ČSN ISO 690 - Word 2011

Používáte Mac, iPad či iPhone pro kancelářskou práci? Potřebujete pomoct? Zde je to pravé místo

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Carlooser, ondrejsotek, lukas5

Odpovědět
Osios
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2012 21:36

ČSN ISO 690 - Word 2011

Příspěvek od Osios » 23 zář 2012 11:27

Zdravím,

už delší dobu řeším, jak efektivně spravovat reference v dokumentech. Vzhledem k tomu že Pages nic takového implicitně neobsahuje, vyzkoušel jsem spousty programů od Mendeley přes Bookends a nakonec zase skončil u Wordu, kde se mi to zdá nejpoužitelnější.

Problém je, že Word sám neobsahuje citace dle normy ISO 690, která je na univerzitní půdě prioritně vyžadována.

Word obecně pracuje s XML a XSL, které definují jak mají citace vypadat. Tyto soubory jsou upravitelné, a tak nějak se předpokládá jejich upravení a rozšíření. Tento projekt: http://iso690.codeplex.com se věnuje právě úpravě těchto souborů dle platných norem.
Předpokládal jsem, že principiálně by to mělo fungovat i ve Wordu 2011, protože se v tomhle ohledu neliší od Windows verze a pracuje se stejnými soubory. Zřejmě tomu tak ale není. Pan Novotný, který pracuje na vývoji tohoto projektu bohužel nekomunikuje, i přes to že bych rád soubory upravil sám, a tak se obracím sem...

Pro změnu citační formy jsou upravovány 3 soubory:
CSN_ISO_690Harvard.XSL - styl pro citaci dle ISO 690, harvardský styl, př. (Novák, 2006)
CSN_ISO_690Nmerical.XSL - styl pro citaci dle ISO 690, numerický formát, př. [2]
BIBFORM.XML - soubor pro změnu obsahového formátu citací (jméno, autor...)

XSL fungují bez problémů. Problém je u BIBFORM.XML, po jehož importu se znefunkční celá sekce pro reference ve Wordu.

Hlouběji jsem zkoumal jak původní BIBFORM tak ten kterým bych ho měl nahradit (tedy ten podle ISO). Strukturou se neliší, takže by měl fungovat. Jediné v čem se liší je, že verze z Wordu 2011, narozdíl od 2010 nebo 2007, obsahuje elementy typu:

...
<Row>1</Row>
<Col>1</Col>
<Width>5</Width>
...

Dle mého soudu se jedná pouze o elementy určující rozestavení v menu (takovéto, kde se píše jméno autora, jméno knihy atp.).
Po vlastní úpravě, tak aby nový xml tyto elementy obsahoval (tzn. úprava pár set řádků) a zároveň aby měly nějaký logický systém, se ale situace nezměnila.

A tak se ptám, nenašel by se někdo, kdo podobnou situaci řešil nebo ví kde dělám chybu?
Napadá mě ještě, že Word může mít nějakou vlastní strukturu definující kde co musí být (tedy hodnoty řádku, sloupce šířky...) ale nepřišel jsem na způsob jak to zjistit.

Díky
Honza

Odpovědět