Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 11 bře 2015 15:45

Ahoj,
chystám se přidat do svého Mac mini SSD disk pro zvýšení výkonu. Vlastní HW instalaci nechám na servisu, ale SW část bych si chtěl provést sám.

Protože mi jde o zachování původních dat, chci nejprve vytvořit zálohu přes Time Machine. Předpokládám, že po vložení SSD Mac naběhne z HDD (stávající instalace) a přes DISK UTILITY budu muset SSD naformátovat. Tady ovšem končím. Můžete mi poradit další postup, prosím?

Díky

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od Hajnejch » 11 bře 2015 16:09

V diskové utilitě jsou čtyři volby. Poslední volba slouží k opravě disku a k zformátování a druhá možnost v diskové utilitě je instalace OSX. Tu si zvolíte a vyberete si disk kam se má systém nainstalovat. Nebo máte možnost si původní disk naklonovat pomocí Carbon Copy a dalších programů. Já bych ale instaloval znova.

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 11 bře 2015 16:24

Díky, budu instalovat znovu.

Po nové instalaci OS X na SSD stačí vybrat v Time Machine nějakou volbu na kompletní obnovu a dostanu se do stavu před instalací? Tj. uživatelské profily, desktop atd? Moc si to neumím představit, protože jsem ničím podobným neprošel :)

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od Kobra23 » 11 bře 2015 16:44

Jeden z prvnich kroku je dotaz zda si prejete nahrat zalohu z Time Machine. Tak ho zvolite, uvarite si kafe a ono se to tam nasype.
Ja bych sel cestou ciste instalace a z Time Machine vyzobat jen to co potrebuji mit. Stary system je zaneraden ruznymi blbostmi, ktere maji nekolik GB zbytecnych dat.
Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 12 bře 2015 14:49

Pokusil jsem se vytvořit si bootovací USB disk - úspěšně jsem stáhnul Yosemite a spustil jeho instalaci na naformátovaný USB disk. Instalace si vyžádala restart (po cca 2 minutách) a následně zobrazila dialog slibující dokončení instalace během 15min. Po 8 hodinách je stále instalace v polovině ... takže i terminuji. Určitě to zkusím znovu, ale nenapadá někoho z vás, kde se mohla stát chyba?

Předpokládám, že bez vytvoření instalačního media nedokáži FUSION drive po vložení SSD vůbec vytvořit.

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od Kobra23 » 12 bře 2015 16:32

Spustil bych to cele znova a nezapomenout mit naformatovany disk
Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od looke » 12 bře 2015 16:40

Famtex píše:V diskové utilitě jsou čtyři volby. Poslední volba slouží k opravě disku a k zformátování a druhá možnost v diskové utilitě je instalace OSX. Tu si zvolíte a vyberete si disk kam se má systém nainstalovat. Nebo máte možnost si původní disk naklonovat pomocí Carbon Copy a dalších programů. Já bych ale instaloval znova.
Muzu zneuzit tohoto auditka k podobnemu dotazu (abych nezakladal podobne tema)? Mam cerstvou cistou instlaci Liona na starsim Macu mini a za cca mesic bych do nej rad dal SSD. Kdyz pouziju Carbon Copy, hrozi nejake nebezpeci (ze napr. naklonovany system casem "spadne")? Nebo jde pouze o ty nadbytecna data?
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 12 bře 2015 17:16

Kobra23 píše:Spustil bych to cele znova a nezapomenout mit naformatovany disk
Disk naformátovaný určitě byl (a správným způsobem). Jediné co mě napadá je že jsem nebyl přihlášený pod adminem.

Mimochodem teď mě napadlo - tím že vytvořím "bootable" USB disk dokážu MAc spustit, ale neměl bych si na něj nahrát i DMG file s Yosemite (ten soubor co jsem downloadoval z App store a má 5GB)? Nebo ten bootable disk už instalačky obsahuje? Už se mi to plete dohromady...

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od Kobra23 » 12 bře 2015 17:33

Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od looke » 12 bře 2015 17:40

SPG píše:
Kobra23 píše:Spustil bych to cele znova a nezapomenout mit naformatovany disk
Disk naformátovaný určitě byl (a správným způsobem). Jediné co mě napadá je že jsem nebyl přihlášený pod adminem.

