Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Apple vždy věnoval velkou pozornost školství a MacOS X a iOS nabízí tisíce aplikací pro studenty i učitele. Zde se na ně můžete zeptat.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Carlooser

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Mironet » 28 kvě 2019 12:19

I přes respekt ke kolegům prostě musím sdílet...

Učím na gymnáziu a mám vlastní učebnu, do které jsem si dal pro svoje pohodlí svůj vysloužilý Mac mini. Je prostě lepší vědět, že vše uložené na iCloud na vás ráno čeká připraveno ve třídě, než zapnout Windows a zjistit, že se budou 40 min bez varování aktualizovat. Stejně tak třeba funkce automatického vypnutí a zapnutí je v tomto případě nedocenitelná. Ovšem na to, že všude ve světě je Mac synonymem pro školství a rád bych si myslel, že i průměrný uživatel už se někdy setkal s něčím jiným než Windows, v českém školství je to střet dvou světů, kde uživatel nedokáže ani zavřít okno, protože červený křížek prostě není "tam vpravo nahoře jako vždycky!!"

Já vím, že ne každý je technicky zdatný, naprosto beru a počítám s tím. Mám na Macu dva účty: svůj zamčený heslem a druhý nazvaný "učitel" bez hesla. "Kde by mohl vzniknout problém?" říkám si. Ale přesto dávám na zamčenou obrazovku ještě text, že účet "učitel" nevyžaduje heslo. Když si někdo sedne k počítači po mně, uvidí můj zamčený účet s polem pro heslo a hned pod tím velkou ikonu "Přepnout uživatele". Přesto už došlo k situaci, že jsem obdržel telefonát s tím, že se přednášející nemůže dostat do mého počítače a nikdo ve škole nezná moje heslo. "Přečetli jste si co je na obrazovce?" ptám se do telefonu. Pár vteřin ticha a problém byl vyřešen. Vysvětlete mi, jak někdo kouká na obrazovku s heslem, zkouší se dostat dovnitř, nezná heslo a nepřečte si tu jednu řádku na monitoru.

No a dnes, krásná věc. Používáme el. systém Bakaláři, na který se přistupuje přes prohlížeč. Kolega, 50 let, poprvé u mě v učebně. Opět, naprosto chápu, vše vypadá jinak, průměrný uživatel hledá duhovou kuličku, červenou lišku nebo nedej bože modré éčko a přitom je to modrý kompas. Proto v očekávání nejhoršího přidávám jednoduchou nápovědu, viz. obrázek. Ano, tipujete správně. Dokola se klikalo nejdřív na šipku, poté na nápis Bakaláři. Pak už to vzdal. Nechal jsem si to od něj po hodině předvést, protože mě fascinuje takovýto myšlenkový pochod.

Můj dotaz: Přijdou vám popsané situace běžné, nebo jste na tom jako já a něco prostě nedokážete pochopit? Já vím, že jako geek přes techniku vidím všechno krapet jinak, ale tohle podle mě není o zvládnutí techniky, ale o nějakém triviálním uvažování.
Přílohy
IMG_1609_2.jpg

mberdych
Příspěvky: 1743
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od mberdych » 28 kvě 2019 13:48

Učitelé nevím, ale počítám, že je to prostě jako další běžný uživatel. Pracoval jsem v minulosti na PC helpdesku a zažíval podobné situace každý den. Průměrný uživatel prostě nečte, dělá to mechanicky. Podporuji svého tátu. S počítačem něco dělá tak řekl bych od 50+ (mimo práci), naučil se hromadu věcí, ale dodnes mě nepřestane fascinovat, že prostě nečte co mu to píše. Zrovna včera volal. Říká, dělám odinstalaci nějakého programu a něco mi to tu píše a nevím co s tím. Říkam, co to píše? Pro odinstalaci programu prosím pro naše účely vyberte důvod, proč ji děláte (něco takového) z menu dole. Říkám, tak to udělej ne? Aha, problém vyřešen.

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od cinges » 28 kvě 2019 13:56

je to tak a lepsie to nebude, bohuzial.. Napisane je to velmi komplikovane, z toho dovodu, ze nikto nic necita.. Ludia necitaju, bezhlavo klikaju a cuduju sa, ze nieco nejde.. ale v zasade necitaju. Takisto som bol na helpdesku a 99% problemov bol sposobeny tym, ze ludia necitaju nic, ani velke cervene pismo Boldom. bohuzial. skus nejake obrazkove znaky a tak, ale ziaden text. je jedno ci clovek ma 10 alebo 60 rokov, ludia necitaju. Po nejakom roku na helpdesku sa clovek nauci s ludmi "komunikovat" a chapat ich myslienkove pochody.
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Mironet » 28 kvě 2019 15:35

mberdych píše:
28 kvě 2019 13:48
Průměrný uživatel prostě nečte, dělá to mechanicky.
Jo, to je přesný. Na kolegyni vyskočí nějaká Windows hláška s možnostmi Ano nebo Ne. "Jé, co to zase je? Můžeš sem jít? Co s tím mám dělat? Mám dát Ano?"
Přijdu k počítači. "No, dej Ano jenom jestli chceš [přečtu DOSLOVA TO, CO JE TAM NAPSÁNO]."

