Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 17 lis 2014 21:17

Dobrý den ve spolek.

U mne na servisu se mi množí MacBooky po "reballu" co přestaly chodit těsně po vypršení záruky konkurenčních servisů. Servisy se na zákazníky patřičně vykašlaly. Jediná cesta k trvalé opravě vadné grafické karty, je výměna grafického procesoru (BGA VGA) za nový kus. Přístupem výměny provádím již řadu let, převážnou část elektromateriálu držím skladem, jsou zařízení co fungují déle než 3-4roky.

Zde je video v angličtině které vysvětluje celou problematiku https://www.youtube.com/watch?v=1AcEt073Uds , přemýšlým o natočení tohoto samého v češtině, páč už mě podvody v této republice lezou krkem !
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od MichalM.Mac » 17 lis 2014 21:30

Běž do toho! :-)

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od rony » 17 lis 2014 22:01

tldr; by niekto nedal? dakujem :-)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
luigimcbz
Příspěvky: 68
Registrován: 17 úno 2014 16:26

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od luigimcbz » 18 lis 2014 18:03

Co na to říci :-)
. iPhone 5S
. iPad Air
. Macbook Pro 15" Retina Mid 2014, i7 2,5 GHz, 16GB, 1TB SSD, GT750

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 18 lis 2014 18:50

Berte jako dobrou informaci v případě problému s VGA u notebooků obecně. Je jedno jestli opravu provedu já, nebo konkurence. Je jedno jakou cenu si kdo řekne, každého čas je jinak drahý. Jde o způsob provedení a neuvádět zákazníky v omyl. Docela se divím že spousta lidí co opravy dělají, o problematice ví, zákazníkovi nabídnou řešení že se identická závada na 100 procent vrátí. U mne je toto jen podvod. Důkazem jsou dnes 3 volající za ani ne 24 hod. od zveřejnění.

Jeden případ je docela trystní, kdy zákazník zaplatil 6tkc za reball HD Radeona 6750 v 17"MBP u nejmenované společnosti. Identická závada nastala po 5ti měsících používání. A ta firma byla "tak hodná" že další "bullshit reball" udělala za polovic. Záruka pokaždé pouze 3 měsíce. A co se nestalo, za 3 měsíce a pár dní MBP opět klekl na identickou závadu VGA.
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od rony » 18 lis 2014 19:38

a co je teda to reball?
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od tlacenka » 18 lis 2014 19:51

reball je (dle meho) odpajeni a znovu pripajeni, respektive obnoveni pajky pod gpu
problem to vyresi na chvili, a zaplatite skoro stejne (u vetsiny servisu) jako za vymenu gpu.. (tzn za novy kus)
dle meho (aniz bych se chtel nekoho dotknout) je to z dlouhodobeho hlediska k nicemu, respektive vyhozene penize.
Alespon takove jsou moje zkusenosti (a nejedna se jen o jednoho cloveka, pripadne jeden servis)
Neberte to, prosim, jako utok vuci komukoliv, kdo to dela - obcas se zadari, obcas ne...

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 18 lis 2014 19:54

Reball je vyndani stavajici grafiky a zandani zpet do desky. Nic se nemeni, proste tam da tu vadnou soucastku zpet, elektrotechnicke zakony umoznuji to, ze to pak par mesicu maka. To same jako by Vam v aute nekdo vyndal vadne servo a dal ho tam zpet. Udelal to tak, aby 3 mesice chodilo a vedel ze to umre znova. Zakaznika by zkasiroval jeste vic, nez co si vezme jina firma za kompletni vymenu s nekolikanasobnou garanci.
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od rony » 18 lis 2014 20:41

dik, s tym pojmom som sa stretol az teraz tu, vdaka, je to uzitocna informacia.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Bufik
Příspěvky: 120
Registrován: 17 srp 2012 18:35

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od Bufik » 18 lis 2014 21:14