Mimochodem teď mě napadlo - tím že vytvořím "bootable" USB disk dokážu MAc spustit, ale neměl bych si na něj nahrát i DMG file s Yosemite (ten soubor co jsem downloadoval z App store a má 5GB)? Nebo ten bootable disk už instalačky obsahuje? Už se mi to plete dohromady...
.dmg file bych si urcite zazalohoval, ale ne na instalacni medium, tam bych nechal jen cistou image toho .dmg souboru
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 12 bře 2015 18:02

looke píše:
SPG píše:
Kobra23 píše:Spustil bych to cele znova a nezapomenout mit naformatovany disk
Disk naformátovaný určitě byl (a správným způsobem). Jediné co mě napadá je že jsem nebyl přihlášený pod adminem.

Mimochodem teď mě napadlo - tím že vytvořím "bootable" USB disk dokážu MAc spustit, ale neměl bych si na něj nahrát i DMG file s Yosemite (ten soubor co jsem downloadoval z App store a má 5GB)? Nebo ten bootable disk už instalačky obsahuje? Už se mi to plete dohromady...
.dmg file bych si urcite zazalohoval, ale ne na instalacni medium, tam bych nechal jen cistou image toho .dmg souboru
A musím ji tam nejak nahrávat nebo je automaticky součásti bootable USB?

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od looke » 12 bře 2015 18:25

Bootable USB udelate pres Restore (Obnovit) v Disk utility z toho .dmg, co jste stahl z Appstoru. A ten .dmg soubor bych si pro jistotu zazalohoval na jine USB nebo externi disk...
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 12 bře 2015 19:06

looke píše:Bootable USB udelate pres Restore (Obnovit) v Disk utility z toho .dmg, co jste stahl z Appstoru. A ten .dmg soubor bych si pro jistotu zazalohoval na jine USB nebo externi disk...
Děkuji tomu rozumím.

Až nabootuji z USB musím jeste OS X nainstalovat na nové SSD. To jsem schopen také zabezpecit z bootovaciho USB? Nebo musim ten 5GB DMG file spustit z nějaké zálohy na dalším médiu?

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od looke » 12 bře 2015 19:25

Vse se nainstaluje z vytvoreneho bootovaciho USB :)
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 13 bře 2015 09:22

Díky za rady - bootovací USB se mi povedlo vytvořit úspěšně. Pokud by to četl nějaký začátečník (jako já) tak potvrzuji, že z bootovacího USB se dá nejen Mac spustit, ale i OS X instalovat. Slovo "bootovací" není tedy úplně výstižné :)

Postupoval jsem přes Terminál, kam jsem nakopíroval ten šíleně dlouhý příkaz

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

Na Mac jsem musel být přihlášený pod účtem administrátora, jinak jsem dostával při vytváření bootovacího USB chybovou hlášku a proces neproběhl úspěšně.

Teď mě čeká druhý krok - vytvoření Fusion drive - na netu jsem našel různé způsoby. Doufám, že bude fungovat ten jednoduchý, kdy sám OS X rozpozná SSD a HDD a při formátování Fusion drive vytvoří. Pokud ne, je tu ten druhý způsob, který je charakteristický spousty příkazů v Terminálu

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od Kobra23 » 13 bře 2015 10:56

Mne to u Late 2012 vytvoreni Fusion Drive nabidlo samo. Mam v Macu SSD 256GB a puvodni HDD 500GB.
Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 14 bře 2015 09:48

Je tu závěr ... nečekaný.

V autorizovaném servisu (prodejny mají tady v Praze na každém rohu) mi SSD nedokázali namontovat, protože neměli propojovací kabel. Na moji prosbu o jeho objednání reagovali spíše vyhýbavě. Netuším proč :( Doporučili mi jinou "apple servis" firmu z Prahy Čimic.

I když byl pátek odpoledne dovolal jsem se, opět velmi vstřícný přístup. Po zaslání HW konfigurace Mac mini (aby to byl správný kabel) jsem dostal odpověď, která mě šokovala - cena kabelu 2 300Kč. Protože náhradní díly samostatně neprodávají, musel bych si u nich nechat i SSD namontovat za 950 Kč. Cenu za montáž bych bral, ale kabel nedávám...takže jdu dnes SSD vrátit do Alzy.

Uvítám radu - iFixit?

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od Kobra23 » 14 bře 2015 20:54

Aukro do 500
Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

SPG
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2015 11:37

Re: Instalace OS X po přidání SSD do Mac mini

Příspěvek od SPG » 14 bře 2015 21:18

Kobra23 píše:Aukro do 500
To bych musel presne vedet jaky to ma byt ... podle toho co vidim na youtube tak to vypada jako nejaka cerna paska.

Ty vis jaky?

Odpovědět