vyšší teplota CPU Mac pro

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
a2r@seznam.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 08 úno 2013 12:37

vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od a2r@seznam.cz » 16 led 2014 10:46

Hezký den, předem - prověřil jsem si obsah fóra a tento konkrétní zádrhel jsem nikde v diskuzi nenašel, a že jsou debaty o teplotě CPU časté. Mám Mac pro 13 i5 (2011). Všechen software na něm běží v nejnovějších aktualizacích. V posledních 14 dnech se mi cca 3x prudce zvýšila teplota na CPU až na 83 stupňů. To není tragédie, ale divné je, že se to stalo naprosto bezdůvodně. V té chvíli mi na počítači běžely pouze pages s nijak velkým souborem a safari. Monitor aktivity nic zvláštního neukazoval, dokonce i zatížení všech důležitých komponentů bylo nízké. Prostě nic, co by běželo v pozadí, vybočovalo z normy (krom toho CPU) nebo mělo dělat zatížení odůvodňující 83 stupňů. Když vypnu pages a safari tak jde ostatně teplota rychle dolů na běžné hodnoty. Mám dvě podezření: v pages jsem v té chvíli dělal tabulky - není nějaká zrada v grafice? Nebo to musí být v safari, kde jsem si zapnul něco, co to zase zatěžuje graficky? Prostě podezřívám "něco s grafikou", protože takhle CPU vyskočí po nějaké době, když dělám náročnější grafické úkony - a tam mě to nepřekvapí, ostatně to není náhlé, ale postupné.
Nemáte někdo podobnou zkušenost? Typnul bych si, že jsem něco nevhodně zapnul v nastavení safari.
Dík za konzultaci

Uživatelský avatar
treysand
Příspěvky: 735
Registrován: 06 led 2013 03:27
Bydliště: Teplice

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od treysand » 16 led 2014 11:17

Takové problémy ti udělá třeba i indexování souboru ve spotlight, který se ti pořádně neukáže. Reklama v safari která je náročná, nebo pozastavené video na youtube. Příčin je mnoho, ale určitě bych se tím nenechal vyvést z míry. Pokud to není dlouhodobějšího ražení že by se to točilo třeba 2 hodiny bez přestání tak to bude buď nějaké nečekané vytížení procesoru nějakou instrukcí a nebo nějakou instrukcí v safari.
 Macbook Air 13 2016
 Magic Keyboard
 Magic Mouse 2
 iPod Classic 7th 160GB
 iPad Air - 32GB Wifi
 iPhone 7 Plus Black - 128GB
 AppleTV 4 64GB
 Time Capsule 8TB

a2r@seznam.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 08 úno 2013 12:37

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od a2r@seznam.cz » 16 led 2014 12:15

Díky za reakci. On to ale Mac nedělal před instalací OS Maverick a s tím spojených aktualizací. Souhlasím, že vítr fouká od safari - trochu mám z toho paranoiu, jestli se neděje něco nekalého. Ale chovám se velmi obezřetně, takže by se mi do počítače žádný nezvaný host neměl dostat... Nemůže to být někde v nastavení toho safari, nějaký proces "žrout"? Divný je, že aktivity monitor nic neukazuje.
jS

Uživatelský avatar
treysand
Příspěvky: 735
Registrován: 06 led 2013 03:27
Bydliště: Teplice

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od treysand » 16 led 2014 17:43

Já měl macbook pro 15 late 2011 a ten mě to občas taky dělal :-) ale spíš je to souvislost taky s AppNap Funkcí která uspí aplikaci a pak jí probudí a možná to vyvolá tenhle nárůst. Já mám ted Macbook Pro 15 Retina Late 2013 a ten mě to třeba vůbec už nedělá ale to taky souví s tím že procesor se klidně zahřeje na 90 stupnu a asi až po minutě,minutě a půl se třeba zapne větráček. Pokud ukončím tu činnost náročnou tak hnedka padne na 50-54 stupnu :) a to mám zaplej ještě externí monitor i retina displaj macbook. Haswell je hold studenej jak psí čumák.

