pokud jsou záznamy jinak dlouhé, je lépe ve vhodným místě upravit obraz.. Jak jednoduché, to mě nenapadlo :O
Člověk je při řešení problému trochu omezenej rozhledem :lol:

Pokud definuju ve FCPro vstup zdroje, tedy že hd nenechám ve vlastnostech jako "Automaticky dle detekce zdroje" a vnutím mu pro audio 44,1, pak se mi ale zase "špatně převorá" audio z kamery, ne?

JA myslel, že mám zdroj z kamery ve 48, audio záznam z GarageBandu ve 44,1.
No a teď si nejsem 'plně jistej, jak mám nastavit vlastnosti projektu, aby se mi to potkalo...

Pokud děláš záznam z více kamer, tam by to asi problém být neměl... ty jednou všechny ve 48, ne?

Díky

Uživatelský avatar
greatzero
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2012 17:55

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od greatzero » 17 srp 2012 07:58

Sjednoť sample rate, pak importuj do FCP.
MBP 15" early 2011, i7 2,2GHz, 16GB RAM, SSD OCZ-Vertex3 240GB, HDD WD Blue 1TB, 10.10.3
MBP 15" Jan 2006, Intel CoreDuo 2,16GHz, 2GB, 100GB HDD 4sale
TV 1st gen. XBMC
Airport Extreme 4th gen
iPhone 5 iOS 8.3

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 17 srp 2012 09:45

OK, ale jak sjednotím samlpe rate pred impotrem?
----------------------
BTW, znamena to tedy, ze zaznam porizeny GarageBandem ve 44.1 nejak sjednotim (plis, napis jak, fakt tapu) pak ho naimportuju o FCP a vutedo z kamery naimportuju rovnou a budu bez problemu?
To by se mi asi libilo...

Ď.

pepahorak
Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2012 21:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od pepahorak » 26 srp 2012 18:06

lenochodcz píše:OK, ale jak sjednotím samlpe rate pred impotrem?
----------------------
BTW, znamena to tedy, ze zaznam porizeny GarageBandem ve 44.1 nejak sjednotim (plis, napis jak, fakt tapu) pak ho naimportuju o FCP a vutedo z kamery naimportuju rovnou a budu bez problemu?
To by se mi asi libilo...

Ď.
Sjednocení samplerate znamená že se ti některé stopy zrychlý a některé zpomalý, takže budou hrát všechny stejně, určitě to udělej před importem, ve FCP s tím moc nepohneš.. a spíš bych pro nahrávání zvolil jiný program, GB není špatný, ale nenabízí takovou tvůrčí svobodu jako třeba Logic, nebo Adobe SoundBooth, hlavně co se nastavení týče..

Takže nejjednodušší pro tebe bude, pokud máš i kontak z kamery, tak ho vlož jako MAIN stopu a ostatní z mikrofonů podle ní sjednoť, pak každou zvlášť vyexportuj a naimportuj do FCP, hlavně je nemíchej dohromady, protože kdyby některá obsahovala chyby, tak už je neodstarníš..

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 27 srp 2012 07:55

Ok, ale jakou aplikací provedu sjednocení samplrate?
Logic asi ne, to je strašná palba :(

Díky

Uživatelský avatar
greatzero
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2012 17:55

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od greatzero » 23 zář 2012 18:16

po čase pročítám starý příspěvky a doufám, že si to vyřešil. Dělám jen v Logicu a GarageBand umí snad jen 44.1/16 a tak mě napadá, jestli nejde na tvé kameře nastavit rozlišení audia taky 44 16..
Nebo si udělěj klapku a zvuk z kamery nepoužij vůbec..
MBP 15" early 2011, i7 2,2GHz, 16GB RAM, SSD OCZ-Vertex3 240GB, HDD WD Blue 1TB, 10.10.3
MBP 15" Jan 2006, Intel CoreDuo 2,16GHz, 2GB, 100GB HDD 4sale
TV 1st gen. XBMC
Airport Extreme 4th gen
iPhone 5 iOS 8.3

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 25 zář 2012 08:12

Ahoj, no, uplně nevyřešil. Na kameře nemůžu nastavit skoro nic - SONY HDR-CX130.
Logic je pro me kanon na vrabce, ale asi Audacity by moje potřeby mohl pokrýt.
Ještě mám nejasno v tom, jestli mám nějak upravovat rate na kartě Zvukova zařízení (viz příloha) anebo ne...
Předpokládal bych, že upravím tenhle údaj jak na kartě, tak v Audacity, aby se to netlouklo mezi sebou... :?: :?:
Je to laborace :D :D :D
Klapku dělám (synchronizace v FCX probíhá pak daleko líp)
Ale to nevyřeší synchronizaci obrazu a zvuku - krom toho ja zvuk z kamery obvykle nechavam na zaznamu, jen trochu upozadenej - neni to pak tak suchy :)
Přílohy
Zvukova zarizeni.png
Audacity.png