Takže jsem taky jeden z těch co si nechal udělat reball u nejmenované firmy. Nebudu zde popisovat jak vše probíhalo to by bylo mimo téma ,ale nebylo to vše dle mých představ. Zkrátka jednoho dne se mi na mém MacBooku Pro 15" Late 2011 po zapnutí rozsypala grafika a po všech možných testech jsem došel k závěru že odešla grafika což u těchto modelů je velmi častá závada. Vyhledal jsem firmu která se tímto zabývá a oni mi pro něj poslali kurýra, Po opravě (reball - 3000kč ) mi MacBook jel asi měsíc a pak vyšla aktualizace (Mavericks) a po restartu zůstala černá obrazovka a to bylo vše. Nepomáhal PRAM reset ani SMC reset a tak MacBook putoval zpět na opravu. Vzali mi jej tedy na záruční opravu a byl mi poslán opraven zpět s tím že došlo k přetížení GPU a tím pádem se někde něco přerušilo. MacBooka používám běžným způsobem (net , pošta, videa a jednou za čas hru Diablo 3 kterou utáhne i integrovaná karta od intelu ). Teď jej mám doma a zatím vše funguje ale to je spíš dáno tím že používám jen integrovanou grafiku Intel pomocí programu "gfxcardstus". Teď by mě zajímalo kolik by stála oprava u Vás (s výměnou GPU) a jakou dáváte záruku na opravu.
MacBook Air 11" 2012 , i7, 8GB , 512GB SSD
Phone X 256GB
iPad mini 16GB WiFi
Apple watch 4

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 18 lis 2014 22:59

Vymena GPU vyjde 2800kc vcetne noveho grafickeho procesoru, v nekterych pripadech u 2011 17"MBP s Radeonem 6750 1GB dochazelo k defektu i videopameti, to je cca 1000kc navic. Tudiz maximalne 3800kc s vymenou celeho grafickeho systemu s garanci 6ti mesicu. Za priplatek lze domluvit i garanci vyssi. Veskery vypajeny elektromaterial zasilam zpet s MacBookem zakaznikovi. Graficke procesory drzim skladem, opravy provadim dle obsazenosti servisu do tydne. Pokud je neco atypickeho, doba dodani jsou tydny 2. Kazdy tyden si pravidelne objednavam elektromaterial z Ciny s dopravou DHL. V patek zaplatim paypalem, v pondeli mam kuryra na kanclu. Spolupracuji s www.maczone.cz , www.clarexon.cz , www.mactrend.cz a T. Vitem z MacLife.
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

StaryMuz
Příspěvky: 1
Registrován: 28 lis 2021 17:53

Re: Prekuličkování grafických karet (Reball) varování !

Příspěvek od StaryMuz » 28 lis 2021 18:24

Překuličkování - reballing by měl přinést dlouhodobější stabilitu v připojení čipu k desce plošného spoje. Pokud je tedy čip plně funkční, jedná se o dobrou metodu.
V praxi může být problém z několika důvodů.:
1) Čip je ve skutečnosti špatný. Vada je ve vnitřních cestách, které se dočasně obnoví při prohřátí na tavnou teplotu pájky. Vada se brzy znovu projeví.
2) Čip je umístěný v místě, kde z nějakého důvodu dochází k prohybu desky s plošným spojem. Při dlouhodobém zahřátí a pnutí z prohybu desky pak dojde k narušení spojů desky s čipem. To samo bývá příčinou prvotního selhání nového produktu. Může to způsobit průvěs desky, stejně tak jako příliš velký přítlak chladiče k čipu.
3) Firma ve skutečnosti neprovedla překuličkování, ale pouhé prohřátí spojů, což dočasně obnovilo kontakt. Čip vůbec nevyjmula a nevyměnila pájku. Toto se amatérsky dělá také v běžné pečící troubě (odpovídající riziko poškození a krátká výdrž případné opravy).
4) Proces překuličkování zahrnuje kroky, které musí být všechny postupně provedeny. Vynechání některého zdánlivě nevýznamného kroku (opakované chemické ošetření pájených míst ...) může spoj znehodnotit.
Tak že i výměna za nový čip nemusí přinést požadovaný výsledek.
Ze zákona dnes platí:
Opravu lze reklamovat po dobu 24 měsíců od převzetí opravené věci, lhůta však může být po dohodě zkrácena až na 12 měsíců. Jestliže se vada na opravené věci projeví do 6 měsíců od převzetí, pak se má automaticky za to, že oprava byla vadná už v okamžiku převzetí.

Odpovědět