Herní obchody

Hry a zábava na Macu byly dlouho po hříchu opomíjeny. Dnes tomu tak není a jak pro MacOS X a zejména pak pro iOS je nabídka her a zábavy opravdu bohatá. Zde najdete tipy i pomoc v této oblasti.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, lukas5, petrskuta

Odpovědět
novjiri
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2014 10:03

Herní obchody

Příspěvek od novjiri » 18 pro 2014 15:48

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli je tady někdo kdo má zkušenosti s různými herními obchody? Jelikož hry nějak moc nehraju, ale chci si nějakou po dlouhé době pořídit. Zajímá mě jestli je u nich vyžadovaná jejich vlastní aplikace nebo jestli se stahuje .dmg soubor. Pokud některý obchod má u hry ikonku Steamu znamená to, že po koupi pošle Steam klíč, kde si hru potom aktivuji nebo jak to funguje?

Udělám 2 příklady které se mi podařilo vyhledat:
Služba - Vlastní aplikace (nutná / dobrovolná) - stahuje se .dmg (ANO/NE), (případně u daného obchodu můžete nějakou zajímavost)
Steam - ANO (nutná) - (stahování hry funguje podobně jako v Mac App Store)??
GOG - zatím NE (bude dobrovolná) - .dmg (ANO), všechny hry DRM Free

Má někdo zkušenosti s obchody např. DESURA (nabídce jsou steam a DRM Free hry) , Origin (hry jen od EA), MacGameStore (u některých her je v poznámce napsáno: vyžadován steam), Humble Store (nabídce jsou steam a DRM Free hry)?

Díky

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herní obchody

Příspěvek od MichalM.Mac » 18 pro 2014 18:20

Klidně nadhoď konkrétní hry. Někdy jsou mezi distribucemi podstatné rozdíly (Multiplayer skrz Steam atd.)

Na Steamu se hry stahují do tzv. Steam Library, což je složka na disku. Je to trochu podobné filozofii iTunes nebo iPhoto. Uživateli nestarej se o soubory, používej klient. Většina her navíc vyžaduje spuštěný Steam klient, aby vůbec šla zapnout (lze i offline). Steam obchod to po hrách sice nevyžaduje, ale většina to tak má. (Pro odvážně: přečtěte si licenční podmínky Steamu)

MGS má poměrně velký výběr. Dost se snaží a na rozdíl od Steamu mají výbornou podporu. Steam na zákazníky (refunds, problém s hrou) poněkud kašle. Některé hry prodávají jako Steam key, který se následně použije ve Steam.app. Ostatní většinou .dmg (je nastavitelné, zda po zkopírování hry do /Applications/MacGameStore dmg smaže nebo ponechá).

Všechny věci, které mám z GOG, zatím byly .dmg. Lze o tom přemýšlet jako o virtuálním médiu jako např. DVD.

Dvě zásada nakupování Mac her.
- pokud hra má multiplayer, vyhýbat se MAS
- Origin je aplikace pro zakoupení The Sim 3 a Sim City. Jinak je pro smích

novjiri
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2014 10:03

Re: Herní obchody

Příspěvek od novjiri » 19 pro 2014 16:26

Například mě zaujala hra This War of Mine. Hra nemá multiplayer. Pokud bych jí koupil třeba na Steamu nebo GOGu, tak v případě pokud bych přešel na jiný operační systém, tak nebude problém. Pokud bych jí koupil v Mac App Store (MAS), tak mám jen mac verzi.

Vyžaduje MGS vlastní aplikaci nebo je také dobrovolná? Nebo se zeptám ještě jinak lze dmg z MacGameStore nainstalovat bez toho, abych měl nainstalovanou jejich aplikaci? (jako se instaluje např. VLC, které se stáhne dmg a překopíruje)

Ještě přidám dvě zajímavosti:
1) hledal jsem hry podobné Commandos, které byly portovány na mac a našel jsem hru Robin Hood: The Legend of Sherwood tuto hru jsem hodně dávno hrál na PC s windows, na MAS stojí 9,99$ (to není podle Apple Sliced ve slevě) a na MGS stojí 19,95$ chápu, že portování na mac něco stojí, ale takovej rozdíl a navíc tak stará hra, to se mi zdá docela přemrštěný.

2) Strategie Knights And Merchants: The Shattered Kingdom původní verze stojí na MAS a na MGS stejně, ale na MGS se dá ještě sehnat Knights and Merchants HD, která stojí méně a obsahuje navíc datadisk a to také není ve slevě.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herní obchody

Příspěvek od MichalM.Mac » 19 pro 2014 22:12

This War of Mine.
Též mě zaujala. Ano, popsal si to správně.
Vyžaduje MGS vlastní aplikaci
Vypadá to, že nově jo.

1) Na MGS je teď ve slevě za 10 USD.
Tuhle hru pro Mac má na triku tušim Rune-Soft. http://www.rune-soft.com/Games/Released-235
Jsou příliš malí na to, aby ji dali za dolar.