"Aha, tak to nechci." a dá Ne.

Fascinující.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Mironet » 28 kvě 2019 15:44

cinges píše:
28 kvě 2019 13:56
skus nejake obrazkove znaky
Sorry, ale já použil šipku. Co může být názornějšího? Jak mám jednoduššeji vyjádřit směr než šipkou? :D :lol:

Možná se vám to taky stává, ale já mám prostě problém posoudit, co je dnes běžná uživatelská znalost práce s počítačem. Nasdílet něco přes školní Google Disk? Zarovnat text v buňce na střed? Jsou toto pokročilé znalosti? Protože já se setkávám s lidmi, co jsou denně za počítačem a toto neumí. Asi jako oblíbený příklad sekretářky, co sedí u Excelu s kalkulačkou.

Kolegyně si mě nedávno volala na pomoc, protože nedokázala otevřít složku ve webovém rozhraní Google Disku. Klikala jednou. Musí se dvakrát. Ve Windows taky otvírá složky dvojklikem, ale tam prostě klikala jen jednou; asi, že je to jako webová stránka a na odkazy se kliká jednou. A když to nic nedělalo, tak jí samotnou nenapadlo, jak to vyřešit.

Vedle v místnosti je kopírka. Před rokem nám přivezli novější model. To bylo hořekování, že je na ní všechno jinak. A hlavní rozdíl byl ten, že velké zelené tlačítko na kopírování už nebylo hranaté, ale kulaté.

Fakt je toto normální?

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Jirka_S » 29 kvě 2019 06:06

Čtení je to docela veselé, v reálu ale pracujou nervy, to chápu. Nedávno jsem si povídal v hospodě se známým, taky už dost přes 50, středoškolák, no a zjistil jsem, že neví, co je to Google. Prostě netušil, jestli je to třeba druh lokomotivy nebo snad rocková kapela či co. Taky jsem si říkal, jestli žijeme ve stejném kulturním prostředí, přemýšlel jsem nad obecnými znalostmi lidí atd.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4636
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od ra3662 » 29 kvě 2019 07:53

Myslím že tento hodně starý vtip sedí i na dnešní dobu :lol: :lol: :lol:
Přílohy
b388f6d7b7_15165340_o2.jpg

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od rony » 29 kvě 2019 14:57

na tie ikonky tip: ide ich vymenit takze mozes pre laikov spravit ikonku IE do “jeho” Safari.

navod velmi v skratke: splasis si niekde ikonku IE (format png ak si dobre pamatam)

nad suborom s ikonkou das get info, vlavo hore je ikonka a tukni myskou, daj ctrl c

to iste sprav nad ikonkou skratky k Safari a na ikonke v get info daj ctrl v
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Mironet » 29 kvě 2019 17:21

Dík za myšlenku, ale fakt nehodlám přeskinovat systém, aby někdo dokázal udělat základní úkony. :) Naštěstí to všechno probíhá v přátelské atmosféře, takže to dál nemusím řešit; jen mi to přijde jako zajímavé téma.

Sentinel65
Příspěvky: 4
Registrován: 14 dub 2019 18:47

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Sentinel65 » 30 kvě 2019 08:17

Jirka_S píše:
29 kvě 2019 06:06
Čtení je to docela veselé, v reálu ale pracujou nervy, to chápu. Nedávno jsem si povídal v hospodě se známým, taky už dost přes 50, středoškolák, no a zjistil jsem, že neví, co je to Google. Prostě netušil, jestli je to třeba druh lokomotivy nebo snad rocková kapela či co. Taky jsem si říkal, jestli žijeme ve stejném kulturním prostředí, přemýšlel jsem nad obecnými znalostmi lidí atd.
Holt jsou prostě ještě lidé, kteří mají telefon pouze na to základní tj. zavolat a napsat SMS :D nemají potřebu vědět, co je to Google. Něco podobného by bylo, kdyby se Američan divil, že někdo netuší co je Mac. Prostě ne každý má tu potřebu . Ale je pravda, že spousta lidi je hodně pohodlných a nejsou schopni číst, co jim systém sám píše, když už s počítačem pracuji.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1606
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od SharkeeCZ » 30 kvě 2019 10:16

Mironet píše:
28 kvě 2019 12:19
Je prostě lepší vědět, že vše uložené na iCloud na vás ráno čeká připraveno ve třídě, než zapnout Windows a zjistit, že se budou 40 min bez varování aktualizovat.

Nic proti, ale to je jen o nastavení, pokud nechci automatické aktualizace, vypnu si je, stejně jako u MACu. Takže bych o PC gramotnosti mluvil minimálně s rozvahou.