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od jirsoft » 25 zář 2012 20:23

Mně to celé připadá nějaké divné... V čem to vlastně střiháte? V tom GB?
JirSoft

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 25 zář 2012 20:34

Striham v FCPro, zvuk sbírám přes mikrofony do GarageBandu.
Uznávám, moje otazky zní trochu zmatene, nekonzistentne.
Asi bych ocenil, kdyby jsem mohl navštívit nejaký workshop, kde bych si v tom udělal trochu jasno :(
Byl jsem na kurzu pro FCPRO, ale nějak jsme to tam nevyřešili :(

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od jirsoft » 27 zář 2012 21:22

Pokud je opravdu to jedno audio špatně stažené (chybně určená frekvence), muselo by to být poznat (10% rozdílu v rychlosti už bude slyšet). Předpokládám, že projekt máte nastaven jako kameru (48 KHz zvuk), takže problém by mohl být spíše v tom audiu z GB. Zkuste nejprve nastavit projekt na 44.1 kHz, začít tím GB a pak tam teprve přidat tu A a V stopu z kamery (stejně by to bylo lepší, ze 48 kHz 44.1 uděláte, naopak něco chybí...), bude to stejné?
Nebo dejte někam na síť malý kousek té kamery a GB (stačí 10 sec), samozřejmě ze stejného (synchronního) místa...
JirSoft

lenochodcz
Příspěvky: 246
Registrován: 13 srp 2012 14:53

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od lenochodcz » 12 říj 2012 13:51

Tak :)
Věc jsem uzavřel a vyřešil a dopadlo to tahle:
http://www.youtube.com/watch?v=RwKyycXABSM
Místo, kde by to bylo slyset nejlip je 19:30 min... nemusíte na to koukat na cely :)
Zvuk je branej z klopaku na satech a ze smerovyho mikrofonu, kterej je videt.

Pak jsem taky delal pokusy, jak predejit problemum se synchronizaci. Idealni by bylo nahrat audio rovnou v 48 kHz, coz by slo treba v Audacity, ale Audacity mi na Macu padalo :( Proste jsem to nerozchodil.
NAhral jsem ho tedy v GB ve frekvenci 44,1, pak exportoval jako *.aif, pak natahnul do Audacity, kde jsem ho exportoval jako *.wav 48 a posleze importoval do FCPro, kde jsem audio v projektu nastavil jako vychozi podle prvniho snimku, tedy z kamery a tedy 48 kHz.
Je to docela anabaze, bral bych, kdyby GB mel vice moznosti :(

A dalsi reseni je, ze se na to vykaslu a budou tam preslechy :lol: :lol:

Diky vsem za rady a pomoc pri reseni :)

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: FC + externí zvuk

Příspěvek od jirsoft » 12 říj 2012 15:15

Přiznám se, že jsem se na to moc nedíval a vzhledem k tomu, že tam nebyly detaily, ale jen polocelky, tak stejně nesynchron není moc vidět. Ale hlavně:
Jestliže to nahrajete v 44.1 kHz a GB to tak uloží (jinak totéž umí i QT player, nemusíte pouštět GB), tak to prostě dejte tomu FCP takhle, on si to přebere. Tu chybu spíše někde vytváříte Vy tím rekódováním (kde 48 kHz není, ani smrt ho stejně nevytvoří). A nebo vytvářejte projekt podle nejhoršího audiozdroje (hoďte tam kameru, ať se nastaví správně obraz a pak jen zvuk změňte na 44.1 kHz a máte po starostech), tak prostě budete mít třeba 1080i s 44.1kHz audiem, vždyť je to jedno...

Já třeba rád natáčím v 1080p (případně 1080i, když není kamera) a pak střihám v 720p: kvalita je solidní, výsledné video menší, přehraje ho skoro každý i na horším HW a hlavně mohu pohybovat tím 720p obrazem v 1080p zdroji (třeba si vzít lepší detail, odstranit třes, udělat drobný zoom nebo švenk), prostě tu půlku frame mám pořád k dispozici a pokud to nechci využít, tak to jen zmenším.
JirSoft

Odpovědět