U Macbook Pro 15 late 2011 jsem měl s externím monitorem kolem 75 stupnu normálně. Tenkrát jsem si kupoval Chladící podložku ještě aby to tolik zas netopilo :-)

Ale určitě bych se tím neznepokojoval. Pokud by jsi měl chtít klid na duší tak si zazálohuj důležitá data a udělej čistý reinstal Mavericksu z Flashky.
 Macbook Air 13 2016
 Magic Keyboard
 Magic Mouse 2
 iPod Classic 7th 160GB
 iPad Air - 32GB Wifi
 iPhone 7 Plus Black - 128GB
 AppleTV 4 64GB
 Time Capsule 8TB

Uživatelský avatar
Reesha
Příspěvky: 103
Registrován: 08 zář 2012 22:06
Bydliště: Ostrava!!!

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od Reesha » 17 led 2014 14:01

Já bych se tím neznepokojoval. Mám 13" MB Pro mid 2013, a při normálním provozu při připojeném thunderbolt displeji se teplota pohybuje 70-75°C.

Možná bych pro klid duše sundal zadní kryt a zkouknul výdechy a ventilátor, případně tu čistou instalaci.

Screen - připojený displej, spuštěný web, mail, adium a v rohu puštěný film.
Přílohy
Snímek obrazovky 2014-01-17 v 14.00.46.png
 iPhone Xs 64GB Silver + iPhone 7
 Apple Watch series 2 Space Gray
 iPad 5gen 128 GB Space Gray
 iPod classic 160GB 7gen
 Apple TV 3gen
 MacBook Pro 15" mid 2019 16GB Ram i7 256GB SSD
 thunderbolt display 27"

Vtomas
Příspěvky: 86
Registrován: 06 zář 2013 12:16

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od Vtomas » 18 led 2014 16:04

Mám 13 Late Mid 2012 a minulej týden sem ho čistil pomocí stlačeného vzduchu a hned rozdíl 10 stupňů.

Puštěnej Chrome, iTunes, Kid3 (tag), Quick Tunes, a teplota max 50 stupňů, ale jakmile zapnu youtube nebo co zatěžuje grafiku tak hned 60.
Jednou mi to přelezlo i 85, ale to do toho všeho zaplej mp3 converter a využití CPU 70%

Hlídám to pomocí iStat Menus

Uživatelský avatar
treysand
Příspěvky: 735
Registrován: 06 led 2013 03:27
Bydliště: Teplice

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od treysand » 21 led 2014 10:22

Vtomas píše:Mám 13 Late Mid 2012 a minulej týden sem ho čistil pomocí stlačeného vzduchu a hned rozdíl 10 stupňů.

Puštěnej Chrome, iTunes, Kid3 (tag), Quick Tunes, a teplota max 50 stupňů, ale jakmile zapnu youtube nebo co zatěžuje grafiku tak hned 60.
Jednou mi to přelezlo i 85, ale to do toho všeho zaplej mp3 converter a využití CPU 70%

Hlídám to pomocí iStat Menus
Máte pravdu, Vyčištění od prachu dělá hodně velké teplotní rozdíly. Ale také nová přeinstalace MAC OS. Protože se odstraní zbytečný balast z nainstalovaných aplikací a také nějaká instrukce z nichž zbývajících, které běží třeba stále na pozadí.
 Macbook Air 13 2016
 Magic Keyboard
 Magic Mouse 2
 iPod Classic 7th 160GB
 iPad Air - 32GB Wifi
 iPhone 7 Plus Black - 128GB
 AppleTV 4 64GB
 Time Capsule 8TB

a2r@seznam.cz
Příspěvky: 120
Registrován: 08 úno 2013 12:37

Re: vyšší teplota CPU Mac pro

Příspěvek od a2r@seznam.cz » 15 úno 2014 15:08

Zapomněl jsem všem poděkovat za rady - klidnější jsem, ale ono to občasné přehřívání najednou úplně ustalo. Nicméně asi mířím k čisté instalaci, protože se mi zdá být celý systém nějak zaneřáděný a prostě to dělá různé drobné divnosti, na které nejsem u MAC vůbec zvyknutý. I to duhové kolečko je nějak častější, když dřív jsem ani nevěděl, jak vypadá.
V každém případě díky za rady.

Odpovědět