Dokola se klikalo nejdřív na šipku, poté na nápis Bakaláři. Pak už to vzdal. Nechal jsem si to od něj po hodině předvést, protože mě fascinuje takovýto myšlenkový pochod.

Tady se tomu vůbec nedivím, že to někdo vnímá jako ikonu na kliknutí. Nevím proč všichni předpokládají, že mají stejné myšlenkové pochody jako oni! Ale to bude spíše věkem a vyšším, než zdravím,sebevědomím.

Můj dotaz: Přijdou vám popsané situace běžné, nebo jste na tom jako já a něco prostě nedokážete pochopit? Já vím, že jako geek přes techniku vidím všechno krapet jinak, ale tohle podle mě není o zvládnutí techniky, ale o nějakém triviálním uvažování.

Viz vyjádření výše.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od MichalJ » 30 kvě 2019 11:08

SharkeeCZ píše:
30 kvě 2019 10:16
Mironet píše:
28 kvě 2019 12:19
Je prostě lepší vědět, že vše uložené na iCloud na vás ráno čeká připraveno ve třídě, než zapnout Windows a zjistit, že se budou 40 min bez varování aktualizovat.

Nic proti, ale to je jen o nastavení, pokud nechci automatické aktualizace, vypnu si je, stejně jako u MACu. Takže bych o PC gramotnosti mluvil minimálně s rozvahou.
Přesně tohle mně napadlo ale byl jsem líný to psát:-)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Mironet » 30 kvě 2019 11:32

Jak jsem psal, Mac používám hlavně kvůli pohodlí. Jasně, že můžu synchronizovat přes Google Disk, ale je jednodušší neexportovat neustále do jiných formátů (.pages –> .pdf) a používat jen jeden cloud.

Ad aktualizace: Už jsem tu před časem pokládal dotaz a pokud se nepletu, MS zakázal ve Windows celkové zrušení aktualizací, tzn. že se jim zabránit nedá. Ale můžu se plést, ve Windows se nepohybuji. Dá se určitě aktualizovat hromadně všechny počítače na síti, aby každý stroj nemusel tahat gigabajty jednotlivě, ale to se u nás neřeší. Taky zmíněné zapnutí a vypnutí dle rozvrhu Windows v uživatelském nastavení nenabízí. Ale hlavně by to nebyl můj počítač, tak se v něm nehrabu, a když to jde, dělám si to po svém.

Ad ikona: Jak říkám, celé to proběhlo v přátelské atmosféře a oba jsme se tomu zasmáli. Přijde mi jen zajímavé, že když nefunguje první věc, nejdu zkusit druhou a dělám pořád dokola to, co mi nefunguje. Problém je právě v tom, že se snažím předpokládat rozdílné myšlenkové pochody druhých a někdy se mi to nedaří. Zde jsem předpokládal, že je všeobecné povědomí toho, že šipka je symbol, který někam ukazuje; zřejmě to tak není.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Jirka_S » 30 kvě 2019 15:06

Trochu OT pro Sentinel65: No přijde mi, že člověk vůbec nemusí mít telefon, lhostejno jaký, a přitom si myslím, že by mohl vědět, co to ten Google je, přece lidé sledují televizi, čtou noviny, časopisy atd., IMHO je velmi nepravděpodobné, že by se s tím nikde nesetkali. Anebo setkali, slyšeli, četli, nevěnovali tomu pozornost, zapomněli. Asi tak. 😊
To neříkám jako výsměch, jen jsem se nad tím fakt zamýšlel.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od rony » 30 kvě 2019 15:21

Mironet píše:
29 kvě 2019 17:21
Dík za myšlenku, ale fakt nehodlám přeskinovat systém, aby někdo dokázal udělat základní úkony. :) Naštěstí to všechno probíhá v přátelské atmosféře, takže to dál nemusím řešit; jen mi to přijde jako zajímavé téma.
to nie je zasa preskinovanie - :--) ja si ikonky menim pretoze mi vyhovuje ak veci rozoznam uz podla nich. Niektore zvlast skarede (Ano aj na macOS sa komusi zadari) tak zamenim za menej rvuce oci. Skinovanie je z mojho pohladu vacsi zasah do systemu.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Gwaihir
Příspěvky: 489
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Mac + české školství = vtipná historka na každý den

Příspěvek od Gwaihir » 31 kvě 2019 09:22

Je fakt, že na ty bakaláře by bylo lepší udělat ikonku na plochu.

A lidi opravdu nečtou a kolikrát ani nepřemýšlí.

Taky si pamatuji, jak jsem běhal do lékárny zprovoznit počítač tím, že jsem zasunul klávesnici do správného konektoru, protože jim při úklidu náhodou klávesnice vypadla. Občas jsou některé věci zvláštní a dějí se, jen když u toho nejsem. Nefunguje tiskárna a nejde zapnout. Přijdu já, tiskárnu zapnu a vše funguje. Ale zkoušelo to víc lidí a prý to fakt nešlo. Občas je něco mezi klávesnicí a židlí, co člověk nepochopí.

Odpovědět