Jak funguje Steam klíč.
V ochodě nedostaneš hru, ale klíč, který můžeš jednorázově použít v aplikaci Steam. Hra je přidána do tvojí knihovny.

Vypíchnu několik předností a problémů tří největších obchodů.

MAS.app
- zakoupená aplikace vázaná na Apple ID -> mohu provozovat na libovolném počtu Maců, které vlastním nebo kontroluji (pro osobní využití)
- některé hry v MAS mají ořezaný multiplayer, protože původní PC verze využívá pro multiplayer Steam. MAS a Steam jsou v současné době dva oddělené světy (Civilizace V, Borderlands 2). Apple je s Game Center pro smích...
- podpora je ochotna vrátit peníze

Steam.app
- Steam Play (koupim jednou, hraju na libovolné platformně, pro kterou je hra dostupná)
- Steam Cloud - některé hry umožňují synchronizaci dat (savů) mezi platformami, ale většinou je to podmíněno stejným vývojářem všech verzí. Pokud verzi pro Mac a Linux vyvíjí někdo jiný, než verzi pro PC, tak tohle většinou vypne, protože patche pro hry nemusí vycházet ve stejnou dobu a synchronizace mezi hrou v dvou různých verzích by mohla soubory s uloženými pozicemi poškodit.
- dost drsné licenční podmínky. Hry nevlastním, spíš kupuji přístup v rámci služby Steam. Nemam podrobně nastudované, ale z toho co jsem četl, nic pěkného.
- podpora s legendárně špatnou pověstí. Podpora funguje spíš jako nepodpora. Na vracení peněz se moc netváří.

MGS.app
- dříve hlavně web, teď aplikace pro Mac
- je to obchod lidí z insidemacgames.com = tradiční web o hrách pro Macu s malou dosti věrnou komunitou.
- některé produkty jsou download od nich, jiné jsou integrované s třetí stranou (Steam, Blizzard)
- velmi ochotní v uživatelské podpoře (asi i proto, že jsou malý obchod) - přímo se zákazníkem mluví

A teď babo raď. Nejde říct, tady je jeden super obchod, nakupuj tam všechny hry.
Klad bych si tyto otázky:

Je pro mě důležitá nejlepší nabídka a je mi jedno, kde hru koupim?
Chci mít hry od jednoho prodejce a díky tomu je mít pohromadě v jedné aplikaci?
Snažím se maximálně podpořit vývojáře nebo nakupuji tak, aby to bylo co nejpohodlnější?
Co očekávám od uživatelské podpory?
Chci hru bez DRM a nutnosti dalšího software?

novjiri
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2014 10:03

Re: Herní obchody

Příspěvek od novjiri » 21 pro 2014 20:33

Jsou příliš malí na to, aby ji dali za dolar.
Já nechci, aby ji dávali za dolar, ale taky bych jí nekoupil za cenu nově vydané hry (kdyby byla za 1 dolar, taky bych samozřejmě nic neřekl).

Ty otázky jsem si položil:
Chci hru bez DRM a nutnosti dalšího software?
Bohužel to není možné a vlivem kopírování se většinou vydavatelé her snaží implementovat DRM (já jim to nemám za zlé, každá firma nebo osoba chce vydělat na své práci, ale možná by to pak mohli odstranit u starých her, i když pak zase budou argumentovat, že na to nemaj lidi, čas, peníze, budovy a já nevím co všechno). Hry bez DRM bych si asi přál, proto je mi sympatický např. GOG. Ale pak jsou hry, které jsou jen na nejrozšířenějším obchodě Steamu, který je sám o sobě DRM, pak nezbývá nic jiného než to překousnout.
Chci mít hry od jednoho prodejce a díky tomu je mít pohromadě v jedné aplikaci?
Hry nepotřebuju mít od jednoho prodejce ani je mít v jedné aplikaci, zase taky nechci milion aplikací na různé hry.
Co očekávám od uživatelské podpory?
Aby problém vyřešila, případně vrátili peníze nebo nabídla jinou hru ve stejné hodnotě.
Je pro mě důležitá nejlepší nabídka a je mi jedno, kde hru koupim?
Co jsem tak vypozoroval, tak nejlepší nabídka je většinou na Steamu nebo na Steam klíče, který se pomalu dávají k rohlíkum zadarmo (samožřejmě záleží na hře a pokud je nová, tak těžko někdo prodá klíč za pár drobných).
Snažím se maximálně podpořit vývojáře nebo nakupuji tak, aby to bylo co nejpohodlnější?
Tady se nemůžu rozhodout. Chci obojí.


Jinak máš pravdu opravdu nejde říct, kterej obchod je nejlepší.


Zkoušel jsem MGS.app v nastavení je Keep Download files (při zaškrtnutí nechává DMG soubory uložené na disku), ale nevím jestli hry se dají nainstalovat bez MGS.app alepsoň Plants vs Zombies, které jsem zkoušel nainstalovat z DMG nešlo, možná je tam nějaká ochrana. (překopírování hry do aplikací šlo, ale hra se nespustila)

Odpovědět